Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Predpokladám, že do VZ ide aj vyplatené odstupné. V tom prípade by mohla vyčerpať všetkých 8 dní dovolenky (ak by zamestnávateľ nechcel dať iba jeden) a stále by jej vyšla max dávka
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

r.galovic Pozri príspevok
Predpokladám, že do VZ ide aj vyplatené odstupné. V tom prípade by mohla vyčerpať všetkých 8 dní dovolenky (ak by zamestnávateľ nechcel dať iba jeden) a stále by jej vyšla max dávka
nepomôže, musí čerpať D
inak ak by nečerpala D, tak by sa do VZ nepočíta, zaplatila by z odstupného iba do ZP a preddavok na daň....
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam ešte tu.

Manželka odmietne doplnok k PZ kvôli zníženiu platu na minimálnu mzdu (zníženie o 50%) a k tomu zmeny na polovičný uväzok. To by mesačne zarábala 1/4 pôvodného platu. S tým sa nedá súhlasiť.

V prípade, že odmietne takéto podmienky zamestnávateľa, má nárok na odstupné?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

r.galovic Pozri príspevok
Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam ešte tu.

Manželka odmietne doplnok k PZ kvôli zníženiu platu na minimálnu mzdu (zníženie o 50%) a k tomu zmeny na polovičný uväzok. To by mesačne zarábala 1/4 pôvodného platu. S tým sa nedá súhlasiť.

V prípade, že odmietne takéto podmienky zamestnávateľa, má nárok na odstupné?
Nárok na odstupné má len v prípade, ak dostane od zamestnávatela výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b)

Bez podpísania dodatku jej zamestnávatel nemôže znížiť úväzok, ani základnú mzdu dohodnutú v platnej pracovnej zmluve.
2 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Ahojte, trochu to tu oživím.

Manželka bola dnes v práci a šéf teda moc nadšený nebol, a zatiaľ nevieme ako to dopadne s tým jedným dňom dovolenky. Musí sa poradiť s účtovníčkou, lebo tá tam dnes nebola.

Ale mám ešte otázku ohľadne výpovednej doby.

V prípade , že jej nebude chcieť dať ten jeden deň dovolenky, a dá jej výpoveď hneď prvý deň po skončení RD pre nadbytočnosť, má potom manželka nárok na výpovednú dobu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

r.galovic Pozri príspevok
Ahojte, trochu to tu oživím.

Manželka bola dnes v práci a šéf teda moc nadšený nebol, a zatiaľ nevieme ako to dopadne s tým jedným dňom dovolenky. Musí sa poradiť s účtovníčkou, lebo tá tam dnes nebola.

Ale mám ešte otázku ohľadne výpovednej doby.

V prípade , že jej nebude chcieť dať ten jeden deň dovolenky, a dá jej výpoveď hneď prvý deň po skončení RD pre nadbytočnosť, má potom manželka nárok na výpovednú dobu?
Áno, má.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Ešte by som vás chcel poprosiť o radu, ktorý paragraf resp. odstavec hovorí o tom, že tento jeden deň dovolenky po skončení RD bude ako rozhodujúce obdobie
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

r.galovic Pozri príspevok
Ešte by som vás chcel poprosiť o radu, ktorý paragraf resp. odstavec hovorí o tom, že tento jeden deň dovolenky po skončení RD bude ako rozhodujúce obdobie
Z toho jedného dňa, rovnako, ako by ho odpracovala, zaplatí odvod do SP, a tento deň je VZ.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

r.galovic Pozri príspevok
Ešte by som vás chcel poprosiť o radu, ktorý paragraf resp. odstavec hovorí o tom, že tento jeden deň dovolenky po skončení RD bude ako rozhodujúce obdobie
§ 108 ods.2 a prvá veta z ods.3 Zákon o sociálnom poistení
2 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Takže ak odpracuje akúkoľvek dopu po skončení RD tak sa na obdobie pred nástupom na RD už neprihliada, správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

r.galovic Pozri príspevok
Takže ak odpracuje akúkoľvek dopu po skončení RD tak sa na obdobie pred nástupom na RD už neprihliada, správne?
Áno, VZ je z nového obdobia.
0 0
elenček elenček

elenček je offline (nepripojený) elenček

dobrý deň, chcela by som sa vás spýtať na váš názor, či je daný postup správne.
RD mi skončila 27.12.2012. Dňom 28.12.2012 / odpracovala som 1 deň - čerpanie dovolenky /mi skončil tpp dohodou z dôvodu nadbytočnosti. od 29.12.2012 som evidovaná na úp.
1. otázka
od posledného zamestnávateľa som dostala za mesiac december:
náhrada za dovolenku / 28.12. / 26,22 €
preplatená dovolenka + odstupné 2313,06 €
spolu hrubý príjem 2339,28 € - z neho som si zaplatila odvody na zp a sp - odpracovaný iba 1 deň.
na tlačivo žiadosť o dávku v nezamestnanosti na sp účtovníčka musela napísať nasledovný vymeriavací základ:
2339,28 : 31 dní = 75,46 € - jednodňový vymeriavací základ - zdá sa vám to správne? veď odvody som platila zo sumy 2339,28 €
2. otázka
popri RD som pracovala na iný tpp v inej firme 7 mesiacov, aj tento príjem mi vraj bude vstupovať do výpočtu podpory. budú to posudzovať vraj ako súbežný prac. pomer.
z neho som mala príjem za 7 mesiacov 2308,89 € / 213 kalend. dní
zdá sa vám to právne započítať tento príjem do podpory, ak netrval 2 roky?

ako mi teraz budú priemerovať 2 príjmy?
to akože: 75,46 + 2308,89 = 2384,35 : 214 dní?
podpora bude 50 % z 11,14 € ?

trest za to, že som počas rd pracovala a štát za mňa nemusel platiť odvody!!!!!!!!!!!!

môžete sa mi prosím k tomu vyjadriť?
ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

RO: 29.12.2010 do 28.12.2012 (do tohto obdobia vstupujú všetky príjmy z ktorého sa platilo na poistenie v nezamestnanosti bez ohľadu na to koľko trvali)
K tomu výpočtu z 1. prac.pomeru: (odvody si neplatila z 2339,28 Eur.)
Sumu VZ do tlačiva Ti uviedla mzdárka zle.

Výpočet bude podľa nižšie uvedeného §-u:
§108
(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.
Naposledy upravil Andyke : 25.01.13 at 05:58
0 0
elenček elenček

elenček je offline (nepripojený) elenček

ďakujem veľmi pekne za odpoveď. áno, toto isté mi konečne dnes vysvetlila veľmi milá pani na sp, konečne tomu rozumiem.
ale problém mám teda s výplatnou páskou.
na nej sú tieto údaje:
hrubá mzda: 2339,28€
vszp- zamest. 92,28€
vszp - org. 230,70€
nemoc.poist zamest. 14,58€
nemoc. poist org. 32,74 €
dôchod.poist. starob. zamest. 93,57 €
dôchod. poist. starob. organiz. 327,49 €
dôchod.poist. invalid. zamest. 70,17€
dôchod.poist invalid. org.70,17€
poist. v nezamest. zamest. 23,39 €
poist. v nezamest. org. 23,39 €
garančné poist. 5,84 €
urazové poist. 18,71 €
rezerv. fond 111,11 €
podľa toho čo píšeš, tak to mám vyrátané zle. zaujíma ma, či len poistenie v nezamestnanosti alebo všetko. ak sa nemýlim, tak zdravotné poistenie nemá max vz, tak to je správne. ale všetko ostatné je asi zle. môžeš mi prosím napísať ako to má byť správne?

ešte ma zaujíma jedna vec / asi je už zbytočné riešiť keby bolo keby..... ale predsa / ak by som čerpala 24 dní dovolenky, ktorú mi preplatili, aj potom by sa určoval jednodňový vymeriavací základ? za mesiac december by som mala hrubú mzdu asi 52,44 € / 2 odpracované dni a za mesiac január vrátane sviatku hrubá mzda 603,06 € / za 23 odpracovaných dní. celý január by vyšlo čerpanie dovolenky a pp by som ukončila 31.1.2013. keď som sa na toto pýtala na sp v decembri ešte pred ukončením pp, tak mi povedali že je to jedno, stačí aby som odpracovala 1 deň, upozornila som ich aj na vz z druhého zamestnania. podľa mňa ma milá pani vedome oklamala. pretože nie je to to isté, keď odpracujem 1 deň alebo 25 dní.
ďakujem za odpoveď.

a ešte ssom zabudla reagovať na tú sumu 3076 : 31 = 99,22€ max denný vz, tak teraz mi to už úple dáva zmysel a rozumiem tomu, najväčšia sranda je, že mi to prepočítavali na sp a môj uvedený denný vz bol vraj napísaný správne, tak čo teraz s tým?
Naposledy upravil elenček : 25.01.13 at 17:11
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

hrubá mzda: 2339,28€
vszp- zamest. 92,28€ správne
vszp - org. 230,70€ správne
nemoc.poist zamest. 14,58€ 0,52 €
nemoc. poist org. 32,74 € 0,52 €
dôchod.poist. starob. zamest. 93,57 € 3,96 €
dôchod. poist. starob. organiz. 327,49 € 13,89 €
dôchod.poist. invalid. zamest. 70,17€ 2,97 €
dôchod.poist invalid. org.70,17€ má byť 2,97 €
poist. v nezamest. zamest. 23,39 € 0,99 €
poist. v nezamest. org. 23,39 € 0,99 €
garančné poist. 5,84 € 0,09 €
urazové poist. 18,71 € správne
rezerv. fond 111,11 € 4,71 €

Správne čiastky tmavým písmom

Keby si ukončila PP 31.1.2013 : Tak registrácia na UP od 1.2.2013.
RO: 1.2.2011 do 31.1.2013 (takže VZ za december aj január od 1.zamestnávateľa
+ aj VZ od 2. zamestnávateľa
Keby si robila december + január, tak dávky by boli nižšie.

75,46 € na tlačive je blbosť , pretože na prílohe mes.výkazu figuruje číslo 2339,28.
A ešte aj pracovníčka na SP hovorí, že máš dobre vyplnené tlačivo na dávky v nezamestnanosti !?


Navrhujem, aby Ti mzdárka vyplnila nové tlačivo, uviedla VZ 99,22 € a nech tam niekde napíše zdôvodnenie, že poistné na PvN bolo odvedené za ten 1 deň omylom z 2339,28 €. A teda pôvodné tlačivo bolo vyplnené nesprávne.
Prečo by si mala mať nižšie dávky (za chybu mzdárky ??...)
Pre mzdárku : nech preštuduje túto stránku, je tam aj vyplnený vzor (ako dostať tie peniaze naspäť od SP - aj Tvoje aj za firmu.)
http://www.socpoist.sk/aktuality-zam...-/48411s24827c
0 0
elenček elenček

elenček je offline (nepripojený) elenček

ďakujem veľmi pekne. teraz to dáva zmysel. trochu som robila aj so mzdami a nešlo mi do hlavy, že keď zaplatím odvody zo sumy 2339,28 prečo mi do vz na výpočet podpory vstupuje suma 75,46. na sp mi pani povedala, že to je pekné, že som dostala odstupné, ale odvody som zaplatila len z max vz. doma som to počítala a aj ty si mi to potvrdila že to malo byť zo sumy max 99,22 € čo sa nestalo, pretože mzdárka mi ich zrazila z celej výšky odstupného. keď pani na sp kontrolovala vyplnené tlačivo, tak povedala že je uvedená suma ok, ukazovala som jej aj výplatnú pásku, povedala, že je to ok, ale neprepočítavala to na kalkulačke, takže pochybujem, že sa nemýlila. určite tam musí byť uvedená suma 99,22, z nej som mala platiť aj odvody. chápem to správne, že ak nie je odpracovaný celý mesiac, treba vždy prepočítavať max vz na odpracované kal. dni? a ďakujem za ten link. aspoň odstupné bude trochu lepšie. aj firma ušetrí. ešte raz ďakujem.
0 0
elenček elenček

elenček je offline (nepripojený) elenček

a ešte ma tak napadlo, ak by sa pp skončil v posledný deň rd, dostala by som odstupné + prepl. dovolenku v sume 2339,28 ako by sa počítali odvody? podpora by sa počítala len z príjmu z druhého zamestnávateľa? už som asi otravná, ale toto ma naozaj zaujíma. ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

ewita888 Pozri príspevok
z akého dôvodu také malé čiastky odvodov?
Mala iba 1 deň poistenia.
2 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

elenček Pozri príspevok
a ešte ma tak napadlo, ak by sa pp skončil v posledný deň rd, dostala by som odstupné + prepl. dovolenku v sume 2339,28 ako by sa počítali odvody? podpora by sa počítala len z príjmu z druhého zamestnávateľa? už som asi otravná, ale toto ma naozaj zaujíma. ďakujem
Odvody - záleží od toho kedy si nastúpila na RD či pred 1.1.2011 alebo po tomto dátume.
0 0
elenček elenček

elenček je offline (nepripojený) elenček

na prvú md som nastúpila 1/2008 a počas 1 rd som nastúpila na druhú md 11/2009. druhú rd som mala od 6/2010.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať