Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Toto uvádza p. Mihál na svojom blogu:
"
"Podmienka na priznanie dávky v nezamestnanosti je v posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných mať aspoň tri roky poistenia v nezamestnanosti. Pričom doba rodičovskej dovolenky sa doteraz nepočítala ako doba poistenia. Mamička, ktorej skončila rodičovská dovolenka, tak nemala pri strate zamestnania nárok na dávku v nezamestnanosti.
Od 1. februára 2010 sa podľa novely zákona do doby poistenia v nezamestnanosti započíta aj doba prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti počas rodičovskej dovolenky."
Takže na základe uvedeného mi vychádza, že by nárok na podporu v nezamestnanosti mala.
Ďakujem Barbara za trpezlivosť.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dvojičky Pozri príspevok
No už som sa skoro potešila, keď toto čítam že aj ja budem mať nárok na podporu, pretože deti sa mi predčasne narodili 01.08.2006 na RD som bola do 01.08.2009, ale ja som sa hneď zaevidovala na ÚP od 02.08.2009 , pretože som dostala v práci výpoveď a evidovaná som doteraz, ale bez podpory. Takže mňa sa to určite týkať nebude nakoľko som už na ÚP zaevidovaná ?. Je to tak ? Len si to chcem potvdiť od Vás. Ďakujem.
V príspevku č. 2 Chobot uvádza:
§ 293bm
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. februára 2010

(1) Ak dôvod na poskytnutie dávky v nezamestnanosti vznikol do 31. januára 2010, o dávke v nezamestnanosti sa rozhodne podľa zákona účinného do 31. januára 2010.
(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)

takže z uvedeného vyplýva, že tebe nárok na podporu v nezamestnanosti nevzniká Teba sa týka ods. 1
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

rodina1 Pozri príspevok
V príspevku č. 2 Chobot uvádza:
§ 293bm
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. februára 2010

(1) Ak dôvod na poskytnutie dávky v nezamestnanosti vznikol do 31. januára 2010, o dávke v nezamestnanosti sa rozhodne podľa zákona účinného do 31. januára 2010.
(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)
takže z uvedeného vyplýva, že tebe nárok na podporu v nezamestnanosti nevzniká Teba sa týka ods. 1
Myslela som si to aj ja , už len preto, že som sa hneď zaevidovala na ÚP, ale vtedy som sa vôbec nevedela rozhodnúť čo je lepšie urobiť, či zostať s deťmi do 6 rokov doma, alebo ísť na ÚP, alebo byť dobrovolne nezamestnaná. Ale podľa bodu 2 tiež som mala v čase od 1.08.2006 do 1.8.2009prerušenie poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania RD. A keď Tvoja dcéra po RD bola aj zamestnaná nebude to vadiť ? Tiež som z toho už magor.
Naposledy upravil Dvojičky : 14.01.10 at 17:43
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Rozmýšľala som nad tým, ale vychádzala som z tohto: Aj keď bola zamestnaná pár mesiacov nemala nárok na podporu (podľa starého zákona), pretože v posledných 4 rokoch mala RD. Ale teraz podľa nového zákona sa počíta tá RD ako keby bola pracovala (prepáčte všetci odborníci za výrazy), takže si myslím, že by nárok na podporu mala mať. Uvidíme, keď sa pôjde po skončení PN zaevidovať.
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

rodina1 Pozri príspevok
Rozmýšľala som nad tým, ale vychádzala som z tohto: Aj keď bola zamestnaná pár mesiacov nemala nárok na podporu (podľa starého zákona), pretože v posledných 4 rokoch mala RD. Ale teraz podľa nového zákona sa počíta tá RD ako keby bola pracovala (prepáčte všetci odborníci za výrazy), takže si myslím, že by nárok na podporu mala mať. Uvidíme, keď sa pôjde po skončení PN zaevidovať.
Čo mi poradíš ? mám to ísť aj ja skúsiť ? Či to už je zbytočné keď už som tam zaevidovaná. Ale zas podporu som žiadnu nebrala a zaevidovať som sa išla z RD.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Dvojičky Pozri príspevok
Čo mi poradíš ? mám to ísť aj ja skúsiť ? Či to už je zbytočné keď už som tam zaevidovaná. Ale zas podporu som žiadnu nebrala a zaevidovať som sa išla z RD.
Už keĎ si zaevidovaná, tak pre teba už posudzovali nárok na podporu a rozhodli, že nemáš nárok. Takže už ti nepriznajú podporu. To by si sa musela evidovať po 31.1.2010, aby ťa posudzovali podľa nového zákona.

Možno by ešte pomohlo odhlásiť sa z evidencie a nanovo sa prihlásiť po 31.1.2010. Len neviem, ako by potom posudzovali tú dobu, kedy si bola evidovaná od toho 2.8.2009. Ale opýtať sa môžeš, nikto v tom nemá 100% jasno, je v tom teraz veľa zmätkov - možno ti podporu priznajú pri novej evidencii.
0 0
milankofilipko milankofilipko

milankofilipko je offline (nepripojený) milankofilipko

Zdravim, ste uplne super, mozem poprosit aj ja o info, lebo som si zistovala veci na socialke a nie su velmi ochotni . Mne konci RD 9.3:2010 a v 06/2009 sme dohodou so zamestnavatelom ukoncili pracovny pomer, cize dovtedy som bola zamestnana. AKo je to s podporou, jej vyratanim a tak.
Dakujem velmi.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

milankofilipko Pozri príspevok
Zdravim, ste uplne super, mozem poprosit aj ja o info, lebo som si zistovala veci na socialke a nie su velmi ochotni . Mne konci RD 9.3:2010 a v 06/2009 sme dohodou so zamestnavatelom ukoncili pracovny pomer, cize dovtedy som bola zamestnana. AKo je to s podporou, jej vyratanim a tak.
Dakujem velmi.
Budeš mať nárok na podporu vypočítanú z minimálneho vymeriavacieho základu.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

[QUOTE=dobrava;1255184]
Chobot Pozri príspevok
Áno, ak sa bude evidovať na úrade práce po 31.1.2010, tak sa bude posudzovať podľa nového zákona.


zákon uvádza, že sa započítava doba prerušenia povinného poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky.


Najlepšie je nastúpiť do zamestnania a pracovať kým ju nebudú chcieť prepustiť. Dovolenku si môže vyčerpať aj hneď po nástupe.
Ďakujem pekne za odpovede, ale ešte mi nie je jasné toto:
Ak jej RD končí 30.9.2010 a do zamestnania má nastúpiť 1.10.2010, ale zamestnávateľ požaduje, aby si dočerpala zostatkovú dovolenku 2 týždne, ako sa má zachovať? Má si hneď po ukončení RD dočerpať zost.dovolenku? /potom by sa jej podpora počítala z tejto dovolenky?/, alebo má zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, alebo sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že nastúpi na pár dní do zamestnania a zostatkovú dovolenku si dočerpá do konca roku a od 1.1.2011 dostane výpoveď? /nie je mi totiž jasné, alebo to neovládam, či jej vyjde lepšia podpora, ak bude čerpať dovolenku, alebo bude normálne v prac. pomere.
Ďakujem za možno trošku "primi" otázky.
Prosím vie niekto odpoveď?
Naposledy upravil Chobot : 19.01.10 at 09:21
0 0
milankofilipko milankofilipko

milankofilipko je offline (nepripojený) milankofilipko

ahoj, diky za odpoved, preco z minimalneho VZ- t.j. asi 50% z minimalnej mzdy.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

milankofilipko Pozri príspevok
ahoj, diky za odpoved, preco z minimalneho VZ- t.j. asi 50% z minimalnej mzdy.
Lebo počas RD si nemala asi žiadny vymeriavací základ. Jedine, že by soc. poisťovňa zobrala do úvahy vymeriavací základ pred nástupom na RD.
0 0
juliakordula juliakordula

juliakordula je offline (nepripojený) juliakordula

chcem sa opytat aj ked ste to tu uz riesili ja som tomu moc neporozumela.mohli by ste mi to vypocitat ci by som mala na rok na podporu nezamestnanosti? bola som zamestnana 12 rokov v jednej skole v januari 2006 som nastupila na PN pre rizikove tehotenstvo, 3 maja som porodila dceru a bola som na materskej do 3 maja 2009, v praci mi dali ku dnu 4 maja vypoved a bola som sa zaevidovat na UP.odvtedy som na UP. neda sa znova prepocitat moj vymeriavaci zaklad?a spadam este do toho?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

juliakordula Pozri príspevok
chcem sa opytat aj ked ste to tu uz riesili ja som tomu moc neporozumela.mohli by ste mi to vypocitat ci by som mala na rok na podporu nezamestnanosti? bola som zamestnana 12 rokov v jednej skole v januari 2006 som nastupila na PN pre rizikove tehotenstvo, 3 maja som porodila dceru a bola som na materskej do 3 maja 2009, v praci mi dali ku dnu 4 maja vypoved a bola som sa zaevidovat na UP.odvtedy som na UP. neda sa znova prepocitat moj vymeriavaci zaklad?a spadam este do toho?
nárok by si mala, ak by ťa zaevidovali najskôr 1.2.2010 nanovo (nárok sa zistuje vždy ku dnu zaregistrovania, t.j. už sa neprerátava v priebehu evidovania). A ako to sprviť? Napr. ak sa zamestnáš aspon na pár dní (asi by sa našiel aj iný dôvod, napr. riadna starostlivosť o dieťa, no to neviem, ako sa robí prakticky, na aký dlhý čas). Potom by sa podpora rátala z tohto prac.pomeru=poistenia v nezam, ak si namala predtým v posledných troch rokoch pred novým zaevidvoaním vym.základ z poistenia v nezam. Ale ak by si sa zamestnala až v máji, tak to už neplatí, lebo by si mala medzeru v poistení viac ako rok. V takom prípade pouvažuj nad dobrovolným poistením v nezam. (z vyššieho VZ), aby nárok vznikol aj neskôr, ak si nájdeš prácu a nebude dlhodobá.
0 0
Heny2 Heny2

Heny2 je offline (nepripojený) Heny2

Dobry den, uz som to raz pisala, ale asi do nespravnej temy, tato je vidim blizsie k danej teme. Tak sa ospravedlnujem. Moj pripad je, ze rodicovska dovolenka mi koncila v juli 2008, nastupila som do prace, ale s tym, ze mi zacina plynut vypovedna lehota 3 mesiace, od novembra 2008 som na UP, bez podpory, kedze som si neplatila pocas rodicovskej, nepocitala som s prepustenim. Chcela by som vediet, ci by pomohlo prerusit evidenciu na UP z dovodu vycestovania a pod. na par dni, platit si zdravotne poistenie a prihlasit sa znova od 1.2., ci by som mala narok na prispevok a bude minimalny alebo sa bude pocitat ako VZ z tych 3 mesiacov po skonceni rodicovskej dovolenky. Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
Bardejovska Bardejovska

Bardejovska je offline (nepripojený) Bardejovska

Poradte mi prosím...
V organizáciu v ktorej som pracovala 18rokov a patrila pod Mestský úrad k 31.12.2004 zrušili.
Do 31.03.2005 som mala zmluvu ako likvidátorka a potom som mala sľúbené, že dostanem novú zmluvu ako pracovníčka oddelenie MÚ. Keďže ako bezdetný manželia sme mali žiadosť o adopciu a v 02.2005 sa nám narodilo dieťa s ktorým som ostala na materskej dovolenke a som na nej dodnes, ore dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa ešte budem do 02.2011. Takže prišla som tym pádom o prácu, ale mám dieťa. Každé zlo je na dačo dobré. Budem prosím Vás mať nárok na niejakú podporu, kedže ja som si nič neplatila, pretože som o tom nevedela, lebo som mala takpovediac iné starosti. Vzťahuje sa na mňa tých 160 eur.?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Bardejovska Pozri príspevok
Poradte mi prosím...
V organizáciu v ktorej som pracovala 18rokov a patrila pod Mestský úrad k 31.12.2004 zrušili.
Do 31.03.2005 som mala zmluvu ako likvidátorka a potom som mala sľúbené, že dostanem novú zmluvu ako pracovníčka oddelenie MÚ. Keďže ako bezdetný manželia sme mali žiadosť o adopciu a v 02.2005 sa nám narodilo dieťa s ktorým som ostala na materskej dovolenke a som na nej dodnes, ore dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa ešte budem do 02.2011. Takže prišla som tym pádom o prácu, ale mám dieťa. Každé zlo je na dačo dobré. Budem prosím Vás mať nárok na niejakú podporu, kedže ja som si nič neplatila, pretože som o tom nevedela, lebo som mala takpovediac iné starosti. Vzťahuje sa na mňa tých 160 eur.?
Ty môžeš poberať rodičovský príspevok do veku 6 rokov dieťaťa (ak úradu práce preukážeš lekárske správny o nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa).

AK som dobre pochopil, tak ty si na rodičovskej dovolenke už pomaly 5 rokov. Ak je to tak, tak po skončení RD budeš mať nárok na podporu v nezamestnaní.
0 0
Bardejovska Bardejovska

Bardejovska je offline (nepripojený) Bardejovska

Od troch rokov dieťaťa každý rok komisií predkladám lekársku správu o dlhodobo nepriaznivom stave dieťaťa. Tak to bude aj teraz v 2/2010 ešte na jeden rok do 2/2011, keď bude mať 6 rokov a potom sa pôjdem prihlásiť na úrad práce ako nezamestnaná. Takže budem mať nárok na podporu 160eur?
0 0
ciktroen ciktroen

ciktroen je offline (nepripojený) ciktroen

Chcem sa spýtať,na matersku som nastupila 28.3.2005 som so synom doma na rodičovskej dovolenke,teraz bude mať 5 rokov.Bola som sa pýtať na urade práce či budem mať nárok na podporu podla tej novej novely.Odpovedala mi že o žiadnej novele nepočula že kde som k tomu prišla.dakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Heny2 Pozri príspevok
Dobry den, uz som to raz pisala, ale asi do nespravnej temy, tato je vidim blizsie k danej teme. Tak sa ospravedlnujem. Moj pripad je, ze rodicovska dovolenka mi koncila v juli 2008, nastupila som do prace, ale s tym, ze mi zacina plynut vypovedna lehota 3 mesiace, od novembra 2008 som na UP, bez podpory, kedze som si neplatila pocas rodicovskej, nepocitala som s prepustenim. Chcela by som vediet, ci by pomohlo prerusit evidenciu na UP z dovodu vycestovania a pod. na par dni, platit si zdravotne poistenie a prihlasit sa znova od 1.2., ci by som mala narok na prispevok a bude minimalny alebo sa bude pocitat ako VZ z tych 3 mesiacov po skonceni rodicovskej dovolenky. Dakujem velmi pekne za odpoved.
Od novembra 2008 do februara 2010 uplynulo viac ako 1 rok, kedy si mala prerusene poistenie aj ked sa rodicovska pocita.
Nesplnas prewto ani s rodicovskou podlmienku platenia poistneho 3 roky z poslednych 4 rokov, narok na podporu ti nevznikne.
Keby si si najneskor na konci oktobra 2009 zacala platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, narok by ti vznikol.
0 0
Heny2 Heny2

Heny2 je offline (nepripojený) Heny2

Dakujem krasne za odpoved, tak zasa ma to minulo Spatne sa zaplatit asi neda, ze?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať