Zavrieť

Porady

Dobrovolne pripoistenie nemocenske-materska

Ahojte. Viem, ze tato tema tu uz bola vela krat pisana ale odpoved som nedostal a teraz mam konkretne dovody na zalozenie tejto temy. Prosim aby odpovedali len ludia co sa tomu naozaj rozumeju aby sa tu nepisali hluposti na 30 stranach!!!
Takze k veci. Dnes som bol s manzelkou v SP ohladne toho, ze sa chce manzelka pripoistit nemocensky na matersku. Vela sa tu popisalo o tej sume 1084 euro. To nam aj tam hovorila pracovnicka. Tu sa spomunalo, ze vyska mesacneho poistenia zavisi od jej platu. Ona ma mesacne v hrubom cca 400-430€. Ale tam nam povedala, ze vyska zalezi alebo ze ked sa poisti tak max za mesiac moze dostavat cca 400€ pri tych 1084€ co je strop. Hovorime, tak dobre bude platit 270 dni po cca 47€ a potom po tych 9 mesiacoch-270 dnoch dostane tych cca 400€ mesacne. Lenze tu je ten problem. Pracovnicka nam povedala, ze tych 47€ moze platit ale bude to zbytocne lebo strop je na mesiac max tych cca 400 vyplacanie ale do toho sa uz aj rata materska!!! Takze nemoze mat matersku cca 270€ a plus tych 400 od SP dobrov. pripoistenie. Od tych 400€ na mesiac musi odratat matersku co dostane co je cca 270€-polovica a na tu druhu polovicu aby dostala sa moze pripoistit. Cize cca 47€ by bolo uplne zbytocne platit. Stacila by polovica cca 23€ aby to v pripade plnenia bolo tych cca 400€ co je strop na mesiac. Cize podla tych info co nam dala plat nehra pri materskej ziadnu rolu v podstate.
Preto vam pisem lebo sme z toho totalne teraz blbi. Prosim vas kto sa v tom vyzna aby nam poradil. Velmi pekne dakujeme a prepacte za vytvorenie novej temy ale je to pre nas dolezite. Vdaka
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Gratulujem k synkovi. Veľa zdravíčka.
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

dakujeme pekne
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Aj ja sa pripájam ku gratulácii. Nech sa malému aj maminke darí.
0 0
gka gka

gka je offline (nepripojený) gka

Prajem pekny dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu. Som na rodičovskej dovolenke dietatko ma 15 mesiacov a chcem sa dat pripoistit natolko by som chcela potiahnut jednu matersku za druhou. Chcem sa opytat ci si mozem platit max. moznu ciastku na pripoisteni? Su este ine moznosti z tohto pripoistenia napr. ked bude jedno dietatko chore je mozne cerpat potom aj z tohto pripoistenia? Prosim skuste mi poradit postup.
Dakujem velmi pekne za kazdu radu.
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

ahojte,
prosim o radu. som v 3 mesiaci tehotenstva a DNP si platim 240 dni, takze o mesiac uz budem splnat podmienku 270 dni DNP. Porodim vsak az cca maj/jun 2011. Ako dlho si este musim platit DNP aby som mala co najlepsiu matersku? musím si to platit az do porodu alabo staci nieco malo cez tych 270 dni? Dakujem za odpoved
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

bambino87 Pozri príspevok
ahojte,
prosim o radu. som v 3 mesiaci tehotenstva a DNP si platim 240 dni, takze o mesiac uz budem splnat podmienku 270 dni DNP. Porodim vsak az cca maj/jun 2011. Ako dlho si este musim platit DNP aby som mala co najlepsiu matersku? musím si to platit az do porodu alabo staci nieco malo cez tych 270 dni? Dakujem za odpoved
V case odchodu ma MD musis mat platne nejake nemocenske poistenie, aby ti vypocitali z neho matersku.
Takze nemozes ho po 270 dnoch zrusit, lebo by si to platila uplne zbytocne.
A ak by si sa napr. po zruseni prihlasila esne pred odchodom na MD, splnala by si sice podmienku 270 dni z posl. 2 rokov, ale matersku by ti vypocitali z minima.
Pocas PN a MD platit nemusis, poistenie nadalej trva.
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

takze ak po tych 270 dnoch prestanem platit, a zamestnavatel za mna odvadza iba minimum, tak matersku mi budu pocitat z minima, ale ak si budem stale doplacat DNP az do PN alebo materskej dovolenky matersku mi vypocitaju z toho co si dobrovolne doplacam + co mi odvadza zamestnavatel.
Dufam ze tomu dobre rozumiem. takze ked si po 270 dnoch prestanem platit, tak mi to mic do porodu nepomoze, takze ako keby som si platila zbytocne...
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

bambino87 Pozri príspevok
takze ak po tych 270 dnoch prestanem platit, a zamestnavatel za mna odvadza iba minimum, tak matersku mi budu pocitat z minima, ale ak si budem stale doplacat DNP az do PN alebo materskej dovolenky matersku mi vypocitaju z toho co si dobrovolne doplacam + co mi odvadza zamestnavatel.
Dufam ze tomu dobre rozumiem. takze ked si po 270 dnoch prestanem platit, tak mi to mic do porodu nepomoze, takze ako keby som si platila zbytocne...
Ano.
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Nooooo... co sa tyka prispevku na materskych dovolenkach, najlepsie vybehnut za ciganom.. ups, pardon, romskym spoluobcanom a oni to vedia najlepsie... neviem od kial beru rozumy ale vseto im vychadza a beru viac ako hociktorá žena čo skoncila VŠ a porodila alebo žena ktora bola zamestnana... takže o rady prosim za romskymi spoluobcanmi.. :-D
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bambino87 Pozri príspevok
takze ak po tych 270 dnoch prestanem platit, a zamestnavatel za mna odvadza iba minimum, tak matersku mi budu pocitat z minima, ale ak si budem stale doplacat DNP az do PN alebo materskej dovolenky matersku mi vypocitaju z toho co si dobrovolne doplacam + co mi odvadza zamestnavatel.
Dufam ze tomu dobre rozumiem. takze ked si po 270 dnoch prestanem platit, tak mi to mic do porodu nepomoze, takze ako keby som si platila zbytocne...
ak si pred nástupom na materskú obnovíš dobr. nem. poistenie (podmienku 270 dní máš splnenú) - budeš mať materskú 2x z minima (ako jednu dávku). Jedenkrát od zamestnávatela a jedenkrát z dobr. nem. poistenia, lebo nové poistenie netrvalo viac ako 26 týždňov. Od nástupu na materskú DNP neplatíš. Neplatila si ho celkom zbytočne ...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jedna potešujúca správa. Kým dnes trvá materská dávka pol roka od narodenia dieťaťa a jej výška je 55 percent z hrubej mzdy, po novom by to malo byť 60 percent počas 34 týždňov. Postupné predlžovanie materskej dovolenky a postupné zvyšovanie dávky v materstve predložia koaliční poslanci vo svojom pozmeňovacom návrhu k novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je momentálne v Národnej rade.
1 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Dobrý večer, prosím Vás, poraďte mi, čo ďalej. Od decembra 2009 si platím DNP vo výške rozdielu medzi VZ od zamestnávateľa a max. VZ. Keďže na MD pôjdem najpravdepodobnejšie v roku 2011 (tehotná ešte nie som), a 270 dní som už splnila, oplatí sa mi ešte nadalej platiť DNP alebo ho môžem nejak prerušiť alebo radšej nie? Ak by som ho prerušila, musím ho potom ešte platiť ked budem už tehotná? ďakujem za odpovede
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenka.ba Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím Vás, poraďte mi, čo ďalej. Od decembra 2009 si platím DNP vo výške rozdielu medzi VZ od zamestnávateľa a max. VZ. Keďže na MD pôjdem najpravdepodobnejšie v roku 2011 (tehotná ešte nie som), a 270 dní som už splnila, oplatí sa mi ešte nadalej platiť DNP alebo ho môžem nejak prerušiť alebo radšej nie? Ak by som ho prerušila, musím ho potom ešte platiť ked budem už tehotná? ďakujem za odpovede
Pripravuje sa novela zákona o soc. poistení, v akom znení bude schválená ti teraz nepovie nikto.

Za súčasných podmienok :

- materskú z DNP by si mala len v prípade, ak v čase nástupu na materskú splníš podmienku 270 dní DNP a toto poistenie bude aktívne

- ak začiatok nového DNP bude v lehote kratšej ako 26 týždňov pred pôrodom, vznikne ti nárok na materskú len z min. vymer. základu, aj keď by si si platila viac.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

za súčasných podmienok:
- ked by som ho teraz zrušila, podmienka 270 dní je splnená a ked otehotniem, prihlásim sa znova, mala by som mal matersku aj z DNP
- z min. VZ čo sa týka DNP??? Zo zamestnania budem mať z VZ toho akého mi bolo zrážané poistné?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenka.ba Pozri príspevok
za súčasných podmienok:
- ked by som ho teraz zrušila, podmienka 270 dní je splnená a ked otehotniem, prihlásim sa znova, mala by som mal matersku aj z DNP
- z min. VZ čo sa týka DNP??? Zo zamestnania budem mať z VZ toho akého mi bolo zrážané poistné?
Zo zamestnania = VZ za predch. kal. rok
DNP, ak vznikne do 26 týždňov od pôrodu - z rozdielu medzi VZ zo zamestnania, nie viac ako z min. vymer. základu, platného v čase nároku (od 1.1.2011 sa výška min.VZ bude zvyšovať). Podmienku 270 dní máš splnenú. Materské z DNP (za súčasných podmienok) ti vznikne aj keby si DNP uzatvorila krátko pred nástupom na materskú.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

za súčasných podmienok:
teraz môžem to DNP kľudne zrušiť a začnem si ho platiť až ked už budem vedieť, že som tehotná... a dostanem materskú z VZ zo zamestnania + z DNP . Snád som to pochopila Len teraz práve zvažujem, že ešte to asi ten mesiac potiahnem, aby som už vedela ako to bude po novom....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenka.ba Pozri príspevok
za súčasných podmienok:
teraz môžem to DNP kľudne zrušiť a začnem si ho platiť až ked už budem vedieť, že som tehotná... a dostanem materskú z VZ zo zamestnania + z DNP . Snád som to pochopila Len teraz práve zvažujem, že ešte to asi ten mesiac potiahnem, aby som už vedela ako to bude po novom....
Teraz si to dobre pochopila, ale či to bude platiť od 1.1.2011 ti nikto nepotvrdí.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

ved práve preto si to ešte do konca roka budem platiť a snád už v decembri bude vonku, že ako to vlastne od 1.1.2011 bude...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenka.ba Pozri príspevok
ved práve preto si to ešte do konca roka budem platiť a snád už v decembri bude vonku, že ako to vlastne od 1.1.2011 bude...
ak to finančne zvládaš - nechaj si ho. Môže sa ti zísť pri príp. rizikovom tehotenstve (aj keď ti ho samozrejme neprajem)
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

a ako to je v takom prípade? to musím mať aktívne aj pri nástupe na PN alebo ked ho teraz zruším a mám splennú podmienku 270 dní, tak sa mi bude platiť PN aj z DNP?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať