Zavrieť

Porady

Preplatenie dovolenky

Ahojte...potrebujem sa uistiť či som správne prepočítala počet dovolenky na preplatenie.

Zamestnanec bol u nás zamestnaný od 29.11.2006.... a 31.12.2009 sa mu skončil PP (doba určitá).
Od 30.4.2009 bol na PN do konca roka ...čo je 246 dní
30 dní dovolenky za rok sa mu bude krátiť podľa §109 ZP za prvých 100 dní o 1/12 a potom za každých 21 dní o 1/12...
takže mi to vychádza 7/12....takže mu preplatím 12,5 dní dovolenky?

Vopred Vám ĎAKUJEEEEM )
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Martin Pelgi Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, chcel by som sa spýtať že pokial zamestnanec ukončil pracovný pomer a má aj starú aj novú dovolenku ako je to s jej preplatením a do kedy je zamestnávateľ povinný preplatiť dovolenku ?? za odpoveď vopred ďakujem
Zamestnáv. mu ju preplatí pri skončení PP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martin Pelgi Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, chcel by som sa spýtať že pokial zamestnanec ukončil pracovný pomer a má aj starú aj novú dovolenku ako je to s jej preplatením a do kedy je zamestnávateľ povinný preplatiť dovolenku ?? za odpoveď vopred ďakujem
stará dovolenka = dovolenka za ktorý rok ?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Tweety Pozri príspevok
Zamestnáv. mu ju preplatí pri skončení PP.
Doplnim - spolu s poslednou vyplatou.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
rodina1 Pozri príspevok
Ešte doplním:
ZP
§ 116
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Preto sa mu preplatí 5 dní dovolenky za rok 2008 a zvyšok mu prepadne (11 - 5 = 6)
veronikasad Pozri príspevok
Nemáš pravdu, ak myslela na dovolenku za rok 2010. Nárok na dovolenku za rok 2010 jej vznikol, pretože poberanie materskej sa považuje za odpracovanú dou. Z titulu rodičovskej dovolenky sa dovolenka kráti - prvých 100 dní 1/12, každých celých 21 dní 1/12.

Dovolenka sa však neprepláca, môže si ju čerpať po návrate do práce z MD, resp. RD.
prosím o doplnenie informácie v súvislosti s nástupom na RD.
MD do 20.4.2010.opravila som preklep.
RD - mamička požiadala o RP, ten jej priznali spätne od 1.4.2010 (v poriadku, berú sa kalendárne mesiace.
Nástup na RD by logicky-teda prerušenie bolo od 21.4.2010.
Zamestnankyňa však chce mať "preplatenú" dovolenku, hoci HPP trvá.
Takže riešim tak, akoby nastúpila do práce, pričom čerpá dovolenku, z toho jej idú všetky odvody, a teda vyňatie - zmenu do SP a ZP ohlásim až ukončením dovolenky. Správne?
Poberanie RP a dovolenka sú podľa toho odlišné veci. Aj jej povedali, že to spolu nesúvisí. neovplyvní výška príjmu za dovolenku nejakým spôsobom jej nárok na RP?
Je iná možnosť ako takýto prípad riešiť?
Doplním, že ide o dovolenku za rok 2009.
Ďakujem

Doteraz som študovala príspevky, nedopátrala som sa jednoznačnej odpovede.
Dovolenka sa neprepláca a jej čerpanie je stanovené od 21.4.
zamestnankyni povedali, a priznali RP napriek tomu, že ich na to čerpanie dovolenky upozornila. takže čo teraz?
príjem za dovolenku už nezmením.
kedy je treba nahlásiť zmenu do SP a ZP?
dovolenku bude čerpať do 28.5.2010.
Dňom 29.5. nahlásim vyňatie - zmenu do SP aj ZP?
nekoliduje to s dátumom začatia poberania RP?
Poraďte.
Naposledy upravil KEJKA : 10.05.10 at 17:29
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

KEJKA Pozri príspevok
prosím o doplnenie informácie v súvislosti s nástupom na RD.
MD do 30.4.2010
RD - mamička požiadala o RP, ten jej priznali spätne od 1.4.2010 (v poriadku, berú sa kalendárne mesiace.
Nástup na RD by logicky-teda prerušenie bolo od 21.4.2010.
Zamestnankyňa však chce mať "preplatenú" dovolenku, hoci HPP trvá.
Takže riešim tak, akoby nastúpila do práce, pričom čerpá dovolenku, z toho jej idú všetky odvody, a teda vyňatie - zmenu do SP a ZP ohlásim až ukončením dovolenky. Správne?
Poberanie RP a dovolenka sú podľa toho odlišné veci. Aj jej povedali, že to spolu nesúvisí. neovplyvní výška príjmu za dovolenku nejakým spôsobom jej nárok na RP?
Je iná možnosť ako takýto prípad riešiť?
Doplním, že ide o dovolenku za rok 2009.
Ďakujem

Doteraz som študovala príspevky, nedopátrala som sa jednoznačnej odpovede.
Dovolenka sa neprepláca a jej čerpanie je stanovené od 21.4.
zamestnankyni povedali, a priznali RP napriek tomu, že ich na to čerpanie dovolenky upozornila. takže čo teraz?
príjem za dovolenku už nezmením.
kedy je treba nahlásiť zmenu do SP a ZP?
dovolenku bude čerpať do 28.5.2010.
Dňom 29.5. nahlásim vyňatie - zmenu do SP aj ZP?
nekoliduje to s dátumom začatia poberania RP?
Poraďte.
Ak nebude cerpat dovolenku cely mesiac april ,ale bude aspon 1 den iba na RD, tak ma narok na RP za cely mesiac april.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Toho som sa obávala. V SP však mamičku upokojili, že preplatenie dovolenky neovplyvní nárok na RP. Zabudli však povedať, že musí byť aspoň jeden deň na RD.
tak som to spravila nasledovne
1-20.4.2010................MD
21.4.2010 nástup na RD
dovolenka ................3 dni z nároku za rok 2009, čerpanie
dovolenka z r. 2008 .... 2 dni - tie jej môžem preplatiť.
takže dostala náhradu 5 dní D
akurát, že RD je "prerušená od 26.4. do vyčerpania dovolenky teda do cca 25.5.2010
potom znova vystavím zmenu do SP aj ZP - OK?
=====================
O nástupe na RD som sa dozvedela neskoro, stále bola verzia o čerpaní dovolenky a tak začiatok RD som predpokladala, že bude posunutý. Dnes mi však zam-kyňa volala, že požiadala o RP a oznámila RD od 21.4. teda ihned po skončení MD.
Do Olympu som zadala zmenu=prerušenie, dovod RD od 21.4.2010.
Náhrady za dovolenku vypočítalo správne bez odvodov do SP.
Takže do SP môžem poslať RLFO so zmenou o začiatku RD s dátumom 21.4.

Ako však vyriešiť ZP? Odvody do ZP sú aj z náhrad za dovolenku.
Mám tam poslať oznámenie o zmene na obdobie čerpania dovolenky? Teda od 26.4. do 25.52010? Toto mi nie je jasné v súvislosti s RD a čerpaním dovolenky. Poradte prosím.
Naposledy upravil KEJKA : 12.05.10 at 04:19
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

KEJKA Pozri príspevok
posúvam - upravila som príspevok, doplnila otázku. Ďakujem.
Do zdravotnej poisťovne ste určili poslali Oznámenie o zmene platiteľa poistného s kódom 1K 1C. Počas RD nie je možné vyplatiť náhradu za dovolenku (s výnimkou ukončenia pracovného pomeru). Už keď ste ju vyplatili (aspoň tak som vyrozumela), premenovala by som vyplatenú sumu na nejakú odmenu,a upravte nárok na dovolenku v programe. Dovolenku si vyčerpá po návrate z RD.
Naposledy upravil Iveta Matlovičová : 13.05.10 at 05:01
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Áno - ukončenie MD som nahlásila, ale viac nič. Podľa toho ZP nemá info o RD.

nie-preplatila som 2 dni z r.2008, to je možné každému pracovníkovi.
D z r.2009 nepreplaácam, ale si ju čerpá, to zn. že vlastne prerušuje RD -proste si ju chce čerpať, má na to právo. Ide o to, ako to papierovo vyriešiť.
Ako som napísala SP s tým problém nemá, ale podľa mňa v SP nedali úplne správnu informáciu. Preto som začiatok RD riadne zaevidovala na 21.4., ked je len 1 deň na RD tak má právo na RP.
Ten jej priznali spätne od 1.4.2010.
Za máj bude tiež posledný týždeň na RD-tiež bude mať nárok na RP.
Potrebujem vyriešiť tie papierovačky okolo.
Pre ZP je stále platiteľom zam-eľ, kedže z príjmu za dovolenku platí ZP.
Čo s tým?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zdrav.poisť. :
Ukončenie MD 20.4. kód 1O.
Od 21.4. – zač. čerp. RD - kód 1C, a keď bude čerpať dovolenku tak ukončiť kód 1C, nahlásiť zmenu na kód 2 a po ukončení čerpania dovolenky ukončenie platiteľa (z-teľ) kód 2, a naspäť nahlásiť zmenu, že čerpá RD kód 1C
3 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Andyke Pozri príspevok
Zdrav.poisť. :
Ukončenie MD 20.4. kód 1O.
Od 21.4. – zač. čerp. RD - kód 1C, a keď bude čerpať dovolenku tak ukončiť kód 1C, nahlásiť zmenu na kód 2 a po ukončení čerpania dovolenky ukončenie platiteľa (z-teľ) kód 2, a naspäť nahlásiť zmenu, že čerpá RD kód 1C
Ďakujem, oceňujem.
Naozaj takto nevadí nesúlad medzi evidenciou ZP a SP?
ZP bude mať prerušenie RD na 18 pracovných dní
SP bude mať súvislú RD od 21.4. do troch rokov veku dcérky?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Blbá situácia vznikla, lebo nie je možné, aby za zamestnankyňu súčasne platil aj štát, aj zamestnávateľ.
Z pohľadu SP:
§128 Zák. o soc.poistení
(5) Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzické osoby uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) až e) a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.
Na ňu sa vzťahuje § 15 ods.1c.

Do SP by som urobila presne tak ako do ZP.
21.4. nástup na RD = zmena RLFO – preruš.poistenia, dátum začiatku RD
Keď začne čerpať dovolenku, tak zmena RLFO – zánik prerušenia
Po dočerpaní dovolenky znovu zmena RLFO – dátum vzniku prerušenia

Mimo témy: vôbec nechápem prečo sa rozhodla zamestnankyňa čerpať dovolenku medzi MD a RD, pretože je to na úkor jej RD (skrátila obdobie RD, dovolenku si mala nechať po nástupe do práce, keď napr.dieťa nastúpi do škôlky a kým sa adaptuje prvé 2 týždne, mohla vtedy čerpať dovolenku).
3 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ona čerpá dovolenku za rok 2009-tam má celý-nekrátený nárok.
Komunikovala som s ňou. RD sa jej nekráti, ide jej aj o peniaze, ktoré jej pomôžu viac ako dovolenka o cca dva roky. Podstatné je, aby nestratila nárok na RP, čo nestratí, lebo v máji bude tiež pár dní na RD.
Ak však ukončím RD z dôvodu čerpania dovolenky, tak už náhrada za dovolenku podľa mňa je príjem podliehajúci všetkým odvodom a nie tak ako sa píše na inom mieste, že počas prerušenia sa na dovolenku vzťahuje iba ZP. Preto tá moja dilema.
Pre rok 2010 jej vzniká tiež nárok na pár dní D, zatiaľ mi to vychádza na cca 8 dní a to jej vraj stačí.
Je samoživiteľka, tak to chápem, zákon je na jej strane, škoda, že jej nevysvetlili všetko v SP, ked sa na to bola pýtať.
Naozaj blbá situácia.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Jej situácia je taká, že ona chce čerpať dovolenku po MD , teda fakticky nastupuje do práce a bude mať náhradu mzdy. (i keď v skutočnosti bude doma s dieťaťom naďalej)
Lebo dovolenku za r. 2009 jej preplatiť nemôžeš.
Takže odvody aj do SP aj do ZP.
Nie je možné čerpať rodičovskú dovolenku a dovolenku na zotavenie súbežne. Lebo keď som na RD , tak ako môžem čerpať aj ďalšie voľno z práce – dovolenku na zotavenie?...

Čerpanie RD a ukončenie PP a preplatenie dovolenky (prerušené poistenie trvá ) v tomto prípade odvody do SP nie (iba úrazové), do ZP áno + daň. Ale to nie je jej prípad.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
takže, ked som sa s vašou pomocou ubezpečila, ako to v prípade čerpania dovolenky medzi MD a RD je, prezentovala som to vedeniu firmy aj s dokladovaním príslušných formulárov.
A až teraz to idú riešiť, som zvedavá čo vymyslia, predpokladám, že budú chcieť formálne ukončiť PP aby to bol ten jednoduchší prípad. Lebže D za apríl už bola generovaná aj s odvodmi, takže bud budem dávať vykazy neskoro, alebo ich budem opravovať,.....hm.
Upozorňovala som na tento problém s dostatočným predstihom, žiaľ, v SP mamičke suverénne povedali info o preplatení D bez vplyvu na nárok RP a tým to bolo vybavené.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať