Zavrieť

Porady

finančný príspevok na stravné

Dobrý deň, zamestnankyňa priniesla potvrdenie od lekára, že sa nemôže stravovať v našej jedálni zo zdravotných dôvodov. Požiadala o finančný príspevok na stravné vo výške príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov 55%. Nechce stravné lístky. Môžeme jej dať sumu príspevku zamestnávateľa do výplaty? To by sa jej však zdanilo. Nestretli ste sa niekto s podobným prípadom. Neviete poradiť? Ako potom účtovať? Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem.Keď je možné zabezpečiť stravovanie, nieje možný finančný príspevok? ÁNo, tak. Keď zamestnanec už u nás nepracuje, a SL sa mu nedali, môžeme mu dať náhradu? A suma náhrady súhlasí?
Musíte sa riadiť týmto: § 152 ZP
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem Twetty, tak to malo byť, ale keď sme zamestnancovi SL nedali, a už u nás nepracuje, ako by sa to mohlo vyriešiť ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem Twetty, tak to malo byť, ale keď sme zamestnancovi SL nedali, a už u nás nepracuje, ako by sa to mohlo vyriešiť ?
Tak vám ostáva už len ten príspevok.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem, tak dám do výplaty odpracované dni x 1,815Eur, a odvediem z nej daň, aj odvody?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Prosím, poradí mi niekto ako by som to vyriešila? V akej sume môžeme dať zamestnancovi príspevok na stravné ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Prosím, poradí mi niekto ako by som to vyriešila? V akej sume môžeme dať zamestnancovi príspevok na stravné ?
Veď to máš uvedené v príspevku 22., musí byť rovnaká výška, tak, ako keby ste prispievali na stravné.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Twetty ďakujem, a aká je konkrétna suma príspevku mi môžeš povedať? A celý príspevok vstúpi do hrubej mzdy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Twetty ďakujem, a aká je konkrétna suma príspevku mi môžeš povedať?
No, to ja neviem, koľko ste prispievali na stravné, musíš pritom dodržať už vyššie uvedený §.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Je to novovzniknutá firma a prvý zamestnanec, ja neviem akú sumu tam mám dať. Ani kam do výplaty.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Mohla by som podľa Vášho názoru dať do výplaty 55% zo sumy 2,70 Eur ? A zahrnúť do hrubej mzdy? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Mohla by som podľa Vášho názoru dať do výplaty 55% zo sumy 2,70 Eur ? A zahrnúť do hrubej mzdy? Ďakujem
ÁNo, mohla.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem, tak sa suma musí určite aj zdaniť? Prepáč Twetty, ale neviem sa pohnúť, a potrebujem to urobiť, čím viac čítam, tým menej viem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem, tak sa suma musí určite aj zdaniť? Prepáč Twetty, ale neviem sa pohnúť, a potrebujem to urobiť, čím viac čítam, tým menej viem.
ÁNo, finančný príspevok podlieha zdaneniu.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, finančný príspevok podlieha zdaneniu.
A zráža sa aj poistné do ZP.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Podľa mňa zamestnanec, ktorý si uplatnil stravné pri pracovnej ceste nemá nárok na obed. U nás to veľmi presne sledujem. Predsa nie je možné, aby jeden človek si uplatnil nárok na obed aj pri pracovnej ceste a bol aj na obede. Však vám to navyšuje náklady na stravné. Predstavte si, keď by toto začali robiť všetci zamestnanci?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

katka50 Pozri príspevok
A zráža sa aj poistné do ZP.
Celé poistné, či len do ZP?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Celé poistné, či len do ZP?
Len ZP.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Tweety Pozri príspevok
Len ZP.
Dobrý deň, dávnejšie som dávala zamestnancom do výplaty fin.príspevok na stravné a šlo do VZ zdravotky a zdaňovalo sa vrámci rátanej mzdy - teda vstupovalo do ZD pre výpočet dane,nie samostnatne.
moja otazka:
1.
počula som, že daná firma mala neskôr kontrolu zo sociálnej poisťovne a tým sa nepáčilo, že z daného príspevku sa neodvádzali odvody aj im. Počuli ste o tom niekto???
2.
Teraz sa rozhodujem akou formou dať jedinemu prvemu zamestnancovi sro do mzdy stravné a či mu vobec môžem dávať takýto príspevok, alebo musím kupovať stravné lístky?? Poradte prosím.
0 0