Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
kamienok kamienok

kamienok je offline (nepripojený) kamienok

brčko Pozri príspevok
ak si bez prac.pomeru viac ako rok a išlo o prac.pomer na dobu neurčitú a to bez dobr.poistenia v nezam.(nepíšeš presné dátumy, tak neviem posúdiť), tak nárok na podporu mať nebudeš. Jedine ak by si mala v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP len prac.pomery na dobu určitú a žiadny na dobu neurčitú a v tomto období si bola poistená v nezam. aspon 2roky =2x365dní, tak je šanca.
Dakujem za odpoved.
Len pre upresnenie: posledne 4 roky som mala pracovny pomer u jedneho zamestnavatela (akurat, ze bol prerusovany rodicovskymi a materskymi dovolenkami) na dobu neurcitu,takze predpokladam, ze aj som bola poistena.
Ale dnes po exkurzii v Socialnej poistovni som si povedala, ze ani nebudem skusat nejako narok na podporu dosiahnut - jednak ze mi nepovedali viac, ako som si ja zistila, a - naozaj, kto vie, ako to bude po 1.1.2011.

Prijemny den vsetkym.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kamienok Pozri príspevok
Dakujem za odpoved.
Len pre upresnenie: posledne 4 roky som mala pracovny pomer u jedneho zamestnavatela (akurat, ze bol prerusovany rodicovskymi a materskymi dovolenkami) na dobu neurcitu,takze predpokladam, ze aj som bola poistena.
Ale dnes po exkurzii v Socialnej poistovni som si povedala, ze ani nebudem skusat nejako narok na podporu dosiahnut - jednak ze mi nepovedali viac, ako som si ja zistila, a - naozaj, kto vie, ako to bude po 1.1.2011.

Prijemny den vsetkym.
škoda tých pár dní , (uplynulo ti viac ako 1rok od ukončenia PP, píšeš v 8/2009 skončil), mohla si získať slušnú podporu. Takto sa ozaj už nedá, ak si už viac ako rok bez poistenia v nezam.
Naposledy upravil brčko : 08.09.10 at 13:56
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

murmur Pozri príspevok
dakujem, uz len rychly priklad:
ak mesacne zaplati poistne 20E, vymeriavaci zaklad je 1000E a z toho vychadzajuca davka cca 500E?
podla toho, aký je návrh zákona, tak v prípade, že si doplatí chýbajúcu dobu (cca 2mesiace), tak aby splnala podmienku aspon 2roky ( 2x365dní)poist. v nezam. v posledných troch rokoch pred zaregistrovaním na UP a bude si platiť z VZ 1000eur, teda mesačne 2% z VZ, teda 20eur na kal. mesiac, tak podpora bude cca 500eur na mesiac. Píšem preto cca, lebo záleží od počtu dní v mesiaci, lebo dávka sa určí na 1kalend.den, nie na mesiac.

ale samozrejme treba sledovať ako nakoniec zmenia zákon o soc.poistení, či nebude iná neočakávaná zmena.
0 0
esme esme

esme je offline (nepripojený) esme

Dobrý deň. Od 9.9.2007 som na rodičovskej dovolenke, dcéra nastúpila 2.9.2010 do škôlky, tretie narodeniny bude mať 29.10.2010. V roku 2007 som bola zamestnaná do 30.6.2007 v jednej firme a od 1.7.2007 do 30.6.2008 v inej firme, tu mi zaniklo pracovné miesto z organizačných dôvodov. Počas materskej dovolenky som bola zamestnaná v dobe od 1.1.2010-24.6.2010. V dobe, keď som nebola zamestnaná počas čerpania rodičovskej dovolenky som si dobrovoľne neplatila poistenie v nezamestnanosti. Rozumiem tomu, že musím byť aspoň 750 dní poistená, ale bohužiaľ neviem, do kedy by sa mi tie roky počítali, kedže rok 2010 ešte neskončil - aj rok 2007? Plánujem sa zaevidovať na úrade práce - vznikne mi nárok na dávku v nezamestnanosti? dnes som okrem iného v jednom denníku našla článok o dávke, v ktorom bolo okrem iného uvedené: "Kto odpracoval 730 dní v predchádzajúcich 3 rokoch, dostáva polovicu svojej priemer. mzdy. Ten, kto bol na RD a neplatil odvody ani dobrovoľne, má podporu vysokú 153,90 eur." rozumiem tomu správne, keď si myslím, že v tomto prípade sa počíta aj rodič, ktorý počas RD nebol zamestnaný? Za odpoveď ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

esme, poistenie v nezamestnanosti počas rodičovskej dovolenky trvá len rodičovi v pracovnom pomere. Potrebuješ 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch, inak ti na dávku v nezamestnanosti nárok nevznikne.
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

Dobry vecer, chcela by som Vas poprosit o radu, ci uvazujem spravne. Dna 29.9.2010 mi skonci rodicovska dovolenka. Momentalne som stale zamestnana na pracovny pomer na dobu neurcitu, ale do tohto zamestnania nenastupim po skonceni RD. Mam moznost sa zamestnat na cca 1 mesiac do ineho zamestnania s platom cca 600 EUR. Moja otazka znie: ak sa prihlasim na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti na tento cca mesiac na max. vymeriavaci zaklad a po skonceni tohto kratkeho pracovneho pomeru sa odhlasim z dobrovolneho poistenia, vznika mi narok na maximalnu podporu v nezamestnanosti? A este jedna otazka, ak si zacnem od 8 . tyzdna tehotnosti platit dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu, budem mat rovnako narok na vyplacanie max. materskeho?
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Môže sa urobiť prihlásenie na DPvN ešte počas trvania RD a súčasne prac. pomeru alebo až po skončení prac. pomeru? Bude sa potom počítať podpora z tohto DPvN, keď iný vym. základ nie je? Ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

esme Pozri príspevok
Dobrý deň. Od 9.9.2007 som na rodičovskej dovolenke, dcéra nastúpila 2.9.2010 do škôlky, tretie narodeniny bude mať 29.10.2010. V roku 2007 som bola zamestnaná do 30.6.2007 v jednej firme a od 1.7.2007 do 30.6.2008 v inej firme, tu mi zaniklo pracovné miesto z organizačných dôvodov. Počas materskej dovolenky som bola zamestnaná v dobe od 1.1.2010-24.6.2010. V dobe, keď som nebola zamestnaná počas čerpania rodičovskej dovolenky som si dobrovoľne neplatila poistenie v nezamestnanosti. Rozumiem tomu, že musím byť aspoň 750 dní poistená, ale bohužiaľ neviem, do kedy by sa mi tie roky počítali, kedže rok 2010 ešte neskončil - aj rok 2007? Plánujem sa zaevidovať na úrade práce - vznikne mi nárok na dávku v nezamestnanosti? dnes som okrem iného v jednom denníku našla článok o dávke, v ktorom bolo okrem iného uvedené: "Kto odpracoval 730 dní v predchádzajúcich 3 rokoch, dostáva polovicu svojej priemer. mzdy. Ten, kto bol na RD a neplatil odvody ani dobrovoľne, má podporu vysokú 153,90 eur." rozumiem tomu správne, keď si myslím, že v tomto prípade sa počíta aj rodič, ktorý počas RD nebol zamestnaný? Za odpoveď ďakujem
Bohužiaľ nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti, lebo v posledných troch rokoch nemáš poistenie v nezamestnanosti 2 roky t.j. 730 dní.
Napr. od 1.10.2010 by si sa išla zaregistrovať, tak u Teba sa počíta od 1.10.2007 do 30.9.2010 a v Tvojom príspevku , čo si zadala presné údaje tak tých 730 dní nemáš. (a to ani vtedy, keby si sa zaregistrovala zajtra)
Je pravdou, že si bola na rodičovskej dovolenke, ale v tom čase už si nebola zamestnaná – a práve to je chyba, za to chýba to zákonom požadované obdobie, lebo Ti to nemôžu započítať.
Ale mám jednu malú dobrú správu pre Teba: za september ešte máš nárok na rodičovský príspevok v plnej výške, lebo dcérka Ti nastúpila do škôlky až 2.9., takže za ten jeden deň1.9. Ti vzniká nárok na rodič. príspevok.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

saskia26 Pozri príspevok
Môže sa urobiť prihlásenie na DPvN ešte počas trvania RD a súčasne prac. pomeru alebo až po skončení prac. pomeru? Bude sa potom počítať podpora z tohto DPvN, keď iný vym. základ nie je? Ďakujem.
Môžeš platiť aj počas čerpania RD a dávky budú počítať z VZ z ktorého si platila (ale hádam nechceš celú dobu platiť?!)
1 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Andyke Pozri príspevok
Môžeš platiť aj počas čerpania RD a dávky budú počítať z VZ z ktorého si platila (ale hádam nechceš celú dobu platiť?!)
Nie, ukončenie prac. pomeru bude 31.10., RD bude trvať ešte v nov. a potom od polovice nov. bude prihlásenie na ÚP.
Takže môže byť prihlásenie na DPvN ešte v októbri a určím si sama VZ ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno, na prihláške RLFO uvedieš VZ, ktorý si určíš sama.
1 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Andyke Pozri príspevok
Áno, na prihláške RLFO uvedieš VZ, ktorý si určíš sama.
Ďakujem veľmi pekne!
0 0
esme esme

esme je offline (nepripojený) esme

Andyke, Veronikasad ďakujem za rýchlu odpoveď, aj keď som ju v podstate vedela :-( Trochu ma zmiatla veta z toho článku:"Ten, kto bol na RD a neplatil odvody ani dobrovoľne, má podporu vysokú 153,90 eur." Aspoň ten jeden rodičovský je dobrá správa, lebo s hľadaním práce to nevidím optimisticky..
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

Este raz sa chcem spytat, nikto neporadi?

Dobry vecer, chcela by som Vas poprosit o radu, ci uvazujem spravne. Dna 29.9.2010 mi skonci rodicovska dovolenka. Momentalne som stale zamestnana na pracovny pomer na dobu neurcitu, ale do tohto zamestnania nenastupim po skonceni RD. Mam moznost sa zamestnat na cca 1 mesiac do ineho zamestnania s platom cca 600 EUR. Moja otazka znie: ak sa prihlasim na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti na tento cca mesiac na max. vymeriavaci zaklad a po skonceni tohto kratkeho pracovneho pomeru sa odhlasim z dobrovolneho poistenia, vznika mi narok na maximalnu podporu v nezamestnanosti? A este jedna otazka, ak si zacnem od 8 . tyzdna tehotnosti platit dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu, budem mat rovnako narok na vyplacanie max. materskeho?
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

podľa mňa si nemusíš platiť DPvN z maxima, stačí rozdiel. A k druhej otázke pokiaľ viem, musíš si začať platiť DNP už pred počatím, pretože, tam je podmienka 270 dní pred termínom pôrodu, takže už v 8.TT je to bezpredmetné asi.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Skús dať do vyhladávača "materská 2010" alebo "dobrovolné poistenie".
Určite sa niečo nájde.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Prajem pekný deň.
Manželka je t.č. na rodič.dovolenke, ktorá jej končí 1.12.2010.
Je zamestnaná v trvalom PP na dobu neurčitú od roku 1991. V 09/2003 čerpala MD a rodič.príspevok, potom sa vrátila na svoje miesto v zamestnaní. Medzitým samozrejme čerpala aj OČR a PN zo zamestnania aj z DNP /neviem, či je to pri určovaní podpory v nezamestnanosti dôležité/.
V 10/2007 opäť nastúpila na MD a rodič.dovolenku, ktorú momentálne čerpá /opätovne čerpala aj OČR aj PN z DNP/.
V zamestnaní to však po návrate nemá isté - buď sa vráti na svoje miesto spred MD, alebo jej zamestnávateľ ponúkne iné miesto - ktoré však nie celkom zodpovedá jej ukonč.vzdelaniu /zamestnávateľ to v prac.zmluve ošetrí tak, aby zodpovedalo/. A teraz rada:
1. Dohoda so zamestnávateľom, aby jej dal výpoveď - samozrejme s 3-mesač. odstupným /pracovala v jednej fy od r.1991 nepretržite, ak nepočítam MD/. Ešte má však nevyčerpanú dovolenku z predch.rokov, keď bola na MD, takže to by si musela ešte vyčerpať, alebo by preplatil zamestnávateľ. Kedy sa má prihlásiť v tomto prípade na platenie dobrovoľ.poistenia v nezamestnanosti? Ešte počas rodič.dovolenky, alebo až keď dostane výpoveď? A koľko si má platiť na uvedené poistenie?
2. Alebo sa má zamestnať normálne a neskôr sa dohodnúť so zamestnávateľom na výpovedi, patril by jej aj vtedy nárok na DPvN, keby sa po skončení RD zamestnala a potom by dostala výpoveď?
3. Ak by dostala výpoveď, má ešte možnosť zamestnať sa u známeho- živnostníka, ak by to malo pomôcť k max. poisteniu v nezamestnanosti.
Prosím viete poradiť? Viem, že to znie všetko špekulatívne, ale to najprv treba zmeniť správanie niektorých zamestnávateľov, pretože je veľmi ľahké "vymeniť" staršiu, zato skúsenejšiu osobu vo svojom obore len za to, že odišla na materskú, za "cicatú dvadsaťpäťku", ktorá má prednosti úplne niekde inde ako v hlave ...
0 0
Qtinka Qtinka

Qtinka je offline (nepripojený) Qtinka

Ahojte poraďaci,
potrebovala by som poradiť! Dňa 25.8.2010 mi skončila RD a tým aj pracovný pomer so zamestnávateľom (dohodli sme sa na skončení PP). Je mi jasne, že na podporu mám nárok. Od 3.9.2010 mám DPvN z max VZ. Evidovaná na ÚP ešte nie som.
Moja otazka:
Ak sme sa so ZĽ dohodli nie na odstupnom, ale na odmenách v určitej výške, ktoré mi spolu s nevyčerpanou dovolenkou budú vyplatené v najbližšom výplatnom termíne, rátajú sa tieto odmeny do VZ pre podporu vN??? Ak áno, môžete mi povedať ako sa to bude posudzovať (koľko dní vstupuje do VZ z odmien pre výpočet DVZ na účely podpory)? Potrebovala by som tieto informacie vediť, aby som si mohla vypočítať dĺžku platenia PvN.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak si pracovný pomer ukončila v deň skončenia RD, odmeny a nevyčerpaná dovolenka sa do VZ pre PvN nepoćítajú (ani dni).
0 0
Daju Daju

Daju je offline (nepripojený) Daju

ja
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu, lebo neviem čo s tým. Som na rodičovskej dovolenke - sym má v apríli 2011 3 roky a zároveň som od septembra 2008 zamestnaná na 2 hodiny - normálny pracovný pomer t.j. zamestnávateľ odvádza poistné. Teraz mi prišiel list zo sociálky, že v období od septembra 2008 do júla 2010 (vlastne doteraz) som povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec aj ako poistenec štátu. A to vraj nie je možné. Mám vraj prísť s poukazom na § 227 ods.2 písm. a) zákona preukázať skutočnosti rozhodujúce na trvanie povinného dôchodkového poistenia Fyz.osoby ako poistenca štátu a mám vraj oznámiť nasledujúcu skutočnosť: nespĺňam podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, pretože vykonávam zárobkovú činnosť zamestnanca v pracovnom pomere alebo povinne dôchodkovo poistenej szčo od..........
Vraj u mňa zaniklo povinné dôchodkové poistenie poistenca štátu a mám sa odhlásiť z tohto poistenia.
Nerozumiem vôbec o čo vlastne ide a či sa mám odhlásiť, či ide len o ťah, aby som sa odhlásila z II. piliera. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať