Zavrieť

Porady

DPH a nadmerný odpočet.

Matka 2 detí
Dobrý deň.

Minulý mesiac sme mali nadmerný odpočet napr. 150 eur.
Tento mesiac nám vychádza daňová povinnosť napr. 170 eur.
tých 150 eur nám nevrátili. Teraz stačí zaplatiť tých 20 eur.
A ako to zapísať do tlačiva DPH?
riadok 27 170 eur
riadok 31 150 eur
a riadok 32 20 eur.

Je to tak správne???

Ďakujem.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Idabela Pozri príspevok
Mam mozno trivialny problem. Za januar sa nevystavila jedina faktura, len sme fa dostavali. Cize - za januar vznikol nadmerny odpocet. Majitel si ho nechce uplatnit v januarovom priznani DPH, ale chce si uplatnit pravo na odpocitanie dane z doslych januarovych faktur az vo februari. Nastudoval si § 51 Zakona o DPH. Je tento postup podla Vas mozny? Mate niekto s tymto prakticke skusenosti? Ja som sa niecim takym este nestretla. Ak je to mozne - priznanie sa vypise s nulama? Vdaka za pripadnu odpoved.
Podľa mňa tento postup nie je správny. Nakoľko nie je naplnená litera § 51. Totiž doklady ste mali dispozícii, teda je potrebné si ich uplatniť v období kedy ste ich obdržali.
Vzniknutý nadmerný odpočet potom si môže uplatniť vo februári z prípadnej daňovej povinnosti (ak o to mu ide, aby vo februári neplatil dane). Ak za február znova vznikne nadmerný odpočet, tak NO z januára DÚ vráti.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 19.02.10 at 10:45
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Podľa mňa ak si DPH z došlých faktúr neuplatní v januári, kedy mu faktúry prišli, neporuší § 51, ak si DPH uplytní v hociktorom zdaň. období avšak najneskôr za december 2010. V zákone nie je napísané, že MUSÍ si uplatniť DPH v tom mesiaci, v ktorom mu právo na odpočítanie vzniklo. Nakoniec, veď môže argumentovať tým, že ju zabudol uplatniť...
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

Poradaci, prosim vas, za 3.kvartal som mala nadmerny odpocet 1000 € a za 4.kvartál som mala tiez nadmerny odpocet vo vyske 3500 €. Pani na danovom mi povedala, ze teraz vo februari mi pride len tch 1000€, je to tak? ja som myslela, ze sa to scitava, ak mam dvakrat za sebou NO... cakala som ze sa mi vrati 4500 € aby som mohla daej investovat v mojom podnikani, a teraz som zase brzdena a musim cakat do maja....
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

brikina Pozri príspevok
Poradaci, prosim vas, za 3.kvartal som mala nadmerny odpocet 1000 € a za 4.kvartál som mala tiez nadmerny odpocet vo vyske 3500 €. Pani na danovom mi povedala, ze teraz vo februari mi pride len tch 1000€, je to tak? ja som myslela, ze sa to scitava, ak mam dvakrat za sebou NO... cakala som ze sa mi vrati 4500 € aby som mohla daej investovat v mojom podnikani, a teraz som zase brzdena a musim cakat do maja....
Pani mala pravdu, viď.:
§ 79
Nadmerný odpočet
Na začiatok


(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

hmmm, a dalo by sa ze by som sa teraz rozhodla povedzme od 1.4., ze chcem byt mesacnym platcom DPH?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Podľa mňa tento postup nie je správny. Nakoľko nie je naplnená litera § 51. Totiž doklady ste mali dispozícii, teda je potrebné si ich uplatniť v období kedy ste ich obdržali.
Vzniknutý nadmerný odpočet potom si môže uplatniť vo februári z prípadnej daňovej povinnosti (ak o to mu ide, aby vo februári neplatil dane). Ak za február znova vznikne nadmerný odpočet, tak NO z januára DÚ vráti.
§51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Táto prvá veta umožňuje platiteľovi, ktorý má doklad SA ROZHODNÚŤ.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

brikina Pozri príspevok
hmmm, a dalo by sa ze by som sa teraz rozhodla povedzme od 1.4., ze chcem byt mesacnym platcom DPH?
Áno, umožňuje Ti to §77, odst. 4
§ 77
Zdaňovacie obdobie
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Dokonca mesačným platiteľom sa môžeš stať už od 1.1.2010.

http://www.porada.sk/1207522-post10.html

0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

dakujem
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Nakoľko som sa už dlhšie nevenovala podvojnému účtovníctvu mám zopár otázok, ktoré by som potrebovala zodpovedať:
Ak za 4. kvartál vznikne daňová povinnosť DPH, uvádza sa to v knihe záväzkoch a ako sa účtuje, alebo iba ostane ten rozdiel na účte 343? Na konci roka by sa mal účet 343 rovnať alebo iba by tam mal byť rozdiel z DPH za 4.kvartál???
Ak sa bude podávať opravné daňové priznanie z DPH za 2. kvartál (našli sa založené faktúry) musím to tiež evidovať, alebo to vysporiadam až v novom roku, keď sa podá ODP.
Ako je to s daňou z motorových vozidiel za rok 2009 (v JU sa uvádza do neuhradených záväzkoch, keďže sa to týka r.2009), ako je to v podvojnom účtovníctve, ako účtovať???
Ak je faktúra vystavená a dodaná v januári 2010, ale dodanie služby je 31.12.09, evidujem ju v r. 2009?
A ešte nemáte niekto skúsenosti s MK-soft. Nechce mi dať do evidencie DPH daň, ktorú som evidovala cez interný doklad (pri leasingu DPH z úroku a tiež DPH zo spracovateľského poplatku - 474/379 a 343/379)? Skúste mi poradiť. Vopred ďakujem.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Nakoľko som sa už dlhšie nevenovala podvojnému účtovníctvu mám zopár otázok, ktoré by som potrebovala zodpovedať:
Ak za 4. kvartál vznikne daňová povinnosť DPH, uvádza sa to v knihe záväzkoch a ako sa účtuje, alebo iba ostane ten rozdiel na účte 343? Na konci roka by sa mal účet 343 rovnať alebo by tam mal byť rozdiel z DPH za 4.kvartál???
Ak sa bude podávať opravné daňové priznanie z DPH za 2. kvartál (našli sa založené faktúry) musím to tiež evidovať, alebo to vysporiadam až v novom roku, keď sa podá ODP.
Ako je to s daňou z motorových vozidiel za rok 2009 (v JU sa uvádza do neuhradených záväzkoch, keďže sa to týka r.2009), ako je to v podvojnom účtovníctve, ako účtovať???
Ak je faktúra vystavená a dodaná v januári 2010, ale dodanie služby je 31.12.09, evidujem ju v r. 2009?
A ešte nemáte niekto skúsenosti s MK-soft. Nechce mi dať do evidencie DPH daň, ktorú som evidovala cez interný doklad (pri leasingu DPH z úroku a tiež DPH zo spracovateľského poplatku - 474/379 a 343/379)? Skúste mi poradiť. Vopred ďakujem.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Poradí mi niekto??? Prosím...
Naposledy upravil nikula : 10.03.10 at 07:34
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Nedočkám sa odpovedí na moje otázky?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
nikula Pozri príspevok
Nakoľko som sa už dlhšie nevenovala podvojnému účtovníctvu mám zopár otázok, ktoré by som potrebovala zodpovedať:
Ak za 4. kvartál vznikne daňová povinnosť DPH, uvádza sa to v knihe záväzkoch a ako sa účtuje, alebo iba ostane ten rozdiel na účte 343? Na konci roka by sa mal účet 343 rovnať alebo by tam mal byť rozdiel z DPH za 4.kvartál??? Na účte 343 zostane konečný vzťah s DÚ
Ak sa bude podávať opravné daňové priznanie z DPH za 2. kvartál (našli sa založené faktúry) musím to tiež evidovať, alebo to vysporiadam až v novom roku, keď sa podá ODP.
Ako je to s daňou z motorových vozidiel za rok 2009 (v JU sa uvádza do neuhradených záväzkoch, keďže sa to týka r.2009), ako je to v podvojnom účtovníctve, ako účtovať??? 531/345
Ak je faktúra vystavená a dodaná v januári 2010, ale dodanie služby je 31.12.09, evidujem ju v r. 2009? 5xx/326 resp. 383
A ešte nemáte niekto skúsenosti s MK-soft. Nechce mi dať do evidencie DPH daň, ktorú som evidovala cez interný doklad (pri leasingu DPH z úroku a tiež DPH zo spracovateľského poplatku - 474/379 a 343/379)? Skúste mi poradiť. Vopred ďakujem.
MK soft neviem, ostatné v texte
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Ďakujem za odpovede a aj ten soft som si už vyriešila (zadala som N - bez evidencie DPH a tak mi to tam neprešlo/
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Ešte sa opýtam, ak firma prenajíma priestory inej firme a 6.1.2010 dostala faktúru na preplatok za elektrinu (dátum dodania služby a zdaniteľného plnenia je 31.12.2009) - ako účtovať túto faktúru, tiež to časovo rozlíšim a DPH patrí do starého roka???
A ak prvá firma na základe fa od VSE fakturuje druhej firme vrátenie preplatku za elektrinu - vystavená bude v januári 2010, ale tiež sa udá dátum dodania služby 31.12.2009. Môže to byť takto? A ako takúto faktúru zaúčtujem?
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Poradí niekto??? ďakujem
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, ak mi vznikol NO v sume napr. 50 EUR po kontrole DU mi priznali len narok na NO v sume 40 EUR, ako to opravit v uctovnictve (v JU)?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, ak mi vznikol NO v sume napr. 50 EUR po kontrole DU mi priznali len narok na NO v sume 40 EUR, ako to opravit v uctovnictve (v JU)?
Asi som sa zle vyjadrila, ako ten rozdiel zauctovat v uctovnictve? Este som toto neriesila, tak neviem co s tym.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

nika.sum Pozri príspevok
Asi som sa zle vyjadrila, ako ten rozdiel zauctovat v uctovnictve? Este som toto neriesila, tak neviem co s tym.
A z čoho Ti vznikol ten neuznaný rozdiel?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Pocitali sme cez koeficient (posledne zdanovacie bolo 1Q/2009) a nedala som som ciastocny odpocet na telefon, nakolko sa cez telefon neriesilo nic co sa tykalo oslobodeneho prijmu. Mali sme tam prijem z Fortuny a ta ma zvlast linku, takze telefon, sme pouzivali len na potrebu ostatnych cinnosti prevadzky a podla mojho nazoru som nemusela ho davat cez koeficient, ale pani na DU bola ineho nazoru a kedze ten rozdiel bol minimalny, neriesili sme to. Kedze ide o DPH ktoru sme si nemohli uplatnit, dala by som to do VOZD, ale vobec netusim ako riesit rozdiely zistene pri danovych kontrolach DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať