Zavrieť

Porady

Usporiadat
angelika30 angelika30

angelika30 je offline (nepripojený) angelika30

Ďakujeme moc za vysvetlenie! J. t. presne tak ako ste uviedli vo Vašom príklade. Lebo nám bol znížený iba ten doplatok ( § 32 ), tak to vidíme aspoň čierne na bielom. J. t. síce pre niekoho iba 7 eur, ale pre mňa j. t. za rok už 84 eur! Z tohto dôvodu vyplýva, že asi platy učiteľom zvyšovali od januára iba na úkor nás, ktorí sme klesli o triedu dolu. A je nás dosť! Čiže zákon asi presne rátal s tým, kde má ušetriť, keď sa menili triedy od 1.11.! Samá špekulácia na učiteľmi!!! Veď "páni" vedia ako ušetriť, hlavne že nemáme na platy učiteľov, ale na golfové ihrisko áno. Ešte raz ďakujem!
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Ako mám zaradiť učiteľku, ktorá má VŠ 2. stupňa v odbore SJ a HV, vyučuje na škole AJ -( v súčasnosti študuje na PU - Anglický jazyk) má 2 roky praxe. Môže byť zaradená v 10 tr. alebo musí byť v 9. - keďže nevyučuje predmety, ktoré vyštudovala. Ďakujem, ešte podotýkam, že nastúpila iba 1.2. predtým pracovala na inej škole ako vychovávateľka.
0 0
mici512 mici512

mici512 je offline (nepripojený) mici512

angelika30 Pozri príspevok
Ďakujem za Vašu odpoveď a vysvetlenie.
J. t. presne tak, ako ste uviedli vo Vašom príklade. Lebo nám bol znížený iba ten doplatok (§32), takto to vidíme aspoň čierne na bielom. J. t. síce iba 7 eur ale za rok už 84 eur! Z tohto dôvodu vyplýva, že asi platy učiteľov zvyšovali od januára iba na úkor nás, ktorí sme klesli o triedu dolu. Čiže zákon presne rátal s tým, kde má ušetriť! Na nás všetkých, čo sme boli o triedu vyššie. Tak prečo to nezostalo ako pred 1.11.? Samá špekulácia nad učiteľmi!!!
"Páni" vedia ako na nás učiteľov ušetriť, na platy nemáme, hlavne že budú mať golfové ihrisko!
Ale ved ja tých 7 eur odrátam iba raz a nie kazdý mesiac, alebo som to zle pochopila (ten príklad je perfektný!) a nie 84 eur.
Ja som mala podobný prípad a uč. som znízila doplatok, ale teraz jej starosta dal osobné ohodnotenie 30 eur... takže ked mala teraz k 1.1. 2010 doplatok 71,5 eur tak teraz jej este odrátam tých 30 eur a od 1. 2. bude mať doplatok k platu 41,5. V podstate nebude mať nič z toho osobného ohodnotenia. Opravte ma prosím ak som to zle pochopila. Ď
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
mici512 Pozri príspevok
Ale ved ja tých 7 eur odrátam iba raz a nie kazdý mesiac, alebo som to zle pochopila (ten príklad je perfektný!) a nie 84 eur.
Ja som mala podobný prípad a uč. som znízila doplatok, ale teraz jej starosta dal osobné ohodnotenie 30 eur... takže ked mala teraz k 1.1. 2010 doplatok 71,5 eur tak teraz jej este odrátam tých 30 eur a od 1. 2. bude mať doplatok k platu 41,5. V podstate nebude mať nič z toho osobného ohodnotenia. Opravte ma prosím ak som to zle pochopila. Ď
V podstate si to pochopila správne.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
ZlaticaB Pozri príspevok
Ako mám zaradiť učiteľku, ktorá má VŠ 2. stupňa v odbore SJ a HV, vyučuje na škole AJ -( v súčasnosti študuje na PU - Anglický jazyk) má 2 roky praxe. Môže byť zaradená v 10 tr. alebo musí byť v 9. - keďže nevyučuje predmety, ktoré vyštudovala. Ďakujem, ešte podotýkam, že nastúpila iba 1.2. predtým pracovala na inej škole ako vychovávateľka.
Je to 9 platová trieda ako nekvalifikovaná a tie 2 roky praxe jej započítaš ako 2% zvýšenie tarifného platu o odpracované roky. teda 499+10=500€
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
angelika30 Pozri príspevok
Ďakujem za Vašu odpoveď a vysvetlenie.
J. t. presne tak, ako ste uviedli vo Vašom príklade. Lebo nám bol znížený iba ten doplatok (§32), takto to vidíme aspoň čierne na bielom. J. t. síce iba 7 eur ale za rok už 84 eur! Z tohto dôvodu vyplýva, že asi platy učiteľov zvyšovali od januára iba na úkor nás, ktorí sme klesli o triedu dolu. Čiže zákon presne rátal s tým, kde má ušetriť! Na nás všetkých, čo sme boli o triedu vyššie. Tak prečo to nezostalo ako pred 1.11.? Samá špekulácia nad učiteľmi!!!
"Páni" vedia ako na nás učiteľov ušetriť, na platy nemáme, hlavne že budú mať golfové ihrisko!
Nerozumiem tomu, prečo by ste mali prísť o 7€ mesačne a teda o84€ ročne.

Skúsme si to vypočítať na reálnom príklade vychovávateľky s 20 ročnou praxou: Rozpíšem to do 3 stlpcov pre lepšie porovnanie.
1.stlpec - Plat do 31. októbra 2009 - 9 platová trieda s odpočtom 5 rokov
2. stlpec plat od 1.11.2009 8 platová trieda ale ešte stále s odpočtom 5 rokov praxe
3. stĺpec - plat od 1.1.2010 platová trieda 8 ale už so skutočnými rokmi praxe, čo znamená, že od 1.1.2010 to už nie je 20 rokov praxe ale 21.

------------------------------pred 1.11.09..........po 1.11.09.................od 1.1.2010
Platová tarifa............................ 494,--..................441,50.......................446 ,--
zvýšenie podľa odprac. rokov........74,50.....................66,50...... ...................83,--
Osobný príplatok..........................30,--.....................30,--.........................30,--
dorovnanie platu............................................. .........60,50.........................39,50
------------------------------------------------------------------------------------
Funkčný plat...............................598,50......... ..........598,50......................598,50

Takže vo všetkých 3 prípadoch máte plat ten istý ako ste ho mala aj pred 1. novembrom 2009, bola ste ukrátená len o tohtoročnú 1% valorizáciu. Papierovo váš plat od 1.11.2009 klesol oproti októbrovému platu o 60,50 e ale v reále nie, dostali ste predsa ten istý plat ako v októbri, od januára 2010 sa Vám váš plat oproti platu určeného podľa zákona 317/2009 v novembri 2009 zvýšil o 21 € ale toto zvýšenie ešte stále nepostačuje na celkovú výšku toho platu, ktorý ste mali pred 1.11.2009, preto sa Vám plat znovu dorovnáva do pôvodnej výšky, teda Váš plat aj naďalej zostáva 598,50 €. Je pravda, že kým sa vám Váš plat volorizáciami neprekročí, alebo aspoň nevyrovná platu s pred novembra fakticky stojíte na tom istom. Možno to bude tak ešte 2 roky, možno už len rok. Nikto netvrdí že je to tak dobre, je to asi také spravodlivé, ako keď vám odratúvali 5 rokov praxe, hoci ste ich mali odpracované. Ani jedna verzia nie je 100%tná.
Naposledy upravil Sabadka : 11.02.10 at 19:13
0 0
angelika30 angelika30

angelika30 je offline (nepripojený) angelika30

Ďakujem Vám za vysvetlenie, je nám to už zrozumiteľné, ale nevieme prečo nám to takto nevedia vysvetliť naše ekonómky. Bolo veľmi dobré, keď sme patrili pod školstvo a nie pod obce. Keď sa niečo spýtame, že vraj čo chceme, veď máme pekné platy!? Máme, ale iba v hrubom, nie v čistom. Ešte raz ďakujem v mene ostatných kolegýň. Stala som sa novou členkou tejto stránky, ale som veľmi spokojná. Ďakujem.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Ďakujem Ti Sabadka, ale nebolo to v zákone, že keď začne študovať ( v jej prípade anglický jazyk) už sa jej to môže uznať ako kvalifikácia? Neviem? Potom v novom zákone to už neplatí?
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
nedá mi nereagovať na niektoré príspevky - ako sa naša spoločnosť sama podieľa na degradovaní učiteľov a my len čušíme, najviac sa posťažujeme na stránkach porady....
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
ZlaticaB Pozri príspevok
Ďakujem Ti Sabadka, ale nebolo to v zákone, že keď začne študovať ( v jej prípade anglický jazyk) už sa jej to môže uznať ako kvalifikácia? Neviem? Potom v novom zákone to už neplatí?
Pohybuje sa v časovom limite podľa §60 ods. 2 zákona 317/2009? Ak spĺňa túto podmienku (teda ak začala vzdelávanie do 2 rokov od 1. nástupu do zamestnania v príslušnom druhu a type školy(tak ju môžeš považovať ako kvalifikovanú.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Sabadka, veľmi pekne Ti ďakujem, chcela som Ti pridať bodik, ale nechce ma tam pustiť (vraj musím pridať najprv niekomu inému).
No môžem zato, že si taká dobrá a znova Ťa chcem oceniť?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
ZlaticaB Pozri príspevok
Sabadka, veľmi pekne Ti ďakujem, chcela som Ti pridať bodik, ale nechce ma tam pustiť (vraj musím pridať najprv niekomu inému).
No môžem zato, že si taká dobrá a znova Ťa chcem oceniť?
Nerob si starosti, som rada, že som pomohla
0 0
anny anny

anny je offline (nepripojený) anny

Dobrý večer, chcem sa poradiť. Dorovnáva sa funkčný plat aj v prípade, ak sa prestane vyplácať príplatok triedneho učiteľa? Pr. pedagóg prestane vykonávať činnosti triedneho učiteľa, do 31.10.2009 mal funkčný plat vrátane triednictva 650 eur, keď sa mu zoberie príplatok musíme mu plat vyrovnať na čiastku 650 eur? A ešte otázka, ak sa pedagógom zníži osobný príplatok z dôvodu nedostatku financií, musíme im dorovnávať plat do výšky platu k 31.10.2009? Ďakujem vopred za pomoc.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Želám pekný večer.
Príplatok za triednictvo je podmienený výkonom činnosti triedneho učiteľa, osobný príplatok je nenárokovateľná zložka platu. Ak učiteľ o ne príde, dorovnáva sa mu len platová tarifa a zvýšená platová tarifa do sumy , ktorú mal pedagóg pred 1.11.2009.
5 0
anny anny

anny je offline (nepripojený) anny

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Tiež sa prikláňam k tejto verzii, lenže ak si čítam prechodné ustanovenia §32b 553/2003 píše sa tam o dorovnaní funkčného platu, nie dorovnanie tarify... Prosím Vás kde by som si to mohla nájsť v zákone aby som sa vedela pred zamestnancami obhájiť?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
anny Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Tiež sa prikláňam k tejto verzii, lenže ak si čítam prechodné ustanovenia §32b 553/2003 píše sa tam o dorovnaní funkčného platu, nie dorovnanie tarify... Prosím Vás kde by som si to mohla nájsť v zákone aby som sa vedela pred zamestnancami obhájiť?
Nájdeš to v zákone 317/2009 Čl. III. § 32b odstavec 1 Prechodné ustanovenia účinné k 1. novembru 2009. Čo sa týka príplatku triedneho učiteľa, nájdeš v tom istom zákone, v tom istom článku § 13a a § 13b. Príplatok za činnosť triedneho učiteľa patrí len učiteľovi ktorý túto činnosť vykonáva. Teda len za ten čas kým je triednym učiteľom. Osobný príplatok je nenároková zložka a môže byť priznaný za podmienok určených v zákone 553/2003 §10 a samozrejme za predpokladu že škola na to má finančné krytie. Každý jeden logicky uvažujúci zamestnanec pochopí, že ak raz nevykonávam činnosť triedneho učiteľa nemôžem za to dostávať ani príplatok, takže nechápem prečo by si ho mal nárokovať pokiaľ tým triednym učiteľom nie je.

Pojem funkčného platu a následne aj prechodné ustanovenie je dosť nešťastne formulované v zákone, pretože ak zamestnanec podľa nového zaradenia od novembra klesol o 1 triedu a zároveň prestal vykonávať činnosť triedneho učiteľa, tak sa mu môže dorovnávať len tarifný plat, príplatok tr. uč. s tým nemá nič spoločné, to je funkcia dočasná a nie doživotná.
5 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Ahojte,
môže byť triednictvo pridelené aj začínajúcej učiteľke či už v škole alebo v škôlke?
Vďaka
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Vebi34 Pozri príspevok
Ahojte,
môže byť triednictvo pridelené aj začínajúcej učiteľke či už v škole alebo v škôlke?
Vďaka
Ahoj, podľa 317-ky môže byť začínajúci PZ triednym učiteľom najviac v jednej triede.
Všetci sa asi ale zhodneme na tom, že to nie je najlepšie riešenie. Väčšinou.
2 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

anny Pozri príspevok
Dobrý večer, chcem sa poradiť. Dorovnáva sa funkčný plat aj v prípade, ak sa prestane vyplácať príplatok triedneho učiteľa? Pr. pedagóg prestane vykonávať činnosti triedneho učiteľa, do 31.10.2009 mal funkčný plat vrátane triednictva 650 eur, keď sa mu zoberie príplatok musíme mu plat vyrovnať na čiastku 650 eur? A ešte otázka, ak sa pedagógom zníži osobný príplatok z dôvodu nedostatku financií, musíme im dorovnávať plat do výšky platu k 31.10.2009? Ďakujem vopred za pomoc.
Po zisteniach, ktoré sme s riaditeľom robili v tejto istej veci, každý po svojej línii, koštatujem, že áno, dorovnáva sa plat za každých okolností. V § 32b ods. 2 zákona 553/2003 Z.z. je jasne uvedené, že vyrovnanie sa poskytuje, len ak trvajú rovnaké podmienky vykonávania práce, bohužial sa ale týka len zamestnancov, ktorí boli odmeňovaní podľa zákonníka práce. Pre ostatných platí ods 1/ uvedeného §.

1) Ak funkčný plat pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca určený podľa tohto zákona je nižší ako funkčný plat určený podľa predpisov platných do 31. októbra 2009, patrí mu funkčný plat v sume určenej pred 1. novembrom 2009.

Riaditeľ chcel znižovať úväzky a meniť aj osobný príplatok. Po preštudovaní zákona nám ale vychádzalo jasné nie, ale logicky to nedávalo zmyslel. Okrem toho, že sme to riešili s právnikom, riaditeľ to konzultoval aj predkladateľmi zákona. O probléme vedeli a vedia, že je to potrebné novelizovať a nielen uvedený § /je pripravená malá novela zákona, neviem čo všetko stihol parlament prerokovať a či vôbec niečo stihol, lebo už nezasadá/, riaditeľovi dali ale jednu veľmi cennú radu, aby rozhodol tak, aby v prípade súdneho sporu nemal problémy.

A riaditeľ rozhodol, nebude riešiť vôbec nič, t.j. znižovať úväzky, brať osobné príplatky ani meniť triednictvo, pokiaľ nebude zákon novelizovaný.

Týmto mojím príspevkom nechcem nikoho presviedčať, že by mal podľa neho postupovať, ale v každom prípade by mal každý riaditeľ dobre zvážiť, čo v takomto prípade urobí.
0 0
anny anny

anny je offline (nepripojený) anny

Susann2, ďakujem za radu. Už som tie zákony lúskala z každej strany. Preto som sa dotazovala neskôr, či je niekde v zákone napísané ako postupovať v prípade odobratí osobného príplatku a ak pedagóg od septembra nebude triedny, teda nebude mať príplatok za triednictvo, či aj v tomto prípade sa musí dorovnávať funkčný plat do sumy pred 31.10.2009, kedy príplatok mal a aj triednictvo. Na toto zrejme naši zákonodárcovia nemysleli. A my smrteľníci čo s tým? Čakať na novelu? Ak áno tak čím skôr.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať