Zavrieť

Porady

Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Inuska17 Pozri príspevok
Ak som zdedila byt, musím podať daňové priznanie a zaplatiť daň z dedičstva?
skaspa Pozri príspevok
z otázky pýtajúceho sa nie je zrejmé, či musí podať DP k daň z príjmu, neviem na základe čoho tak usudzuješ

za určitých okolností nemusí podať DP k dani z príjmu - predaj zdedeného majetku môže byť od dane oslobodený a vtedy nevzniká povinnosť podať DP
skaspa Pozri príspevok
málo informácií na odpoveď - koľko rokov vlastnila matka byt, koľko rokov vlastnil syn byt, prípadne koľko rokov tam mal syn trvalý pobyt (ak ho tam mal)?
jess Pozri príspevok
Matka vlastnila byt niekoľko rokov (viac ako 5), zomrela minulý rok. Syn a jeho súrodenci (dediči) tam nemali trvalý ani prechodný pobyt (posledných 5 rokov). Ja si myslím, že pri predaji tohto bytu ako priami dediči nemusia platiť daň z predaja bytu.
žiaľ až v príspevku 11 sú dôležité údaje, ktoré rozhodujú o tom, či treba alebo netreba podať DP.
Takže netreba, lebo časový test je splnený, pokiaľ to vlastníctvo bolo skutočne viac ako 5 rokov na katastri zapísané.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

KEJKA Pozri príspevok
žiaľ až v príspevku 11 sú dôležité údaje, ktoré rozhodujú o tom, či treba alebo netreba podať DP.
Takže netreba, lebo časový test je splnený, pokiaľ to vlastníctvo bolo skutočne viac ako 5 rokov na katastri zapísané.
nemiešaj hrušky s jablkami; inushka17 sa pýtala, či musí podať DP, ty si jej povedala, že áno ona ti poďakovala a žiadne ďalšie informácie v tejto téme neposkytla - asi už išla podať to DP; príspevok č. 11 je môj, tak zrejme myslíš niekoho iného, ale od inushka17 to už určite nebolo; tie dôležité údaje, poskytol iný pýtajúci sa; od inushka17 potrobné informácie neboli poskytnuté, takže nemožno tvrdiť, že musí podať DP
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
To skaspa
§ 9 písm c) zákona o dani z príjmov: z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Načo je to tam vlastne napísané? Ak je to oslobodené podľa (a), tak to v (c) nemusí byť vôbec uvedené. A bolo by to jasné. Takto to iba zavádza. Ja som teraz tiež našiel príklad v poradcovi, kde to riešili ako hovoríš ty.
Ale vysvetliť, ako by to malo z napísaného vyplývať, nebude jednoduché. Myslím, že tvoje vysvetlenie má logiku, čo tomuto zneniu zákona trochu chýba.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

marjankaj Pozri príspevok
Načo je to tam vlastne napísané? Ak je to oslobodené podľa (a), tak to v (c) nemusí byť vôbec uvedené. A bolo by to jasné. Takto to iba zavádza. Ja som teraz tiež našiel príklad v poradcovi, kde to riešili ako hovoríš ty.
Ale vysvetliť, ako by to malo z napísaného vyplývať, nebude jednoduché. Myslím, že tvoje vysvetlenie má logiku, čo tomuto zneniu zákona trochu chýba.
to neviem, možno na to, aby si vedel podľa ktorého písmena to máš oslobodené
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
skaspa Pozri príspevok
to neviem, možno na to, aby si vedel podľa ktorého písmena to máš oslobodené
V prílohe sú dva príklady.

Príklad B sa zdá byť jasný.

Príklad A závisí od pojmu "postupné dedenie".

Ak by platila možnosť 2(a podľa mňa by mala platiť), tak by bolo treba zistiť, kedy bol byt obstaraný inak ako dedením a tak určiť odkedy je oslobodený od dane.
Naposledy upravil marjankaj : 07.01.10 at 06:56
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Do kedy musím podať DP ak som v roku 2009 nadobudol nehnuteľnosť?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
pivko Pozri príspevok
Do kedy musím podať DP ak som v roku 2009 nadobudol nehnuteľnosť?
Do 1.2.2010 podať daňové priznanie a aj zaplatiť daň. §19 (1) zákona 582/2004
Naviac do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni nadobudnutia nehnuteľnosti nahlásiť správcovi dane. §18 (3)zákona 582/2004
Naposledy upravil marjankaj : 07.01.10 at 17:51
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
marjankaj Pozri príspevok
Do 1.2.2010 podať daňové priznanie a aj zaplatiť daň. §19 (1) zákona 582/2004
Naviac do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni nadobudnutia nehnuteľnosti nahlásiť správcovi dane. §18 (3)zákona 582/2004
Ďakujem a ešte ako zisím kto je správca dane mojej nehnutelnosti ak je v katastrálnom územi Veľky Slavkov okr. Poprad.Mám podať DP na miestnom úrade v o Veľkom Slavkove ,alebo v Poprade?
0 0
rimans rimans

rimans je offline (nepripojený) rimans

Zdravim. Prosim Vas aka velka bude dan z nehnutelnosti nadobudnotej v dedickopravnom konani (r.2009)? Jedna sa o byt kt. ma hodnotu 50.000€, majetkopravne je riadne ukoncene - povodny majitel uzival nehnutelnost viac ako pat rokov.

Za skoru odpoved vopred Dakujem.

R
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Prosím Vás, je potrebné podať DP, ak bol byt predaný minulého roku a predávajúci tam mal trvalý pobyt viac ako 2 roky? Že je predaj oslobodený od DzP je mi jasné, ale či je potrebné podávať DP, a kde to prosím nájdem podľa akého §. V prípade ak áno, predpokladám, že je to podľa §8, uvedenie sa do príjmu predajná cena a do výdakov sa uvedie čo, aby bolo jasné, že je základ dane nula? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Lekon Pozri príspevok
Prosím Vás, je potrebné podať DP, ak bol byt predaný minulého roku a predávajúci tam mal trvalý pobyt viac ako 2 roky? Že je predaj oslobodený od DzP je mi jasné, ale či je potrebné podávať DP, a kde to prosím nájdem podľa akého §. V prípade ak áno, predpokladám, že je to podľa §8, uvedenie sa do príjmu predajná cena a do výdakov sa uvedie čo, aby bolo jasné, že je základ dane nula? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Vie mi niekto poradit, alebo to mám zaradiť do inej témy?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Lekon Pozri príspevok
Vie mi niekto poradit, alebo to mám zaradiť do inej témy?
§9 ods(1) zákona o dani z príjmov a §32
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
marjankaj Pozri príspevok
§9 ods(1) zákona o dani z príjmov a §32
Správne som to pochopila, že ak je príjem z predaja bytu oslobodený od dane (trvalý pobyt viac ako 2 roky) a predávajúci ma len príjmy zo závislej činnosti, nie je povinný podávať DP ?
0 0
simka999 simka999

simka999 je offline (nepripojený) simka999

Ak dôjde k predaju nehnuteľnosti je potrebné podať DP z nehnuteľnosti?
0 0
stefania71 stefania71

stefania71 je offline (nepripojený) stefania71

Podľa zákon o dani z nehnuteľností je fyzická osoba povinná oznámiť správcovi dane vznik alebo zánik daňovej povinnosti. Ja by som to oznámila správcovi aj z dôvodu, že napr. nový majiteľ nepodá DP a správca dane mne vyrúbi daň.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

simka999 Pozri príspevok
Ak dôjde k predaju nehnuteľnosti je potrebné podať DP z nehnuteľnosti?
http://katasternehnutelnosti.sk/111-oslobodenie-predaja-nehnutelnosti-z-dane-z-prijmu/

Pri predaji je predávajúci povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľnosti (obecný alebo mestský úrad) do 30 dní od rozhodnutia správy katastra o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Zároveň je treba podať daňové priznanie do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia správcovi dane z nehnuteľnosti.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať