Zavrieť

Porady

cestovné náhrady - otázka

Ahojte :-) Neviem sa tu dohladat k odpovedi, tak sa radsej opytam nanovo :-)


Zaskocil ma jeden klient takymto komplikovanym pripadom:

On je podnikatel, manzelka nie je podnikatelka. Manzelka ma auto napisane na seba. Na toto auto nie je zaplatena ani cestna dan. Podnikatel zamestnal zamestnanca a chce ho vyslat na pracovnu cestu na aute podnikatelovej manzelky. Chce sa tvarit, ze to nie je auto firemne, ale ze si ho zamestnanec vypozical od jeho manzelky ako od obcana. Pretoze od susedky by si auto pozicat mohol, ale ta susedka je nahodou manzelkou jeho zamestnavatela :-)

Taketo veci mi robia :-)

Podla mna mu to neprejde. Podla mna by si mal podnikatel zaplatit cestnu dan
a spravat sa k sluzobnej ceste zamestnanca tak, ze to bola sluzobna cesta na sluzobnom aute, nie na sukromnom. Ide samozrejme o tych 6,20 Sk/km.

Co si o tom myslite? Velmi pekne dakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kira
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
Som otravná, ale ešte sa opýtam: Neplatilo niekedy, že konateľovi sa prepláca SC tak ako zamestnancovi? A dám vám už pokoj(ja sa po niekoľkých rokoch vraciam k účtovníctvu-preto toľko otázok a rýchlokurz geniality ešte nevymysleli)
Áno, máte pravdu, to mi uniklo, že ide o konateľku. Stále som bol v tom, že ide o toho podnikateľa uvedeného v záhlaví témy. Mea culpa, upravil som aj moje predošlé príspevky.

Samozrejme, v prípade konateľa platia rovnaké pravdilá ako pre zamestnanca, čiže dostáva cestovné náhrady, lebo sa považuje za zamestnanca firmy.

Takže môže si uplatniť tých 6,20 + 15% náhrady a PHM. Akurát neviem, ako uplatniť zvýšenú spotrebu za príves. Toto zákon nerieši, len sa opiera o spotrebu uvedenú v TP. Ale ešte mi napadlo - dúfam, že to bolo osobné auto a nie nákladné auto.
Naposledy upravil Chobot : 01.04.06 at 22:06
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ala13
Aj my mame presne ten isty problem, konatelov uctujeme ako zamestnancov. Tak isto treba posudit i spolocnika, ktory nie je konatelom? A co tie ine osoby, ktore nie su v ziadnom vztahu, len plnia pre nich ulohy? A musi ist v tomto pripade o auto vlastne? Lebo oni vsetci maju bud auto manzelky alebo dcery alebo susedove ...

Ak by nemali konatelia narok na 6,20 (+15%), vyriesila by to DVP?
Takže konatelia majú nárok. Spoločník nie, lebo ten nie je v pracovnoprávnom vzťahu k firme, on je považovaný ako SZČO.

Čo sa týka tých "ostatných" osôb, musia predsa tie úlohy vykonávať na základe nejakej dohody, pre modré oči to predsa nerobia.

Ak majú dodávateľskú zmluvu, tak to nie je možné, pretože to nie je pracovnoprávny vzťah. Na druhej strane si môžu takéto náklady vyúčtovať cez faktúru.

Ak robia na DoVP, tak v dohode sa dá zakomponovať, že cest. náhrqady budú preplácané ako u zamestnancov.

Ak nemajú žiadnu dohodu a úlohu vykonáva SZČO, tak jedine si to vyúčtovať vo faktúre. Ak úlohu vykonáva fyzická osoba, tak ide o nelegálnu prácu.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem za odpoved, velmi pomohla, to by si sa cudoval, co my zeny nerobime len pre modre oci . Teraz myslim v oblasti uctovnictva .
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať