Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
Eva R Eva R

Eva R je offline (nepripojený) Eva R

A čo mám spraviť ja?:-)
Na MD som nastupovala z TPP na dobu neurčitú v 11/2007, od 26.5.08.-12.6.08 som si v práci vyčerpala dovolenku a od 13.6.08 som pokračovala v RD, keďže som zistila, že dostanem po nástupe do práce na 99% výpoveď, od 1.5.09 som sa dobrovolne poistila s VZ 1500 Eur, dobrovolne som poistená do dnes. Zmenou zákona mi vychádza, že podporu dostanem aj bez dob.poistenia, ale ako sa mi teraz bude rátať VZ na výpočet podpory? Asi sa môžem s kľudom zo SP ako platca odhlásiť, už je to bezpredmetné, však?
Ďakujem
0 0
Kristina1210 Kristina1210

Kristina1210 je offline (nepripojený) Kristina1210

Dobry vecer,
prosim Vas o urgentnu radu.
Som toho casu na RD. Moja dcera ma 1,5 roka.
Mam tento tyzden podpisat ukoncenie PP z organizacnych dovodov.
Teraz zistujem,ze ak si nenajdem do konca RD t.j. 05/2011 novu pracu, tak bez ohladu na to kolko som zarabala pred nastupom na MD dostanem minimalnu podporu. Medzi MD a RD som vsak cerpala zostatok dovolenky, 10 dni.
1.Bude sa mi teda toto zohladnovat pri pripadnom vypocte podpory alebo aj tak dostanem minimalnu 160 EUR mesacne ?
2.Ak dostanem vypoved k 31.1.2010 tak od 1.2. mam statut nezamestnanej alebo som nadalej mamickou na RD ?
3.Je potrebne nieco nahlasit na UP uz hned alebo az po skonceni RD ?
4. Bolo by lepsie nastupit do prace a prezit vypovednu dobu t.j. 2 mesiace a potom mozem ist na podporu? A v tom pripade by sa mi ratala podpora z 1,5 roka pred nastupom na MD?

VELMI VAM DAKUJEM ZA RADU
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Kristina1210 Pozri príspevok
Dobry vecer,
prosim Vas o urgentnu radu.
Som toho casu na RD. Moja dcera ma 1,5 roka.
Mam tento tyzden podpisat ukoncenie PP z organizacnych dovodov.
Teraz zistujem,ze ak si nenajdem do konca RD t.j. 05/2011 novu pracu, tak bez ohladu na to kolko som zarabala pred nastupom na MD dostanem minimalnu podporu. Medzi MD a RD som vsak cerpala zostatok dovolenky, 10 dni.
1.Bude sa mi teda toto zohladnovat pri pripadnom vypocte podpory alebo aj tak dostanem minimalnu 160 EUR mesacne ?
2.Ak dostanem vypoved k 31.1.2010 tak od 1.2. mam statut nezamestnanej alebo som nadalej mamickou na RD ?
3.Je potrebne nieco nahlasit na UP uz hned alebo az po skonceni RD ?
4. Bolo by lepsie nastupit do prace a prezit vypovednu dobu t.j. 2 mesiace a potom mozem ist na podporu? A v tom pripade by sa mi ratala podpora z 1,5 roka pred nastupom na MD?

VELMI VAM DAKUJEM ZA RADU

Tak najskor: preco podpisujes pocas RD vypoved? Rusi sa prevadzka?
Pre teba by bolo totiz urcite lepsie ukoncit PP az na konci RD.
Zamestnavatel ti moze dat vypoved pocas RD len ak rusi prevadzku, inak sa s tebou musi dohodnut /ak rusi iba miesto/ a tato dohoda pre teba nie je momentalne vyhodna, nakolko medzi tvojim ukonceni PP a ukoncenim RD uplynie viac ako 1 rok, tak po ukonceni RD by si nemala narok na podporu v nezamestnanost.

1. ak by to cerpanie dovolenky spadalo do obdobia poslednych 3 rokov pre registraciou na UP, ratalo by sa ti do vypoctu podpory.
2. stale si na RD, musis len nahlasit na zdravotnej poistovni, ze si na RD.
3. Na UP az po ukonceni RD.
4. Nema zmysel, prave kvoli tomu, ze do 05/2011 je stale viac ako 1 rok.
Ak by si predsa len mala vypoved k 31.1.2010, musis si pocas RD do 5/2011 aspon 3-4 mesiace platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, aby si mala narok na podporu. Potom je dobre si ho platit z maximalneho vymeriavacieho zakladu, aby ti podpra vysla co najvyssia.
0 0
Kristina1210 Kristina1210

Kristina1210 je offline (nepripojený) Kristina1210

Dakujem za promptnu radu. Ano rusi sa cast firmy a inu pracu pre mna nemaju.A mam podpisat DOHODU.
A ved paragraf 63, 1a hovori ,ze mozem dostat vypoved aj ked sa rusi len cast firmy...ci nie.???
Napokon je situacia taka, ze dostanem 2 mesacne odstupne a odmenu za Januar 2010 { ako kompenzaciu 2 mesacnej vypovednej doby,ale bude to odmena}.
Bude sa mi teda tato odmena ratat do VZ?
Ak by napr.bola 2000 Eur za Januar tohto roku,tak som za vodou a nemusim si robit starosti a ani platit to poistenie v nezamestnanosti ?

resp. ak tomu rozumiem,tak pre moj vypocet podpory sa bude brat do uvahy nie kalendarny rok, ale poslednych 12 mesiacov, t.j. od 05/2010 do 05/2011 ?? a ani odmeny za Januar 2010 ma nezachrania ???? tak to je cisty horor...

cize idealne by bolo, podpisat ukoncenie PP, hoci aj dohodou ale az k 31.5. a dostat odmeny v 06/2010 , co uz by potom bolo menej ako 1rok do ukoncenia RD?


VRELA VDAKA, VAZIM SI VASU POMOC
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Kristina1210 Pozri príspevok
Dobry vecer,
prosim Vas o urgentnu radu.
Som toho casu na RD. Moja dcera ma 1,5 roka.
Mam tento tyzden podpisat ukoncenie PP z organizacnych dovodov.
Teraz zistujem,ze ak si nenajdem do konca RD t.j. 05/2011 novu pracu, tak bez ohladu na to kolko som zarabala pred nastupom na MD dostanem minimalnu podporu. Medzi MD a RD som vsak cerpala zostatok dovolenky, 10 dni.
1.Bude sa mi teda toto zohladnovat pri pripadnom vypocte podpory alebo aj tak dostanem minimalnu 160 EUR mesacne ?
2.Ak dostanem vypoved k 31.1.2010 tak od 1.2. mam statut nezamestnanej alebo som nadalej mamickou na RD ?
3.Je potrebne nieco nahlasit na UP uz hned alebo az po skonceni RD ?
4. Bolo by lepsie nastupit do prace a prezit vypovednu dobu t.j. 2 mesiace a potom mozem ist na podporu? A v tom pripade by sa mi ratala podpora z 1,5 roka pred nastupom na MD?

VELMI VAM DAKUJEM ZA RADU
1+2. ak sa zaregistruješ na UP po dostiahnutí troch rokov dieťaťa, tak obdobie čerpania dovolenky v čase medzi MD a RD spadá do obdobie 3roky pred zaregistrovaním na UP (t.j. cca od narodenia dieťaťa), lebo si ju čerpala cca v 4-5mesiacoch dieťaťa a mala si PP na dobu neurčitú.
Problém je však v tom, že od ukončenia PP už nečerpeš rodič.dovolenku, lebo RD môže čerpať len zamestnanec, nie nezamestnaný. Ako nezamestnaná si len poberatelom rodič.prísepku počas riadnej starostlivosti o dieťa. T.j. od ukončenia PP už nie si poistená v nezamestnanosti!!! Takže ak sa sama dobrovolne nepoistíš v nezam., tak nesplníš podmienku aspon 3x365dní v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním, lebo máš medzeru viac ako rok.

3. na UP odd. nezamestnaných nehlásiš nič. No či na odbore soc.vecí a rodiny, kde poberáš rodič.príspevok??? (predpokladám požiadala si o zvýšený RP, t.j. platí na teba nový zákon, ak nepožiadala, tak tá odmena určite nevadí a ani nástup do zamestnania) neviem, ako ti bude vyplatená tá odmena. Vyplatené odstupné nevadí pre nárok na rodič.príspevok ani podla nového a ak by išlo o odmenu, tak predpokladám, ani to nevadí, ak si len čerpala RD, lebo to nie je odmena za výkon činnosti v čase, kedy si poberala RP. No over si príp. napíš dotaz na ústredie UPSVaR.

Podla mna, ak dostaneš odmenu a v mesiaci, za ktorý ti bude vyplatená budeš celý kalend.mesiac čerpať rodič.dovolenku (nebudeš mať aktívne poistenie v SP, len prerušené), tak nebude z odmeny, tak isto ako z odstupného rátaný žiadny odvod do soc.poistovne, len do zdrav.poistovne (z odmeny, nie odstupného).

počas poberania rodič.príspevoku nemôžeš poberať podporu v nezam.

podpora sa neráta z posledného kalend.roku ako materské, ale ak máš PP na dobu neurčitú, tak z troch posledných rokov!!!

ideálne by bolo ukončiť PP po dostiahnutí dvoch rokov dieťaťa alebo až po ukončení RD.
0 0
Eva R Eva R

Eva R je offline (nepripojený) Eva R

Eva R Pozri príspevok
A čo mám spraviť ja?:-)
Na MD som nastupovala z TPP na dobu neurčitú v 11/2007, od 26.5.08.-12.6.08 som si v práci vyčerpala dovolenku a od 13.6.08 som pokračovala v RD, keďže som zistila, že dostanem po nástupe do práce na 99% výpoveď, od 1.5.09 som sa dobrovolne poistila s VZ 1500 Eur, dobrovolne som poistená do dnes. Zmenou zákona mi vychádza, že podporu dostanem aj bez dob.poistenia, ale ako sa mi teraz bude rátať VZ na výpočet podpory? VZ za dob.poistenie plus VZ za obdobie čerpanej dovolenky / pošet dní poistenia? Asi sa môžem s kľudom zo SP ako platca odhlásiť, už je to bezpredmetné, však?
Ďakujem
Odpoviete aj mne niekto prosím?
Ďakujem
0 0
Bardejovska Bardejovska

Bardejovska je offline (nepripojený) Bardejovska

Na MD som nastúpila v 2/2005 a zmluvu som mala do 3/2005 na dobu určitú a na rodičovskom príspevku budem pre dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa do 2/2011, t.j. do 6 rokov. Nikde si nič neplatím. Keď sa pôjdem v 3/2011 prihlásiť na ÚPRaSV dostanem podporu?
0 0
iwi112 iwi112

iwi112 je offline (nepripojený) iwi112

Pracovala som v roku 2006 na dobu určítú nakoľko som ostala tehotná zmluvu mi nepredĺžili. V roku 2007 som šla na materskú dovolenku zmluvu som mala do decembra 2006. Zamestnávateľ mi platil sociálnu dávku 6 mesiacov. Materská dovolenka mi končí 1.4. 2010. Chcem vedieť či mám nárok na podporu v nezamestanosti po materskej dovolenke.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Eva R Pozri príspevok
A čo mám spraviť ja?:-)
Na MD som nastupovala z TPP na dobu neurčitú v 11/2007, od 26.5.08.-12.6.08 som si v práci vyčerpala dovolenku a od 13.6.08 som pokračovala v RD, keďže som zistila, že dostanem po nástupe do práce na 99% výpoveď, od 1.5.09 som sa dobrovolne poistila s VZ 1500 Eur, dobrovolne som poistená do dnes. Zmenou zákona mi vychádza, že podporu dostanem aj bez dob.poistenia, ale ako sa mi teraz bude rátať VZ na výpočet podpory? Asi sa môžem s kľudom zo SP ako platca odhlásiť, už je to bezpredmetné, však?
Ďakujem
Správne.
Z dobrovoľného poistenia sa môžeš odhlásiť. Podpora sa bude poćítať z VZ z dobrovoľného poistenia+dovolenka deleno počet dní poistenia + počet kal.dní čerpania dovolenky.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Bardejovska Pozri príspevok
Na MD som nastúpila v 2/2005 a zmluvu som mala do 3/2005 na dobu určitú a na rodičovskom príspevku budem pre dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa do 2/2011, t.j. do 6 rokov. Nikde si nič neplatím. Keď sa pôjdem v 3/2011 prihlásiť na ÚPRaSV dostanem podporu?
Ak už od 3/2005 pracovný pomer netrvá, nárok na podporu mať nebudeš.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

iwi112 Pozri príspevok
Pracovala som v roku 2006 na dobu určítú nakoľko som ostala tehotná zmluvu mi nepredĺžili. V roku 2007 som šla na materskú dovolenku zmluvu som mala do decembra 2006. Zamestnávateľ mi platil sociálnu dávku 6 mesiacov. Materská dovolenka mi končí 1.4. 2010. Chcem vedieť či mám nárok na podporu v nezamestanosti po materskej dovolenke.
Nie .
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Tak co y ste poradili mne? Som stale zamestnana.
Prva Md od 2/2004- 3/2007, to som uz bola tehu s druhym a na MD som mala nastupit v 4/2007-konci 6/2010.
Medzi RD som sa hodila na ten jden mesiac marod, aby som nedostala vypoved.
Vysku materskej davky mi pri druhom dietati vypocitali z pravdepodobneho VZ.
Rodic. dovolenka mi konci 8.6.2010, nastupit by som mala 9.6. Viem, ze pre mna ziadne miesto nemaju a tu, co ma "zastupovala", tak neposlu prec, lebo budu chciet, aby dokoncila triedu (ucitelka).
A v zmluve mam podmienku, ze ak do 9/2010 neskoncim VS studium v odbore,tak moj PP konci vypovedou.
Co by ste mi teraz poradili? Dohodnut sa so zamestnavatelom na aspon jednom odpracovanom dni, alebo ako? A vznikne mi vobec narok na davku v nezamestnanosti? Dakujem za radu, lebo cochvila ma bude zamestnavatel bombardovat s vypovedou.
0 0
iwi112 iwi112

iwi112 je offline (nepripojený) iwi112

Dobrý deň do práce som nastúpila 1.3.2006 a mala som zmluvu do 31.12.2007. Na materskú dovolenku som šla v marci 2007 na materskú dovolenku. Chcela by som vediet či mám nárok na príspevok nezamestnanosti po MD. Pred pracovným pomerom som bola na MD , a na inú podporu?
Naposledy upravil iwi112 : 27.01.10 at 19:14
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Erika686 Pozri príspevok
Tak co y ste poradili mne? Som stale zamestnana.
Prva Md od 2/2004- 3/2007, to som uz bola tehu s druhym a na MD som mala nastupit v 4/2007-konci 6/2010.
Medzi RD som sa hodila na ten jden mesiac marod, aby som nedostala vypoved.
Vysku materskej davky mi pri druhom dietati vypocitali z pravdepodobneho VZ.
Rodic. dovolenka mi konci 8.6.2010, nastupit by som mala 9.6. Viem, ze pre mna ziadne miesto nemaju a tu, co ma "zastupovala", tak neposlu prec, lebo budu chciet, aby dokoncila triedu (ucitelka).
A v zmluve mam podmienku, ze ak do 9/2010 neskoncim VS studium v odbore,tak moj PP konci vypovedou.
Co by ste mi teraz poradili? Dohodnut sa so zamestnavatelom na aspon jednom odpracovanom dni, alebo ako? A vznikne mi vobec narok na davku v nezamestnanosti? Dakujem za radu, lebo cochvila ma bude zamestnavatel bombardovat s vypovedou.
Pred skončením RD sa dobrovoľne poistiť v nezamestanosti z čo najvyššieho VZ. Zároveň sledovať, zákony, či sa niečo nezmenilo.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

iwi112 Pozri príspevok
Dobrý deň do práce som nastúpila 1.3.2006 a mala som zmluvu do 31.12.2007. Na materskú dovolenku som šla v marci 2007 na materskú dovolenku. Chcela by som vediet či mám nárok na príspevok nezamestnanosti po MD. Pred pracovným pomerom som bola na MD , a na inú podporu?
Nárok na podporu nie je. V prípade nízkeho príjmu aj u manžela je už len dávka v hmotnej núdzi.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Pekný deň, neviem, či je to finta, jedno je však isté, na 99 % ju zamestnávateľ po ukončení RD chce prepustiť, a keďže má ešte zostatk.dovolenku, ktorú nevyčerpala pred MD, je logické, že zamestnávateľ potrebuje, aby si túto dovolenku vyčerpala.
Ja len chcem vedieť, čo pre ňu bude najvýhodnejšie pre výpočet podpory v nezamestnanosti:
po ukončení RD:
-dať si preplatiť dovolenku a dohodnúť sa so zamestnávateľom na výpovedi dohodou /bez výpovednej lehoty/
- nastúpiť normálne do práce a zost.dovolenku si dočerpať do konca roku 2010
-ihneď po ukončení RD čerpať zostatk.dovolenku
Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dobrava Pozri príspevok
Pekný deň, neviem, či je to finta, jedno je však isté, na 99 % ju zamestnávateľ po ukončení RD chce prepustiť, a keďže má ešte zostatk.dovolenku, ktorú nevyčerpala pred MD, je logické, že zamestnávateľ potrebuje, aby si túto dovolenku vyčerpala.
Ja len chcem vedieť, čo pre ňu bude najvýhodnejšie pre výpočet podpory v nezamestnanosti:
po ukončení RD:
-dať si preplatiť dovolenku a dohodnúť sa so zamestnávateľom na výpovedi dohodou /bez výpovednej lehoty/
- nastúpiť normálne do práce a zost.dovolenku si dočerpať do konca roku 2010
-ihneď po ukončení RD čerpať zostatk.dovolenku
Ďakujem.
Ak má mzdu vyššiu, ako je minimálny vymeriavací základ, tak sa je oplatí nastúpiť do práce a prípadne hneď začať čerpať dovolenku. Nevadí, ani keď bude nejaký čas pracovať a potom čerpať dovolenku.

Ak by mala mzdu nižšiu, ako je min. vym. základ, tak je pre ňu lepšie ukončiť PP pred skončením RD a nechať si zostatok dovolenky preplatiť.
0 0
Eva R Eva R

Eva R je offline (nepripojený) Eva R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Správne.
Z dobrovoľného poistenia sa môžeš odhlásiť. Podpora sa bude poćítať z VZ z dobrovoľného poistenia+dovolenka deleno počet dní poistenia + počet kal.dní čerpania dovolenky.
Deleno počet dní dobrov.poistenia + počet kal.dní čerpania dovolenky?
VZ za dovolenku som mala 469,92 čerpaných dní 14 a dobr. poistenie bolo VZ 1500,- a 276 dní poistenia. Vychádza mi to na denný VZ 48,17 Eur, ale v SP mi teraz povedali úplne inú sumu, že 30Eur. Nerozumiem ako to rátali..... na 30dňovej podpore to robí 273 Eur...
Robím niečo pri výpočte zle?
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mne to vychádza (1500x7+469,92)/(276+17) = 42,64.
17 dní preto, lebo sa počítajú kalendárne dni poistenia počas čerpania tej dovolenky.
Ako SP vypočítala 30€ neviem, to sa treba spýtať v SP. (Mali všetky údaje?)
0 0
Eva R Eva R

Eva R je offline (nepripojený) Eva R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Mne to vychádza (1500x7+469,92)/(276+17) = 42,64.
17 dní preto, lebo sa počítajú kalendárne dni poistenia počas čerpania tej dovolenky.
Ako SP vypočítala 30€ neviem, to sa treba spýtať v SP. (Mali všetky údaje?)
Prečo 1500x7 ?
SP mali všetky údaje.
Pán mi odpísal:
OD 01.02.2010 sa obdobie prerušenia počas Pr.pomeru bude považovať za obdobie vylúčenia(ako PN) vo Vašom prípade od 13.06.2008 tak ako je to v systéme SP. Ak som dobre pochopil PP trvá. Jednoducho povedané ak skončíte Rod.dov. a hneď dostanete výpoveď, tak sa Vám bude počítať VZ v rozhodujúcom období z dobrov. Poistenia, ktoré si platíte. Keďže počas Rod.D. ste zrejme nepracovali, nemôžete mať ani VZ a preto sa bude brať dobr. Poistenie. Záleží na Vás kedy sa pôjdete zaradiť na úrad práce. Z tohto dôvodu by bolo asi lepšie platiť si Dobr. Poistenie aj ďalej.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať