Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

siui Pozri príspevok
Dobry den, precitala som si rozne mozne kombinacie v teme , ale nenasla som mne podobnu, vedeli by ste mi poradit.
V roku 2009 som bola v PP na neurcito. Jun 2009 som podpisala novu PZ na dobu urcitu do 31.9.2009. Medzi tym som v juli nastupila na MD a zaciatkom septembra kedy mi este trval PP som porodila. Cize o rok by som mala nasupit do prace...alebo UP ??? Zmluvu nemam ukoncenu ale predlzovat ju urcite nebudeme.
Co sa da v mojom pripade urobit pre ziskanie max. vysky socialnej davky ?
Velmi pekne dakujem
V prvom rade si treba ujasnit, ci si vobec este zamestnana. Myslim si, ze ani nie.
Predpokladam, ze druha zmluva nahradila prvu aj ked dost dobre nechapem zmysel toho, co ste vlastne urobili. Preco bola druha zmluva na dobu urcitu? Preco si myslis, ze nemas zmluvu ukoncenu?
V takom pripade tvoj PP skoncil v septembri 2009 a kedze do septembra 2011 nesplnis ani dobrovolnym poistenim v nezamestnanost podmienku poistenia aspon 2 roky z poslednych 3 rokov, narok na podporu v nezamestnanosti ti nevznikne ani keby si zacala platit uz od zajtra.
0 0
siui siui

siui je offline (nepripojený) siui

ivka70 Pozri príspevok
V prvom rade si treba ujasnit, ci si vobec este zamestnana. Myslim si, ze ani nie.
Predpokladam, ze druha zmluva nahradila prvu aj ked dost dobre nechapem zmysel toho, co ste vlastne urobili. Preco bola druha zmluva na dobu urcitu? Preco si myslis, ze nemas zmluvu ukoncenu?
V takom pripade tvoj PP skoncil v septembri 2009 a kedze do septembra 2011 nesplnis ani dobrovolnym poistenim v nezamestnanost podmienku poistenia aspon 2 roky z poslednych 3 rokov, narok na podporu v nezamestnanosti ti nevznikne ani keby si zacala platit uz od zajtra.
Dobry den, dakujem za odpoved, urobili sme to, aby som dosiahla max.matersku. Tiez si mylsim ze tymto moj PP skoncil september 2009, vedie ma v uctovnictve ako nulovu. Ja by som mala nastupit do zamestnania 9/2012 preto sa pytam ci si mozem zacat platit dobrovolne poistenie ( ak ano tak od kedy a kolko ? ) a budem mat tak narok na vysiu socialnu davku ?
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

siui Pozri príspevok
Dobry den, dakujem za odpoved, urobili sme to, aby som dosiahla max.matersku. Tiez si mylsim ze tymto moj PP skoncil september 2009, vedie ma v uctovnictve ako nulovu. Ja by som mala nastupit do zamestnania 9/2012 preto sa pytam ci si mozem zacat platit dobrovolne poistenie ( ak ano tak od kedy a kolko ? ) a budem mat tak narok na vysiu socialnu davku ?
Dakujem
Máš od zamestnávatela výstupný (zápočtový) list k 30.9.2009?

Zvýraznenému nerozumiem. Ak pracovný pomer skončil, nemôžeš byť v účtovníctve "nula"
0 0
siui siui

siui je offline (nepripojený) siui

veronikasad Pozri príspevok
Máš od zamestnávatela výstupný (zápočtový) list k 30.9.2009?

Zvýraznenému nerozumiem. Ak pracovný pomer skončil, nemôžeš byť v účtovníctve "nula"

... zapoctovy list nemam ... toto budem asi riesit tesne pred nastupom. Len chcem vediet ci si mam platit dobrovolne poistenie, aby som mala vyssiu davku v nezamestnanosti a ak ano tak od kedy mi staci a kolko ?
Dakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

siui Pozri príspevok
... zapoctovy list nemam ... toto budem asi riesit tesne pred nastupom. Len chcem vediet ci si mam platit dobrovolne poistenie, aby som mala vyssiu davku v nezamestnanosti a ak ano tak od kedy mi staci a kolko ?
Dakujem
To cele zavisi od toho, ci si alebo nie si stale zamestnana.
Takze pokial neodpovies na zakladnu otazku, neda sa odpovedat nasledne ...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Dobrý deň, tiež by som potrebovala poradiť ohladne nároku a výšky dávky v nezamestnanosti. Matke trvá stále PP na dobu neurčitú. PP sa začal 1.7.2008 a stále trvá. Od zhruba polovičky augusta 2008 bol nástup na materskú dovolenku, ktorá plynule prešla po 28 týždňoch na rodičovskú dovolenku . Dieťa sa narodilo koncom septembra 2008. Matka je momentálne na RD a prihlásila dieťa do škôlky, avšak nebolo k 1.9.2011 prijaté do MŠ. Zamestnávateľ chce, aby sa od 9/2011 najneskôr však 10/2011 vrátila po RD späť do zamestnania. Ona však dieťa nemá kde umiestniť, ak nastúpi do práce. Súkromná škôlka ani opatrovateľka neprichádza do úvahy z finanč.dôvodov. Babka, ani iná osoba sa nemôže o dieťa starať. Kedže zamestnankyňa dostane poslednú rodičoskú za 9/2011 (ak dieťa nepôjde od 1.9. do škôlky) a to by od 1.10. zostala nepoistená, lebo dieťa dosiahne 3 roky koncom 9/2011. Zamestnávateľ s ňou s najväčšou pravdepodobnosťou ukončí PP, ak nenastúpi do práce najneskôr od 1.1.2011. Uvažuje, či by sa jej neoplatilo prihlásiť sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie a poberať podporu v nezamestnanosti. Nevie však, či by jej vôbec na ňu nárok vznikol a v akej výške. Aké podmienky na priznanie nároku vlastne musia byť splnené pre matku, ktorá sa zaeviduje po skončení RD ako nezamestnaná? Do tých 2 rokov poistenia za posledné 3
roky sa zahrňa aj materská a rodičovská dovolenka, alebo nie? A potom z akého VZ pre určenie výšky dávky sa vzchádza? Prosím o inštrukcie, čo by pre ňu bolo najvhodnejšie, aby si nemusela sama platiť poistné a súčasne by nejaké peniaze získala. Veľmi pekne ďakujem .
VZ pred nástupom na MD v auguste 2008 bol počas celého PP na max.VZ., čiže aj materská sa počítala z maximálneho VZ. Pracovná zmluva ani dohodnutá výška mzdy sa doteraz nemenila a ani sa do prípadného skončenia PP k 30.9. nezmení, zostane na výške 1005,78 Eura za mesiac v hrubom pri 40 hod.týždennom úväzku.
Naposledy upravil Betina2 : 21.04.11 at 11:58
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Betina, čo bolo pred nástupom na materskú dovolenku ? Kedy naposledy poberala dávku v nezamestnanosti ?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

veronikasad Pozri príspevok
Betina, čo bolo pred nástupom na materskú dovolenku ? Kedy naposledy poberala dávku v nezamestnanosti ?
Pred nástupom na MD pracovný pomer od 1.7.2008, ktorý stále trvá.
Na UP bola v evidencii naposledy v roku 1994, aj to len cca 1/2 roka.
Odvtedy už nikdy nebola v evidencii na UP.

Potom bolo štúdium na VŠ,
od 1.7.1999 zamestnanie do 30.4.2000
Potom živnosť 3.5.2000-23.1.2005
Nasledovalo prerušenie živnosti od 24.1.2005 na 3 roky do 23.1.2008 (počas RD)
24.1.2008 -25.3.2009 živnosť
Zamestnanie od 1.2.2007 do 31.8.2007
Zamestnanie od 1.9.2007 do 29.10.2007 (max.VZ)

počas obdobia 30.10.2007-30.6.2008 bola na živnosť, ale nebola povinne poistená ako SZČO (nedosiahla spodnú hranicu príjmu za predch. zdaň.obd.) na SP a ani dobrovolne si neplatila. Ako szčo platila vtedy len ZP.
Zamestnanie od 1.7.2008 doteraz (max.VZ), pritom nástup na MD bol z tohto zamestnania.
živnosť pozastavená od 26.3.2009 na 3 roky (pozastavenie trvá, ale nie je problém obnoviť)

Čiže keď to beriem k termínu 1.10.2011, tak neviem, či splňa alebo nesplňa podmienku pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti. (ráta sa MD a RD do tohto obdobia či nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Betina2 Pozri príspevok
Pred nástupom na MD pracovný pomer od 1.7.2008, ktorý stále trvá.
Na UP bola v evidencii naposledy v roku 1994, aj to len cca 1/2 roka.
Odvtedy už nikdy nebola v evidencii na UP.

Potom bolo štúdium na VŠ,
od 1.7.1999 zamestnanie do 30.4.2000
Potom živnosť 3.5.2000-23.1.2005
Nasledovalo prerušenie živnosti od 24.1.2005 na 3 roky do 23.1.2008 (počas RD)
24.1.2008 -25.3.2009 živnosť
Zamestnanie od 1.2.2007 do 31.8.2007
Zamestnanie od 1.9.2007 do 29.10.2007 (max.VZ)
počas obdobia 30.10.2007-30.6.2008 bola na živnosť, ale nebola povinne poistená ako SZČO (nedosiahla spodnú hranicu príjmu za predch. zdaň.obd.) na SP a ani dobrovolne si neplatila. Ako szčo platila vtedy len ZP.
Zamestnanie od 1.7.2008 doteraz (max.VZ), pritom nástup na MD bol z tohto zamestnania.
živnosť pozastavená od 26.3.2009 na 3 roky (pozastavenie trvá, ale nie je problém obnoviť)

Čiže keď to beriem k termínu 1.10.2011, tak neviem, či splňa alebo nesplňa podmienku pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti. (ráta sa MD a RD do tohto obdobia či nie?
Ak pracovný pomer trvá počas poberania rod.príspevku, trvá aj poistenie v nezamestnanosti. Splňa podmienky na výplatu dávky v nezamestnanosti.

Pri výpočte dávky sa postupuje v zmysle § 108 odst. 3 Zákona o soc.poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...011-a.html#108
3 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

veronikasad Pozri príspevok
Ak pracovný pomer trvá počas poberania rod.príspevku, trvá aj poistenie v nezamestnanosti. Splňa podmienky na výplatu dávky v nezamestnanosti.

Pri výpočte dávky sa postupuje v zmysle § 108 odst. 3 Zákona o soc.poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...011-a.html#108
Veronika ďakujem za info. A bude ho teda mať počítaný z max. VZ, keďže u posledného zamestnávateľa mala max. VZ, alebo ako, ja dosť dobre nerozumiem tomu určeniu rozhodujúceho obdobia v tomto prípade.
Ď.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

veronikasad Pozri príspevok
Ak pracovný pomer trvá počas poberania rod.príspevku, trvá aj poistenie v nezamestnanosti. Splňa podmienky na výplatu dávky v nezamestnanosti.

Pri výpočte dávky sa postupuje v zmysle § 108 odst. 3 Zákona o soc.poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...011-a.html#108
Zaujíma ma výpočet dávky, keďže mala MD a RD, tak sa bude počítať z vym. základu z dvoch rokov pred prerušením RD, keď ešte teraz odpravuje pár dní u zamestnávateľa a dostane výpoveď aj neskôr, tak sa bude aj terajší príjem započítavať do výpočtu dávky?
Kde by som mohla nájsť príklad výpočtu dávky?
Ďakujem
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Prosím, môžete ma usmerniť, ako správne vypočítať DVZ?
Pracovný pomer od 01.02.2008, nástup na MD 04.02.2008, vymeriavací základ za toto obdobie bol 300 €. Vypočíta sa 300/28 dní, alebo len 300/1 pracovný deň? Ďakujem
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

saskia26 Pozri príspevok
Prosím, môžete ma usmerniť, ako správne vypočítať DVZ?
Pracovný pomer od 01.02.2008, nástup na MD 04.02.2008, vymeriavací základ za toto obdobie bol 300 €. Vypočíta sa 300/28 dní, alebo len 300/1 pracovný deň, alebo 300/3 kal. dni kým bol nástup na MD? Ďakujem
Posúvam
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Už tomu rozumiem, len nerozumiem tiež tomu výpočtu. PP na dobu neurčitú bol od 1.1.2007 do 28.2.2009. Ďaľší PP na dobu neurčitú od 1.3.2009 a trvá, ale od 10.3.2009 MD a bez prerušenia RD. Teda podmienky na podporu spĺňa. Len z čoho konkrétne bude braný VZ? To teda neviem.
prosím skúste niekto.
Ďakujem
Naposledy upravil IvetaH : 06.05.11 at 18:19 Dôvod: oprava dátumu
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Prosím, z prvého alebo druhého pracovného pomeru bude počítaný VZ? Alebo by mala prerobiť 2 - 3 dni?
Ďakujem
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

IvetaH Pozri príspevok
Prosím, z prvého alebo druhého pracovného pomeru bude počítaný VZ? Alebo by mala prerobiť 2 - 3 dni?
Ďakujem
Malo by to byť z dvoch rokov pred prerušením RD, takže budú počítať z obidvoch.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Betina2 Pozri príspevok
Pred nástupom na MD pracovný pomer od 1.7.2008, ktorý stále trvá.
Na UP bola v evidencii naposledy v roku 1994, aj to len cca 1/2 roka.
Odvtedy už nikdy nebola v evidencii na UP.

Potom bolo štúdium na VŠ,
od 1.7.1999 zamestnanie do 30.4.2000
Potom živnosť 3.5.2000-23.1.2005
Nasledovalo prerušenie živnosti od 24.1.2005 na 3 roky do 23.1.2008 (počas RD)
24.1.2008 -25.3.2009 živnosť
Zamestnanie od 1.2.2007 do 31.8.2007
Zamestnanie od 1.9.2007 do 29.10.2007 (max.VZ)

počas obdobia 30.10.2007-30.6.2008 bola na živnosť, ale nebola povinne poistená ako SZČO (nedosiahla spodnú hranicu príjmu za predch. zdaň.obd.) na SP a ani dobrovolne si neplatila. Ako szčo platila vtedy len ZP.
Zamestnanie od 1.7.2008 doteraz (max.VZ), pritom nástup na MD bol z tohto zamestnania.
živnosť pozastavená od 26.3.2009 na 3 roky (pozastavenie trvá, ale nie je problém obnoviť)

Čiže keď to beriem k termínu 1.10.2011, tak neviem, či splňa alebo nesplňa podmienku pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti. (ráta sa MD a RD do tohto obdobia či nie?
Stále mi to nejako nie je jasné.
K prerušeniu poistenia došlo dňa 3.3.2009, kedy nastúpila na rodičovskú dovolenku (do 2.3.2009 vrátane čerpala materskú dovolenku), čiže z MD priamo nastúpila na RD.
Podľa §108 by sa mal skúmať vymeriavací základ, z ktorého sa platilo poistné na poistenie v nezam. za 2 predchádzajúce roky pre prerušením poistenia v nezam., t.j. skúmať by sa malo obdobie od 3.3.2007 do 2.3.2009 ? Predpokladám tiež, že jednotlivé tituly poistenia sa nesčítavajú, (povinné poistene SZČO, zamestnanie, dobrovolné poistenie) a každé z nich sa posudzuje samostatne.
Takže potom
3.3.2007-31.8.2007 bolo zamestnanie, ale len minimálny VZ
1.9.2007-29.10.2007 zamestanie, maximálny VZ
30.10.2007-30.6.2008 SZČO, ale sa poistenie neplatilo, nebolo povinné,VZ 0,00
1.7.2008 až doteraz zamestnanie s maximálnym VZ, (aj materské bolo z max.VZ)
pričom do nástupu na MD boli aj nejaké OČR a PN. Tento pracovný pomer stále trvá, ale poistenie je prerušené z dôvodu čerpania RD. RD skončí dovršením veku 3 rokov dieťaťa v septembri 2011. Dieťa nebolo prijaté do žiadnej materskej školy ani iného predškolského zariadenia.
Bude sa brať VZ za tieto spomínané obdobia? Zosúčtujú sa tie max a min. VZ a vydelí počtom kalendárnych dní za celé 2 roky, teda číslom 730? Alebo ako? Alebo sa vezmú len skutočne odpracované dni (po vynechaní obdobia bez platenia odvodu a obdobia PN a OČR? A ten súčet VZ sa potom vydelí len súčtom týchto odprac. dní?

Pani sa pýta, ako najlepšie môže postupovať a ak jej teda vznikne nárok na podporu v nezamestnanosti (čo podľa doteraz diskutovaného vzniká) tak v akej výške ho bude poberať. Lebo je viac ako isté, že zamestnávateľ s ňou ukončí PP hned po skončení RD, ak nenastúpi (čo iste nenastúpi, o dieťa sa nemá kto iný postarať a do škôlky ho neprijali). Takže hľadá nejaké schodné východisko, aby nezostala úplne bez peňazí. Dieťa je zdravé, takže nemá význam hladať možnosti ako si predlžiť RD pre nepriaznivý zdravotný stav a aj sa to javí ako dosť komplikované.
Ešte raz ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Betina, nezostala jej nevyčerpaná dovolenka za rok 2008 ?
0 0
gabriska gabriska

gabriska je offline (nepripojený) gabriska

Ahojte,
prosim vas, potrebovala by som radu v nasl. pripade.
Od 04/2008 nastup na MD, nasledne na to RD, ktr. mi konci ku dnu 10/06/2011.
Zam-tel mi vopred oznamil, ze chce PP (na dobu neurcitu) rozviazat, navrhuje ku dnu 30/05/2011 a to formou dohody, s tym, ze mi preplati dovolenku a 2mesacne platy.
Pocas r. 2010 (sept,okt., nov.. dec.) som pracovala, ku dnu 24/01/2011 som sa opät vratila na RD.
Dovolenka, na ktr. mi vznikol narok pocas cerpania MD mi bola vyplatena v 09/2010.

1.
Co sa tyka "odstupneho", pokial by mi ju zam-tel vyplatil pocas trvania RD, zrejme by to nemalo nijaky vplyv na vysku VZ a nasledne podpory? Ako by bolo najvyhodnejsie mi vyplatit odstupne a s akym datumom, napr. formou odmeny, aby mi to ovplyvnilo vysku podpory?
2.
Oplatilo by sa mi este na ten necely mesiac platit DPvN, aby som mala co najvyssiu podporu?

Vdaka vopred!
Naposledy upravil gabriska : 15.05.11 at 20:44
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

veronikasad Pozri príspevok
Betina, nezostala jej nevyčerpaná dovolenka za rok 2008 ?
zostala, tuším 10 dní...
takže čo bude najlepšie ? Jasné, že dovolenku bud vyčerpá alebo sa jej preplatí (toto asi skôr) Čo poradíte?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať