Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

erika2222 Pozri príspevok
dobrý deň chcem sa spýtať končím RD 17.2.2010 zamestnávateľ mi už poslal výpoved dohodou + 2mes.odstupné.z dôvodu že nie je pre mna miesto,čo chápem pretože som tam bola na dobu určitú kým sa nevráti predošlá pani z RD.
tak a teraz otázka mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
Málo informácií. Ale v podstate ak pracovný pomer trval aspoň 3 roky (resp. 2 roky na dobu určitú), a neboli tam nejaké dlhšie neplatené voľná (asi neboli - celý čas ste boli zrejme na materskej alebo rodičovskej), nárok na dávku v nezamestnanosti je. Doporučujem prihlásiť sa do 17.2. na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti z mesačného VZ cca 2170 €.
-
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

anaja Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či budem mať nárok na podporu, nakoľko mi RD končí 22.2.2010? Predtým som bola zamestnaná od r.1995, v r.2004 som nastúpila na prvú RD, ale ku dňu 23.3.2006 som dostala výpoveď nakoľko firma zanikla, ale na socialke som sa bola prihlásiť až 12/2006 nakoľko výpoveď mi prišla až vtedy so spätným dátumom. No a r.2007 som "prešla" na druhú RD (tu som už nemala nárok ani na materský príspevok). Budem mať teda nárok na podporu v nezamestnanosi po skončení RD? Ďakujem pekne za vašu odpoveď.
Treba rozlišovať medzi RD a poberaním RP.
RD = rodičovská dovolenka zo zamestanania
RP = poberanie rodičovského príspevku.
Tie dva pojmy sa zamieňajú, zvyčajne je RD krytá poberaním RP. Ale kto poberá RP ešte nemusí byť na RD.
Takže vy ste neboli na rodičovskej dovolenke, lebo zamestananie skončilo 23.3.2006, aj keď rodičovský príspevok ste poberali.
Pre nárok na dávku v nezamestnanosnosti sa započítava iba doba RD - rodičovskej dovolenky, nie doba poberania RP.

T.j. nárok na dávku v nezamestnanosti nebude.
0 0
Heny2 Heny2

Heny2 je offline (nepripojený) Heny2

Dobry den, uz som sa teda dozvedela, ze nemam narok na prispevok po skonceni rodicovskej dovolenky, pretoze mi chybaju 3 mesiace. Dakujem krasne za odpovede. Zaujimalo by ma este, ak mi viete poradit mudre hlavicky, ci niekto ma skusenosti, ci sa da spatne zaplatit tie 3 mesiace, ci sa to da lebo na socialke mi nevedeli povedat, ci sa da /clovek tam uz asi musi ist s informaciou, co od nich chce/, a ci tie mamicky po rod.d., co sa zaregistruju na urad prace po tom 1.2., su poistene dochodkovo, ci za nich plati stat dochodkove poistenie, lebo doteraz to tak nebolo. Ide mi o to, keby ze ano, tak som dochodkovo poistena a nemusim malu vybrat zo skolky alebo sa dat na predlzenu rodicovsku, ked aspon dochodkovo budem poistena urcite, ale musim vybrat malu zo skolky a zhanat si pracu s dietatom, je dost tazke. Dakujem za odpoved. Pekny den. Heny
0 0
anaja anaja

anaja je offline (nepripojený) anaja

Dakujem Vám za odpoveď aj za upresnenie rozdielu RP a RD.(to som fakt nevedela, že už nie som na RD)
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Dobrý deň, píšem za kamarátku. Dňa 28.2.2009 jej končí rodičovský príspevok, mala by nastúpiť1.3.2009 ale vie že jej dajú výpoveď, na RD bola 6 rokov nepretržite. Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Dajú jej odstupné 3 mesiace ale vo výške minimálnej mzdy - bude mať to nejaký dôsledok? Lebo keĎ som tady čítala niektoré príspevky tak je jedno koľko by mala mzdu aj tak by jej počítali z minimálnej mzdy? Dobre som to pochopila. Jasné v tom prípade keby mala nárok na podporu.Ďakujem Vám za pomoc.
0 0
bkev bkev

bkev je offline (nepripojený) bkev

Jana Motyčková Pozri príspevok
Myslím, źe sa tak dá postupovať. Myslí, že sa nevyžaduje aby RP nadväzoval na materské.
Ďakujem za odpoveď, uvidím, čo povedia na "úradoch" ..., vychádzala som zo zákona, že nárok na zvyšok nevyčerpanej podpory mám do troch rokov od vzniku a že podpora sa nevypláca vtedy, keď je nárok na materské, nemocenské alebo ošetrovné a keď sa nepoberá RP (teda nie keď je nárok). Keďže o RP by som nepožiadala, ale rovno išla požiadať o podporu, hádam nebude problém ani potom s vyšším RP. Ale či to takto aj bude platiť )))))...
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

lienka123123 Pozri príspevok
Dobrý deň, píšem za kamarátku. Dňa 28.2.2009 jej končí rodičovský príspevok, mala by nastúpiť1.3.2009 ale vie že jej dajú výpoveď, na RD bola 6 rokov nepretržite. Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Dajú jej odstupné 3 mesiace ale vo výške minimálnej mzdy - bude mať to nejaký dôsledok? Lebo keĎ som tady čítala niektoré príspevky tak je jedno koľko by mala mzdu aj tak by jej počítali z minimálnej mzdy? Dobre som to pochopila. Jasné v tom prípade keby mala nárok na podporu.Ďakujem Vám za pomoc.
Prosím ako by to malo byť? Vopred Vám ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

lienka123123 Pozri príspevok
Dobrý deň, píšem za kamarátku. Dňa 28.2.2009 jej končí rodičovský príspevok, mala by nastúpiť1.3.2009 ale vie že jej dajú výpoveď, na RD bola 6 rokov nepretržite. Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Dajú jej odstupné 3 mesiace ale vo výške minimálnej mzdy - bude mať to nejaký dôsledok? Lebo keĎ som tady čítala niektoré príspevky tak je jedno koľko by mala mzdu aj tak by jej počítali z minimálnej mzdy? Dobre som to pochopila. Jasné v tom prípade keby mala nárok na podporu.Ďakujem Vám za pomoc.
Ak bola naozaj 6 rokov na RD (dve deti postupne alebo zdravotne postihnuté dieťa), nárok na podporu bude mať - na tú minimálnu (cca 160 €). Ak chce dosiahnuť vyššiu podoru doporučujem predkoncom februára dobrovoľne sa poistiť v nezamestnanosti z vyššieho mesačného vymeriavacieho základu (najviac z 2169,90). Platí sa 2%. Podpora bude potom 50% z mesačného VZ, z ktorého platila. Keďže poistenie nebude trvať celý mesiac, platba bude len za časť mesiaca.
Príklad pre objasnenie. Ak chce maximálnu podporu, uvedie pri prihláške (myslím, že sa to tam uvádza) že si určuje VZ 2169,90. Ak sa prihlási napr. 21.2., platba za február bude 2% z 2169,90 / 28 x 8 = 12,30 €. Podpora bude potom maximálna.
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Zdravím, ďakujem za odpoveď, áno ona bola doma s dvomi deťmi, vychádzalo jej to presne mala nastúpiť do práce- čiže končila jej prvá RD po prvom dieťati 5.1.2007a nastupovala na materskú druhú 5.1.2007. Bola to zhoda na 1 deň. Preto vtedy mala nárok na ďalšiu MD lebo to nemala prerušené, potom sa dozvedela že keby nastúpila medzi RD a materskou 1 deň do práce nemala by nárok na MD - lebo nemala odrobené 3 nasledujúce roky po sebe. Keď mi to vtedy pohovorila nechcela som tomu ani veriť. Je to dosť blbý zákon podľa mňa. Ale vyšlo jej to -bola vtedy veľmi rada. Píšete, že má si dobrovoľne platiť, aj keď je ešte v pracovnom pomere? Keď som tomu dobre pochopila tak aj v pondelok 8.2.2010 sa pôjde zahlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná a odvedie si 2% z 2169,90 € a dostane výpoveď k 1.3.2010 a oni jej dajú 3 mesačnú výpoveď s tým že nebude pracovať ale dostane ihneď odstupné ale z minimálnej mzdy (3 x minim mzda), tak dostane väčšiu podporu? Ďakujem ešte raz za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lienka123123 Pozri príspevok
Zdravím, ďakujem za odpoveď, áno ona bola doma s dvomi deťmi, vychádzalo jej to presne mala nastúpiť do práce- čiže končila jej prvá RD po prvom dieťati 5.1.2007a nastupovala na materskú druhú 5.1.2007. Bola to zhoda na 1 deň. Preto vtedy mala nárok na ďalšiu MD lebo to nemala prerušené, potom sa dozvedela že keby nastúpila medzi RD a materskou 1 deň do práce nemala by nárok na MD - lebo nemala odrobené 3 nasledujúce roky po sebe. Toto nie je pravda, nárok na materské by mala, lebo aj dni čerpania RD sa rátajú do dní nem.poistenia. Nie je pravda, že sa v takom prípade berú len dni "odrobené". Ale asi si to poplietli s nárokom na podporu v nezamestnanosti, ak by jej skončil PP. Tak na tú by nárok nemala práve z dôvodu, že posledné 3roky jej netrvalo poistenie v nezam, lebo RD sa do obdobia poistenia v nezam. nerátala, pri zaregistrovaní na UP najskôr 1.2.2010 sa aj to ráta. Keď mi to vtedy pohovorila nechcela som tomu ani veriť. Je to dosť blbý zákon podľa mňa. Ale vyšlo jej to -bola vtedy veľmi rada. Píšete, že má si dobrovoľne platiť, aj keď je ešte v pracovnom pomere? Keď som tomu dobre pochopila tak aj v pondelok 8.2.2010 sa pôjde zahlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná a odvedie si 2% z 2169,90 € a dostane výpoveď k 1.3.2010 a oni jej dajú 3 mesačnú výpoveď s tým že nebude pracovať ale dostane ihneď odstupné ale z minimálnej mzdy (3 x minim mzda), tak dostane väčšiu podporu? Ďakujem ešte raz za odpoveď.
áno, ak bude mať vysoký VZ z dobr.poistenia v nezam., stačí aj pár dní. Ak by jej prac.pomer trval ešte po ukončení RD, tak vymer.základ v období trvania zamestnania= poistenia v nezam. zo zamestnania, by ovplyvnil výšku podpory.
Naposledy upravil brčko : 05.02.10 at 22:03
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Ste strašne zlatučký poraďáci. Neviem čo by sme bez Vás robili. Ešte raz ak sa teda pôjde v pondelok nahlásiť na dobrov. poist. nezam., má povinnosť sa aj odhlásiť ak áno kedy?, alebo sa jej to zruší automaticky ak sa pôjde nahlásiť 1.3. ako nezamestnaná lebo dostala k tomuto dátumu výpoveď. Rada by som jej dala úplnú odpoveď, keď sa ma bude pýtať. Tomuto vôbec nerozumiem, tak sa ospravedlńujem ak dávam úplne banálne otázky. ďakujem
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak bola naozaj 6 rokov na RD (dve deti postupne alebo zdravotne postihnuté dieťa), nárok na podporu bude mať - na tú minimálnu (cca 160 €). Ak chce dosiahnuť vyššiu podoru doporučujem predkoncom februára dobrovoľne sa poistiť v nezamestnanosti z vyššieho mesačného vymeriavacieho základu (najviac z 2169,90). Platí sa 2%. Podpora bude potom 50% z mesačného VZ, z ktorého platila. Keďže poistenie nebude trvať celý mesiac, platba bude len za časť mesiaca.
Príklad pre objasnenie. Ak chce maximálnu podporu, uvedie pri prihláške (myslím, že sa to tam uvádza) že si určuje VZ 2169,90. Ak sa prihlási napr. 21.2., platba za február bude 2% z 2169,90 / 28 x 8 = 12,30 €. Podpora bude potom maximálna.
Prosím,Vás ako ste prišli na tú sumu 12,30 €.Mne to nijako nevychádza, lebo 2% z 2169,90 je 43,40 €. ďakujem.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň. prosím Vás ak naša zamestnankyňa bola u nás od 1997 zamestnaná, v roku 2004 išla na MD, potom na RD a ďalšiu MD a do 25.2. bude na RD, potom dostane výpoveď z organizačných dôvodov. Ona zrejme nárok na podporu nebude mať?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lienka123123 Pozri príspevok
Prosím,Vás ako ste prišli na tú sumu 12,30 €.Mne to nijako nevychádza, lebo 2% z 2169,90 je 43,40 €. ďakujem.
ak bude poistená celý mesiac.
V predch.príklade je začiatok poistenia 21.2., teda platí poistné len za 8 kal. dní.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lienka123123 Pozri príspevok
Ste strašne zlatučký poraďáci. Neviem čo by sme bez Vás robili. Ešte raz ak sa teda pôjde v pondelok nahlásiť na dobrov. poist. nezam., má povinnosť sa aj odhlásiť ak áno kedy?, alebo sa jej to zruší automaticky ak sa pôjde nahlásiť 1.3. ako nezamestnaná lebo dostala k tomuto dátumu výpoveď. Rada by som jej dala úplnú odpoveď, keď sa ma bude pýtať. Tomuto vôbec nerozumiem, tak sa ospravedlńujem ak dávam úplne banálne otázky. ďakujem
treba si zapamätať, že ked raz dáva niekto sám prihlášku, je samozrejmé, že si musí dať aj sám odhlášku. A to platí dvojnásobne, ak ide o dobrovolné poistenie. Aj počas poberania podpory by inak musela platiť poistné.
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

brčko Pozri príspevok
treba si zapamätať, že ked raz dáva niekto sám prihlášku, je samozrejmé, že si musí dať aj sám odhlášku. A to platí dvojnásobne, ak ide o dobrovolné poistenie. Aj počas poberania podpory by inak musela platiť poistné.
Tak na to si vážne dať pozor. Známy sa tak prihlásil na 4 dni ako dobrovoľný plátca ale chyba bola v tom že sa zabudom odhlásiť a musel platiť aj keď už bol zamestnaný, mal to dvojnásobné. Tak treba nezabudnúť.
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

brčko Pozri príspevok
treba si zapamätať, že ked raz dáva niekto sám prihlášku, je samozrejmé, že si musí dať aj sám odhlášku. A to platí dvojnásobne, ak ide o dobrovolné poistenie. Aj počas poberania podpory by inak musela platiť poistné.
Veľmi pekne ďakujem, za odpovede. A na tej podpore by bol rozdiel čí bude platiť si vo februári dobrovolné 14 alebo 8 dní? a odhlášku dať k 1.3.2010, lebo tento deň sa pôjde nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná . díky moc
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lienka123123 Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem, za odpovede. A na tej podpore by bol rozdiel čí bude platiť si vo februári dobrovolné 14 alebo 8 dní? a odhlášku dať k 1.3.2010, lebo tento deň sa pôjde nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná . díky moc
ak bude mať len VZ z dobrov.poist.v nezam. tak je jedno kolko dní.
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Este by som sa chcela opytat ohladom toho poistenia v nezamestnanosti. RD mi konci 8.6. 2010, odhlasit z dobrovolneho poistenia sa mam k 8.6. alebo k 9.6?
Dakujem poradakom za cenne rady a dufam, ze si 6 mesiacov budem uzivat s krasnou podporou...ak sa nic nezmeni.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Je to jedno.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať