Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ahojte,
potrebovala by som pomoc od Vás múdrejších ako som ja, zatiaľ som nemala takýto prípad. Mám tu jednu zamestnankyňu, ktorej končí rodičovská dovolenka 27.3.2013 (3 roky bude mať syn). Má uzatvorenú pracovnú zmluvu od 1.11.2009. Od 1.1.2010 do 2.2.2010 bola PN a od 3.2.2010 nastúpila na MD. Na RD je od 18.8.2010. Má ešte nevyčerpanú dovolenku 23,5 dní. Chcela by som jej ukončiť PZ tal aby dostala čo najviac nezamestnaneckú ak teda by mala naň nárok. Pred touto PZ mala tiež PZ na minimálnu mzdu od roku 2005 a končila sa 31.3.2009 potom poberala nezamestnaneckú. Tá nová zmluva bola na uzavretá vyššiu mzdu.
Ako mám ukončiť zmluvu aby jej nezamestnaneckú vypočítali už z novej PZ?
Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Eva Póčová Pozri príspevok
Ahojte,
potrebovala by som pomoc od Vás múdrejších ako som ja, zatiaľ som nemala takýto prípad. Mám tu jednu zamestnankyňu, ktorej končí rodičovská dovolenka 27.3.2013 (3 roky bude mať syn). Má uzatvorenú pracovnú zmluvu od 1.11.2009. Od 1.1.2010 do 2.2.2010 bola PN a od 3.2.2010 nastúpila na MD. Na RD je od 18.8.2010. Má ešte nevyčerpanú dovolenku 23,5 dní. Chcela by som jej ukončiť PZ tal aby dostala čo najviac nezamestnaneckú ak teda by mala naň nárok. Pred touto PZ mala tiež PZ na minimálnu mzdu od roku 2005 a končila sa 31.3.2009 potom poberala nezamestnaneckú. Tá nová zmluva bola na uzavretá vyššiu mzdu.
Ako mám ukončiť zmluvu aby jej nezamestnaneckú vypočítali už z novej PZ?
Ďakujem
bude mať aspoň jeden deň odpracovaný, popr. čerpať dovolenku ? vznikne jej nárok na odstupné?
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Mohla by vyčerpať dovolenku 23,5 dní, PZ by sme ukončili dohodou bez odstupného. Alebo mala by ostať v práci jeden deň alebo do konca marca 2013 a dovolenku jej preplatiť? Ako by to bolo lepšie pre zamestnankyňu? (cieľom je čo najvyšia nezamestnanecká dávka)
ďakujem
0 0
jammka jammka

jammka je offline (nepripojený) jammka

LeaSl Pozri príspevok
za MD vám prislúcha aj pomerná časť dovolenky (nie som mzdárka, takže presný počet dní neviem povedať),
- áno, je potrebné vyčerpať jeden deň dovolenky a zvyšok si nechať preplatiť, čiže jeden deň do zamestnania nastúpite, ten deň vyčerpáte 1 deň dovolenky, nasledujúci deň výpoveď. (nesmie to byť v piatok a výpoveď v pondelok)
- rodičák pre písať na manžela môžete s akýmkoľvek dátumom, ale vypláca sa mesačne tak asi uprednostnia k napr. 30.11. s tým, že nasledujúci mesiac ešte príde vám - vypláca sa pozadu a potom už manželovi, vy môžete ukončiť pracovný pomer aj predtým, za ten mesiac, keď ešte príde RP vám nedostanete podporu, začne sa vyplácať až na ďalší mesiac (počas 6 mesiacov), za ten čas, kým poberáte podporu a ste nahlásená na úrade práce za vás platí poistenie a zdravotné štát (do sociálky sa môžete nahlásiť aj ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku) a zdravotnej až na základe rozhodnutia o zaevidovaní na úrade práce.
Potom buď budete naďalej evidovaná na UP a tak by naďalej mal za vás platiť odvody štát, alebo ak dieťatko nebude mať ešte 3 roky, tak znova presuniete RP z manžela na vás.
Dakujem za info, mala by som este otazocku. Rata sa doba evidencie na UP do dochodku, resp. ci sa to aj tyka mna, kedze som v SP nahlasena ako osoba starajuca sa o dieta. Alebo je potreba nieco si doplatit do SP.
Nerada by som v buducnosti zistila, ze som nieco urobila nespravne Vdaka
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Eva Póčová Pozri príspevok
Mohla by vyčerpať dovolenku 23,5 dní, PZ by sme ukončili dohodou bez odstupného. Alebo mala by ostať v práci jeden deň alebo do konca marca 2013 a dovolenku jej preplatiť? Ako by to bolo lepšie pre zamestnankyňu? (cieľom je čo najvyšia nezamestnanecká dávka)
ďakujem
Mohli by ste mi s týmto prípadom pomôcť prosím
Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Eva Póčová Pozri príspevok
Mohla by vyčerpať dovolenku 23,5 dní, PZ by sme ukončili dohodou bez odstupného. Alebo mala by ostať v práci jeden deň alebo do konca marca 2013 a dovolenku jej preplatiť? Ako by to bolo lepšie pre zamestnankyňu? (cieľom je čo najvyšia nezamestnanecká dávka)
ďakujem
Pre zamestnankynu a vypocet podpory je najlepesie jeden den po ukonceni RD cerpat dovolenku, zvysok dovolenky jej preplatite.
Velmi vyrazne jej to ovplyvni vysku podpory v nezamestnanosti, ak ten den dovolenky bude riadne cerpat a bude riadne nahlasena v SP po RD.
Naposledy upravil ivka70 : 29.11.12 at 08:34
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Takže ak som tomu dobre rozumela, vráti sa z RD riadne ju prihlásim späť do poistenia SP aj ZP, vyčerpá aspoň jeden deň dovolenku potom jej ukončíme PZ dohodou a zvyšok dovolenky jej preplatíme a tým jej zaisťujem že nezamestnaneckú dostane z poslednej PZ zo dňa 1.11.2009 kde mala vyšší VZ.
Pochopila som to správne?
ďakujem
0 0
bobotova bobotova

bobotova je offline (nepripojený) bobotova

Dobrý deň,

poprosím Vás o radu:
pracovný pomer trval od roku 2009.
12.10.2012 mi skončila rodičovská DV - dieťa malo 3 roky - to bolo v piatok
13.10. - 14.10.2012 - sobota, nedeľa
15.10.201 - 19.10.2012 som mala OČR
od 22.10.2012 do 31.10.2012 - som čerpala DV
01.11.201 - SV
02.11.2012 - čerpanie DV
od 05.11.2012 - som na PN
Ak by som dala po ukončení PN výpoveď dohodou, a následne sa prihlásila na úrade práce, mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

bobotova Pozri príspevok
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu:
pracovný pomer trval od roku 2009.
12.10.2012 mi skončila rodičovská DV - dieťa malo 3 roky - to bolo v piatok
13.10. - 14.10.2012 - sobota, nedeľa
15.10.201 - 19.10.2012 som mala OČR
od 22.10.2012 do 31.10.2012 - som čerpala DV
01.11.201 - SV
02.11.2012 - čerpanie DV
od 05.11.2012 - som na PN
Ak by som dala po ukončení PN výpoveď dohodou, a následne sa prihlásila na úrade práce, mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
Vopred ďakujem za odpovede.
Ano, mala by si.
0 0
bobotova bobotova

bobotova je offline (nepripojený) bobotova

Ďakujem.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Zamestnankyňa končí pracovný pomer ku 31. 12. 2012 z titulu uzatvorenia pracovnej zmluvy na dobu určitú. Dňa 21. 2. 2011 sa jej narodila dcéra, a toho času poberá rodičovský príspevok. Aké má povinnosti? Má povinnosť zapísať sa na Úrade práce? Ak aj po skončení rodičovskej dovolenky, teda ku 21. 2. 2014 ostane nezamestnaná, aký má vymeriavací základ pre výpočet podpory? Počíta sa obdobie počas ktorého sa starala o dieťa do troch rokov veku do obdobia pre tzv. zápočet odpracovaných dní pre poberanie dávky v nezamestnanosti? A čo v prípade, ak opäť otehotnie? Ako je to po novom, teda po 1. 1. 2013?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§ 106
Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých
a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)

  • -
Takže rodič.príspevok treba prepísať na manžela. A môže sa zaregistrovať ako uchádzač o zamestnanie od 1.1.2013.

Ak sa zaregistruje až k 21.2.2014: (treba pozrieť či bude nižšie uved.podmienky spĺňať, obdobie od 1.1.2013 až do 21.2.2014 sa jej nezapočíta, lebo nečerpá rodič.dovolenku zo zamestnania. )
§104
2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

Treba aj zistiť, či náhodou nebola nezamestnaná v období od 21.2.2010...

Ak znovu otehotnie : na materské nárok nevzniká ak do dňa pôrodu nebude spĺňať 270 dní nemoc. poistenia v posledných 2 rokoch. Presnejšiu odpoveď dať neviem, lebo neviem ani predpoklad.termín
kedy by chcela mať 2.dieťa, ale v každom prípade by musela byť ešte zamestnaná alebo DNP v r.2013, aby túto podmienku splnila. (aj keby išla na materské v ochrannej lehote, že ukončí PP alebo DNP. Treba to vtedy konkrétne prepočítať.)
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

Dobrý deň.

Vie mi niekto poratiť s dátumom ukončnia pracovneho pomeru?

Dieta dovrsilo 3 roky 6.12.2012. Od 7.12.2012 (piatok) - dnes som nastupila do prace. Ale moje miesto aj pracovisko je zrusene, tak dostanem vypoved s odstupnym podla §63. Nieco sa pisalo ze nie je vhodne nastupit v piatok a ukoncit v pondelok. Ale ja som uz v piatok nastupila.

K akemu datumu je pre mna najvyhodnejsie urobit ukoncenie pracovneho pomeru vypovedou s odstupnym, aby som mala narok na co najvyssiu podporu v nezamestnanosti.

A podotazka, z akeho zarobku mi budu ratat odstupne ked som 6 rokov doma s 2 detmi po sebe a moja mzda pred nastupom na matersku v roku 2006 bola tesne nad minimalnou mzdou. Moja pracovna pozicia je zrusena, takze nie je mozne porovnat so sucasnym zarobkom na mojej pozicii.

dakujem vsetkym rychlikom
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

hiro Pozri príspevok
Dobrý deň.

Vie mi niekto poratiť s dátumom ukončnia pracovneho pomeru?

Dieta dovrsilo 3 roky 6.12.2012. Od 7.12.2012 (piatok) - dnes som nastupila do prace. Ale moje miesto aj pracovisko je zrusene, tak dostanem vypoved s odstupnym podla §63. Nieco sa pisalo ze nie je vhodne nastupit v piatok a ukoncit v pondelok. Ale ja som uz v piatok nastupila.

K akemu datumu je pre mna najvyhodnejsie urobit ukoncenie pracovneho pomeru vypovedou s odstupnym, aby som mala narok na co najvyssiu podporu v nezamestnanosti.

A podotazka, z akeho zarobku mi budu ratat odstupne ked som 6 rokov doma s 2 detmi po sebe a moja mzda pred nastupom na matersku v roku 2006 bola tesne nad minimalnou mzdou. Moja pracovna pozicia je zrusena, takze nie je mozne porovnat so sucasnym zarobkom na mojej pozicii.

dakujem vsetkym rychlikom
Už ti bola od zamestnávateľa doručená výpoveď ?
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

Nie, ale mam možnosť sa dohodnúť na dátume ukončenia.

Problém skôr bude s preplatením dovolenky. Chcú aby som si ju vyčerpala.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

hiro Pozri príspevok
Nie, ale mam možnosť sa dohodnúť na dátume ukončenia.

Problém skôr bude s preplatením dovolenky. Chcú aby som si ju vyčerpala.
Ak ti zamestnávatel doručí výpoveď, musíš požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, t.j. najneskôr do 31.12.2012. Inak ti nárok na odstupné nevznikne. Termín skončenia prac.pomeru si určíš sama, výhodnejšie je skončiť prac.pomer v piatok.

Aký máš zostatok starej dovolenky ?
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

Zostatok dovolenky mi zatiaľ nikto nevie povedať. Ani na socialke ani vo firme.
Dnes večer budem mať presné dátumy začiatkov a ukončení MD,RD. Skúsim to sem zavesiť.

Pri ukončovaní prac pomeru vidím 2 možnosti.

1, 7.12.2012 nástup do zamestnania a čerpanie dovolenky niekoľko dní (koľko budem mať nárok). Po vyčerpaní dovolenky ukončenie prac. pomeru dohodou, §63. (asi sa to stihne v roku 2012)

2, 7.12.2012 nástup do zamestnania a ukončenie prac. pomeru dohodou §63 od 8.12.2012 (sobota) alebo 10.12.2012 (pondelok).

V obidvoch prípadoch ukončenie PP s odstupným bez výpovednej doby.

Ktorá varianta by bola pre mňa výhodnejšia pre výpočet podpory v nezamestnanosti?

Dúfam že sa nepýtam velke sprostosti, ale v tomto som úlný laik.
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

veronikasad Pozri príspevok
výhodnejšie je skončiť prac.pomer v piatok.
aj v prípade že 7.12.2012 (piatok) som nastúpila do zamestnania po RD, do štvrtku 13.12.2012 (štvrtok) budem čerpať dovolenku a k 14.12.2012 (piatok) ukončím pracovný pomer výpoveďou (§63) a dohodou o odstupnom 3 mesiace (vypočítané z minimálnej mzdy)?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

hiro Pozri príspevok
aj v prípade že 7.12.2012 (piatok) som nastúpila do zamestnania po RD, do štvrtku 13.12.2012 (štvrtok) budem čerpať dovolenku a k 14.12.2012 (piatok) ukončím pracovný pomer výpoveďou (§63) a dohodou o odstupnom 3 mesiace (vypočítané z minimálnej mzdy)?
Piatok som napísala preto, lebo pre výpočet dávky v nezamestnanosti sa vymeriavací základ delí počtom kal. dní (víkend túto dávku znižuje). V tvojom prípade ak posledný deň čerpania dovolenky bude 13.12. (štvrtok), požiadaj o ukončenie dovolenky týmto dňom.
Počkaj na výpoveď zo strany zamestnávatela (ostatné v predch.mojom príspevku) - žiadnu dohodu o odstupnom nepotrebuješ, vznikne ti naň nárok zo ZP. Len musíš skončiť pracovný pomer pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Nedávaj si žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou (bez výpovede zamestnávatela) sama, vtedy ti nárok na odstupné nevznikne.
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

Sposob vypovede bude spraveny tak aby som mala narok na podporu v nezamestnanosti.

Teraz mi ide o to ako si zabezpecit co najvyssiu podporu.

Teda ak som si nasla dobre info, tak denny vymeriavaci zaklad by mal byt vyssi ako cca 75 €.

tym ze budem viac dni v zamestnani (cerpat dovolenku) si tento DVZ asi znizim - mam pravdu?

Je preto najlepsie odpracovat 1 den, dostat odstupne (3 mesacne z minimalnej mzdy), suhlasit s prepadnutim dovolenky a ist na podporu v nezamestnanosti ktora by mala byt v maximalnej moznej vyske.

Mozes mi potvrdit tuto moju teoriu? Dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať