Zavrieť

Porady

SPRAVCA A PREDSEDA SVB

Dobry den poradaci:-)
kvoli neprestavajucim problemom v nasej bytovke so spravcom a zaroven predsedom v jednej osobe, je dost ludi, ktori maju volu zmenit toto NE-fungovanie v nasom SVB...
Preto som bol osloveny par ludmi, aby sme sa pokusili zvolat zhromazdenie a odvolat predsedu, a tiez zmenit spravu. Predstavovali by si v tychto funkciach mna...
Moja otazka na Vas, mili poradaci je, co vsetko by som potreboval k vykonu tycht funcii, pravidelne sledujem poradu, nastudoval som si uz zakon, velmi mi to pomohlo, len mam v tom trosku chaos, a popravde ani neviem, ako a kde zacat...
Na zmenu spravy je potrebna 2/3 vsetkych vlastnikov...keby toto bolo splnene, ako postupovat dalej?
Nase SVB ma 33 bytov, nie je to vela, ale ak mam taketo nieco zobrat na seba, chcem mat 100% istotu, ze nieco take budem schopny robit:-)
Vopred dakujem za kazdu uzitocnu radu, Milan
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

mino.k Pozri príspevok
my tu byvame cca 3 roky, ziadnu zmluvu som nevidel, takze pisem ako to je...co som si tu precital na porade, mal by mat kazdy vlastnik bytu jednu zmluvu, my nic take nemame.Ked sme sa pytali spravcu, ze na zaklade akej zmlvy nas spravuje, tak povedal, ze ziadnu zmluvu nema...tak sme sa spytali, ze na zaklade coho si teda uctuje odmenu za spravu, tak na to povedal, ze asi nejaka zmluva je, ale nevie kde a nema cas...a poslala nas prec:-(
v lete na zhromazdeni sa rozhodovalo o vyskke poplatku za spravu, dohodlo sa, ze 100sk za byt, kedze sme 33 bytov, mesacne by to malo byt 3300sk, avsak pri kontrole ucto za roky 2007 a 2008 som zistil, ze vystavuje a preplaca este jednu fakturu a spolu je to 4690sk. Ked sme sa na to pytali, ze co su to za peniaze, tak povedal, ze je to odmena predsedu...
Viem, ze na take nieco ma narok, ale mal by mu to asi niekto odsuhlasit, nie?
Je u nas v SVB vela problemov, ktore mame, spravca nereaguje, na nase listy neodpoveda, podlai sme reklamaciu vyuctovania za roky 2007 aj 2008 dodnes nemame odpoved:-(
preto kazdy den na porade sledujem diskusie a snazim sa najst radu, ako z toho celeho von...
nie vsetko dobre chapem, ale snazim sa a verim, ze vdaka super poradakom si s tym poradime:-) ...takze velka vdaka Vam vsetkym:-)
Nech to čítam od hora či od dola... treba najprv ujasniť ... ste SVB? Naozaj máte predsedu? V tomto príspevku mi to "vychádza" že ste vlastníci bytov a správca Vás spravuje na základe zmluvy o výkone správy. Inak by nemohol faktúrovať odmenu "predsedu" ktorý podľa toho čo píšeš je zástupca vlastníkov. Over si na registri OU čo vlastne ste keďže z Tvojich príspevkov mi vychádza veľká snaha o upratanie vo Vašom dome ale stále veľký nedostatok legislatívnych informácii. Veľa príspevkov je potom takých že z týchto nedostatočných a zavádzajúcich informácii je celkom peknuvkavý guláš. Takže ak Ťa oslovujú spoluvlastníci bytov a nie ste SVB tak by si bol zástupca vlastníkov a ak máte založené SVB a máte štatutára = predsedu ste forma správa Vy a môžete zmeniť správcu na základe výpovede a stačí na zhromaždení nadpolovičná väčšina. Tu dôjde k zmene správcu na základe mandátnej zmluvy. Ale ak ste vlastníci bytov a chcete zmeniť len správcu zas Vám stačí na výpoveď súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov. Ty ale budeš zástupca vlastníkov. Stále sa bavíme v teórii. Ale ak sa rozhodnete že chcete byť forma správy SVB budeš predsedom a štatutárom a môžete niekoho splnomocniť mandátnou zmluvou na vykonanie konkrétnych činností vo Vašom mene. Teda v mene členov SVB. Je toto zatiaľ pre Teba zrozumiteľné? Je to totiž to najdôležitejšie čo potrebuješ vedieť aby si sa dostal aj s ostatnými vlastníkmi ďalej v upratovaní vo Vašom dome. Ja by som aj kuk či ste SVB ale registre sú vedené na OU a tie sú podľa lokalizácie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mária27 Pozri príspevok
Fakt by to bolo lepšie. Najprv chceli, aby si to vlastníci robili sami , aby sa dohodli ako spoluvlastníci. Potom im chceli dať nejaký orgán, aby ho rešpektovali, aby ho nemuseli stále splnomocňovať. Ale dali spoločenstvo ako právnickú osobu, pritom sú to vlastne vlastníci. Teraz nevedia, čo je majetok spoločenstva, odkiaľ pokiaľ je právnická osoba.

Správca mal byť len dočasná záležitosť, keď neprevedie všetky byty naraz. Ľudia ale zistili, že nič nevedia robiť (nemá kto), tak nech je správca. Ten však za nich nemá rozhodovať, nech len robí papierovú robotu. Neprídu mu na schôdzu a správca začne bačovať. Tak si založia spoločenstvo na rozhodovanie, predsedu na rozkazovanie a kvázi správcu na podvádzanie. .
Pekne som to poplietla?
Veľmi pekne... Pri prvých prevodoch bytov sa zakladali SVB (boli to mestské byty, služobné byty....) lebo to bolo samozrejme to najjednoduchšie aby sa byty mohli previesť do osobného vlastníctva a myslím, že potom sa aj jednoducho dobre vykonávala správa takto prevedených bytov lebo vlastníci boli nielen vlastníci ale aj formou správy a "správcovia" nemali žiadnu zodpovednosť za chod a stav po každej stránke. Asi tak ... Predseda ani netušil že by mohol rozkazovať lebo legislatívne bol predsedom a ďalej netušil rozsah svojich právomocí. Ale "správca" ktorý si do mandátnej zmluvy uviedol veľa činností v mene vlastníkov bytov si účtoval poplatok za správu ale vykonával len účtovníctvo lebo to bolo jediné ktoré musel vykonávať. Vlastníci boli spokojní... mali "správcu" mali predsedu a veľkú spotrebu na UK, TUV, vodnostočnom... všetky straty na potrubí si dali do RV svojich zákazníkov lebo nemali ciachované vodomery a "správca" bol celý vytešený lebo si dokonca mohol dať mzdy pracovníčok do fixnej zložky tepla a TUV. Celkom pekná rozprávka mi z toho vyšla, však? Ale bohužiaľ je zo života nášho domu. Takže poprosím za pochopenie ale je to názorný príklad ako dokáže "správca" využiť legislatívnu neznalosť svojich zákazníkov a prispievateľov na jeho prosperitu a samozrejme aj nároku na primeraný zisk.
0 0
rajolc rajolc

rajolc je offline (nepripojený) rajolc

Pri prvých prevodoch bytov sa zakladali SVB,lenže aspoň u nás byt do osobného vlastníctva bol odpredaný s podmienkou že správu bude vykonávať už dopredu nimi určená osoba,t.j.bývalý správca ktorý vo veľa prípadoch bačuje do dnes.
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

Mária27 Pozri príspevok
Toto sa mi zdá spletené.
Buď majú spoločensto - predsedu - zhromaždenie
alebo správcu - zmluvu o výkone správy - schôdzu.

Pravdepodobne majú spoločenstvo s predsedom plus niekoho platia na niektoré práce (či na nejakú zmluvu alebo na objednávku) a hovoria mu správca. 2/3 hlasov treba len na zmenu formy správy (zo spoločenstva na správcu), nie na zmenu tzv. "správcu".
mame to takto: mame zalozene SVB, dozornu radu - jej clenom som od leta aj ja, ale este sme sa ani raz nestretli, nakolko zvysny dvaja maju na " haku "...
spravuje nas spravca, ktory sa dal zaroven uz davno zvolit aj za predsedu - v nasom dome vobec nebyva / asi je to pre neho pohodlnejsie a hlavne asi neprehladnejsie /
v nasom dome je dost dochodcov, nerozumeju veciam, su radi, ze je to tak ako to je...
byva tu uz aj par rodin mladsich,. ktori sa celkom rozumeju a preto sa o vselicom diskutuje, a rozmysla ako to tu zmenit, inak prideme aj o gate...
3 roky sa u nas nic neurobilo a spravca-predseda stale tvrdi, ze na FOPaU nie su peniaze na nic:-/
preto chceme obehat byty, ludom povysvetlovat, dohodnut a odvolat predsedu - a aj spravcu v jednej osobe...
ak som spravne pochopil, kedze nejde o zmenu formy spravy, je mozne aj pisomne hlasovanie / samozrejeme so vsetkymi nalezitostami, ktore zakon uklada/...nemylim sa?
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

Orim Pozri príspevok
Prečo by nemohli mať:
Ak majú spoločenstvo musia mať predsedu a zhromaždenie je to zo zákona. Ak sa nespravujú sami spravuje ich správca s ktorým majú zmluvu (mandátnu) o výkone správy a schôdzu si spravia keď ju budú potrebovať. Čo tu nemôže byť spolu?
presne takto to mame...az na to, ze tu zmluvu o sprave nikto nema ani ju nevidel, a ako som pisal v prispevku vyssie, sam spravca vobec nevie, ci ju vobec ma :-(
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

lobodasdenis Pozri príspevok
Nejaký zvláštny pocit mám , lebo "reklamaciu vyuctovania za roky 2007 " odvtedy prešlo takých 18 mesiacov: A nikomu nevadí, že nič
reklamaciu za rok 2007 som podavalzaroven s reklamaciou za rok 2008 sucastne, zakon umoznuje 3 roky spatne, tusim...
nic na tom vsak nemeni fakt, ze odpoved som nedostal ano na jednu reklamaciu ... asi tak to u nas / ne /funguje
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

Elenka, dakujem za odpoved...je to presne ako si napisala, snazim sa urobit trosku poriadok, studujem zakon, rady na porade, popravde, mam z tych pojmov riadny gulas:-)
je to u nas tak, ze sme SVB, mame predsedu, ten je zaroven spravca - ci ma nejaku zmluvu, neviem, lebo ak si citala vyssie, k nijakej sa od neho nejdem dopracovat, takze neviem, na zaklade coho a ci vobec ma mandat robit nam spravu...
co sa tyka registracie SVB, mozem si to overit aj cez net? ci treba ist osobne?
...este jedna otazocka, mozno trosku od tejto temy, ale vidim z tvojich prispevkov, ze sa fakt vyznas, zaujimalo by ma, ci mame nejaku sancu uspiet, ked nas spravca porusil zakon tym, ze za roky 2007 a 2008 nepodal spravu o nakladanim s FOPaU, tak ako to kaze zakon a ci mame sancu ziskat spat odmenu za spravu, na ktoru podla tohto zakona nemal narok / teda podla mna /


Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

(3) Ak správca nepredloží vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcu sa domu a vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia v lehote podľa odseku 2, nemá až do ich predloženia nárok na platby za správu. Ak správca najneskôr v deň skončenia správy neprevedie zostatok finančných prostriedkov na účte domu v banke na účet založený novým správcom alebo spoločenstvom, je povinný zaplatiť na účet domu založený novým správcom alebo spoločenstvom úroky z omeškania.
0 0
rajolc rajolc

rajolc je offline (nepripojený) rajolc

Podľa mňa by správca a predseda SVB nemala byť tá istá osoba ,myslím si že je to ošetrené aj v 182
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

mino.k Pozri príspevok
Elenka, dakujem za odpoved...je to presne ako si napisala, snazim sa urobit trosku poriadok, studujem zakon, rady na porade, popravde, mam z tych pojmov riadny gulas:-)
je to u nas tak, ze sme SVB, mame predsedu, ten je zaroven spravca - ci ma nejaku zmluvu, neviem, lebo ak si citala vyssie, k nijakej sa od neho nejdem dopracovat, takze neviem, na zaklade coho a ci vobec ma mandat robit nam spravu...
co sa tyka registracie SVB, mozem si to overit aj cez net? ci treba ist osobne?
...este jedna otazocka, mozno trosku od tejto temy, ale vidim z tvojich prispevkov, ze sa fakt vyznas, zaujimalo by ma, ci mame nejaku sancu uspiet, ked nas spravca porusil zakon tym, ze za roky 2007 a 2008 nepodal spravu o nakladanim s FOPaU, tak ako to kaze zakon a ci mame sancu ziskat spat odmenu za spravu, na ktoru podla tohto zakona nemal narok / teda podla mna /


Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

(3) Ak správca nepredloží vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcu sa domu a vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia v lehote podľa odseku 2, nemá až do ich predloženia nárok na platby za správu. Ak správca najneskôr v deň skončenia správy neprevedie zostatok finančných prostriedkov na účte domu v banke na účet založený novým správcom alebo spoločenstvom, je povinný zaplatiť na účet domu založený novým správcom alebo spoločenstvom úroky z omeškania.
Ak ste SVB ste jednou z dvoch foriem správy. Ak je predseda tak je Vašim štatutárom ale nie správcom... to sú diametrálne odlišné pojmy. Predseda je štatutárom. Pokiaľ si správne študoval zákon 182/1993 tak v SVB je orgánom SVB zhromaždenie, rada ... ale nie predseda. Ak ste sa teda odovzdali do konania a rozhodnutia predsedu tak je to zas len o tom že možno ani Váš predseda nie je legislatívne zdatný natoľko aby dokázal Vaše SVB tak ako to káže zákon 182/1993 s novelizáciami. Ale rada je na to aby kontrolovala a žiadala od predsedu všetko tak ako chcú a vyžadujú členovia SVB uznesením zo zhromaždenia. Ak si prečítaš zákon 182/1993 odpredu aj odzadu a vrátiš sa k veciam ktoré sa Ti zdali nejasné sám na to prídeš načo tu poukazujem.
Pokiaľ predseda nepredložil správy za hospodárenie za roky čo uvádzaš vyzvite ho písomne aby tak urobil do určitého termínu a hneď mu aj oznámte čo budete od neho požadovať ak tak neurobí. Čo sa týka registra SVB nájdeš to aj na nete. Hľadaj na príslušnom OU vnútornej správy.
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

no, zakon mam vytlaceny, budem cez vikend znova studovat, lebo teda uz mam z toho hlavu jak balon:-)
co sa tyka tej odmeny, napisal som mu list, ako domovy dovernik a zaroven clen rady, vyzval som ho na okamzite vratenie neopravnene vyplatenej odmeny, citoval som zakon, atd...
odpoved? ...nakolko tato vec moze mat pravne nasledky, nebudem sa k veci vyjadrovat...to mi prislo listom
radili sme sa s pravnickou, tvrdi, ze ho vyzve na vydanie nedovodneho obohatenia, neviem vsak, ako postupovat, myslim, ze aj ludia v dome by mali byt o tom infomovany, a odsuhlasit si postup, aj pravnicka bude nieco stat...preto sa pytam, ci mame sancu uspiet a dosiahnut, aby nam tie peniaze vratil...
a este jedna pikoska - ked tak citam, co si v tomto prispevku napisala, napada mi, ze platime 100sk/byt - odmena za spravu - t.j. 3300sk za vsetky byty...ked som kontroloval ucto za roky 2007 a 2008 fakturovana suma je 4690sk...na moju otazku odpovedal, ze to je asi odmena predsedu / bez odsuhlasenia, bez upozornenia /...idem za nim bud. tyzden, preto sa teraz vela tu pytam, lebo chcem ist max. pripraveny a presne vediet, na co sa pytat a co ziadat:-)
...velka vdaka za rady, aj ked niekedy nie celkom chapem hned, ale ked si to precitam viackrat so zakonom v ruke, hadam pochopim, co sa snazis mi povedat
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mária27 Pozri príspevok
Fakt by to bolo lepšie. Najprv chceli, aby si to vlastníci robili sami , aby sa dohodli ako spoluvlastníci. Potom im chceli dať nejaký orgán, aby ho rešpektovali, aby ho nemuseli stále splnomocňovať. Ale dali spoločenstvo ako právnickú osobu, pritom sú to vlastne vlastníci. Teraz nevedia, čo je majetok spoločenstva, odkiaľ pokiaľ je právnická osoba.

Správca mal byť len dočasná záležitosť, keď neprevedie všetky byty naraz. Ľudia ale zistili, že nič nevedia robiť (nemá kto), tak nech je správca. Ten však za nich nemá rozhodovať, nech len robí papierovú robotu. Neprídu mu na schôdzu a správca začne bačovať. Tak si založia spoločenstvo na rozhodovanie, predsedu na rozkazovanie a kvázi správcu na podvádzanie. .
Pekne som to poplietla?
Mária, ale majú nádej! Možno si ju aj kúpia? Potom im bude sveta žiť, nenechajú sa obalamutiť!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

mino.k Pozri príspevok
no, zakon mam vytlaceny, budem cez vikend znova studovat, lebo teda uz mam z toho hlavu jak balon:-)
co sa tyka tej odmeny, napisal som mu list, ako domovy dovernik a zaroven clen rady, vyzval som ho na okamzite vratenie neopravnene vyplatenej odmeny, citoval som zakon, atd...
odpoved? ...nakolko tato vec moze mat pravne nasledky, nebudem sa k veci vyjadrovat...to mi prislo listom
radili sme sa s pravnickou, tvrdi, ze ho vyzve na vydanie nedovodneho obohatenia, neviem vsak, ako postupovat, myslim, ze aj ludia v dome by mali byt o tom infomovany, a odsuhlasit si postup, aj pravnicka bude nieco stat...preto sa pytam, ci mame sancu uspiet a dosiahnut, aby nam tie peniaze vratil...
a este jedna pikoska - ked tak citam, co si v tomto prispevku napisala, napada mi, ze platime 100sk/byt - odmena za spravu - t.j. 3300sk za vsetky byty...ked som kontroloval ucto za roky 2007 a 2008 fakturovana suma je 4690sk...na moju otazku odpovedal, ze to je asi odmena predsedu / bez odsuhlasenia, bez upozornenia /...idem za nim bud. tyzden, preto sa teraz vela tu pytam, lebo chcem ist max. pripraveny a presne vediet, na co sa pytat a co ziadat:-)
...velka vdaka za rady, aj ked niekedy nie celkom chapem hned, ale ked si to precitam viackrat so zakonom v ruke, hadam pochopim, co sa snazis mi povedat
Balon namiesto hlavy ešte len príde... chvíľku to prečítané treba nechať medzi ušami a potom už len jedným uchom vypustíš postupne ako to v tej hlave bude. To chce chvíľku osvojovania pojmov a hneď budeš vdieť aj súvislosti. Ono ak ste SVB predsedovi sa na zhromaždení odsúhlasuje uznesením odmena ale len tak sám od seba si ju nesmie faktúrovať ani náhodou... ak nemá zápisnice tak má smolu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Veľmi pekne... Pri prvých prevodoch bytov sa zakladali SVB (boli to mestské byty, služobné byty....) lebo to bolo samozrejme to najjednoduchšie aby sa byty mohli previesť do osobného vlastníctva a myslím, že potom sa aj jednoducho dobre vykonávala správa takto prevedených bytov lebo vlastníci boli nielen vlastníci ale aj formou správy a "správcovia" nemali žiadnu zodpovednosť za chod a stav po každej stránke. Asi tak ... Predseda ani netušil že by mohol rozkazovať lebo legislatívne bol predsedom a ďalej netušil rozsah svojich právomocí. Ale "správca" ktorý si do mandátnej zmluvy uviedol veľa činností v mene vlastníkov bytov si účtoval poplatok za správu ale vykonával len účtovníctvo lebo to bolo jediné ktoré musel vykonávať. Vlastníci boli spokojní... mali "správcu" mali predsedu a veľkú spotrebu na UK, TUV, vodnostočnom... všetky straty na potrubí si dali do RV svojich zákazníkov lebo nemali ciachované vodomery a "správca" bol celý vytešený lebo si dokonca mohol dať mzdy pracovníčok do fixnej zložky tepla a TUV. Celkom pekná rozprávka mi z toho vyšla, však? Ale bohužiaľ je zo života nášho domu. Takže poprosím za pochopenie ale je to názorný príklad ako dokáže "správca" využiť legislatívnu neznalosť svojich zákazníkov a prispievateľov na jeho prosperitu a samozrejme aj nároku na primeraný zisk.
Tak ty si mi na ten vrkoč krásne uviazala mašľu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

mino.k Pozri príspevok
mame to takto: mame zalozene SVB, dozornu radu - jej clenom som od leta aj ja, ale este sme sa ani raz nestretli, nakolko zvysny dvaja maju na " haku "...
spravuje nas spravca, ktory sa dal zaroven uz davno zvolit aj za predsedu - v nasom dome vobec nebyva / asi je to pre neho pohodlnejsie a hlavne asi neprehladnejsie /
v nasom dome je dost dochodcov, nerozumeju veciam, su radi, ze je to tak ako to je...
byva tu uz aj par rodin mladsich,. ktori sa celkom rozumeju a preto sa o vselicom diskutuje, a rozmysla ako to tu zmenit, inak prideme aj o gate...
3 roky sa u nas nic neurobilo a spravca-predseda stale tvrdi, ze na FOPaU nie su peniaze na nic:-/
preto chceme obehat byty, ludom povysvetlovat, dohodnut a odvolat predsedu - a aj spravcu v jednej osobe...
ak som spravne pochopil, kedze nejde o zmenu formy spravy, je mozne aj pisomne hlasovanie / samozrejeme so vsetkymi nalezitostami, ktore zakon uklada/...nemylim sa?
Presne toto sa udialo pred vianocmi v jednom dome tu poblízku. Predseda a kvázisprávca bačovali, peniaze obracali cez firmy svojich synov, tri babky z dozornej rady ani nevedeli čo majú kontrolovať ...
Prevrat urobili mladí, čo sa zišli, naštudovali zákon, pripravili odvolanie predsedu a radu, vysvetlili všetko ostatným (volali si ich po poschodiach) ... Teraz je z každého poschodia je niekto v dozorrnej rade - je ich 12, majú nového predsedu, v gmaili majú skupinu - stále niečo navrhujú a všetko si preposielajú, schádzajú sa každý týždeň a zírajú, čo ten kvázisprávca navyvádzal, idú ho vymeniť, už si vyžiadali ponuky od iných správcov.

Na výmenu kvázisprávcu netreba 2/3, stačí nadpolovičná väčšina - aj prítomných, aj písomné hlasovanie. Ide vlastne o obyčajné objednávky niektorých prác. Hlavne si ale dobre naštylizujte zmluvu s ním, aby mohol robiť len to, čo vy rozhodnete. Tá zmluva musí obsahovať všetko, lebo takýto "správca" na mandátnu zmluvu nemá povinnosti správcu, ktoré sú uvedené v zákone. Držím palce.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Mária27 Pozri príspevok
Presne toto sa udialo pred vianocmi v jednom dome tu poblízku. Predseda a kvázisprávca bačovali, peniaze obracali cez firmy svojich synov, tri babky z dozornej rady ani nevedeli čo majú kontrolovať ...
Prevrat urobili mladí, čo sa zišli, naštudovali zákon, pripravili odvolanie predsedu a radu, vysvetlili všetko ostatným (volali si ich po poschodiach) ... Teraz je z každého poschodia je niekto v dozorrnej rade - je ich 12, majú nového predsedu, v gmaili majú skupinu - stále niečo navrhujú a všetko si preposielajú, schádzajú sa každý týždeň a zírajú, čo ten kvázisprávca navyvádzal, idú ho vymeniť, už si vyžiadali ponuky od iných správcov.

Na výmenu kvázisprávcu netreba 2/3, stačí nadpolovičná väčšina - aj prítomných, aj písomné hlasovanie. Ide vlastne o obyčajné objednávky niektorých prác. Hlavne si ale dobre naštylizujte zmluvu s ním, aby mohol robiť len to, čo vy rozhodnete. Tá zmluva musí obsahovať všetko, lebo takýto "správca" na mandátnu zmluvu nemá povinnosti správcu, ktoré sú uvedené v zákone. Držím palce.
Ja robím správu bytov na mandátnu zmluvu, ale mame tam zakotvený celý zákon 182/1993, stretávame sa s predsedom, radou, zhromaždenia mame podľa potreby, predseda má presne vymedzené práva a povinnosti, kontroluje účty kedy chce - cez IB, skrátka funguje to v pohode.Neviem si predstaviť, že by som byty spravovala opisovaným spôsobom. Nabieha mi z toho husia koža.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

mino.k Pozri príspevok
no, zakon mam vytlaceny, budem cez vikend znova studovat, lebo teda uz mam z toho hlavu jak balon:-)
co sa tyka tej odmeny, napisal som mu list, ako domovy dovernik a zaroven clen rady, vyzval som ho na okamzite vratenie neopravnene vyplatenej odmeny, citoval som zakon, atd...
odpoved? ...nakolko tato vec moze mat pravne nasledky, nebudem sa k veci vyjadrovat...to mi prislo listom
radili sme sa s pravnickou, tvrdi, ze ho vyzve na vydanie nedovodneho obohatenia, neviem vsak, ako postupovat, myslim, ze aj ludia v dome by mali byt o tom infomovany, a odsuhlasit si postup, aj pravnicka bude nieco stat...preto sa pytam, ci mame sancu uspiet a dosiahnut, aby nam tie peniaze vratil...
a este jedna pikoska - ked tak citam, co si v tomto prispevku napisala, napada mi, ze platime 100sk/byt - odmena za spravu - t.j. 3300sk za vsetky byty...ked som kontroloval ucto za roky 2007 a 2008 fakturovana suma je 4690sk...na moju otazku odpovedal, ze to je asi odmena predsedu / bez odsuhlasenia, bez upozornenia /...idem za nim bud. tyzden, preto sa teraz vela tu pytam, lebo chcem ist max. pripraveny a presne vediet, na co sa pytat a co ziadat:-)
...velka vdaka za rady, aj ked niekedy nie celkom chapem hned, ale ked si to precitam viackrat so zakonom v ruke, hadam pochopim, co sa snazis mi povedat
V mojom príspevku č. 8 som ti napísal zhruba postup, prečo nechceš podľa toho postupovať? Čo z toho bolo napísané nepochopiteľne? Platí to v plnom rozsahu keď ako píšeš predseda-správca nie je ani z vášho domu. Keďže sa chcete spravovať sami je treba na zmenu správy 2/3 väčšina (minimálne) čiže 22 hlasov majiteľov bytov. Potom riešte to ostatné či vás niekto okrádal a podobne. Samozrejme že vám terajší správca v tom nepomôže.
Naposledy upravil Orim : 29.01.10 at 01:15
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

Orim Pozri príspevok
V mojom príspevku č. 8 som ti napísal zhruba postup, prečo nechceš podľa toho postupovať? Čo z toho bolo napísané nepochopiteľne? Platí to v plnom rozsahu keď ako píšeš predseda-správca nie je ani z vášho domu. Keďže sa chcete spravovať sami je treba na zmenu správy 2/3 väčšina (minimálne) čiže 22 hlasov majiteľov bytov. Potom riešte to ostatné či vás niekto okrádal a podobne. Samozrejme že vám terajší správca v tom nepomôže.
Prepac Orim ale neda mi nereagovat na Tvoju radu.
Ked maju vytvorene SVB (a podla toho co tu uz bolo napisane o tom nepochybujem)tak nepotrebuju na zmenu predsedu 2/3 hlasov. Postacuje nadpolovicna vacsina. V ich pripade sa nejedna o zmenu spravy ako pises!
Naposledy upravil RomanNR : 29.01.10 at 09:42
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

Orim Pozri príspevok
V mojom príspevku č. 8 som ti napísal zhruba postup, prečo nechceš podľa toho postupovať? Čo z toho bolo napísané nepochopiteľne? Platí to v plnom rozsahu keď ako píšeš predseda-správca nie je ani z vášho domu. Keďže sa chcete spravovať sami je treba na zmenu správy 2/3 väčšina (minimálne) čiže 22 hlasov majiteľov bytov. Potom riešte to ostatné či vás niekto okrádal a podobne. Samozrejme že vám terajší správca v tom nepomôže.
tvoja rada mi velmi pomohla, mam to napisane na papieriku, ale musim mat nastudovane aj ostatne veci, aby som vedel argumentovat a aj ostatnym ludom z baraku vysvetlit co ma robit -nerobi, co nema robit - robi...
musim sa pripravit, preto zhromazdujem vsetky info, aby som tam nakoniec nebol ja za vola:-)
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

RomanNR Pozri príspevok
Prepac Orim ale neda mi nereagovat na Tvoju radu.
Ked maju vytvorene SVB (a podla toho co tu uz bolo napisane o tom nepochybujem)tak nepotrebuju na zmenu predsedu 2/3 hlasov. Postacuje nadpolovicna vacsina. V ich pripade sa nejedna o zmenu spravy ako pises!
Ja som nepísal, že na zmenu predsedu je treba 2/3 hlasov.

Predseda = správca je to náhoda?
Správca = predseda je to to isté ako v predchádzajúcom riadku.
Predpokladám, že predseda keď tam nebýva nie je ani majiteľom niektorého z bytov vo vašom spoločenstve.
Na zmenu správy sú treba 2/3 to je jasné. Vás spravuje niekto iný, zároveň vám robí predsedu a chcete sa spravovať vy to je zmena správy to sú 2/3 hlasov. Že ten doryčný je aj predseda nič na tom nemení, na jeho zmenu vám stačí nadpolovičná väčšina hlasov. Ak ho zrušíte ako predsedu ešte vám ostane ako správca a to nechcete.
Ak je váš predseda majiteľ nejakého bytu vo vašom spoločenstve treba len nadpolovičné väčšina hlasov na nápravu vašich problémov to je 17 a správu už nemusíte s ním riešiť ak vám nepredloží nejaký dokument podpísaný s SVB (nemože to podpísať on ako predseda dohodu sám so sebou) riešite si to potm všetko sami ak si nenajdete niekoho iného.

pardon ja som odpovedal aj Romanovi aj minovi.k
Naposledy upravil Orim : 29.01.10 at 14:00
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Orim, veď oni nemajú správcu, ani nechcú meniť formu správy.
Oni majú formu správy SVB, majú predsedu SVB a radu SVB. SVB je na to, aby robilo správu domu. Nemôžu mať inú správu, iného správcu, ani ho nemajú. Majú len niekoho (asi bez akejkoľvek zmluvy) na výkon nejakej práce pre SVB a volajú ho nesprávne "správca". Nech je to ktokoľvek (napr. aj tá istá osoba, čo je predseda), tento človek sa nemôže volať správca a ani nemá povinnosti správcu uvedené v zákone. Ak ho chcú zrušiť alebo vymeniť, nemusia mať 2/3 hlasov.
Naposledy upravil Mária27 : 30.01.10 at 20:05
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať