Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

Prosim vas este o radu:
PP po ukonceni RD mi konci 12/06. 13/06 sa idem zaevidovat na UP. Za mesiac jun mi este prislucha RP, ktory mi bude vyplateny v juli.
Za mesiac jun (za alikvotny pocet dni od 13/06 do 30/06) tym padom nedostanem ziadnu DvN - bude mi tato vyplatena az v auguste, spolu s DvN za jul?
Premyslam, ci ma zmysel nahlasit manzela ako poberatela RP od juna, aby mi uz v juli bola vyplatena DvN.
Tym padom by som si ale zrejme musela uhradit zdravotne poistenie za obdobie od 01/06 do 13/06, kedze riadnu starostlivost by prebral manzel a ja by som nebola poistencom statu...
Neviem, ci uvazujem spravne a ci ma zmysel prehlasit RD na manzela.
0 0
Alexandra1978 Alexandra1978

Alexandra1978 je offline (nepripojený) Alexandra1978

posuvam, prosim, vie niekto poradit?
0 0
katkilla katkilla

katkilla je offline (nepripojený) katkilla

Dobry den, chcela by som sa spytat z akeho VZ sa mi vypocita davka v nezamestnanosti, ked som od oktobra 2003 zamestnana na plny uvazok, 25.5.2009 som nastupila na matersku dovolenku a nasledne na rodicovsku dovolenku. Dna 25.7.2011 planujem ukoncit rodicovsku dovolenku, avsak moja pozicia bola zrusena z organizacnych dovodov a zamestnavatel nema pre mna inu vhodnu poziciu. Navrhuje ukoncit PP dohodou dnom skoncenia rodicovskej dovolenky s odstupnym, teda 25.7.2011. Nesuhlasi ani s cerpanim dovolenky a nasledne uzavretim dohody o skonceni PP. Mam radsej trvat na rozviazani PP vypovedou, aby som bola este tie 3 mesiace pocas vypovednej doby zamestnana a teda mala nejaky VZ (moja hruba mzda je cca 2200 eur)? Pomoze mi to k vyssej davke v nezamestnanosti alebo je to uz stratene a bude sa mi pocitat len podla § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti, co mi odpisali zo Socialnej nakolko nie som na rodicovskej aspon 2 roky.
Dakujem pekne za odpoved.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

§ 138 ods.5 je VZ pre dobrovoľne poistené osoby alebo szčo. Ste dobrovoľne poistená v nezamestnanosti?
Ak nie - keďže rodičovská netrvá dva roky a v dvoch rokoch pred zaevidovaním na ÚP bolo len obdobie materskej a rodičovskej (bez poistného), dávka by bola vypočítaná iba z minima.
Odporúčam vyčerpať tú dovolenku a až potom skončiť PP. Teda tak, aby skončenie PP dohodou (z dôvodu zrušenia prac. miesta) bolo k dátumu skončenia čerpania dovolenky.
Pre zamestnávateľa je to ale nevýhodné (kôli odvodom), takže dosiahnuť takúto dohodu môže byť problém. V takom prípade sa skúste dohodnúť aspoň na čerpaní dovolenky 1-2 dni pred skončení PP - aj to by stačilo na vyššiu podporu (tak aby medzi dňami čerpania dovolenky nebol víkend), a nebolo by to až tak zaťažené odvodmi.
0 0
katkilla katkilla

katkilla je offline (nepripojený) katkilla

Jana Motyčková Pozri príspevok
§ 138 ods.5 je VZ pre dobrovoľne poistené osoby alebo szčo. Ste dobrovoľne poistená v nezamestnanosti?
Ak nie - keďže rodičovská netrvá dva roky a v dvoch rokoch pred zaevidovaním na ÚP bolo len obdobie materskej a rodičovskej (bez poistného), dávka by bola vypočítaná iba z minima.
Odporúčam vyčerpať tú dovolenku a až potom skončiť PP. Teda tak, aby skončenie PP dohodou (z dôvodu zrušenia prac. miesta) bolo k dátumu skončenia čerpania dovolenky.
Pre zamestnávateľa je to ale nevýhodné (kôli odvodom), takže dosiahnuť takúto dohodu môže byť problém. V takom prípade sa skúste dohodnúť aspoň na čerpaní dovolenky 1-2 dni pred skončení PP - aj to by stačilo na vyššiu podporu (tak aby medzi dňami čerpania dovolenky nebol víkend), a nebolo by to až tak zaťažené odvodmi.
nie, nie som dobrovolne poistena v nezamestnanosti. Zial so zamestnavatelom sa mi nedari dohodnut na cerpani dovolenky pred skoncenim PP. Argumentuje, ze moja pozicia je zrusena a tak nemozem cerpat dovolenku, lebo to by znamenalo, ze ma musia evidovat na nejakej pozicii a nemaju na akej. O odvody im asi nejde, kedze ma vyse 1300 zamestnancov a tak tento naklad je pre neho asi zanedbatelny. Ja si skor myslim, ze je to o neustretovosti osoby, ktora ma na personalnom dostala na starost:-( Neporiesi mi to teda ani to, ze nastupim, dostanem vypoved a zacne mi plynut 3 mesacna vypovedna a vtedy vlastne budem mat VZ? Dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Nástup s výpovednou lehotou by to poriešil.
Ešte ma zaujíma, prečo chcete (plánujete) ukončiť rodičovskú dovolenku 25.7., keď následne chcete ísť na ÚP. Nemôžete počkať a byť na rodičovskej aspoň dva roky a až potom ísť na ÚP?
0 0
katkilla katkilla

katkilla je offline (nepripojený) katkilla

Dakujem za odpoved. Chcela som to poriest este pred novelou Zakonnika prace, ktora by mala byt platna od 1.9.2011 a kde by uz mal byt zakaz subehu vypovednej doby a odstupneho. Nechcela by som takto prist o tri platy.
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Dnes 12.7. 2011 môj syn dovŕšil 3 roky a končí mi rodičovská dovolenka. V zamestnaní si od 13.7. do 27. 7. čerpám dovolenku. Ku dňu 27. 7. bude so mnou rozviazaný PP z nadbytočnosti. Následne pôjdem na ÚP. Budem mať nárok na 3 mesačné odstupné, keďže PP trval od 3/1999 na dobu neurčitú. Na MD som bola od 6/2008 a následne na RD. HM z čerpanej dovolenky bude cca 250 €. Z čoho bude vypočítavaná podpora v nezamestnanosti? Je ešte nejaká možnosť zvýšiť si podporu?
Naposledy upravil Stitch : 12.07.11 at 11:36
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Nárok na 3-mesacné odstupné je.
Odstupné bude počítané z priemeru, z ktorého bude poćítaná aj dovolenka. V tomto prípade nie zrejme je potrebné navyšovať dávku v nezamestnanosti, lebo ak dostanete odstupné, to vám ide do vymeriavacieho základu pre dávku v nezamestnanosti, čiže VZ bude cca 250 za dovolenku + cca 3x500 odstupné, splu 1750 € za 15 dní - čo prekračuje maximálny VZ pre dávku nezamestnanosti.
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Aj odstupné sa bude počítať do VZ??????
Ešte by ma zaujímalo, či sa mám zaevidovať na ÚP od 28.7. alebo až od 1.8. aby sa mi počítala podpora z tej čerpanej dovolenky?
Niekde som tu čítala, že do 31.7. som registrovaná ako poberateľka rodičovského príspevku, takže mi neprislúcha podpora v nezamestnanosti. Ide mi o to, aby som pre skoré evidovanie sa na ÚP neprišla o lepšiu podporu. Radšej si tie 4 dni v ZP doplatím.
Naposledy upravil Stitch : 12.07.11 at 19:15 Dôvod: doplnenie
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Odstupné od 1.1.2011 vstupuje do VZ pre SP.
Môžete sa zaregistrovať od 28.7. Počas poberania RP nemáte nárok na dávku v nezamestnanosti - ale ÚPSVaR dá možno potvrdenie, že dávku poberáte iba do dátumu, kedy má dieťa 3 roky. (Keby aj nie, nie je to problém).
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Takže evidovanie na ÚP v mesiaci, kedy som ešte poberateľkou rodičovského príspevku nebude mať vplyv na zarátanie príjmu zo zamestnania za ten istý mesiac na výpočet podpory?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď .
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Stitch Pozri príspevok
Takže evidovanie na ÚP v mesiaci, kedy som ešte poberateľkou rodičovského príspevku nebude mať vplyv na zarátanie príjmu zo zamestnania za ten istý mesiac na výpočet podpory?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď .
Nie, nebude.
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Ďakujem za odpoveď. Dokonca veľmi potešujúcu odpoveď.
0 0
iva zem. iva zem.

iva zem. je offline (nepripojený) iva zem.

Ak zamestnanec na RD ukončí PP uzatvorený na dobu neurčitú. Vyčerpá si päť dní dovolenky + mu bude vyplatená zvyšná dovolenka a odstupné. Následne si začne platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, ktorého dĺžka bude menej ako 26 týždňov, ale aby splnil podmienku poistenia 730 dní v posledných troch rokoch. V tomto prípade mu bude podpora vypočítaná z VZ od zamestnávateľa po ukončení čerpania RD? Mám pravdu?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

iva zem. Pozri príspevok
Ak zamestnanec na RD ukončí PP uzatvorený na dobu neurčitú. Vyčerpá si päť dní dovolenky + mu bude vyplatená zvyšná dovolenka a odstupné. Následne si začne platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, ktorého dĺžka bude menej ako 26 týždňov, ale aby splnil podmienku poistenia 730 dní v posledných troch rokoch. V tomto prípade mu bude podpora vypočítaná z VZ od zamestnávateľa po ukončení čerpania RD? Mám pravdu?
podla teraz účinného zákona sa vym.základ zo zamestnania zráta s vym.základom z dpvn a vydelí sa počtom kalend. dní za ktoré sa poistné platilo, tj. neráta sa to len zo zamestnania, ale výška vz z dpvn ovplyvní výšku podpory.
0 0
iva zem. iva zem.

iva zem. je offline (nepripojený) iva zem.

brčko Pozri príspevok
podla teraz účinného zákona sa vym.základ zo zamestnania zráta s vym.základom z dpvn a vydelí sa počtom kalend. dní za ktoré sa poistné platilo, tj. neráta sa to len zo zamestnania, ale výška vz z dpvn ovplyvní výšku podpory.
Dik za reakciu. A v prípade ak zamestnanec na RD ukončí PP, dá si preplatiť dovolenku + odstupné a dpvn bude trvať dlhšie ako 26 týždňov. Podpora sa bude rátať len z dpvn? Je to tak?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

iva zem. Pozri príspevok
Dik za reakciu. A v prípade ak zamestnanec na RD ukončí PP, dá si preplatiť dovolenku + odstupné a dpvn bude trvať dlhšie ako 26 týždňov. Podpora sa bude rátať len z dpvn? Je to tak?
ak bude preplatená dovolenka+odstupné počas čerpania RD, tj. bez odovodov do SP, tak áno.
Len pozor, že do konca roku 2011 ti už 26týž. nevyjde a možno predpokladať nejaké zmeny. Aj ked nechcem strašiť, počas mojej RD boli už 3zmeny, tj. nedá sa vylúčiť dalsia od nového roku a podstatné je odkedy nastane zaevidovanie (posudzuje sa podla toho nárok ale len dovtedy sa sleduje obdobie).

Tj. dá sa zaevidovať na up aj počas poberania RP, len sa vyplácanie posunie a začne sa vyplácať až od 1dna mesiaca po mesiaci, kedy už RP nepoberáš (tj. aj ked má dieťa 3roky napr. 2. 10, tak ti odoberú RP až od 1.11., tj. do 31.10. si poberatel RP, tak to platí teraz)
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Známa je na RD, predtým bola SZČO, RD jej končí budúci rok v septembri a keď si nenájde prácu, bude sa musieť hlásiť na úrad práce. Mohla by si platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, a pomohlo by jej to? Lebo v posledných 4 rokoch neplatila PvN. Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mizu24 Pozri príspevok
Známa je na RD, predtým bola SZČO, RD jej končí budúci rok v septembri a keď si nenájde prácu, bude sa musieť hlásiť na úrad práce. Mohla by si platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, a pomohlo by jej to? Lebo v posledných 4 rokoch neplatila PvN. Ďakujem
podla teraz účinného zákona vznikne nárok na podporu v prípde, že bola poist. v nezam. aspon 730dní v posledných 3rokoch pred za evidovaním na UP. Ak by sa aj teraz prihlásila na dpvn, tak do sept.2012 nezíska 730dní (2roky). Aj ked možno čakať zmeny v zákone, nevieme aké.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať