Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Po prečítaní témy som dospela k názoru, že hneď po skončení RD (nie RP) vzniká nárok na podporu. Ak po skončení RD sa neprihlási hneď na úrad práce, ale až o niekoľko týždňov resp. mesiacov, nemá nárok na podporu.
Alebo som zasa vedľa?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

No, trochu vedľa.
0 0
elpe03 elpe03

elpe03 je offline (nepripojený) elpe03

Chcela by som podakovat poradakom za cenne rady.
Určite veľa ľudom pomožu a dufam že aj mne.
Dakujem
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

ahojte,
poradite aj mne?

ja som od 24.10. do 2.11.2009 bola dobrovolne nezamestnana a od 3:11.09 doteraz som evidovana na UP, ak sa teraz odhlasim z evidencie a trebars buduci tyzden sa znovu prihlasim, budem mat narok aj ja na podporu, alebo uz je to pre mna pasé?

a este otazka, ak by som mala narok a nahodou si k 1.3. najdem pracu, vyplatia mi podporu, alebo tym padom stracam na nu narok?
dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monikago Pozri príspevok
ahojte,
poradite aj mne?

ja som od 24.10. do 2.11.2009 bola dobrovolne nezamestnana a od 3:11.09 doteraz som evidovana na UP, ak sa teraz odhlasim z evidencie a trebars buduci tyzden sa znovu prihlasim, budem mat narok aj ja na podporu, alebo uz je to pre mna pasé?

a este otazka, ak by som mala narok a nahodou si k 1.3. najdem pracu, vyplatia mi podporu, alebo tym padom stracam na nu narok?
dakujem
Odkedy-dokedy si bola na rodičovskej dovolenke ? Tvoj pracovný pomer počas RD trval ?
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

na RD som bola od 24.8.2006 do 8.3.2007, od 9.3.07 do 23.9.2009 som poberala rodičovský, pracovny pomer trval, vypoved som dostala pre nadbytočnosť
Naposledy upravil monikago : 16.02.10 at 21:12
0 0
VajdovaAndrea VajdovaAndrea

VajdovaAndrea je offline (nepripojený) VajdovaAndrea

ahoj....chcela by som sa informovat.... ja som nastupila do zamestnania 5,11,2005 kde som pracovala do 24,juna 2006 ked som nastupila na rizikove tehotenstvo, teda PN-ku....rovno z Pn-ky som sla na matersku dovolenku v decembri 2006, v juli 2007 som nastupila na RD ktora trvala do 16,1,2010. Medzitym mi vyplatili ked som sla na RD vsetok dovolenky,na ktoru som mala narok a zaroven min.rok v septembri som odrobila 4dni, kedy som zarobila nejakych 118eur... teraz po ukonceni RD som nastupila spat do prace teda od januara 17,1,2010 som opat v praci s tym, ze som robila len tyzden a potom sla na OCR. Mala by som narok na podporu ak do dnesneho dna som v prac.pomere na dobu neurcitu??? dakujem.
0 0
D123 D123

D123 je offline (nepripojený) D123

Dobry den,
ako presne sa vypocitava vymeriacaci zaklad pre davku v nezamestnanosti ak do obdobia predchadzajucich 4 rokov spada RD ale aj odpracovane roky? T.j. ak zamestnankyna cerpala RD od 08.02.2006 ktora trvala do 15.9.2008, potom opat nastupila do svojho zamestnania ktore ukoncila k 31.12.2008 a nasledne zacala pracovat od 1.1.2009 pre noveho zamestnavatela.
Predpokladam, ze narok na davku zrejme bude mat (vzhladom na novelu od 1.2.). Spocitaju sa vsetky vymeriavacie zaklady z ktorych sa platilo poistenie v nezamestnanosti t.j. od 16.9.08 az do ukoncenia prac. pomeru a vydelia sa poctom kalendarnych dni pocas ktorych sa platilo poistenie (teda pocet dni od 16.9.08)?
Ak do tohoto obdobia spada aj cca 2O dni PN, tieto sa zarataju (ako som citala v predchadzajucich prispevkoch a tym vlastne znizia DvZ). Dakujem za radu resp. vyvedenie z omylu :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zarátajú sa dni trvania poistenia v nezamestnanosti, nezarátajú sa dni prerušenia (RD) a dni, za ktoré sa poistné neplatí (PN, MD, OČR).
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu ide ešte o príspevok #151. Dnes sa kamoška prihlásila ako dobrovoľne nezamestnaná z VZ 2169,90 ale stále sa bojí čí stačí toto platiť do 1.3.,a toho 1.3. sa pôjde zaevidovať ako nezamestnaná ale ona dostane odstupné za 3 mesiace (min. mzdu) ona nenastúpy do práce. Čí aj to nebude nejako súvisieť stou podporou? Ďakujem pekne za radu.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

lienka123123 Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu ide ešte o príspevok #151. Dnes sa kamoška prihlásila ako dobrovoľne nezamestnaná z VZ 2169,90 ale stále sa bojí čí stačí toto platiť do 1.3.,a toho 1.3. sa pôjde zaevidovať ako nezamestnaná ale ona dostane odstupné za 3 mesiace (min. mzdu) ona nenastúpy do práce. Čí aj to nebude nejako súvisieť stou podporou? Ďakujem pekne za radu.
Z odstupneho sa neplatia odvody, plati sa len dan.
Preto sa odstupne ani nezapocitava do mzdy na vypocet podpory v nezamesntnanosti.
Skutocne staci platit par dni to dobrovolne poistenie a bude sa jej vypocitavat podpora iba z toho. Stacil by dokonca iba 1 den.
0 0
Patricia2 Patricia2

Patricia2 je offline (nepripojený) Patricia2

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť. Rodičovská dovolenka mi skončila 31.8.2009 ukončením PP (PP bol na dobu neurčitú), rodičovský príspevok ešte poberám kedže syn bude mať 3 roky až 23.9.2010. Od začiatku decembra do 8 januára som bola DP v nezamestnanosti z najnižšieho vymeriavacieho základu. Po skončení poberania RP by som teda mala mať nárok na najnižšiu podporu v nezamestnanosti. Môžem ešte nejako ovplyvniť výšku podpory? Pomohlo by keby som sa ešte poistila z navyššieho vymeriavacieho základu? Ak áno. koľko by som mala platiť aby som mala podporu čo najvyššiu. Ďakujem.
0 0
Bubizzka Bubizzka

Bubizzka je offline (nepripojený) Bubizzka

Dobry den prajem, aj ked som si precitala celu poradu ohladom „noveho“ naroku na davku v nezamestnanosti pre matky poberajuce RP, akosi sme vsetci strateni, ked sa to tyka niekoho z nas osobne pomoze mi niekto ujasnit si moju situaciu?:
V sucasnej dobe poberam RP az do 15.01.2011, PP na dobu urcitu mi skoncil 20.9.09.
Za posledne 4 roky bola moja situacia nasledovna:
2006: PP na dobu neurcitu (od augusta 2001)
20.9.06 som dala vypoved a presla do ineho zamestnania na dobu urcitu, nasledne:
21.9.06- 20.09.09 PP na dobu urcitu, pocas tejto doby:
2007: 28.5.07-30.11.07 (PN z dovodu rizikoveho tehotenstva)
2007/2008: 01.12.07-13.06.08 (cerpanie MD pocas PP na DU)
Jun 08-sept.08 (po skonceni MD cerpanie dovolenky pocas RD - pocet dni neviem)
Okt 08-20.09.09 RD (do skoncenia PP na DU dna 20.09.09)
Od 21.09.09 poberam RP az do 15.01.2011.
Prosim vas o zodpovedanie nejasnosti:
1. v Soc.Poist. mi bolo oznamene, ze nebudem mat narok na davku v nezamestnanosti (ked som sa tam bola evidovat 2.februara t.r.) mna zaujima, ze preco nemam mat podla noveho zakona narok na DvN, ak som za posledne 4 roky mala aspon 3 roky poistenie v nezamestnanosti, kedze sa tam podla noveho zakona rata aj cerpanie RD pocas PP (u mna na DU)
2. z mojej poslednej prace som si vyziadala VZ zamestnanca poistneho na poistenie v nezamestnanosti po 31.12.2005, kde mam uvedene VZ za mesiace:
SEPT 06-MAJ 07 (potom som bola na PN a cerpala MD, to tam nemam uvedene – potrebujem aj tieto sumy? Odkial, ak mi ich tam zamestnavatel neuviedol? dalej mam uvedene sumy za mesiace:
JUN 08-SEPT08 (kedy mi bola platena dovolenka pocas RD, po skonceni MD), dalej az do 20.06.09 som vlastne poberala RP pocas RD, kt tam tiez nie je uvedeny, ale ten je vseobecne znamy.. A od 21.06.09 uz len poberam RP, vyska je tiez jasna..
3. v SP mi bolo povedane, ze budem mat DvN v minimalnej vyske, tj.nizsej ako RP. Preco? Mam sa este pripoistit proti nezamestnanosti z najvyssieho VZ na aspon 2dni , ak som to spravne pochopila u vas na porade? Resp. je naozaj jedno, ake ma matka VZ, vsetky mozeme mat DvN len v minimalnej vyske? To sa mi potom vlastne vobec neoplati, ak si sucasne musim zrusit poberanie RP.(.a az potom sa tam mozem evidovat?-tak mi to takisto bolo oznamene)..je to pravda? Nepojdem si predsa zrusit RP, aby som nasledne dostala priblizne rovnaku sumu, predsa??
4. sucasne ma spochybnilo to, ked som sa u vas docitala, ze za posledne 4 roky nesmie byt ani 1 den PP na DN a ten som este mala od jan 06 (resp.od r.2001) do 20.09.09...
Dakujem za akekolvek rady, nechcem nieco zanedbat...
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Poprosím o radu ... máme jednu mamičku, ktorá je u nás zamestnaná od 15. 8. 2006 na dobu neurčitú, pričom od 15.9.2006 bola na rizikovom tehotenstve a 15. 3. 2007 sa im narodilo dieťatko. 14.3.2010 jej skončí rodičovská dovolenka a keďže jej zamestnávateľ z organizačných dôvodov s ňou už ďalej nepočíta, tak by ju chcel prepustiť ... a tu by som potrebovala pomôcť, resp. si to odsúhlasiť ... ak táto mamička teda 15. 3. 2010 nastúpi do práce, odpracuje cca 5 pracovných dní, potom si bude čerpať nevyčerpanú dovolenku a napokon s ňou zamestnávateľ ukončí pracovný pomer ... čo by bolo vhodnejšie ..? - ukončenie pracovného pomeru dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa ( je mi jasné, že v hre je odstupné, ale v tomto prípade by to nemal byť problém, ak by bol aj vyplatený), nakoľko sa potom prihlási na úrade práce ako nezamestnaná. Ako sa bude počítať výška jej podpory, resp. aký bude jej vymeriavací základ? Máme s ňou dobré vzťahy a chceli by sme jej pomôcť ...

Keď som s ňou túto možnosť prebrala, priznala sa mi, že jej dievčatko má dosť časté angíny a pod. a nechce ho nechať v tomto období v školke, tak by s ňou radšej ostala doma ... a taká podpora by prišla vhod.
Naposledy upravil promont maja : 24.02.10 at 07:23
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

promont maja Pozri príspevok
Poprosím o radu ... máme jednu mamičku, ktorá je u nás zamestnaná od 15. 8. 2006 na dobu neurčitú, pričom od 15.9.2006 bola na rizikovom tehotenstve a 15. 3. 2007 sa im narodilo dieťatko. 14.3.2010 jej skončí rodičovská dovolenka a keďže jej zamestnávateľ z organizačných dôvodov s ňou už ďalej nepočíta, tak by ju chcel prepustiť ... a tu by som potrebovala pomôcť, resp. si to odsúhlasiť ... ak táto mamička teda 15. 3. 2010 nastúpi do práce, odpracuje cca 5 pracovných dní, potom si bude čerpať nevyčerpanú dovolenku a napokon s ňou zamestnávateľ ukončí pracovný pomer ... čo by bolo vhodnejšie ..? - ukončenie pracovného pomeru dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa ( je mi jasné, že v hre je odstupné, ale v tomto prípade by to nemal byť problém, ak by bol aj vyplatený), nakoľko sa potom prihlási na úrade práce ako nezamestnaná. Ako sa bude počítať výška jej podpory, resp. aký bude jej vymeriavací základ? Máme s ňou dobré vzťahy a chceli by sme jej pomôcť ...

Keď som s ňou túto možnosť prebrala, priznala sa mi, že jej dievčatko má dosť časté angíny a pod. a nechce ho nechať v tomto období v školke, tak by s ňou radšej ostala doma ... a taká podpora by prišla vhod.
Nedá sa povedať, čo by bolo pre ňu výhodnejšie - či dohoda alebo výpoveď. Záleží od ponúknutých podmienok dohody - ak dostane 4 mesačné odstupné, tak je lepšia dohoda. Inak je lepšia výpoveď, počas VD ešte zarába (2 mesiace) a potom dostane odstupné.

Jej vymeriavací základ bude z dosiahnutej mzdy. preto je jedno, či bude robiť.
0 0
Bubizzka Bubizzka

Bubizzka je offline (nepripojený) Bubizzka

Mala som byt strucnejsia, do mojho "pripadu" sa nechce nik pustat ak to zhrniem - poberam RP do 15.1.2011, PP na DU mi skoncil 20.9.09, mozem sa ist registrovat na UPSVAR a dostavat podporu vyssiu ako je RP, ak ten moj posledny PP na DU trval 3 roky (cize aj pocas MD, aj RD) a predtym som bola zamestnana na DN (suvisle, bez prerusenia od r.2001 do 20.9.06, kedy som dala vypoved a nastupila do tohto mojho nestastneho zamestnania na DU? blizsie detaily v prispevku c.174.
VELMI PEKNE DAKUJEM za akukolvek radu..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bubizzka,
nesúhlasím v mnohom so SP a
zatial len overujem
tvoj PP na dobu určitú dtval od 1.7.2006-20.9.2009?
riadnu dovolenku si čerpala od 14.6.2008-20.9.2008?
Rd si čerpala od 21.9.2009?
Naposledy upravil brčko : 25.02.10 at 08:54
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Chobot Pozri príspevok
Nedá sa povedať, čo by bolo pre ňu výhodnejšie - či dohoda alebo výpoveď. Záleží od ponúknutých podmienok dohody - ak dostane 4 mesačné odstupné, tak je lepšia dohoda. Inak je lepšia výpoveď, počas VD ešte zarába (2 mesiace) a potom dostane odstupné.

Jej vymeriavací základ bude z dosiahnutej mzdy. preto je jedno, či bude robiť.
... čiže nie je dôležité, ako dlho bude pracovať, ale aký denný vymeriavací základ jej vyjde = akú bude mať mzdu/deň? Pred nástupom na materskú mala pracovné zaradenie so slušnou hrubou mzdou, tak by sme jej ju mierne dvihli ( v pomere v akom šla minimálna mzda nahor) ...

Prosím vopred o trpezlivosť ... ale bola by som Vám vďačná za Váš názor:

Povedzme, pre jednoduchšie počítanie: jej hrubá mzda bude 1000 EUR/mesačne, potom by prichádzali do úvahy dve možnosti:
1. Ak ukončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných dôvodov s dvojmesačou výpovednou lehotou = odpracovaných menej ako 5 rokov ( takže bez odstupného = tieto dva mesiace odpracuje) následne sa zapíše na úrad práce ...
potom bude jej VZ = 32,46 EUR/deň?
- hrubá mzda za 03/2010 ... 500,00 EUR/16 kalendárnych dní
- hrubá mzda za 04/2010 ... 1000,00 EUR/30 kalendárnych dní
- hrubá mzda za 05/2010 ... 1000,00 EUR/31 kalendárnych dní

2a. Ak ukončí pracovný pomer dohodou o ukončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa ( org. dôvody) a dostane dvojmesačné odstupné ( cca 1000 EUR/mesiac) a jej hrubá mzda za mesiac 03/2010 bude 500,00/15 kalendárnych dní, potom jej denný vymeriavací základ bude t. j. 500: 16 = 31,25 EUR ...?, pretože z odstupného poistenie v nezamestnanosti neplatíme ...?

2b. Ak ukončí pracovný pomer dohodou o ukončení pracovného pomeru bez uvedenia dôvodu ( zo strany zamestnanca) a tak nedostane žiadne odstupné a jej hrubá mzda za mesiac 03/2010 bude 500,00/16 kalendárnych dní, potom jej denný vymeriavací základ bude 31,25 EUR ...? Alebo v tomto prípade nebude mať nárok na podporu?


Pre čo by ste sa rozhodli vy?
Naposledy upravil promont maja : 25.02.10 at 10:34
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

prečítajte si ako fungujú zákony v praxi:

http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?f=57&t=97506



aj ked ako mzdári a účtovníci sme už na to asi zvyknutí
0 0
Bubizzka Bubizzka

Bubizzka je offline (nepripojený) Bubizzka

Bubizzka Pozri príspevok
Mala som byt strucnejsia, do mojho "pripadu" sa nechce nik pustat ak to zhrniem - poberam RP do 15.1.2011, PP na DU mi skoncil 20.9.09, mozem sa ist registrovat na UPSVAR a dostavat podporu vyssiu ako je RP, ak ten moj posledny PP na DU trval 3 roky (cize aj pocas MD, aj RD) a predtym som bola zamestnana na DN (suvisle, bez prerusenia od r.2001 do 20.9.06, kedy som dala vypoved a nastupila do tohto mojho nestastneho zamestnania na DU? blizsie detaily v prispevku c.174.
VELMI PEKNE DAKUJEM za akukolvek radu..
pokracujem v mojej otazke-c.prispevku 174 a 177...
- moj posledny PP na dobu urcitu trval od 21.09.06 do 20.09.09 (3 roky)
- dovolenku som cerpala po skonceni MD, subzenee pocas poberania RP na RD, cize na RD som bola od skoncenia MD (?jun 2008 do 20.09.09, dcera bude mat 3 roky 16.1.2011.

este chcem upravit moj prvy text v tom zmysle, ze 2.2.t.r. som sa CHCELA evidovat na UPSVAR, ale kedze mi v SOC.P. povedali, ze nebudem mat narok, resp. budem mat narok na menej ako RP, som si vzala ich tlaciva domov a odvtedy si zistujem info sama, lebo sa mi to nezdalo, podla toho, co som uz vedela zo zmeny zakona po 1.2.2010, dlho trvalo tiez v mojej byvalej praci, kym mi poslali VZ (takmer 3 tyz)..cize evidovana doteraz nie som, ale cas mi uteka..a neviem, ci sa mam narychlo ist este pripoistit, aspon na ten 1 den, alebo ako mam dalej postupovat..kedze tvrdia, ze moj prispevok v nezamestnanosti (ak vobec), tak bude tesne nizsi ako RP...(?)
DAKUJEM!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať