Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Prosím Vás, môže si živnostník v oblasti elektroinštalaterstva, oprava a udžba elektrických zariadení uplatniť PAUŠÁLNE VYDAVKY, kolko percent????
Dakujem
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mondes Pozri príspevok
Ste zlatí,ďakujem pekne. Ale on má v živnostenskom na 1. mieste železobetonárske práce. To nie je 60%? Akurát by si musel opraviť faktúry a prepísať tie ostatné stavebné práce na železobetonárske. Nemám pravdu? Veď minulý rok mu to robila účtovnícka firma a automaticky mu dala 60%. To len ja sa v tom vŕtam. Vďaka.
Ak má remeslnú živnosť a okrem nej by vykonával aj inú ako remeselnú , napr.voľnú , tak už nemá nárok na 60% . Opravovať faktúry nie sú tým najlepším riešením .Treba myslieť aj na odberateľa prác . Takže plynie tam aj nejaká záruka iné podstatné veci z dodaných prác.Takže upravovať a prepisovať nedoporučujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
mondes, nie je podstatné čo má v živ.liste - samozrejme musí to byť remeselná živnosť, ale akú prácu skutočne vykonával a faktúroval. A k tomu okrem faktúry potrebuje aj nejakú zmluvu...
No ako som vyššie písala, že fakturuje za vykonané stavebné práce železobetonárske, ale má faktúru aj na ostatné stavebné práce. Nemôžem nikde nájsť, či železobetonárstvo je remeselná živnosť. Zmluvu má.
Naposledy upravil mondes : 13.02.10 at 09:26
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Takže som za to , že 60% mu neprináleží , nakoľko sú tam voľné živnosti ....
Prináleží mu len 40%

Poznámka:
V rámci živnostenského oprávnenia je možné vykonávať aj:
-prípravné práce pre uskutočňovanie stavieb
-dokončovacie stavebné práce pri uskutočňovaní exteriérov a interiérov.
Živnostenské oprávnenie zahŕňa výlučne dodávku stavieb, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie a nie jednotlivé remeselné živnosti. Verejnoprávnu ochranu (kvalitu) stavby garantuje odborne spôsobilá osoba – stavbyvedúci.

Poznámka:
V rámci živnostenského oprávnenia nie je možné vykonávať jednotlivé remeselné živnosti.

http://www.porada.sk/t124299-zoznam-...un-2009-a.html

Takže nad remeselnými činnosťami ani neuvažujte .
Zitka tak toto ma dostalo.
Teda ak vykonávm nejakú remeselnú činnosť, tak musím mať živnosť na dodávku stavieb? Načo sú potom uvádzané v zákone. Neodporuje to vlastne zákonu?
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

veronikasad Pozri príspevok
mondes, nie je podstatné čo má v živ.liste - samozrejme musí to byť remeselná živnosť, ale akú prácu skutočne vykonával a faktúroval. A k tomu okrem faktúry potrebuje aj nejakú zmluvu...
Nestaší ak má len faktúry?
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Ešte taká drobnosť. Va výpise z daňového priznania pre SP je treba uviesť v akej sústave sa účtovalo: JU alebo PU. Ale paušalistu robím prvý krát a tak neviem čo mám dať. Podľa mňa nič. Kedže nevedie účtovníctvo.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

mariana11 Pozri príspevok
Ešte taká drobnosť. Va výpise z daňového priznania pre SP je treba uviesť v akej sústave sa účtovalo: JU alebo PU. Ale paušalistu robím prvý krát a tak neviem čo mám dať. Podľa mňa nič. Kedže nevedie účtovníctvo.
Keď ja robím paušál, tak dávam vedenie JU.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Manual Pozri príspevok
Keď ja robím paušál, tak dávam vedenie JU.
Vyzerá to logicky. Ale raz som tu na podobnú tému debatoval a nebolo to celkom jasné.
Ak vediem celý rok JÚ a potom sa rozhodnem pre paušálne výdavky, potom podľa zákona o účtovníctve nie som účtovná jednotka a nevediem žiadne účtovníctvo. A čo teraz? (Ja tiež v tom výkaze uvádzam JÚ)

§ 1
Predmet úpravy


(1) Tento zákon upravuje


a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)

b) rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky.

(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

§ 2
Všeobecné ustanovenia

(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).

0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ano som si vedomý že paušalista nevedie účtovníctvo. Otvoril som Alfu v ktorej robím, tam automaticky SW vo Výpise zakrížkuje JU. Takže ako som písal predtým že: .. dávam tam JU, ono to SW tam dá automaticky a odkliknúť sa to nedá. Predsa pre takúto kozmetickú vadu nebudem Výpis vypĺňať ručne...
Ale podľa môjho názoru pre SP je to nepodstatné. Podstatný je pre ňu správne vypočítaný VZ pre odvody.
0 0
evucha1 evucha1

evucha1 je offline (nepripojený) evucha1

Mohla by som sa ešte opýtať čo s nezaplatenými faktúrami z roku 2009? Mám živnostníka, ktorý bol časť roka zamestnancom a potom živnostníkom. Dostal dotáciu z úradu práce. Uplatňujem mu pauášlne výdavky. Dotáciu aj príjmy spočítam a uplatním mu 40% pauášlne výdavky. Má však jednu vystavenú faktúru zaplatenú až v roku 2010. Tento príjem ma tento rok nezaujíma? Budem ho daniť až v roku 2010? Ďakujem
Naposledy upravil evucha1 : 28.02.10 at 11:03
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

evucha1 Pozri príspevok
Mohla by som sa ešte opýtať čo s nezaplatenými faktúrami z roku 2009? Mám živnostníka, ktorý bol časť roka zamestnancom a potom živnostníkom. Dostal dotáciu z úradu práce. Uplatňujem mu pauášlne výdavky. Dotáciu aj príjmy spočítam a uplatním mu 40% pauášlne výdavky. Má však jednu vystavenú faktúru zaplatenú až v roku 2010. Tento príjem ma tento rok nezaujíma? Budem ho daniť až v roku 2010? Ďakujem
Nechápem akú si položila otázku? Však príjem je vtedy keď uhradíš.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

evucha1 Pozri príspevok
Mohla by som sa ešte opýtať čo s nezaplatenými faktúrami z roku 2009? Mám živnostníka, ktorý bol časť roka zamestnancom a potom živnostníkom. Dostal dotáciu z úradu práce. Uplatňujem mu pauášlne výdavky. Dotáciu aj príjmy spočítam a uplatním mu 40% pauášlne výdavky. Má však jednu vystavenú faktúru zaplatenú až v roku 2010. Tento príjem ma tento rok nezaujíma? Budem ho daniť až v roku 2010? Ďakujem
Faktúra zaplatená v r. 2010 bude príjmom roku 2010 - čiže až v budúcoročnom DP.
0 0
evucha1 evucha1

evucha1 je offline (nepripojený) evucha1

Myslela som tým, že príjem z faktúry bol až v roku 2010. Či sa to v roku 2009 niekde uvádza, keď si uplatňuje paušálne výdavky.
0 0
evucha1 evucha1

evucha1 je offline (nepripojený) evucha1

Ďakujem
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Do príjmov r.2009 faktúru nezahrnieš, avšak pri paušálnych výdavkoch je potrebné okrem evidencie prijmov viesť aj evidenciu pohľadávok a zásob. Takže zostatok pohľadávok za r.2009 bude vlastne suma tejto faktúry.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Blankake Pozri príspevok
Faktúra zaplatená v r. 2010 bude príjmom roku 2010 - čiže až v budúcoročnom DP.
Prosím Vás, ak mám prípad, že bola platba za poskytnuté služby pripísaná na bankový účet živnostníka "A" hneď na začiatku januára 2010, ale platiteľ (odberateľ služby-tiež živnostník "B") ju uhrádzal ešte v roku 2009 (31.12.2009), správne tomu rozumiem, že:

- živnostník "A" si zahrnie tento príjem až do daňového priznania za rok 2010 (uplatňuje si paušálne výdavky)?

Je to tak, prosím Vás?

A to platí, prosím aj v prípade, ak by si živnostník "B" viedol jednoduché účtovníctvo a teda si zahrnul tento výdaj do daňového priznania za rok 2009?

Prosím, poradíte mi?

Ďakujem veľmi pekne!
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

emarosl Pozri príspevok
Prosím Vás, ak mám prípad, že bola platba za poskytnuté služby pripísaná na bankový účet živnostníka "A" hneď na začiatku januára 2010, ale platiteľ (odberateľ služby-tiež živnostník "B") ju uhrádzal ešte v roku 2009 (31.12.2009), správne tomu rozumiem, že:

- živnostník "A" si zahrnie tento príjem až do daňového priznania za rok 2010 (uplatňuje si paušálne výdavky)? áno

Je to tak, prosím Vás?

A to platí, prosím aj v prípade, ak by si živnostník "B" viedol jednoduché účtovníctvo a teda si zahrnul tento výdaj do daňového priznania za rok 2009?

Prosím, poradíte mi?

Ďakujem veľmi pekne!
Je jedno, či si vedie jednoduché účtovníctvo alebo uplatňuje paušálne výdavky - princíp je rovnaký. Uhradenú platbu si môže dať len do toho roku, v ktorom bola reálne uskutočnená.
1 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

emarosl Pozri príspevok
Prosím Vás, ak mám prípad, že bola platba za poskytnuté služby pripísaná na bankový účet živnostníka "A" hneď na začiatku januára 2010, ale platiteľ (odberateľ služby-tiež živnostník "B") ju uhrádzal ešte v roku 2009 (31.12.2009), správne tomu rozumiem, že:

- živnostník "A" si zahrnie tento príjem až do daňového priznania za rok 2010 (uplatňuje si paušálne výdavky)?

Je to tak, prosím Vás?

A to platí, prosím aj v prípade, ak by si živnostník "B" viedol jednoduché účtovníctvo a teda si zahrnul tento výdaj do daňového priznania za rok 2009?

Prosím, poradíte mi?

Ďakujem veľmi pekne!
To ako druhá strana vedie účtovníctvo ťa nemusí zaujímať. V prípade paušálnych výdavkoch aj vedenia účtovníctva je príjem živnostníka A az v roku 2010. A výdavok živnostíka B bude v roku 2009.
Naposledy upravil mariana11 : 21.03.10 at 07:31 Dôvod: gramatická chyba
1 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

mariana11 Pozri príspevok
To ako druhá strana vedie účtovníctvo ťa nemusí zaujímať. V prípade paušálnych výdavkoch aj vedenia účtovníctva je príjem živnostníka A az v roku 2010. A výdavok živnostíka B bude v roku 2009.
Ďakujem ti veľmi pekne, Mariana11! Aj tebe Xanti!
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Blankake Pozri príspevok
Je jedno, či si vedie jednoduché účtovníctvo alebo uplatňuje paušálne výdavky - princíp je rovnaký. Uhradenú platbu si môže dať len do toho roku, v ktorom bola reálne uskutočnená.
Aj tebe, Blankake, dakujem pekne! Takže je to príjem roku 2010 a mňa teda táto platba nezaujíma teraz, keď robím živnostníkovi A priznanie k dani z príjmov za rok 2009... Ďakujem pekne ešte raz všetkým za cennú pomoc!
0 0
sepka sepka

sepka je offline (nepripojený) sepka

Prosím o radu, manžel je elektrikár, robí ale nielen montáž a údržbu, ale aj projekty-spadá to do remeselnej živnosti? Nikde som nenašla rozdelenie, či len manuálne, alebo aj projekcia. Podľa znenia zo živnostenského zákona je podmienená remeselná živnosť"Za remeselné živnosti sú podľa § 21 živnostenského zákona považované také činnosti, ktorých vykonávanie je podmienené preukázaním odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore. Odborná spôsobilosť sa preukazuje:
- výučným listom
- iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo študijného odboru (maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom, osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky).
Projektovať tiež môže, len na základe oprávnenia § 24 ost.A.
Ďakujem za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať