Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane

Dobrý deň! Od októbra 2009 som nezamestnaná a do konca roka som poberala len podporu v nezamestnanosti, príjem som mala len od toho jedného zamestnávateľa. Musím si DP podať sama, alebo môžem o ročné zúčtovanie dane požiadať bývalého zamestnávateľa?
Usporiadat
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

volovskav Pozri príspevok
ešte by som chcela dodať, že DP spracovávam v programe Alfa.
Zamestnanec, ktorý mal príjem len zo zamestnania v trvaní 8 mesiacov za rok 2009 má nárok na zamestnaneckú prémiu, pri jej uplatnení mi však vymaže nezdanitelnú čiastku na životné poistenie. Ak som to správne pochopila, tak nezdaniteľnú čiastku na daňovníka pri výpočte uplatniť možem. Pochopila som to správne alebo nie?
Ja to zase chápem tak, že nárok na odpočet životného, ani účelového poistenia, ani DDS nie je.

Síce s tou DDS nie som "istý" :-)
Naposledy upravil uct2007 : 31.01.10 at 13:11 Dôvod: s DDS nie som si istá, či mám pravdu ...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zamestnancovi, ktorému vypočítavate zamestnaneckú prémiu, nemá zmysel odpočítavať od základu dane nezdaniteľnú časť na príspevky na DDS, US, ŽP.

Nárok na ZP je len vtedy, ak základ dane (príjmy znížené o odvody) je menší, ako 4025,70.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

jedna zamestnankyna u nás od 01,07,2009 je zamestnaná predtým študovala na VŠ. Kolko má nárok na nezdanit. čiastku na celú alebo len pomernú časť si môžem uplaniť v ročnom zúčtovaní?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Každý daňovník má nárok na celú nezdaniteľnú časť, to znamená, že aj keď bola zamestnaná iba od 1. 7. 2009, má nárok na celú NČZD.
0 0
volovskav volovskav

volovskav je offline (nepripojený) volovskav

ale nezdanitelnu čiastku na danovníka uplatniť možem, má daňovník právo uplatniť si nezdaniteľnú čiastku a zároveň zamestnaneckú prémiu? Dík
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

volovskav Pozri príspevok
ale nezdanitelnu čiastku na danovníka uplatniť možem, má daňovník právo uplatniť si nezdaniteľnú čiastku a zároveň zamestnaneckú prémiu? Dík
NČZD skoro každý (okrem starobných dôchodcov a poberatelov "vyšších príjmov"), zamestnaneckú prémiu pri splnení všetkých podmienok.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

volovskav Pozri príspevok
má daňovník právo uplatniť si nezdaniteľnú čiastku a zároveň zamestnaneckú prémiu? Dík
Ak by si mu neuplatnila nezdaniteľnú čiastku, tak by zamestnanecká nemala význam. Veď by si mala cca 2x vyššiu daň ako je zamestnanecká prémia.
0 0
volovskav volovskav

volovskav je offline (nepripojený) volovskav

Dakujem za odpovede, práve ked som to počítala, tak pri uplatnení NČZD, tak mi vychádza aj zamestnanecká prémia, že by zamestnancovi mali vrátiť. Ono, mne to tiež prichádza nelogické neuplatniť NČZD, ale radšej som sa spýtala. Som rada, že je niekto, kto vie poradiť.
0 0
volovskav volovskav

volovskav je offline (nepripojený) volovskav

Ešte aby som to doplnila, DP spracovávam v Alfe. Pri výpočte a uplatnení NČ v riadku 37 danoveho priznania A mi hned zobrazí sumu NČ aj do riadku 43. Ale akonáhle zaškrtnem zamestnaneckú prémiu v r. 45a, tak mi NČ z riadku 43 zmizne.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

takže ak bola zamestnaná aj od 01.07.2009 a dovtedy študovala môže si uplaniť celu nezdanit. čiastku? vyjde jej dosť veľký preplatok ako som počítala je to možné asi je...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

timejka200 Pozri príspevok
takže ak bola zamestnaná aj od 01.07.2009 a dovtedy študovala môže si uplaniť celu nezdanit. čiastku? vyjde jej dosť veľký preplatok ako som počítala je to možné asi je...
Áno.
0 0
mimi mimi

mimi je offline (nepripojený) mimi

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na problém pri ročnom zúčtovaní dane zo závislej činnosti. Zamestnanec mal príjem za rok 2009 zo závislej činnosti, z dôvodu reštrukturalizácie spoločnosti zamestnancovi nebola vyplatená polovica poslednej mzdy za rok 2009.

Dočítala som sa, že do príjmov zo závislej činnosti je možné zahrnúť len skutočne vyplatené ( napr. za rok 2009 naneskôr do 31.1.2010) príjmy zo závislej činnosti v peňažnej aj nepeňažnej forme za rok 2009 a doplatky za minulé roky. Zdroj sa odvoláva na §5 Zákon o dani z príjmov.

Viete mi poradiť či je to naozaj pravda?

Ďakujem
0 0
hajni hajni

hajni je offline (nepripojený) hajni

Podpora v nezamestnanosti nie je zdaniteľný príjem, ale mám takú skúsenosť, že ak si podávaš DP sám, DÚ si to potvrdenie vyžaduje. Vraj pre skompletizovanie celého roka.
0 0
mimi mimi

mimi je offline (nepripojený) mimi

Po napísaní príspevku som prišla na to, že sa naozaj dávaju príjmy len vyplatené do potvrdenie - podľa § 4 ods. 3, §5 ods. 2 ZDP.

Len som zvedavá ako to dám do mzdového programu...vyrátaný hrubý príjem z čistého nevyplateného príjmu zamestnanca , ktorý nejde do potvrdenia .

Ak dám preč nevyplatený príjem zamestnancovi z potvrdenia ovplyvní mi to odvody na sociálnu a zdravotnu poisťovňu? Lebo ak nebol príjem tak by nemali byť ani odvody do poisťovni. To sa má uplne prerobiť výplatná páska spätne a následne aj výkazy do poisťovní?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať