Zavrieť

Porady

Usporiadat
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

kvet Pozri príspevok
Ahoj,
len pre upresnenie, ak u zamestnancoch, ktorí sú odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, je podľa osobitných predpisov (napr. podľa Zákonníka práce) potrebné zistiť priemerný zárobok alebo priemernú mzdu, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4 až 6, plat pri výkone inej práce alebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie, t.j. funkčný plat z aktuálneho oznámenia o výške a zložení FP (pozri ust. § 29 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z.). Záver = nepočítame žiadne "priemerky". Pekný deň
Vďaka! Ako odborný zamestnanec - len v poslednom čase fušujúci do "managementu" - položím ďalšiu naivnú otázku: ako sa potom preplácajú dovolenky alebo návšteva u lekára? Príslušné paragrafy, ktoré si mi odporúčal/a, si, pochopiteľne, pozriem, ale prosila by som o "ľudovú" odpoveď, nakoľko "umelecký výklad zákonov" nie je (zatiaľ?) moja parketa... Ďakujem! Zimama
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Zimama Pozri príspevok
Vďaka! Ako odborný zamestnanec - len v poslednom čase fušujúci do "managementu" - položím ďalšiu naivnú otázku: ako sa potom preplácajú dovolenky alebo návšteva u lekára? Príslušné paragrafy, ktoré si mi odporúčal/a, si, pochopiteľne, pozriem, ale prosila by som o "ľudovú" odpoveď, nakoľko "umelecký výklad zákonov" nie je (zatiaľ?) moja parketa... Ďakujem! Zimama
Nárok na tzv. Péčko má 7 dní na seba a 7 dní na rodinného príslušníka za rok a je jedno v akom období nastúpi, teda ak nastúpi v januári aj v tedy má nárok na 7+7 dní a keď nastúpi v decembri aj vtedy má nárok na 7+7dní samozrejme je to ospravedlnená neprítomnosť v práci s náhradou mzdy. S dovolenkou je to tak, že ak jej zostalo niečo z pred materskej dovolenky tak tá jej platí naďalej (pri rozviazaní pracovného pomeru sa preplatí) a nárok na dovolenku za príslušný rok sa jej počíta klasicky. Ak nastúpi napríklad k 1. januáru má nárok na celý rok ak k inému dátumu počítate príslušné 12-tiny.
Všetky náhrady miezd vychádzajú a počítajú sa z platu keď nastúpi, teda ak nastúpi v roku 2012 tak z funkčného platu určeného k 1.1.2010.
3 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Sabadka Pozri príspevok
Nárok na tzv. Péčko má 7 dní na seba a 7 dní na rodinného príslušníka za rok a je jedno v akom období nastúpi, teda ak nastúpi v januári aj v tedy má nárok na 7+7 dní a keď nastúpi v decembri aj vtedy má nárok na 7+7dní samozrejme je to ospravedlnená neprítomnosť v práci s náhradou mzdy. S dovolenkou je to tak, že ak jej zostalo niečo z pred materskej dovolenky tak tá jej platí naďalej (pri rozviazaní pracovného pomeru sa preplatí) a nárok na dovolenku za príslušný rok sa jej počíta klasicky. Ak nastúpi napríklad k 1. januáru má nárok na celý rok ak k inému dátumu počítate príslušné 12-tiny.
Všetky náhrady miezd vychádzajú a počítajú sa z platu keď nastúpi, teda ak nastúpi v roku 2012 tak z funkčného platu určeného k 1.1.2010.
Vďaka! Moja otázka bola smerovaná skôr tak, že ako sa dovolenka preplatí trebárs aj mne (náhrada mzdy za dovolenku . §116 odsek (1) ZP, resp. §29 odsek (2) zákona 39/09 - teda to, čo citoval/a Kvet), keď som sa dnes tuto dozvedela, že nemáme žiadnu "priemerku" - lebo doteraz som si myslela, že v niektorom Q v tej priemerke sú započítané aj odmeny, ale podľa týchto pre mňa nových skutočností to vyzerá, že nie sú tam započítané aj odmeny, či? (Dúfam len, že v mzdovom softvéri je to nastavené správne a počíta to automaticky, lebo len to mi chýba, aby som zistila, že to robíme zle... ) Ďakujem za pokračovanie odpovedí! Zimama
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Zimama Pozri príspevok
Vďaka! Moja otázka bola smerovaná skôr tak, že ako sa dovolenka preplatí trebárs aj mne (náhrada mzdy za dovolenku . §116 odsek (1) ZP, resp. §29 odsek (2) zákona 39/09 - teda to, čo citoval/a Kvet), keď som sa dnes tuto dozvedela, že nemáme žiadnu "priemerku" - lebo doteraz som si myslela, že v niektorom Q v tej priemerke sú započítané aj odmeny, ale podľa týchto pre mňa nových skutočností to vyzerá, že nie sú tam započítané aj odmeny, či? (Dúfam len, že v mzdovom softvéri je to nastavené správne a počíta to automaticky, lebo len to mi chýba, aby som zistila, že to robíme zle... ) Ďakujem za pokračovanie odpovedí! Zimama
Vysvetlenie ala lopata:
Je úplne jedno či si v zamestnaní alebo si doma na dovolenke, alebo máš Péčko, plat máš stále ten istý, len to máš rozpísané na mzdu mzdu za odpracované dni a náhrady mzdy ale konečný efekt je furt ten istý

Teda ak máš funkčný plat 700 € a odpracuješ celý mesiac teda 20 pracovných dní na výplatu máš 700 € (hovoríme o hrubej mzde teda o funkčnom plate), ak pracuješ 10 dní, 9 dní máš dovolenku a 1 deň péčko tvoja hrubá mzda bude 700€ akurát budeš mať uvedené za odpracované dni: 350€+za dovolenku 315€+za péčko 35€ =700€. Rozdiel môže vzniknúť nejakých jeden dva centíky pri prepočítavaní a zaokrúhľovaní.
4 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Sabadka Pozri príspevok
Vysvetlenie ala lopata:
Je úplne jedno či si v zamestnaní alebo si doma na dovolenke, alebo máš Péčko, plat máš stále ten istý, len to máš rozpísané na mzdu mzdu za odpracované dni a náhrady mzdy ale konečný efekt je furt ten istý
No, to bola riadna lopata...! Ešte pár takých, a môžem si založiť lopatovú firmu... Ale vďaka, informácia k informácii, a bude na kapce... Akurát že dnes tu nemáme mzdárku, aby som sa jej opýtala, či aj ona o tom vie... Idem to predýchať... Pekný deň! Zimama
0 0
Miloš Kišš Miloš Kišš

Miloš Kišš je offline (nepripojený) Miloš Kišš

zdravim, ja by som potreboval poradiť, priatelka končí VŠ v odbore učitelstvo pre primarne vzdelávanie tento rok v juni, ak by sa zamestnala v danom obore od septembra, aký plat by jej prisluchal podla nového zákona? dakujem pekne (nema prax)
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Ako začínajúca učiteľka má nárok na deviatu platovú triedu, pracovnú triedu jeden , teda 494 eur v hrubom za mesiac.

Ak by bola triednou učiteľkou, dostala by ešte triednický príplatok 31 €.

Prípadne by ešte mohla dostať osobný príplatok. Ide o nenárokovú zložku platu zamestnanca.
Väčšinou sa poskytuje po odpracovaní určitého obdobia, nie hneď pri nástupe do zamestnania.
Naposledy upravil zdenka131 : 21.05.10 at 22:07
4 0
Ksena Ksena

Ksena je offline (nepripojený) Ksena

Prosím Vás, pozreli ste si už na stránke www.minedu.sk výklad k § 32 zákona 553/2003 Z.z. o odmeňovaní ..... - vyrovnanie platu.
Sú tam aj nejaké príklady, ale niečo sa mi tam nezdá. Nejak mi tie počty nesedia.
1 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

Ksena Pozri príspevok
Prosím Vás, pozreli ste si už na stránke www.minedu.sk výklad k § 32 zákona 553/2003 Z.z. o odmeňovaní ..... - vyrovnanie platu.
Sú tam aj nejaké príklady, ale niečo sa mi tam nezdá. Nejak mi tie počty nesedia.
Kde to presne je ? Akosi sa mi to nedarí nájsť ? Hľadala som to v dokumentoch osobného úradu ...
0 0
Ksena Ksena

Ksena je offline (nepripojený) Ksena

je to pod zamestnancami rezortu.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Ksena Pozri príspevok
je to pod zamestnancami rezortu.

Nájdete to tu:
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/O..._prikladmi.pdf


Meškajú s tým asi pol roka, ale lepšie neskôr ako vôbec a konečne to vysvetlili aj keď je to dosť ťažkopádne, dalo sa to aj zjednodušene, tak ako to spravila zdenka 131.
Naposledy upravil Sabadka : 25.05.10 at 10:55
3 0
dna64 dna64

dna64 je offline (nepripojený) dna64

Dobrý deň! Už pár krát ste mi dali odpoveď, ktorá mi pomohla a preto vás opäť prosím o radu alebo info.Aký týždenný úväzok má mať učiteľka v MŠ? Podľa zákona máme napísané že je to 28 hodín týždenne, ale my robíme podľa našej riaditeľky 30 hodín. Prečo máme pracovať navyše, keď si to nemôžeme ani vybrať ako náhradné voľno a nemáme to ani zaplatené? Prečo nepovie aj ostatným zamestnancom aby robili o pol hodinu dlhšie a nemajú to zaplatené. Prosím vás poraĎte, prípadne nejako zreteľne mi to vysvetlite. Vďaka.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Učiteľka v MŠ má úväzok 28 hod. priamej vyučovacej činnosti týždenne.
Celkový pracovný čas týždenný je 37,5 hodín. Zvyšných 9,5 hodín týždenne tvoria ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou činnosťou.

Postup riaditeľky je správny, nepracujete navyše, je to v súlade so zákonom. Riaditeľka má právo rozhodnúť, či budete zvyšné hodiny / do 37,5 h týždenne/ v škole alebo nie.
5 0
Darica Darica

Darica je offline (nepripojený) Darica

Avsak uvediem príklad , kde by som potrebovala poradit
Pracujem r v MŠ ráno od 7 do pol 1 tj 5 a pol hodin priamej výchovnej cinnosti s detmi. poobede sa vsak o 14 musim vratit do práce vykonat urcitu cinnost s detmi - kruzok, vystupenie mimo MŠ. Patri mi alebo nie náhradne volno, pracu vykonam do 16.00 tj. este prac. doba ( 8 hodin) ale nie je to priprava v kancelárii, ale priama cinnost s detmi.
Dalsi priklad pracujem rano, poobede o 16.00 sa vratim na vystupenie pre rodicov s detmi. Podotýkam, zas sa venujem v priamej činnosti detom ja. Skoncime o 17:30. Patri mi nahr. volno?
V sobotu, alebo nedelu mame pravidelne kazdy rok karneval. Patri nam nahradne volno?
Odmeny sme nevideli uz poriadne dlho.Nahradne volno nam nepreplacaju, ani nadavajú, aka je to motivacia pre ucitelku v práci pre svoju skolu naviac?
Ake mate prosim vas vy skusenosti s nahradným volnom v MŠ?
Dakujem
0 0
anny anny

anny je offline (nepripojený) anny

Na základe metodického usmernenia ktoré spracovala Ing. Belešová, som zistila, že sme jednej zamestnankyni vyplatili viac na vyrovnaní funkčného platu. Chcem sa spýtať či môžem o túto sumu ponížiť vyrovnanie v nasledujúcom mesiaci. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
anny Pozri príspevok
Na základe metodického usmernenia ktoré spracovala Ing. Belešová, som zistila, že sme jednej zamestnankyni vyplatili viac na vyrovnaní funkčného platu. Chcem sa spýtať či môžem o túto sumu ponížiť vyrovnanie v nasledujúcom mesiaci. Ďakujem za odpoveď.
Musíte jej vydať nový platový dekrét so správne určeným funkčným platom. Rozdiel, ktorý vznikol nesprávne určeným platovým dekrétom, by ste mala dorovnať v nasledujúcej mzde, teda zamestnanec by mal rozdiel vrátiť. Ak zamestnanec súhlasí a podpíše Vám dohodu o zrážke zo mzdy rozdiel mu mzdárka strhne v mzde za mesiac jún. Ak nesúhlasí zamestnanec a dohodu o zrážke
vám nepodpíše (čo nie je povinný pretože on chybu nespôsobil) tak mu zraziť nemôžete nič, len zaplatiť mzdu na základe správne vypracovaného platového dekrétu.
3 0
urad.skol urad.skol

urad.skol je offline (nepripojený) urad.skol

Ja mám otázku:Ak by ste mi mohli sprostredkovat odpoved ohladne
zaradenia riaditela MS s USO a riaditela ZUS s VOV. Podla informacii z porady
personalistov ich zaradili do 8/1 ale kolegyna bola na inej porade a tam
vraj hovorili, ze maju byt zaradeny do 9/1 /nakolko sa vyzaduje VS vzdelanie/.Riaditelka MS ma ukoncenu Strednu pedagogicku skolu s maturitou a riaditel ZUS
ma ukoncene nejake učilište s maturitou + konzervatorium. Ak by toto mohlo
postacovat.Ďakujem
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
urad.skol Pozri príspevok
Ja mám otázku:Ak by ste mi mohli sprostredkovat odpoved ohladne
zaradenia riaditela MS s USO a riaditela ZUS s VOV. Podla informacii z porady
personalistov ich zaradili do 8/1 ale kolegyna bola na inej porade a tam
vraj hovorili, ze maju byt zaradeny do 9/1 /nakolko sa vyzaduje VS vzdelanie/.Riaditelka MS ma ukoncenu Strednu pedagogicku skolu s maturitou a riaditel ZUS
ma ukoncene nejake učilište s maturitou + konzervatorium. Ak by toto mohlo
postacovat.Ďakujem
Zaraďuje sa podľa získaného vzdelania a nie požadovaného, ak majú len ÚSO tak žiaľ je to len 8/1-ka.
3 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Darica Pozri príspevok
Avsak uvediem príklad , kde by som potrebovala poradit
Pracujem r v MŠ ráno od 7 do pol 1 tj 5 a pol hodin priamej výchovnej cinnosti s detmi. poobede sa vsak o 14 musim vratit do práce vykonat urcitu cinnost s detmi - kruzok, vystupenie mimo MŠ. Patri mi alebo nie náhradne volno, pracu vykonam do 16.00 tj. este prac. doba ( 8 hodin) ale nie je to priprava v kancelárii, ale priama cinnost s detmi.
Dalsi priklad pracujem rano, poobede o 16.00 sa vratim na vystupenie pre rodicov s detmi. Podotýkam, zas sa venujem v priamej činnosti detom ja. Skoncime o 17:30. Patri mi nahr. volno?
V sobotu, alebo nedelu mame pravidelne kazdy rok karneval. Patri nam nahradne volno?
Odmeny sme nevideli uz poriadne dlho.Nahradne volno nam nepreplacaju, ani nadavajú, aka je to motivacia pre ucitelku v práci pre svoju skolu naviac?
Ake mate prosim vas vy skusenosti s nahradným volnom v MŠ?
Dakujem
V našej MŠ dostávajú učiteľky náhradné voľno za každú akciu nad rámec svojho pracovného času. Tiež mávame Deň matiek alebo Vianočnú besiedku a pod. v nedeľu. Koľko hodín trvá akcia, toľko hodín majú učiteľky NV.To si vyčerpajú pri najbližšej príležitosti.
0 0
urad.skol urad.skol

urad.skol je offline (nepripojený) urad.skol

ako dobre ,že SI A STE :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať