Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Bardejovska Pozri príspevok
Poradte mi prosím...
V organizáciu v ktorej som pracovala 18rokov a patrila pod Mestský úrad k 31.12.2004 zrušili.
Do 31.03.2005 som mala zmluvu ako likvidátorka a potom som mala sľúbené, že dostanem novú zmluvu ako pracovníčka oddelenie MÚ. Keďže ako bezdetný manželia sme mali žiadosť o adopciu a v 02.2005 sa nám narodilo dieťa s ktorým som ostala na materskej dovolenke a som na nej dodnes, ore dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa ešte budem do 02.2011. Takže prišla som tym pádom o prácu, ale mám dieťa. Každé zlo je na dačo dobré. Budem prosím Vás mať nárok na niejakú podporu, kedže ja som si nič neplatila, pretože som o tom nevedela, lebo som mala takpovediac iné starosti. Vzťahuje sa na mňa tých 160 eur.?
chobot si asi nevšimol, že si písala o tom, že si stratila prácu. Napíš dokedy trval tvoj prac.pomer a či bol na dobu určitú, či neurčitú (vid dôvod odpoved nižšie). Nárok na podporu by si mala, ak by ti PP trval. Ak však je medzera od ukončenia PP jeden/resp. možno dva roky, tak nárok mať nebudeš. Bohužial, tak dopln údaje.
Naposledy upravil brčko : 22.01.10 at 11:30
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Heny2 Pozri príspevok
Dakujem krasne za odpoved, tak zasa ma to minulo Spatne sa zaplatit asi neda, ze?
Mala si v období 1.2.2006-31.1.2010 nejaký prac.pomer na dobu neurčitú, alebo len prac.pomer na dobu určitú? To je podstatné. Ak LEN PP na dobu určitú, tak by si nárok na podporu mohla získať, lebo vtedy stačí byť poistená v nezam. len 2roky (2x365dní ) v posledných štryoch rokoch pred zaevidovaním.
Ak si tam mala aj nejaký PP na dobu neurčitú (čo i len 1den), tak nárok na podporu nemáš.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
brčko Pozri príspevok
Mala si v období 1.2.2006-31.1.2010 nejaký prac.pomer na dobu neurčitú, alebo len prac.pomer na dobu určitú? To je podstatné. Ak LEN PP na dobu určitú, tak by si nárok na podporu mohla získať, lebo vtedy stačí byť poistená v nezam. len 2roky (2x365dní ) v posledných štryoch rokoch pred zaevidovaním.
Ak si tam mala aj nejaký PP na dobu neurčitú (čo i len 1den), tak nárok na podporu nemáš.
Už som sa v tejto téme pýtala, ale nedostala som konkrétnu odpoveď. Opýtam sa teda:
Moja dcéra bola od 02/06 PN (rizikové tehotenstvo), v máji 2006 ukončenie PP (uplynutie doby určitej). 2.9.2006 narodenie syna (môjho vnuka). Od 24. 8. 2009 - 22. 11. 2009 pracovný PP (ukončení v skúšobnej dobe, uzatvorený na dobu určitú). Od 23.11.2009 - doteraz - PN.
Myslím si správne, že ak sa pôjde zaevidovať na úrad práce po 1.2.2010 mala by mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Jej podpora potom bude počítaná z VZ z posledného zamestnania (teda od 24.8.2009-22.11.2009)? Ďakujem.
0 0
maru202 maru202

maru202 je offline (nepripojený) maru202

Dobrý deň.

Mohli by ste mi vysvetliť túto vetu?
Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)
Ďakujem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ak si bola zamestnana a u zamestnavatela si si v tom case poziadala o uvolnenie na rodicovsku dovolenku alebo uz bola na rodicovskej dovolenke, rata sa ti tento cas pre potreby poistenia v nezamestnanosti ako cas, v ktorom si platila poistenie, aj ked si v tom case poistenie neplatila, lebo si ho mala prerusene.
Teda rata sa do 3 rokov z poslednych 4 poistenia v nezamestnanosti, ktore vyzaduje zakon, aby si mala narok na podporu.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

rodina1 Pozri príspevok
Už som sa v tejto téme pýtala, ale nedostala som konkrétnu odpoveď. Opýtam sa teda:
Moja dcéra bola od 02/06 PN (rizikové tehotenstvo), v máji 2006 ukončenie PP (uplynutie doby určitej). 2.9.2006 narodenie syna (môjho vnuka). Od 24. 8. 2009 - 22. 11. 2009 pracovný PP (ukončení v skúšobnej dobe, uzatvorený na dobu určitú). Od 23.11.2009 - doteraz - PN.
Myslím si správne, že ak sa pôjde zaevidovať na úrad práce po 1.2.2010 mala by mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Jej podpora potom bude počítaná z VZ z posledného zamestnania (teda od 24.8.2009-22.11.2009)? Ďakujem.
Ja si myslim, ze jej narok nevznikne, lebo nemala pocas RD prerusene poistenie v nezamestnanosti, nakolko netrval ziadny pracovny pomer, takze jej sa RD nepocita do 3 rokov poistenia z poslednych 4 rokov, ani do poslednych 2 rokov z 3 /kvoli dobe urcitej/
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

rodina1 Pozri príspevok
Už som sa v tejto téme pýtala, ale nedostala som konkrétnu odpoveď. Opýtam sa teda:
Moja dcéra bola od 02/06 PN (rizikové tehotenstvo), v máji 2006 ukončenie PP (uplynutie doby určitej). 2.9.2006 narodenie syna (môjho vnuka). Od 24. 8. 2009 - 22. 11. 2009 pracovný PP (ukončení v skúšobnej dobe, uzatvorený na dobu určitú). Od 23.11.2009 - doteraz - PN.
Myslím si správne, že ak sa pôjde zaevidovať na úrad práce po 1.2.2010 mala by mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Jej podpora potom bude počítaná z VZ z posledného zamestnania (teda od 24.8.2009-22.11.2009)? Ďakujem.
ak by sa zaregistovala 1.2.2010, tak sa sleduje obdobie 1.2.2006-31.1.2010 a v tomto období bola poist.v nezam len v obd. 1.2.2006-maj 2006 a potom 24.8.-22.11.2009 a to určite nie je 2x365dní, čo vyžaduje zákon o sociálnom poistení, na získanie nároku na podrporu, ak mala všetky prac.pomery v obd. štyri roky pred zaregistrovaním len na dobu určitú (t.j. žiadny na dobu neurčitú)

Rodičovskú dovolenku čerpe len zamestnanec, nie nezamestnaný!!! Nezamestnaný len poberá rodičovský príspevok, ale nečerpe v zmysle zákonníka práce rodičovskú dovolenku, aj ked sa tomu tak bežne ludovo hovorí. V tom je podstatný rozdiel.
0 0
maru202 maru202

maru202 je offline (nepripojený) maru202

Na rodičovskej dovolenke som bola od mája 2006 do septembra 2008 a vtedy
som dostala výpoveď v zamestnaní. Od januára 2009 som evidovaná na /Urade práce, ale nárok na podporu mi nevznikol. Podľa tohto si ho môžem nárokovať dodatočne? Rozumiem tomu dobre?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

maru202 Pozri príspevok
Na rodičovskej dovolenke som bola od mája 2006 do septembra 2008 a vtedy
som dostala výpoveď v zamestnaní. Od januára 2009 som evidovaná na /Urade práce, ale nárok na podporu mi nevznikol. Podľa tohto si ho môžem nárokovať dodatočne? Rozumiem tomu dobre?
Nie, ani po 1.2. 2010 ti narok na podporu nevznikne, nakolko tvoj pracovny pomer bol ukonceny v 09/2008 a to je do 02/2010 viac ako 1 rok, ktory moze byt medzerou, aby si splnila podmienku poistenia aspon 3 rokov z poslednych 4 rokov.

Doplnenie pri dobe urcitej urobila v prispevkoch dolu brčko.
Naposledy upravil ivka70 : 22.01.10 at 12:30
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

maru202 Pozri príspevok
Na rodičovskej dovolenke som bola od mája 2006 do septembra 2008 a vtedy
som dostala výpoveď v zamestnaní. Od januára 2009 som evidovaná na /Urade práce, ale nárok na podporu mi nevznikol. Podľa tohto si ho môžem nárokovať dodatočne? Rozumiem tomu dobre?
ak tvoj PP bol na dobu určitú a nie na dobu neurčitú a teraz ukončíš registráciu na UP a nanovo sa zaregistruješ najskôr od 1.2.2010, tak nárok budeš mať. Ale nejde to bez nového zaregistrovania a ak bol tvoj PP na dobu neurčitú.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

brčko Pozri príspevok
ak tvoj PP bol na dobu určitú a nie na dobu neurčitú a teraz ukončíš registráciu na UP a nanovo sa zaregistruješ najskôr od 1.2.2010, tak nárok budeš mať. Ale nejde to bez nového zaregistrovania a ak bol tvoj PP na dobu neurčitú.
brcko, naposledy mala pracovny pomer v sept. 2008?
Podla mna jej uz narok nevznika.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivka70 Pozri príspevok
brcko, naposledy mala pracovny pomer v sept. 2008?
Podla mna jej uz narok nevznika.
od 9/08 do 1/2010 nie je viac ako 2roky, tak ked mala len PP na dobu určitú v posled. 4-och rokoch, tak by mohla mať nárok. Vtedy je podmienka nie 3x365dní ale 2x365dní poistenia v nezam. v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním. vid zákon o sociálnom poistení § 104 ods.2
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

brčko Pozri príspevok
od 9/08 do 1/2010 nie je viac ako 2roky, tak ked mala len PP na dobu určitú v posled. 4-och rokoch, tak by mohla mať nárok. Vtedy je podmienka nie 3x365dní ale 2x365dní poistenia v nezam. v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním. vid zákon o sociálnom poistení § 104 ods.2
Ano, suhlasim, neviem preco som si myslela, ze podmienka je 2 roky z poslednch 3.
Ale ked je to z poslednych 4 rokov ,tak to mozre byt splnene pri dobe urcitej.
0 0
maru202 maru202

maru202 je offline (nepripojený) maru202

aký je v tom rozdiel , keď je to na dobu určitú alebo neurčitú?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

maru202 Pozri príspevok
aký je v tom rozdiel , keď je to na dobu určitú alebo neurčitú?
Pre posúdenie nároku na dávku v nezamestnanosti.

Zákon 461/2003 § 104
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti
§ 104
(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len „evidencia nezamestnaných občanov“) bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2)Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov
a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

Ako to tu čítam, tak si myslím, že aj ja by som mohla mať nárok na podporu. Od 01.08.2006 som bola na MD potom na RD a od 2.08.2009 som evidovaná na ÚP. Na MD som nastupovala z TPP, ktorý som mala na dobu neurčitú. Keď sa z ÚP odhlásim a opäť sa pôjdem zaevidovať po 1.02.2010 - budem mať nárok na podporu ?
Naposledy upravil Dvojičky : 25.01.10 at 19:32
0 0
Bardejovska Bardejovska

Bardejovska je offline (nepripojený) Bardejovska

Môj pracovný pomer bol na dobu určitú do 31.3.2005 a odvtedy až do 2/2011 budem na rodičovskom príspevku. Firma bola zrušená a ja som v nej pracovala 18 a nie mojim zavinením som prišla o prácu a ja nebudem mať nárok na podporu? Veď k 2/2010 sa vraj niečo mení v zákonoch, poradte?
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

[QUOTE=dobrava;1261281][QUOTE=dobrava;1255184]

Ďakujem pekne za odpovede, ale ešte mi nie je jasné toto:
Ak jej RD končí 30.9.2010 a do zamestnania má nastúpiť 1.10.2010, ale zamestnávateľ požaduje, aby si dočerpala zostatkovú dovolenku 2 týždne, ako sa má zachovať? Má si hneď po ukončení RD dočerpať zost.dovolenku? /potom by sa jej podpora počítala z tejto dovolenky?/, alebo má zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, alebo sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že nastúpi na pár dní do zamestnania a zostatkovú dovolenku si dočerpá do konca roku a od 1.1.2011 dostane výpoveď? /nie je mi totiž jasné, alebo to neovládam, či jej vyjde lepšia podpora, ak bude čerpať dovolenku, alebo bude normálne v prac. pomere.
Ďakujem za možno trošku "primi" otázky.
Prosím odpovie niekto? Priateľka pracuje pomaly 20 rokov v jednom podniku a kôli tomu, že so svojimi deťmi chce byť doma čo najdlhšie, príde o zamestnanie? Ale tak to v tomto štáte chodí ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

[QUOTE=dobrava;1267880][QUOTE=dobrava;1261281]
dobrava Pozri príspevok

Ďakujem pekne za odpovede, ale ešte mi nie je jasné toto:
Ak jej RD končí 30.9.2010 a do zamestnania má nastúpiť 1.10.2010, ale zamestnávateľ požaduje, aby si dočerpala zostatkovú dovolenku 2 týždne, ako sa má zachovať? Má si hneď po ukončení RD dočerpať zost.dovolenku? /potom by sa jej podpora počítala z tejto dovolenky?/, alebo má zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, alebo sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že nastúpi na pár dní do zamestnania a zostatkovú dovolenku si dočerpá do konca roku a od 1.1.2011 dostane výpoveď? /nie je mi totiž jasné, alebo to neovládam, či jej vyjde lepšia podpora, ak bude čerpať dovolenku, alebo bude normálne v prac. pomere.
Ďakujem za možno trošku "primi" otázky.
Prosím odpovie niekto? Priateľka pracuje pomaly 20 rokov v jednom podniku a kôli tomu, že so svojimi deťmi chce byť doma čo najdlhšie, príde o zamestnanie? Ale tak to v tomto štáte chodí ...
Nie je požiadavka zamestnávatela na čerpanie dovolenky len finta, aby mohol dať pracovníčke výpoveď ? Počas čerpania rodičovskej dovolenky jej výpoveď dať nemôže.
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

Dvojičky Pozri príspevok
Ako to tu čítam, tak si myslím, že aj ja by som mohla mať nárok na podporu. Od 01.08.2006 som bola na MD potom na RD a od 2.08.2009 som evidovaná na ÚP. Na MD som nastupovala z TPP, ktorý som mala na dobu neurčitú . Keď sa z ÚP odhlásim a opäť sa pôjdem zaevidovať po 1.02.2010 - budem mať nárok na podporu ?
Vie mi prosím Vás niekto poradiť, či sa môžem ísť odhlásiť z ÚP a opäť po 01.02.2010 prihlásiť ? Je taká možnosť ? Bojím sa toho , že sa odhlásim a čo ak ma potom nebudú chcieť znovu zaevidovať ?
Ďakujem
Naposledy upravil Dvojičky : 25.01.10 at 19:30
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať