Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Eva R Pozri príspevok
Prečo 1500x7 ?
SP mali všetky údaje.
Pán mi odpísal:
OD 01.02.2010 sa obdobie prerušenia počas Pr.pomeru bude považovať za obdobie vylúčenia(ako PN) vo Vašom prípade od 13.06.2008 tak ako je to v systéme SP. Ak som dobre pochopil PP trvá. Jednoducho povedané ak skončíte Rod.dov. a hneď dostanete výpoveď, tak sa Vám bude počítať VZ v rozhodujúcom období z dobrov. Poistenia, ktoré si platíte. Keďže počas Rod.D. ste zrejme nepracovali, nemôžete mať ani VZ a preto sa bude brať dobr. Poistenie. Záleží na Vás kedy sa pôjdete zaradiť na úrad práce. Z tohto dôvodu by bolo asi lepšie platiť si Dobr. Poistenie aj ďalej.
To som zle spočítala mesiace platenia dobrovoľného poistenia - takže opraviť podľa skutočnoti.
Ale nerozumiem, prečo by bolo lepšie si platiť dobrovoľné poistenie ďalej.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Prosím, takže do 1.2.2010 sa obdobie prerušenia poistenia, čerpanie PN alebo ošetrovné, počíta do doby poistenia?
Pred nástupom na materskú som mala uzatvorený PP na dobu určitú, ale skončil mi skôr výpoveďou v skúšobnej dobe. Čiže som išla na MD z ochrannej doby 12/2007, pracovala som predtým v inej firme ešte rok tak som mala nárok na materskú...
Posudzuje sa to rovnako pre uplatnenie dávky v nezamestnanosti? Bude sa počítat 2 roky poistenia počas 4 rokov? Alebo 3 roky poistenia počas 4 rokov?
Mesiac po nástupe na materskú som si začala platiť PvN 01/2008, a platím dodnes, čiže už dva roky. Rodičovský príspevok budem poberať do 01/2011. Môžem sa odhlásiť, nech zbytočne neplatím další rok?
Ale počas poistenia som poberala ošetrovné aj PN z DNP. Započítava sa do obdobia na účely dávky v nezamestnanosti aj to prerušenie (PN a OČR)?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Prerušenie poistenia sa počíta do doby poistenia v nezamestnanosti iba ak ide o prerušenie z dôvodu čerpania rodićovskej odovlenky. Inak nie! Počas PN (do 52 týždňov) a OČR do 10 dní sa poistenie nepreruśuje, čiže trvá. Ak si bola na materskej až po skončení zamestnania, to už poistenie v nezamestnanosti netrvalo, rovnako potom počas poberania rodičovského príspevku. Ale keďže si si platila dobrovoľné poistenie od 1/2008, tak je to v poriadku. Keďže predtým si mala pracovný pomer na dobu určitú, pre nárok na dávku v nezamestnanosti ti staćí byť poistená 2 roky v posledných 4. Ale dávka sa bude poćítať z VZ z posledných 3 rokov pred prihlásením sa na ÚP. Podľa mňa je možné sa teraz odhlásiť z PvN.
(za podmienky nezmenenia zákonov do 1/2011)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuso Pozri príspevok
Prosím, takže do 1.2.2010 sa obdobie prerušenia poistenia, čerpanie PN alebo ošetrovné, počíta do doby poistenia?
Pred nástupom na materskú som mala uzatvorený PP na dobu určitú, ale skončil mi skôr výpoveďou v skúšobnej dobe. Čiže som išla na MD z ochrannej doby 12/2007, pracovala som predtým v inej firme ešte rok tak som mala nárok na materskú...
Posudzuje sa to rovnako pre uplatnenie dávky v nezamestnanosti? Bude sa počítat 2 roky poistenia počas 4 rokov? Alebo 3 roky poistenia počas 4 rokov?
Mesiac po nástupe na materskú som si začala platiť PvN 01/2008, a platím dodnes, čiže už dva roky. Rodičovský príspevok budem poberať do 01/2011. Môžem sa odhlásiť, nech zbytočne neplatím další rok?
Ale počas poistenia som poberala ošetrovné aj PN z DNP. Započítava sa do obdobia na účely dávky v nezamestnanosti aj to prerušenie (PN a OČR)?
záleží kedy sa chceš zaregistrovať na UP, či spadá tvoj predposledný PP do obdobia 4-och rokov pred zaregistrovaním, a ak spadá, tak či bol tiež na dobu určitú alebo neurčitú a samozrejme či sa nezmenia zákony.

Ak ťa zaregistrujú na UPSVaR napr. od 1.2.2011, tak podla teraz platných zákonov sa sleduje kolko dní si bola PvN v období 1.2.2007-31.1.2011 a či si mala všetky PP v tomto období len na dobu určitú (potom stačí mať dní PvN len 2x365dní a dávka sa ráta z VZ z posledných dvoch rokov pred zaregistrovaním) alebo niektorý aj na dobu neurčitú (vtedy musíš mať 3x365dní v 4-och ... a dávka sa ráta z VZ v posledných 3-och rokov pred zaregistrovaním).
Ak si počas dobrov.poistenia nemocenského+v nezamestnanosti poberala ošetrovné, nemocenské, tak si odvody z dobor.poistenia za toto obdobie platiť nemusela, no do obdobia poistenia sa rátajú, ak si nebola odhlásená. Toto nie je novinka od 1.2.2010, to platí dávno. Novinka je, že sa do obdobia PvN ráta aj obdobie prerušenia poistenia v soc.poisťovni z dôvodu čerpania rodič.dovolenky "zamestnanca", čo sa pri zaregistrovaní na UP do 31.1.2010 nerátalo. Samozrejme len zamestnaný človek čerpe RD, t.j. od ukončenia PP už nie je zamestnaný t.j. nie je ani poist. v nezam. ako zamestnanec pre účely nároku na podporu.

Takže podla toho predposledného PP môžeš mať medzeru bez PvN v období 4roky pred zaevidovaním bud maxim. 2 alebo len 1rok. No a záleží akú máš medzeru v r.2007 bez trvania PP. A predpokladám platíš poistné v správnej sume a včas= v splatnosti, lebo len v takom prípade sa ti ráta dobrovolné PvN do obdobia PvN.
Naposledy upravil brčko : 29.01.10 at 10:32
0 0
bkev bkev

bkev je offline (nepripojený) bkev

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď, pretože neviem, či by som takto mohla postupovať. Pracovnú zmluvu mám od 1.3.2008 do 31.5.2010. Predtým som pracovala od 1.12.2007 do 28.2.2008. A ešte predtým som bola nezamestnaná od 1.10.2007 do 30.11.2007. Momentálne som na MD od 2.12.2009, ktorá mi bude trvať 22 týždňov, pretože máme dieťa na osvojenie. Keďže by som rada vyčerpala zostávajúce 4 mesiace podpory, ktoré som nevyčerpala, mohla by som to riešiť tak, že by som po MD nastúpila späť do práce (v podstate by som čerpala zostatok a novú dovolenku) do ukončenia PP na dobu určitú, t.j.do 31.5.2010? Potom by som sa od 1.6.2010 prihlásila na úrade práce ako nezamestnaná, vybrala by som si tie zvyšné 4 mesiace podpory (nárok mám na cca 450 eur mesačne) a od 1.10.2010 by som požiadala o rodičovský príspevok? Myslíte, že je to možné takto to urobiť? Mala by som aj v tomto prípade potom nárok na RP 256 eur? Za Vašu odpoveď veľmi ďakujem!
0 0
ami ami

ami je offline (nepripojený) ami

Dobrý deň,
od 6.7.2003 do 1.7.2009 MD
od 1.12.2008 do 31.11.2009 zamestnaná na neurčito. K 1.12.2009 mi dali výpoveď. Teraz som na PN. Vznikne mi od 2.2010 nárok na podporu v nezamestnanosti?
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
brčko Pozri príspevok
Takže podla toho predposledného PP môžeš mať medzeru bez PvN v období 4roky pred zaevidovaním bud maxim. 2 alebo len 1rok. No a záleží akú máš medzeru v r.2007 bez trvania PP. A predpokladám platíš poistné v správnej sume a včas= v splatnosti, lebo len v takom prípade sa ti ráta dobrovolné PvN do obdobia PvN.
V roku 2007 som bola až do 11 mesiaca zamestnaná na dobu určitú, potom v 12/2007 nový PP na dobu určitú ale ukončený po 4 dňoch v skúšobnej dobe. V tom istom mesiaci nástup na MD. Od 01/2008 platenie PvN až do 01/2010. Žiadať o podporu budem pravdepodobne v 02/2011. Takže v období od 1.2.2007-31.1.2011 mám necelé 3 roky poistenia v nezamestnanosti. Podľa toho čo ste mi vysvetlili by to malo byť v poriadku, až na to že s platením poistného som sa jeden krát omeškala o jeden deň, tak neivem...
Ďakujem za odpovede.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuso Pozri príspevok
V roku 2007 som bola až do 11 mesiaca zamestnaná na dobu určitú, potom v 12/2007 nový PP na dobu určitú ale ukončený po 4 dňoch v skúšobnej dobe. V tom istom mesiaci nástup na MD. Od 01/2008 platenie PvN až do 01/2010. Žiadať o podporu budem pravdepodobne v 02/2011. Takže v období od 1.2.2007-31.1.2011 mám necelé 3 roky poistenia v nezamestnanosti. Podľa toho čo ste mi vysvetlili by to malo byť v poriadku, až na to že s platením poistného som sa jeden krát omeškala o jeden deň, tak neivem...
Ďakujem za odpovede.
ten jeden mesiac sa ti asi rátať nebude, čo si nezaplatila včas, ak teda na to prídu, že ti odišli peniaze po splatnosti (splatnosť môže byť niekedy aj do 9teho v mesiaci, ak je 8-meho nedela).
Ale tebe ak máš PP len na dobu určitú podla teraz platných zákonov stačí mať len 2roky, takže ten 1mesiac neskorého zaplatenia DPvN nevadí.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ami Pozri príspevok
Dobrý deň,
od 6.7.2003 do 1.7.2009 MD
od 1.12.2008 do 31.11.2009 zamestnaná na neurčito. K 1.12.2009 mi dali výpoveď. Teraz som na PN. Vznikne mi od 2.2010 nárok na podporu v nezamestnanosti?
ak si bola zamstnaná v obd.štyroch rokov dozadu len v obd. 1.12.08-31.11.09 t.j. len 1rok, tak nevznikne.
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Jana Motyčková Pozri príspevok
Pred skončením RD sa dobrovoľne poistiť v nezamestanosti z čo najvyššieho VZ. Zároveň sledovať, zákony, či sa niečo nezmenilo.
Ako dlho by som si mala platit to dobrovolne?
A v tom pripade, nemusim odpracovat ani jeden den po skonceni RD?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V tomto konkrétnom prípade v podstate stačí jeden deň platiť dobrovoľné poistenie. Odpracovať netreba nič. Nárok na podporu vznikne v každom prípade, ale podpora bude minimálna. Aby bola vyššia stačí jeden deň dobrovoľného poistenia z vyššieho VZ alebo jeden deň v práci s vyšším príjmom.
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Tak ak som si to dobre vypocitala, malo by to byt 57,84 na ten mesiac.Tak?
Cize dajmetomu za maj si zaplatim tuto sumu, odhlasim sa (predpokladam, ze sa treba odhlasit) a kolko by som potom,ak sa to vsetko nezmeni dostavalala podporu -tych 6 mesiacov.
Ospravedlnujem sa, ze sa pytam az tak dopodrobna, ale ked si clovek chce byt isty,tak musim.
Vopred dakujem za odpoved.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

57,84 za celý mesiac je zbytočne veľa, lebo maximálna podpora sa počíta z VZ 2169,09, čiže za mesiac stačí platiť najviac 43,30. Podpora je potom 50% z VZ, čiže cca 1084 € (každý mesiac inak podľa počtu dní)
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

No, tak taka podpora by bola ako sen. Teraz citujem jednu diskutujucu z ineho fora a prosim vyjadrite sa k tomu, lebo to, co ste napisala,ze staci byt hoc aj jeden den dobrovolne poistena v nezamestnanosti sa mi zda take....akoze potm by sa to zneuzivalo a kazdy by moho dostavat taku krasnu podporu...alebo to plati vylucnepre matky, ktorepo skonceni RD prisli o pracu?
Takze ta citacia:"... dnes som bola na urade prace sa na to opytat, a tam mi povedali, ze si to DPvN musim platit 9 mesiacov az potom je na nieco narok ..."
Prosim vyjadrite sa k tomu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Erika686 Pozri príspevok
No, tak taka podpora by bola ako sen. Teraz citujem jednu diskutujucu z ineho fora a prosim vyjadrite sa k tomu, lebo to, co ste napisala,ze staci byt hoc aj jeden den dobrovolne poistena v nezamestnanosti sa mi zda take....akoze potm by sa to zneuzivalo a kazdy by moho dostavat taku krasnu podporu...alebo to plati vylucnepre matky, ktorepo skonceni RD prisli o pracu?
Takze ta citacia:"... dnes som bola na urade prace sa na to opytat, a tam mi povedali, ze si to DPvN musim platit 9 mesiacov az potom je na nieco narok ..."
Prosim vyjadrite sa k tomu.
Wau a nepoplietli si úradníčky poistenie v nezamestnanosti s nemocenským poistením. Lebo pri tom je potreba mať platené 9 mesiace.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Erika686 Pozri príspevok
No, tak taka podpora by bola ako sen. Teraz citujem jednu diskutujucu z ineho fora a prosim vyjadrite sa k tomu, lebo to, co ste napisala,ze staci byt hoc aj jeden den dobrovolne poistena v nezamestnanosti sa mi zda take....akoze potm by sa to zneuzivalo a kazdy by moho dostavat taku krasnu podporu...alebo to plati vylucnepre matky, ktorepo skonceni RD prisli o pracu?
Takze ta citacia:"... dnes som bola na urade prace sa na to opytat, a tam mi povedali, ze si to DPvN musim platit 9 mesiacov az potom je na nieco narok ..."
Prosim vyjadrite sa k tomu.
Súhlasím s Jankou Motyčkovou

zjavne pracovníčka upsvar sa nevyzná v zákone o soc.poistení, lebo 9mesiacov, presne 270dní treba byť poistený v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN/pôrodom NEMOCENSKY na nárok na nemocenské z dobrov. nemocenského poistenia alebo na nárok na materské z akéhokolvek nem.poistenia.

Ale dobrovolné poistenie v NEZAMESTNANOSTI má iné podmienky, 270dní trvania poistenia v nezam. by nestačilo. Musí trvať minimálne 3roky (3x365dní) resp. 2roky (2x365dní) v posledných 4-och rokoch pred zaregistrovaním do evid. uchádzačov o zamestnanie. 2roky stačia, ak mala v období 4-och rokov pred zaregistrovaním len prac.pomery na dobu určitú, príp. dobrovolné poistenie v nezam., t.j. žiadny prac.pomer na dobu neurčitú.

Treba rozlišovať pojmy "trvanie" poistenia a "platenie" poistenia.
Ak trvalo poistenie potrebnú dobu v sledovanom období a celá doba bola bez vymer.základu, t.j. bez platenia odvodov (lebo mamička v zamestnaní celý čas bola na PN, čerpala materské a rodič.dovolenku), tak stačí aj 1den platenia. Ak však netrvalo poistenie dostatočný čas v sledovanom období, tak nepomôže ani 9mesiacov platenia.
0 0
erika2222 erika2222

erika2222 je offline (nepripojený) erika2222

dobrý deň chcem sa spýtať končím RD 17.2.2010 zamestnávateľ mi už poslal výpoved dohodou + 2mes.odstupné.z dôvodu že nie je pre mna miesto,čo chápem pretože som tam bola na dobu určitú kým sa nevráti predošlá pani z RD.
tak a teraz otázka mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
0 0
bkev bkev

bkev je offline (nepripojený) bkev

bkev Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď, pretože neviem, či by som takto mohla postupovať. Pracovnú zmluvu mám od 1.3.2008 do 31.5.2010. Predtým som pracovala od 1.12.2007 do 28.2.2008. A ešte predtým som bola nezamestnaná od 1.10.2007 do 30.11.2007. Momentálne som na MD od 2.12.2009, ktorá mi bude trvať 22 týždňov, pretože máme dieťa na osvojenie. Keďže by som rada vyčerpala zostávajúce 4 mesiace podpory, ktoré som nevyčerpala, mohla by som to riešiť tak, že by som po MD nastúpila späť do práce (v podstate by som čerpala zostatok a novú dovolenku) do ukončenia PP na dobu určitú, t.j.do 31.5.2010? Potom by som sa od 1.6.2010 prihlásila na úrade práce ako nezamestnaná, vybrala by som si tie zvyšné 4 mesiace podpory (nárok mám na cca 450 eur mesačne) a od 1.10.2010 by som požiadala o rodičovský príspevok? Myslíte, že je to možné takto to urobiť? Mala by som aj v tomto prípade potom nárok na RP 256 eur? Za Vašu odpoveď veľmi ďakujem!
Dobrý večer, prosím Vás, mohli by ste mi niekto odpovedať? Vďaka!
0 0
anaja anaja

anaja je offline (nepripojený) anaja

Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či budem mať nárok na podporu, nakoľko mi RD končí 22.2.2010? Predtým som bola zamestnaná od r.1995, v r.2004 som nastúpila na prvú RD, ale ku dňu 23.3.2006 som dostala výpoveď nakoľko firma zanikla, ale na socialke som sa bola prihlásiť až 12/2006 nakoľko výpoveď mi prišla až vtedy so spätným dátumom. No a r.2007 som "prešla" na druhú RD (tu som už nemala nárok ani na materský príspevok). Budem mať teda nárok na podporu v nezamestnanosi po skončení RD? Ďakujem pekne za vašu odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

bkev Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím Vás, mohli by ste mi niekto odpovedať? Vďaka!
Myslím, źe sa tak dá postupovať. Myslí, že sa nevyžaduje aby RP nadväzoval na materské.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať