Zavrieť

Porady

odkupenie DB do OV

Dobry den! chcel by som vas poprosit o odpoved na otazku ohladne odkupenia druzstevneho bytu.Mame moznost odkupit DB do osobneho vlastnictva,ktory aj zrealizujeme s umyslom ho casom predat(lahsi predaj).Moja otazka znie ci treba mat byt pred predajom v osobnom vlatnictve 2 roky aby sme boli oslobodeni od platenia dane z predaja,alebo do toho casu sa zapocitava aj cas trvaleho pobytu v tom byte ked bol este obyvany ako druzstevny byt? Byvame v tom druzstevnom byte uz 2 roky.za odpoved dakujem
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Usko9877, prosí o odpoveď, prvá otázka. Za prvou otázkou je druhá otázka?

usko9877 Pozri príspevok
Dobry den! chcel by som vas poprosit o odpoved na otazku ohladne odkupenia druzstevneho bytu.Mame moznost odkupit DB do osobneho vlastnictva,ktory aj zrealizujeme s umyslom ho casom predat(lahsi predaj).Moja otazka znie ci treba mat byt pred predajom v osobnom vlatnictve 2 roky aby sme boli oslobodeni od platenia dane z predaja,alebo do toho casu sa zapocitava aj cas trvaleho pobytu v tom byte ked bol este obyvany ako druzstevny byt? Byvame v tom druzstevnom byte uz 2 roky.za odpoved dakujem
Žeby som bol slepý a on to červené nenapísal? Ak som si kúpil byt od vlastníka s listom vlastníctva, tak byt je môj. Ak si dohodnem prevod členských práv na užívanie družstevného bytu, byt nie je môj, je stále majetkom družstva, ak družstvo suhlasí s prevodom členských práv s užívaním bytu, stávam sa novým nájomníkom, ktorý môže požiadať o prevod bytu do osobného vlastníctva od vlastníka bytu, ktorým je družstvo.

Druhá otázka je, musím mať byt v osobnom vlastníctve dva roky a až potom ho môžem predať?

Osobne si myslím, že keď je niečo moje, tak je moje a s mojím majetkom si môžem naložiť ako uznám za vhodné. Nečítal som nikde v zákone 182/1993 ani v novelizaciach, že by bolo právo vlastníka bytu obmedzované zákonom 182/1993.

Keďže sa jedná o bytový dom, sú v ňom byty a každý byt má podiel na spoločných častiach, zariadeniach domu a priľahlého pozemku k domu. O týchto veciach sa rozhoduje v súlade s § 14, Zákona 182/1993.

anonym222 Pozri príspevok
Sito nezamotávaj. Ja som nikdy nepoužil spojenie predaj DB. Citujem:"Je úplne jedno či predám byt v OV alebo prevediem členské práva k DB".
Keď som povedal, že aj daňová povinnosť je samozrejme rovnaká, znamená to že v oboch prípadoch buď zaplatíš, alebo nezaplatíš. Daň predsa neplatíš za prevod DB do OV, čo to tu pletieš svoj prípad. Otázka bola o platení dane pri predaji bytu v OV, resp. platení dane pri prevode členských práv k DB.
Mal by si asi čítať pozornejšie, hovoril som o prednostnom odkúpení nebytových priestorov, nie bytu. Toto bolo niekedy v starom zákone a neviem či to ešte platí, preto som sa pýtal. Ty si však na moju otázku neodpovedal.
Čo je úplne jedno som ti už vysvetlil.

Kde si v téme vyčítal, že on chce v dome reštauráciu, prípadne bordel.

Bordel v bytovom dome sem - tam býva, ale nemyslí sa tým, že bytový dom je verejný dom. Bordel.

DRUŽSTEVNÝ BYT NIE JE MOŽNÉ ODKÚPIŤ!!! Dá sa s bytom kšeftovať, podvádzať, teda aj predať, ale to je podvod!!!

Prevodom členských práv k užívaniu družstevného bytu sa nezmení vlastnícky vzťah družstva k bytu. Mení sa jedine prevodom. Zákonným spôsobom.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Len jedna poznámočka - prevod členských práv môže byť bezodplatný alebo aj odplatný a aj za podstatne vyššiu hodnotu ako je evidovaná hodnota členského podielu. Proste za trhovú cenu. Nie je to žiadny podvod a pamätá na to aj zákon o dani z príjmu
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

hena22 Pozri príspevok
Len jedna poznámočka - prevod členských práv môže byť bezodplatný alebo aj odplatný a aj za podstatne vyššiu hodnotu ako je evidovaná hodnota členského podielu. Proste za trhovú cenu. Nie je to žiadny podvod a pamätá na to aj zákon o dani z príjmu
Ale s tým ja súhlasím! Prevod členských práv za úplatu je možný, ale tým sa nemení vlastnícky vzťah družstva k bytu. Ten sa mení len prevodom bytu do osobného vlastníctva.

Tým, že ten kto na prevode členských práv získal a zaplatí s toho daň, ten kto zaplatil za prevod členských prav, tým, že prevádzajúci uhradil daň, nezíska list vlastníctva, ten môže získať len prevodom bytu do osobného vlastníctva od družstva.

Pokiaľ niekto tvrdí, že predáva, predal, alebo kupuje, kúpil družstevný byt, nehovorí pravdu. Zákon to neumožňuje. Je to len o slovíčkach, ale rozhodujúcich slovíčkach a liste vlastníctva.

Prevodom členských práv k užívaniu družstevného bytu ešte nikto list vlastníctva družstevného bytu nezískal. Alebo áno???
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Sito, tvrdí tu niekto opak? Potrebuješ sa vyrozprávať, poď na šuťák...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

danushka Pozri príspevok
Nesúhlasím Sito s názorom, že družstevný byt sa nemôže predať. Nájomca môže predať svoje členské práva , pričom družstvo vysporiadanie medzi kupujúcim a predávajúcim nezaujíma za akú sumu sa tak udialo. Toto vysporiadanie členských práv však musí prebehnúť podľa zákona o dani z príjmov.
.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

a ešte ma napadla jedna výhoda družstevného bytu oproti OV: keďže si vlastne v nájme, menôžeš o ten byt prísť napr. pri exekúcii. a pokiaľ si poctivo platíš a plníš povinnosti, ani ťa z neho nikto nedostane, proste strecha nad hlavou je istá. a o prevod do OV si môžeš požiadať kedykoľvek (aspon zatiaľ to je tak).
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

hena22 Pozri príspevok
a ešte ma napadla jedna výhoda družstevného bytu oproti OV: keďže si vlastne v nájme, menôžeš o ten byt prísť napr. pri exekúcii. a pokiaľ si poctivo platíš a plníš povinnosti, ani ťa z neho nikto nedostane, proste strecha nad hlavou je istá. a o prevod do OV si môžeš požiadať kedykoľvek (aspon zatiaľ to je tak).
A čo, ak bude exekúcia voči družstvu? Zmení sa vlastník, nie nájomník. A čo nový vlastník, ak zoženie nájomníkovi náhradné ubytovanie a vysťahuje nájomníka? Môže?
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Sito, všetci tu vieme o čom je reč, a nemusíš nám vysvetľovať význam jednotlivých slovíčok. Všetci tu diskutujúci vieme že DB sa nedá predať, ale iba previesť členské práva. Všetci však vieme aj to, že 99% ľudí, ktorí prevádzajú svoje členské práva k DB povie jednoducho, že predali DB. Tak to odznelo aj v pôvodnej otázke. Otázka však nebola o tom, či predať alebo previesť, ale o tom či treba platiť daň, resp, čo urobiť aby nebolo treba platiť daň. Na pôvodnú otázku správne odpovedala Danuška. Všetko ostatné je balast.

To Hena: Ďakujem za odpoveď na moju otázku.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

usko9877 Pozri príspevok
Dobry den! chcel by som vas poprosit o odpoved na otazku ohladne odkupenia druzstevneho bytu.Mame moznost odkupit DB do osobneho vlastnictva,ktory aj zrealizujeme s umyslom ho casom predat(lahsi predaj).Moja otazka znie ci treba mat byt pred predajom v osobnom vlatnictve 2 roky aby sme boli oslobodeni od platenia dane z predaja,alebo do toho casu sa zapocitava aj cas trvaleho pobytu v tom byte ked bol este obyvany ako druzstevny byt? Byvame v tom druzstevnom byte uz 2 roky.za odpoved dakujem
.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Súhlasím s tým, že pokiaľ neformulujeme zmluvu a pod., vyjadrujeme sa hovorovo, stručne a v konkrétnom prípade aj jasne. Každému je jasné, že pri kúpe družstevného bytu do osobného vlastníctva ide o prevod bytu v zmysle zákona. Prevod družstevného bytu bol bezplatný len podľa zákona 42/1992, v súčasnosti treba uhradiť uhradiť bytovému družstvu ako cenu bytu nesplatený investičný úver.
Aj keby si kupoval družstevný byt od iného družstevníka, teda nie do osobného vlastníctva, išlo by v právnickej reči o prevod členských práv, ale on by ho platil. Každý by vedel, že kupuje byt "družstevný", teda, že byt kupuje s nádejou, že raz bude len jeho, ale zatiaľ je len družstevný, na ktorého prevod má však zákonný nárok.

Prevod môže byť bezodplatný či odplatný. Odplatnému prevodu sa hovorí kúpa. Aj kúpa je prevod. Nemusí ísť len o kúpu do vlastníctva. Kúpna zmluva nemusí byť písomná, ani kúpnou zmluvou nazvaná. Kupovať možno aj nádej (na lepšie časy)


Obč. zák.

§ 588 (pojem kúpnej zmluvy)

Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.

§ 595 (kúpa nádeje)

Tomu, kto kúpi budúce úžitky nejakej veci vcelku alebo s nádejou na neisté budúce úžitky, patria všetky úžitky riadne vyťažené. Znáša však stratu, ak bolo jeho očakávanie zmarené.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

sito Pozri príspevok
A čo, ak bude exekúcia voči družstvu? Zmení sa vlastník, nie nájomník. A čo nový vlastník, ak zoženie nájomníkovi náhradné ubytovanie a vysťahuje nájomníka? Môže?

Nemôže.

§ 17 ZVB
(5) Byty, ktoré sú predmetom prevodu do vlastníctva doterajšiemu nájomcovi, nemožno vydražiť podľa osobitného predpisu. 23)
----------
23) Napríklad § 335 až 338 zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 328/1991 Zb. o konkurze a vyrovnaní v znení neskorších predpisov, § 14 ods. 1 zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov, zákon č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku v znení neskorších predpisov.


0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Mária27 Pozri príspevok
Nemôže.

§ 17 ZVB
(5) Byty, ktoré sú predmetom prevodu do vlastníctva doterajšiemu nájomcovi, nemožno vydražiť podľa osobitného predpisu. 23)
----------
23) Napríklad § 335 až 338 zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 328/1991 Zb. o konkurze a vyrovnaní v znení neskorších predpisov, § 14 ods. 1 zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov, zákon č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku v znení neskorších predpisov.

Teda Maruška, klobúk dole !
Tak z tohto vyplýva, že ten čo má dlhy /nie voči družstvu samozrejme/ - má ako člen družstva naozaj istejšiu strechu nad hlavou, ako keď má byt v OV...

...Konečne tu začína byť zaujímavo
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

danushka Pozri príspevok
Teda Maruška, klobúk dole !
Tak z tohto vyplýva, že ten čo má dlhy /nie voči družstvu samozrejme/ - má ako člen družstva naozaj istejšiu strechu nad hlavou, ako keď má byt v OV...

...Konečne tu začína byť zaujímavo

Nemôžu mu vydražiť ani členský podiel.

§ 320 obč. súd. por.

(2) Výkon rozhodnutia proti členovi družstva postihnutím členského podielu v stavebnom bytovom družstve za trvania členstva povinného nie je prípustný.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

danushka Pozri príspevok
Teda Maruška, klobúk dole !
Tak z tohto vyplýva, že ten čo má dlhy /nie voči družstvu samozrejme/ - má ako člen družstva naozaj istejšiu strechu nad hlavou, ako keď má byt v OV...
Netreba robiť dlžníkom zbytočné nádeje. Dlhy si treba platiť.
Ten čo má dlhy a ide mu po krku exekútor, má väčšinou problémy aj s platením bytu. Pred niekoľkými mesiacmi sme na vlastníckej schôdzi schvaľovali súhlas vlastníkov s dražbou dvoch družstevných bytov. Vlastníci v našom bytovom dome si všetky účty platia. Problémy máme väčšinou s nájomníkmi družstevných bytov.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Súhlasím, že dlhy netreba robiť. Debata sa však vyvinula v tejto téme od merita veci a ja som sa dozvedela niečo o čom som nemala potúch.

Prihliadnúc ku skutočnosti, že v dnešných časoch majú finančné problémy ľudia, ktorí ich povedzme nemali do určitého času a do týchto problémov sa nedostali pre svoj nezodpovedný prístup k životu, nechuťou pracovať mi príde dobré vedieť, že takto sa dá uchrániť strecha nad hlavou pred hladnými exekútormi, ktorí neberú ohľady na okolnosti v ktorých sa človek nachádza.

Moja poznámka, že konečne má debata zmysel bola skôr mienená k diskutujúcim, ktorí svojimi príspevkami mimo témy balamutia okolie a vytvárajú chaos a neprehľadnosť.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

anonym222 Pozri príspevok
Netreba robiť dlžníkom zbytočné nádeje. Dlhy si treba platiť.
Ten čo má dlhy a ide mu po krku exekútor, má väčšinou problémy aj s platením bytu. Pred niekoľkými mesiacmi sme na vlastníckej schôdzi schvaľovali súhlas vlastníkov s dražbou dvoch družstevných bytov. Vlastníci v našom bytovom dome si všetky účty platia. Problémy máme väčšinou s nájomníkmi družstevných bytov.
Schvaľovať ste mohli, ale zákon nepustí exekútora do dražby družstevného bytu. Exekútor pôjde po inom majetku družstva ako vlastníka. Družstvo musí riešiť problém s nájomcom - aj výpoveďou z nájmu, vylúčením z družstva a pod. podľa stanov. Pretože vám je dlžný vlastník (družstvo), nie nájomca.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Mária27 Pozri príspevok
Schvaľovať ste mohli, ale zákon nepustí exekútora do dražby družstevného bytu. Exekútor pôjde po inom majetku družstva ako vlastníka. Družstvo musí riešiť problém s nájomcom - aj výpoveďou z nájmu, vylúčením z družstva a pod. podľa stanov. Pretože vám je dlžný vlastník (družstvo), nie nájomca.
Exekútor nemal prečo ísť po majetku družstva. Exekútor tu ani nič neriešil. Družstvo nikomu nič nedlhovalo. Družstvo voči vlastníkom tu vystupuje ako správca a voči nájomníkom ako prenajímateľ. Tu išlo o dlh nájomníka družstvu, ktorý družstvo chcelo riešiť dražbou bytu neplatiča. Podľa zákona však dražbu akéhokoľvek bytu v dome musí odsúhlasiť väčšina vlastníkov bytov v dome.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

anonym222 Pozri príspevok
Exekútor nemal prečo ísť po majetku družstva. Exekútor tu ani nič neriešil. Družstvo nikomu nič nedlhovalo. Družstvo voči vlastníkom tu vystupuje ako správca a voči nájomníkom ako prenajímateľ. Tu išlo o dlh nájomníka družstvu, ktorý družstvo chcelo riešiť dražbou bytu neplatiča. Podľa zákona však dražbu akéhokoľvek bytu v dome musí odsúhlasiť väčšina vlastníkov bytov v dome.
Tak to malo družstvo riešiť inak. A vlastníci odsúhlasujú dražbu k § 15 zákona - byt každého vlastníka je zo zákona založený v prospech ostatných vlastníkov v dome, nie v prospech prenajímateľa. To by družstvo vydražilo vlastný byt v prospech fondu?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Usko9877 dňa 11.1. 2010 otvoril novú tému: Odkúpenie DB do OV.


Prečítal som si zadanie a odpovedal som mu, že byt nie je možné odkúpiť, ale previesť do osobného vlastníctva. Po prevode sa už jedná o predaj.


V živote sú okolnosti, keď taktika je, povedať jednoducho pravdu!


Usko poďakoval za odpoveď a upozornil, že preňho je podstatná otázka daňovej povinnosti pri následnom predaji bytu.


Odpovedala mu Danuška: Započítava sa aj 2 ročný trvalý pobyt pred prevodom do osobného vlastníctva. Čiže takýto predaj nehnuteľnosti by bol oslobodený od dane z príjmu.


Neviem aký predaj má myslí v druhej vete? Prevod bytu – ako predaj bytu družstvom, nájomníkovi? Alebo, predaj po prevode bytu do osobného vlastníctva, inému vlastníkovi?


To ma ani tak netrápi, ale v nasledujúcom príspevku nepovedala pravdu, aj keď v živote je jej taktika, jednoducho hovoriť pravdu. Jej názor je, že družstevný byt je možné predať. Člen družstva možné predať svoje členské práva k nájmu družstevného bytu.


Prevod a predaj, sú rozdielne veci, ale niekomu je to úplne jedno.


Zaujímavo odpovedal anonym222: Sito, všetci tu vieme o čom je reč, a nemusíš nám vysvetľovať význam jednotlivých slovíčok. Všetci tu diskutujúci vieme že DB sa nedá predať, ale iba previesť členské práva.


Ale presne to som napísal v mojom prvom príspevku. Len som nepísal o predaji, ale o odkúpení, teda kúpe. DB sa nedá predať, teda ani kúpiť. To isté platí o členských právach k užívaniu družstevného bytu.


Šalamúnsky to vyjadrila Mária, Takže na Slovensku je všetko možné, aj predávať nádej. No kúpená nádej sa môže zmeniť na niečo, čo nemá s nádejou nič spoločné. Zúfalstvo so špatne kúpenej nádeje, alebo kde sa človek podeje?


Danuška, súhlasím. Ak je to uvedené v stanovách družstva? Ak nie, porušuje družstvo vlastné stanovy.



Ja neviem Sito, prečo zamotávaš nášho zadávateľa. Družstvo prevádza členské práva nájomcu na druhého nájomcu a dohodu o prevode členských práv odstupujúceho a nastupujúceho nie je ani jedna zo zúčastnených strán predložiť družstvu.



Hádam mi nechceš tvrdiť, že ak by družstvo nemalo v stanovách zakotvenú takúto možnosť prevodu členských práv, tak by som ako člen družstva so svojimi členskými právami bola vydaná na milosť či nemilosť družstva ?!




Predám členské práva, ak to stanovy umožňujú a zaplatím daň?



Tieto členské práva sú predsa viazane k bytu...


Prevediem si byt do osobného vlastníctva. Za dva roky ho predám, alebo, ak mám dva roky odbývane, predám ho obratom, nezaplatím daň?Môžeš predať byt aj na druhý deň po prevode do os. vlastníctva, ak je splnená podmienka 2 r. trvalého pobytu, daň sa neplatí.


No a teraz Sito, rada by som vedela, prečo takto odbočuješ od témy, predsa zadávateľ jasne zadal problém .


Nemyslím, že som odbočil od témy. Skúsenosti človeka, zažil som, videl som, počul som, čítal som. Podľa skúsenosti sa dá posúdiť až kam siaha pamäť človeka.


Vieš, s nami sa do paneláku nasťahoval starší manželský pár. Rád som sa vždy s nimi porozprával. Porozprávali mi o tom, kam moja pamäť nesiahala. Do začiatku bytového družstevníctva. Zakladali bytové družstvo a stavali si štvorbytovku aj svojpomocne. Proste začiatky, zážitky, výsledok svojho snaženia a aj odchod z domu, na ktorého stavbe sa podieľali, financiami aj svojou prácou. To som ja nezažil, ani nevidel, ale počul som o tom! A vzal som si s ich vyprávania niekoľko dobrých rád, poznatkov, ktoré sa mi neskôr prišli vhod.


Kam siaha moja pamäť? Do roku 1977. Vtedy som si podal žiadosť na pridelenie družstevného bytu v rámci stabilizácie zamestnancov. Žiadosť bolo podať jednoduché, no dostať byt, to už bolo horšie. Ale po štyroch rokoch sa podarilo. Vlastne od toho roku som zažil a videl všeličo. V družstve aj v družstevnom dome. Družstvá mali vypracované stanovy, nie všetky rovnaké, ale podľa svojich potrieb, no v súlade vtedy platným zákonom. Člena družstva bolo možné aj vylúčiť z družstva! Milosť, nemilosť. A kopec všemožných hlúpostí. Boli to stavebné bytové družstva. Je síce pravda, že sa už nestavalo svojpomocné, ale na kľúč a iné organizácie, nie družstvá. Ale tej špinavosti, čo sa robila? Ľudia dúfali vo svetlý zajtrajšok, no prišiel šok. Zmenil to rok 1989 a Zákon 182/1993 a jeho novelizácie. Po nich prišla pre niektorých nočná mora, ktorá zatienila svetlý zajtrajšok, vlastne už dnešok. Myslím, že špinavosti neubudlo, len je založená na demokratických princípoch. A družstvá, prevažná časť ich majetku, byty, prešli do osobného vlastníctva, nájomníkov družstevných bytov. No väčšina bytov zostala pod ich správou. Na porade je o tom x príspevkov ako sa správajú správcovia, prípadne predsedovia SVB. A netýka sa to len družstevných bytov. Nesleduješ, alebo nechceš vidieť ako niektorí ľudia prichádzajú o svoje domy, byty? Prípadne o peniaze za ktoré nikdy nebudú vidieť svoj byt, dom, ktorý si v nádeji, že bude ich, kúpili od niekoho, kto nehovorí pravdu? Dokonca v jednej téme bolo opisované aj fyzické násilie od osoby, ktorá ma zastávať záujmy vlastníkov bytov. Niektorí sa neštítia ani vraždiť, len aby niečo získali. To si nezažila, nevidela?


Nóó, počkááj! Zajac.


Čo sa týka Márie, fakt pred ňou treba klobúk dole. Len je ju treba niekedy trošička podpichnúť a len tak sa sypú zaujímavosti. Asi ma takú prácu, alebo koníčka. Tým, čo potrebujú poradiť to môže byť úplne jedno, hlavne, že jej rada im pomôže.


Čo nakoniec? To, čo na začiatku. Družstevný byt sa nedá odkúpiť, len previesť do osobného vlastníctva.


Nádej umiera posledná.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Sito, vedela som, že sa ti tá nádej zapáči. Bola určená špeciálne tebe, ale v paragrafe - žiaden výmysel!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať