Zavrieť

Porady

Účtovanie úveru v PÚ -úver poskytla VÚB

Ozve sa mi niekto z účtovníkov, ktorý účtuje v PÚ a jeho firma má poskytnutý úver z VÚB.
Podľa mňa výpisy z úveru sú nejasné a nesedia na účte zostatky. Neviem ako mám jednotlivé položky správne zaúčtovať ?
Pri poskytnutých úveroch z iných bánk je to jasné a nemám problém.
Ďakujem. Elena.
Usporiadat
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

položky výpisu:
splátky úveru - úroky 117,79e
splátka úveru - istina 809e
vyrúbenie odplaty za ved. učtu -4,8e
splátka úveru - úroky 30e
zaplatenie odplaty za ved. učtu 4,80

pod tým rozpis príslušenstva
úroky učtované NEzaplatené 182,21
úroky akumulované 6,63 (toto je tu už rozpísané ako učtovat serkaju ma len tie úroky normálne)

najskôr som si myslela že úroky účtované NEzapltené tak že tú sumu mi v nasledujucom mesiaci vždy odpíšu v tom prípade by to bolo ok najskôr by som to učtovala ako predpis a potom v dalšom mesiaci ako úhradu
ALE pani vo VUB mi povedala že ak by sme mali na učte peniaze na konci mesiaca tak by si to stiahli hned a tie úroky učtované nezaplatené by tam boli s sume 0,-
a presne to sa stalo tu že 30 euro si stiahli hned a neviem čo dalej...
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Úroky, ktoré strhávajú v priebehu roka z BÚ nepodliehajú predpisu, iba jednoduchému účtovaniu 562/221 na výpise. Banka podľa opisu vyčísli nezaplatený úrok asi iba keď na BÚ niet prostriedkov na pravidelnú platbu. Účtuj iba o zrazených úrokoch 562/221 a o splátke istiny z BÚ 261/221 a 461/261. O nezaplatených úrokoch môžeš na 562/379. Ale lepšie bude, ak nebudeš, je to záväzok pod prioritným dozorom banky. Ak by na konci roka visel nejaký nezaplatený úrok, vyčíslený na výpise z úverového účtu, tak 562/383, inak nie. Aspoň mesačne kontroluj súlad zostatkov s výpismi. Ak sedí, tak účtuješ dobre, niet lepšieho dôkazu o dobrom účtovaní.
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

ok tak na ujasnenie
ak budem učtovat uroky priamo tak tam nepoužijem učet 461 a tak sa mi to v učtovnictvo dako straca.. aspon mne to tak príde
a je to chyba ak vo výpise je ten účtovný zostatok iný ako na analytike? nakoľko ten zostatok je rozpísaný na istinu a úrok nezaplatený a akumulovaný
čítala som tu že niektorý si to radšej zaučtuju ako prechodnu položku a další mesiac to vynuluju ale podla mna je to zbytočné, dôležité je len aby mi na 461 sedel stav istiny či? a ak by som to učťtovala tie nevyučtované iba by to bolo chaotickejšie a viac metuce
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
alusa783 Pozri príspevok
...čítala som tu že niektorý si to radšej zaučtuju ako prechodnu položku a další mesiac to vynuluju ale podla mna je to zbytočné, ... chaotickejšie a viac metuce
... na základe vyššie uvedeného potom mi nie je zrejmé, na čo konkrétne sa vlastne neustále pýtaš!
V začiatku témy bolo uvedené, ako to účtujeme. A účtujeme to preto tak, aby účtovníctvo bolo úplné, správne, preukazné,...
Ak zabezpečíš tieto požadované atribúty účtovania, môžeš si zvoliť aj iný spôsob účtovania....
0 0
danuschka danuschka

danuschka je offline (nepripojený) danuschka

Stefan2005 Pozri príspevok
V zásade (ak je to "normálny" úver) účtujem ako to napísala Rozalka.

V prípade potreby, teda vykázaného rozdielu (nevyúčtovaného príslušenstva) účtujem navyše (mám rád, ak mi sedí každý výpis s účtovníctvom) o takomto salde (teda zostatok nevyúčtovaného príslušenstva prvý výpis mínus nevyúčtovaný stav vykázaný v druhom výpise) takto:

v priebehu roka +,- 261AU/+,-461, ak to sadne, ako napísala Rozalka, tak 261 vypadne a 461 sedí, ak zostane k 31.12. nevyúčtovaný úrok, tak to dávam na 381 a účet 461 má stav ako je vykázaný na výpise...
Stefan, myslis, ze je spravne dat to na ucet 381, ked ten urok nebol "vydavkom bezneho uctovneho obdobia" ? (vid postupy uctovania - ucet 381)
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
danuschka Pozri príspevok
Stefan, myslis, ze je spravne dat to na ucet 381, ked ten urok nebol "vydavkom bezneho uctovneho obdobia" ? (vid postupy uctovania - ucet 381)
... možno to nie je metodicky najčistejšie, ale ani takéto bankové výpisy nie sú z hľadiska ich účtovania najšťastnejšie... Pokiaľ bol účet 389 - dohadné účty, tak som používal ten, zostali iba štyri 38-ičky, takže vybral som si ten; koncom roka pri účet 381 pripadá vhodnejší ako 261, lebo defacto "žiadne peniaze nie sú ceste" a a niekde ten nešťastný rozdiel vo výpise upratať treba, aby človek nestratil kontinuitu a prehľad....
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Ja mám úver zo SZRB a mám na úverovom výpise také, že predpis úroku a druhý riadok úhrada úroku, predpis istiny a druhý riadok úhrada istiny, ale tento úrok aj istina je sťahovaná z bankového účtu, nie z úverového účtu. Ako mám zaúčtovať tento predpis úroku a istiny na úverovom účte?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať