Zavrieť

Porady

opravná položka k pohľadávke

nevie mi niekto poradit mam v podvojnom uctovníctve pohladavku vystavena fa 31.12.2006 splatná 14.01.2007 na sumu 474EUR k tejto pohladavke sa nerobila OP v tomto roku chcem vytvorit ktory datum beriem do uvahy 31.12. alebo 14.01. ak by sa bral 14.01.2007 staci mi vytvorit opravnu polozku v roku 2010 na 100% a dat ju do vydavkov v roku 2010 alebo musim robit opravnu polozku uz v roku 2009 poradite mi nikdy som neuctovala OP
Usporiadat
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
RE: KEJKA
to zas by som netvrdila, nie je kritériom daňová uznateľnosť. Ak máš dôvod predpokladať, že k úhrade nedôjde, OP k nominálnej hodnote vytvor. A dôvod máš..............


... nie som si istá,či môžem v 100%-nej výške.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KEJKA Pozri príspevok
ak splňa všetky podmienky pre tvorbu OP 100% - môžeš ju zúčtovať do daňových nákladov /trvalo odpísať/ bez nutnosti účtovať o OP:
Dovolím si k tomuto otázku:

platí to aj za predpokladu, že predtým nebola tvorená daňová OP vo výške 20 a 50% ?

Prečo sa pýtam? mali sme ohľadne daňových OP debatu, a zaznel názor (zo školenia), že ak po 12 mesiacoch po splatnosti sa netvorila OP vo výške 20%, tak po splatnosti 24 mesiacov sa môže tvoriť daňová OP iba vo výške 30% (t.j. rozdielu medzi 50 a 20), resp. po 36 mesiacoch iba 50%, ak sa netvorila OP po 12 vo výške 20, resp. 24 vo výške 50%. Nepozdáva sa mi tento výklad.
P.S. k podmienkach patrí okrem zahrnutia pohľadávky do výnosov i napr. nemožnosť zápočtu so záväzkom.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
....................
P.S. k podmienkach patrí okrem zahrnutia pohľadávky do výnosov i napr. nemožnosť zápočtu so záväzkom.
áno, s tým súhlasím, až na tie výnosy.............myslel si náklady, nie?

a tvorba OP nie je povinná, ZDP umožňuje, ale neprikazuje tvorbu.
Podmienka pre odpis je stanovená jednoznačne v zmysle, že majú byť splnené podmienky pre tvorbu, nie je to formulované napr, "ak bola tvorená OP".
Z toho vychádza záver, že nemusela byť tvorená OP.
Naposledy upravil KEJKA : 29.12.10 at 18:44
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KEJKA Pozri príspevok
...podmienky - o.i. aj to, že tá pohľadávka bola vo výnosoch /daňových/
KEJKA Pozri príspevok
áno, s tým súhlasím, až na tie výnosy.............myslel si náklady, nie?...
... nie, nemyslel som náklady, ale tie isté výnosy ako si mala na mysli Ty (teda že tá pohľadávk musela byť účtovaná vo výnosoch daňových, aby sa mohla tvoriť OP daňová)

KEJKA Pozri príspevok
...Z toho vychádza záver, že nemusela byť tvorená OP.
... zdieľam rovnaký názor.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aha, ja som to čítala ako odpis=zahrnutie do nákladov, pardon.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Dobrý deň, chcle by som sa opýtať ohľadom opravných položiek, lebo s tým nemám skúsenosti. Máme faktúru, ktorá bola vystavená 30.4. 2010 a splatná 14.5.2010. Z tejto faktúry nebolo do konca decembra nič uhradené. Suma sa zatiaľ ani nevymáhala z našej strany. Teraz som si nie istá, či ku koncu roku treba s tou pohľadávkou niečo robiť, alebo urobiť k nej opravnú položku alebo ju mám nechať tak.... Vie niekto poradiť? Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zvážiš podľa pravdepodobnosti získania úhrady. To nikto z nás nevie.
Daj si v rámci koncoročnej inventúry aspoň odsúhlasiť zostatok.
Napíš upomienku, alebo rovno pokus o zmier.
ak budeš účtovať OP, tak nebude daňovo uznaná.
1 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Ďakujem, odsúhlasenie pohľadávky som už poslala, šéfovci by tam mali ísť tento alebo budúci týždeň pravdepodobne to riešiť, takže pokiaľ nemám papier zo súdu alebo že sú v reštrukturalizácii, tak nemám robiť opravnú položku? Vďaka.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Chcela by som sa opýtať k tvorbe opravnej položky, máme po splatnosti pohľadávku viac ako 730 dní a požiadali sme spoločnosť na vymáhanie pohľadávok, nech ju skúsia vymôcť. Vytvorím v roku 2010 opravnú položku a môže byť aj daňovo uznateľná alebo viete mi prosím pomôcť, čo s ňou urobiť? Ďakujem veľmi pekne!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak bola účtovaní do daňových výnosov, potom OP do výšky 50% bude tiež daňovo uznaná.
1 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Mám tvoriť OP na Fa z roku 2008 ked bola na súde, súd sme vyhrali a teraz čakáme na exekútora?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
závisí, ako to vidíte vy? Má dlžník majetok?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

KEJKA Pozri príspevok
závisí, ako to vidíte vy? Má dlžník majetok?
to netuším, ale ked som mu poslala odsúhlasenie zosttakov k 31.12.2010 tak mi ich potvrdil - len neplatí?!
0 0
Slexa Slexa

Slexa je offline (nepripojený) Slexa

Ahojte...mam otazku...tvorila som v roku 2009 OP k pohladavkam vo vyske 50% a 20%...ako mam pokracovat tento rok? mam na pohladavky 3 roky po splatnosti tvorit 100 % a tych predoslych 50% zrusit? Alebo to bude mat nejaky vplyv na zaklad dane v dan.priznani PO? Alebo v pripade 20 % pohladavok? Tento rok by som mala na ne tvorit 50%, co s tymi 20%? Zrusim tych 20 % a znova vytvorim 50% alebo dam odpocitatelnu polozku k ZD? Dakujem vopred
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nič "nerušíš", iba doúčtuješ 30% k pôvodným 20%.....547/391
alebo 50% k pôvodným 50%..........547/391.
547 - suma bude daňovo uznaná, pokiaľ sú splnené podmienky.
zaúčtovaniu predchádza dôkladná inventarizácia, potvrdenie pohľadávok, overenie, že sa nedajú započítať so splatnými záväzkami ap.
Poznamenám, že tvorba OP nie je povinná kvôli ZDP, ale vychádza sa z poznania dlžníka a z kvalifikovaného odhadu situácie - pravdepodobnosti získania úhrady.
0 0
Slexa Slexa

Slexa je offline (nepripojený) Slexa

dakujem Kejka...
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
Ako to robíte - zadám si to cez ID - odpis pohľadávky?
cez ID - môžem urobiť aj opravnú položku?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
PROSÍM:-)
Mám pohladavku splatnú 09.11.2007 na sumu 1104,39 s DPH. OP sa k nej nerobila.
ak ju nechcem ešte celú odpísať, môžem jej vytvoriť v 2010 OP do výšky 50% ?
a potom v 2011 by som ju už celú odpísala v akej sume?
neviem či rozumiem správne tomu výpočtu:
1104,39*20%=220,87 547/391 1104,39-220,57=883,52
883,52 *50%=441,76 547/391 1104,39-220,87-441,76=441,76
441,76 *100%=1104,39 547/391

vyradenie: 1104,39 391/311
Naposledy upravil Maxinka : 15.03.11 at 09:20 Dôvod: oprava
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

prosíímm nikto neporadí
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Maxinka Pozri príspevok
ak ju nechcem ešte celú odpísať, môžem jej vytvoriť v 2010 OP do výšky 50% ?
a potom v 2011 by som ju už celú odpísala v akej sume?....
tvorba opravnej položky a odpis / vyradenie pohľadávky sú dve veci - vytvorením opravnej položky sa pohľadávka nevyradí z účtovnej evidencie; na odpísanú/vyradenú pohľadávku tvoriť opravnú položku už nemožno...
Na pohľadávku splatnú 11.2007 už možno tvoriť opravnú položku vo výške 100% (aj daňovú)....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať