Zavrieť

Porady

Doba premlčania pohľadávky, resp. záväzku voči zdravotnej poisťovni

Anketa: Máte aj vy podobnú skúsenosť so zdrav. poisťovňou

Počet hlasujúcich
6. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno

    2 33.33%
  • nie

    4 66.67%
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos
Usporiadat
M.L. M.L.

M.L. je offline (nepripojený) M.L.

Zatiaľ moc ďakujem,skúsim im odpovedať v tomto zmysle listom .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ja mám tiež jednu otázočku k tejto téme. Môj brat pracoval v čase od 1.1.1995 do 4.12.1995 , od 23.1.1996 do 2.6.1996 v Nemecku. Platil si poistné do VŠZP. V r. 2000,2001 mu prišla výzva na predloženie dokladov o zaplatení poistnom z r.1995,1996. Zdokladoval len pár mesiacov a ostatné nemal ako zdokladovať pretože neuchovával tieto bločky. To čo našiel tak zdokladoval. Platobný výmer (právoplatné rozhodnutie) mu nebol zaslaný, len písomná výzva o preukázaní sa dokladov o úhrade. Od r.2005 je szčo a prvý krát mu vyšiel za r.2006 preplatok v sume 3567,- z RZZP. V r.2007 mu z RZZP za r.2006 bolo vrátených len 508,- s písomným odôvodnením, že zbytok preplatku mu nebude vrátený pokiaľ nezdokladuje ostatné mesiace za r.1995, 1996. Môžeme sa odvolať na premlčaciu dobu? Prosím poraďte mi, mne z toho všetkého vychádza, že máme právo sa odvolať na premlčaciu dobu 10 r. a žiadať zbytok preplatku späť.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

renča1 Pozri príspevok
Môžeme sa odvolať na premlčaciu dobu? Prosím poraďte mi, mne z toho všetkého vychádza, že máme právo sa odvolať na premlčaciu dobu 10 r. a žiadať zbytok preplatku späť.
Vychadza ti to spravne, je to uz premlcane. mas pravo na cely preplatok.

To, ze v r. 2007 mu bola vratena iba cast preplatku znamena, ze VsZP vykonala v tomto pripade tzv. jednostranny zapocet pohladavky a zavazku. Ten je vsak mozny iba pri pohladavkach rovnakeho druhu (nie vtedy, ak je jedna pohladavka uz premlcana a druha nie. Tam sa vyzaduje uz dvojstranny zapocet so suhlasom oboch stran). Ma v tomto pripade dokonca narok aj na urok z omeskania za obdobie, kedy mu mal byt preplatok vrateny (t. j. od 31. 10. 2007).
Naposledy upravil jery : 09.05.08 at 18:32
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

M.L. Pozri príspevok
Najviac ma zarazilo naliehanie,že je potrebné čo najskôr prísť osobne priznať si dlh.Dopĺňam d roku 1997 som v inej poisťovni.
Tak na toto pri zavazkoch, ktore su uz premlcane si treba dat velky pozor (podpisanie uznania dlhu)!!!
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Mohli by ste mi prosím poradiť? Poisťovňa poslala oznámenie o nedoplatku poistného za rok 1998,1999. Podľa zákona platného od 1.1.2008 sa píše, že premlčacia doba je 5 rokov

1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
§21
(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 12) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa <STRIKE>§ 23 ods. 1, 2 a 4</STRIKE> § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje

Má poisťovňa ešte právo vymáhať dlh? Podľa ktorého zákona sa treba riadiť? platného v tomto roku, alebo platného v roku kedy bolo splatné poistné...
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
denisie Pozri príspevok
Mohli by ste mi prosím poradiť? Poisťovňa poslala oznámenie o nedoplatku poistného za rok 1998,1999. Podľa zákona platného od 1.1.2008 sa píše, že premlčacia doba je 5 rokov

1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
§21
(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 12) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa <STRIKE>§ 23 ods. 1, 2 a 4</STRIKE> § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje

Má poisťovňa ešte právo vymáhať dlh? Podľa ktorého zákona sa treba riadiť? platného v tomto roku, alebo platného v roku kedy bolo splatné poistné...
V tomto prípade platí § 32 zákona o zdravotnom poistení

§ 32
(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.
(2) Poistné zaplatené do účinnosti tohto zákona bez právneho dôvodu alebo časť presahujúcu správnu výšku poistného je príslušná zdravotná poisťovňa povinná vrátiť platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi do dvoch mesiacov od zistenia tejto skutočnosti alebo od doručenia písomnej žiadosti platiteľa poistného alebo jeho právneho nástupcu.
(3) Právo na vrátenie poistného alebo jeho časti podľa odseku 2 sa premlčí do troch rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného alebo jeho časti zúčtovaná na účet príslušnej zdravotnej poisťovne.
(4) Poistné alebo jeho časť podľa odseku 2, ktoré je príslušná zdravotná poisťovňa povinná vrátiť, možno použiť na započítanie pohľadávky zdravotnej poisťovne v zdravotnom poistení voči platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

......takže povinnosťou je uhradiť tento nedoplatok?
poistné za rok 1998 je vlastne teraz už 10-ty rok neuhradené..
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
denisie Pozri príspevok
......takže povinnosťou je uhradiť tento nedoplatok?
poistné za rok 1998 je vlastne teraz už 10-ty rok neuhradené..
Rok 1998 - rozhodujúci je dátum začatia vymáhania zdravotnou poisťovňou a dátum splatnosti
§32 písm. a) na poistné odo dňa splatnosti

Kata
Naposledy upravil uzivatel2 : 13.05.08 at 08:34 Dôvod: doplnenie
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pozri začiatok tejto témy - na rok 1998 , 1999 platí 10-ročná premlčacia lehota. T.j. V roku 1998 máš premlčané /ak neboli už predtým vymáhané, resp. je dôležité, kedy Ti oznámili nedoplatok/ tie so splatnosťou napr. do 30.4., rok 1999 nie je premlčaný.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Ďakujem za Vaše odpovede, rok 1998 poistné splatné v marci, takže ten je premlčaný. Nuž a rok 1999 musia zaplatiť..
0 0
centauri centauri

centauri je offline (nepripojený) centauri

Napisem Vám moj krátky pribeh k tejto teme:
V roku 2002 som nahlásil novy trvaly pobyt vo VSZP-i. Vtedy ma upozornila pracovnicka, ze údajne nemám zaplatené 4 mesiace v r.95 a jan.96. Oponoval som jej, pretoze som vzdy uhradzal sekom a nechápal som, len seky ostali v byte u byvalej a aj byt sa uz predal, takze dokazy ziadne! No, hovorim, vsak nejako bude..
Minuly rok v lete mi poslali prvykrát papier s tym /co je nehorázne/, ze tie spominané mesiace mám riadne zaplatene, ale omeskané, a tych 5 mesiacov mi presupli na prvych 5 mesiacov 1997, s tym, ze ich nemám vobec uhradené!
Ako som tu cital, podla správnosti by to malo byt uz premlcané /10 rokov/, no ale oni mi z toho vyrobili originalitu, a z 1600 korun s penálami na 14000, namiesto toho, aby sa na to uz vykaslali..
Co vy na to poviete? Vlani, ked som to dostal, bol som aj u ved.posty, aby mi nasiel v záznamoch, /3 roky archivuju/, a povedal mi len tolko, ze na to VSZP uz nemá právo..
Dnes mi prisiel list "Upovedomie o zacati spravneho konania" a do 7 dni sa mám k tomu vyjadrit..
Ps.: Este mám stále ten papier, na ktory mi napisala v r.2002 prcovnicka VSZP tie mesiace, ale bez podpisu, takze to je "pravda" len pre mna, a nie pre súd!

Tak teraz mám este raz zaplatit co mozno som uz zaplatil? Alebo co by malo byt dávno premlcané? Hnevá ma to.. Len tolko, a dakujem za pochopenie..
Naposledy upravil centauri : 16.05.08 at 19:39 Dôvod: oprava názvu v texte
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

centauri Pozri príspevok
Napisem Vám moj krátky pribeh k tejto teme:
V roku 2002 som nahlásil novy trvaly pobyt vo VZP-i. Vtedy ma upozornila pracovnicka, ze údajne nemám zaplatené 4 mesiace v r.95 a jan.96. Oponoval som jej, pretoze som vzdy uhradzal sekom a nechápal som, len seky ostali v byte u byvalej a aj byt sa uz predal, takze dokazy ziadne! No, hovorim, vsak nejako bude..
Minuly rok v lete mi poslali prvykrát papier s tym /co je nehorázne/, ze tie spominané mesiace mám riadne zaplatene, ale omeskané, a tych 5 mesiacov mi presupli na prvych 5 mesiacov 1997, s tym, ze ich nemám vobec uhradené!
Ako som tu cital, podla správnosti by to malo byt uz premlcané /10 rokov/, no ale oni mi z toho vyrobili originalitu, a z 1600 korun s penálami na 14000, namiesto toho, aby sa na to uz vykaslali..
Co vy na to poviete? Vlani, ked som to dostal, bol som aj u ved.posty, aby mi nasiel v záznamoch, /3 roky archivuju/, a povedal mi len tolko, ze na to VZP uz nemá právo..
Dnes mi prisiel list "Upovedomie o zacati spravneho konania" a do 7 dni sa mám k tomu vyjadrit..
Ps.: Este mám stále ten papier, na ktory mi napisala v r.2002 prcovnicka VZP tie mesiace, ale bez podpisu, takze to je "pravda" len pre mna, a nie pre súd!

Tak teraz mám este raz zaplatit co mozno som uz zaplatil? Alebo co by malo byt dávno premlcané? Hnevá ma to.. Len tolko, a dakujem za pochopenie..
Dôležité je v ktorom mesiaci si bol upozornený na rok 1997 vlani. Platí tu 10 ročná lehota od doby splatnosti. Ak to nestihli v tom termíne, tak je to premlčané. Príklad - ak si dostal rozhodnutie zo ZP v júni na prvých 5 mesiacov r. 1997, tak január - apríl sú premlčané a máj je splatný v júni 1997 tak ten by premlčaný nebol....
Naposledy upravil evina : 20.05.08 at 10:53
0 0
centauri centauri

centauri je offline (nepripojený) centauri

Pozrel som si to, je to 21.5.,to znamená, ze musim dva mesiace zaplatit! Čo penále? Tie tiez? Hmm..
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

centauri Pozri príspevok
Pozrel som si to, je to 21.5.,to znamená, ze musim dva mesiace zaplatit! Čo penále? Tie tiez? Hmm..
8.5 bol termín za apríl - premlčané.
Píšeš, že máš nedoplatok za prvých 5 mesiacov t.j. podľa mojej mienky len jeden mesiac - máj.
Penále skúsim ešte pozrieť aká je možnosť žiadať o odpustenie a mali by byť len za ten jeden mesiac, t.j. podstatne nižšie.
0 0
centauri centauri

centauri je offline (nepripojený) centauri

To znamená, že do 8.6. ten máj je splatný, lenže je tu ešte jeden háčik. Našiel som rozhodnutie o zrušeni živ. oprávnenia, ktorý som podal 23.5 a nadobudol právoplatnosť 28.5. Následne som sa určite išiel prihlásiť na úrad práce.. No, som zvedavý čo na to povedia, keď im napišem.. Hmm..
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

centauri Pozri príspevok
Dnes mi prisiel list "Upovedomie o zacati spravneho konania" a do 7 dni sa mám k tomu vyjadrit..
.
Toto je asi najpodstatnejsia informacia - premlcacia doba 10 rokov plati pre PREDPISANIE nedoplatku (vydanie rozhodnutia).
Nie je absolutne podstatne, ci ta minuly rok v lete vyzvali, alebo nevyzvali na uhradu nedoplatku - podstatny je datum vydania rozhodnutia - a to v 10-rocnej lehote nestihli (ak ako pises, upovedomenie o zacati spr. konania ti prislo az dnes - rok 1997 je uz dnes premlcany. Napis v tom zmysle aj odvolanie a adresuj ho na spravny organ - v tomto pripade asi Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou - ten ti zrejme aj poslal upovedomenie o zacati spr. konania).
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

centauri Pozri príspevok
To znamená, že do 8.6. ten máj je splatný, lenže je tu ešte jeden háčik. Našiel som rozhodnutie o zrušeni živ. oprávnenia, ktorý som podal 23.5 a nadobudol právoplatnosť 28.5. Následne som sa určite išiel prihlásiť na úrad práce.. No, som zvedavý čo na to povedia, keď im napišem.. Hmm..
Toto by som na tvojom mieste rozhodne nevytahoval - ak si bol na Urade prace, mal si do 8 dni povinnost ohlasit to zdr. poistovni - ak si tak neurobil a vytiahnes to az teraz, riskujes pokutu.
Odvolaj sa len na premlcanie, ako som pisal vyssie.
0 0
centauri centauri

centauri je offline (nepripojený) centauri

Huha, bolo by to super, keby to už bolo celé premlčané..

Ale ja potom už ničomu "nerozumiem", pretože dnes som bol na pošte pre ďalší list od nich, len s tým rozdielom, že v prvom som mal uhradiť 14000, v druhom 1600 alebo opačne, ale listy boli podané v jeden deň! čo to má sakra znamenať? Skušajú ma, ktorú sumu uhradím?!
Na tú väčšiu sumu spomínajú §23 ods.2 zákona č.273/1994 a na tú menšiu napísali:V zmysle §33 spr.poriadku máte ako účastník konania právo pred vydaním rozhodnutia vyjadriť sa k veci, navrhovať dôkazy a ich doplnenia.

Chcel by som sa poďakovať evine a jery za ich doterajšie prispevky k tejto téme.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

Podstatna otazka: bol ti uz doruceny platobny vymer (rozhodnutie v spravnom konani)? Nie vyzva, listy a podobne, ale platobny vymer. Ak nie - vsetko s datumom splatnosti starsim ako 10 rokov je premlcane.

§ 23, ods. 2 zakona 273/1994 - pravo poistovne predpisat poplatok z omeskania.

Chapem to asi tak, ze ti chcu predpisat platobnym vymerom 1600 Sk poistne + 14 000 Sk poplatok z omeskania (alebo naopak).

Ak je premlcane poistne, samozrejme ze je premlcane aj prislusenstvo (poplatok z omeskania).

Este raz: ZA PODMIENKY, ZE TI TO UZ V MINULOSTI NEPREDPISALI PLATOBNYM VYMEROM.
pozn.: dorucenie musi prebehnut do vlastnych ruk. Pripadne nahradne dorucenie, ak si zasielku v odbernej lehote neprevzal. pripadne dorucenie verejnou vyhlaskou, ak tvoj pobyt spravnemu organu nie je znamy.

Ako poslat ti platobny vymer aj po case dlhsom ako 10 rokov mozu - premlcanie neznamena zanik prava, iba jeho oslabenie, resp. zanik vymahatelnosti prava.
Ak by si v spravnom konani neuplatnil namietku premlcania, platobny vymer by mohol nadobudnut pravoplatnost a mali by 3 roky na jeho vymahanie.
Rovnako dobrovolna uhrada premlcanej pohladavky nepredstavuje pre druhu stranu bezdovodne obohatenie a ani pre teba nezaklada pravo na vratenie tej sumy. Cize - ano, asi skusaju, ci to uhradis.

Postupuj takto: posli spravnemu organu (ten co ti poslal oznamenie o zacati spravneho konania) namietku premlcania. Nic tam velmi nerozpisuj, iba uved ze namietas premlcanie pohladavky, nakolko datum jej splatnosti je starsi ako 10 rokov.
Rozhodne ale nic nepis o nejakom urade prace spred 10 rokov a podobne. Iba to premlcanie.

Este raz sa pytam: spravny organ v tvojom pripade je Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou?
Naposledy upravil jery : 19.05.08 at 17:27
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja sa len znova vrátim ešte ku máju 2007- Ja som vychádzala z toho, že by to malo byť realizované formou rozhodnutia - teda vymáhanie nedoplatku. Treba presne ešte raz pozrieť čo to bolo - ináč súhlasím plne s Jerym.
P.s. ja osobne pochybujem, že to v máji nebol platobný výmer, oni si určite boli vedomí, že sú na hranici premlčania....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať