Zavrieť

Porady

Vysporiadanie BSM po rozvode - prosím o pomoc...

Dobry vecer,
chcem Vas poprosit o Vas nazor resp. skusenosti s rozdelenim BSM po rozvode, nakolko ma to coskoro caka a mam velky strach, co sa moze stat...
Este pred svatbou som brala hypoteku, kde mi vtedy moj buduci manzel siel ako spoludlznik, nakolko z mojho prijmu v tom case samej uver nevysiel.
Kratko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napisal 1/1, cize sme sa stali kazdy vlastnikom polovice bytu.
Uver si platim od zaciatku az dodnes ja z mojho uctu (nakolko je nan naviazana automaticka splatka hypoteky), len pocas mojej materskej (cca 1 rok) mi moj ex prispieval na ucet, nakolko mi materska nepostacovala na splatku.
Situacia je taka, ze moj ex chce teraz odo mna vyplatit polovicu bytu.
Viete mi niekto poradit, ci ma na to narok, kedze byt nieje este ani z daleka splateny a uver si platim poctivo ja?
Som z toho uz na prasky a velmi sa bojim, ze budem musiet predat byt a zacat odznova...
Vopred dakujem za kazdy nazor.
Usporiadat
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Mária27 Pozri príspevok
Stále nerozumiem, prečo chcete mať byt v podielovom spoluvlastníctve. Veď práve vtedy by mal on vo vlastníctve 1/2 bytu a mohol by žiadať za ňu peniaze. Že majú aj iné dlhy, alebo kto čo kedy platil, by v takom prípade boli iné problémy, netýkali by sa jeho vlastníctva, aj keď vznik týchto úkonov spolu súvisel.

Naopak, ak je byt v BSM, súd rozhodne, komu byt po rozvodne pripadne do vlastníctva (ak sa nedohodnú). Tam sa dajú oddeliť peniaze zaplatené pred manželstvom a odpočítať z BSM, aj dlh na byt, teda vyplácala by ho len z malej čiastky splatenej spolu počas manželstva..
Ja chcem uz docielit, aby bol byt napisany len na mna a chcem len vediet, na co ma podla vyssie uvedeno narok moj ex.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Byt je v BSM a je to (podľa mňa) pre teba lepšie. Súd vtedy rozhoduje, komu byt pripadne. Keďže máš väčšiu zásluhu na jeho získaní, byt bude patriť tebe. To je jedna vec, kto byt získa, nie koľko bude druhého vyplácať.

BSM sa delí tak, že sa spočíta hodnota majetku nadobudnutého počas manželstva, odpočítajú sa veci, ktoré jeden získal darom a pod., odpočítajú sa peniaze, ktoré jeden zaplatil zo svojho výlučného majetku a zvyšok sa vydelí dvomi. Ty si platila zo svojho veľa zaslobodna, to sa odpočíta. Čo si platila počas manželstva sa neodpočíta, lebo to ste platili spolu - to boli spoločné príjmy (nezáleží z ktorého platu sa čo platilo).
Čiže do masy BSM sa z bytu započíta len hodnota, ktorú ste zaplatili počas manželstva. Byt nemá hodotu hotového bytu, lebo nie je splatený.

Ak získaš byt z BSM ty, prakticky mu z neho vyplatíš polovicu toho, čo ste zaplatili zaň počas maželstva. Keby bol byt z BSM náhodou prisúdený jemu, musel by ti vyplatiť všetko, čo si zaplatila zaslobodna a polovicu toho, čo ste uhradili za byt v manželstve. To, čo si splácala za byt po rozvode, je už hodnota mimo BSM. Ak by získal byt on, tieto ´dalšie peniaze by ti musel vyplatiť ako iný dlh.

Teraz - ak by bol byt v podielovom vlastíctve, patrila by každému 1/2. Tá polovica by bola jeho určite, musela by si ho vyplatiť, ak by si chcela mať vo vlastníce obe polovice. Byt by nebol v BSM, o peniaze zaň by ste sa mohli súdiť v inom procese (nie pri delení BSM).

Určite nezabudni požiadať súd o rozdelenie BSM do troch rokov od rozvodu, aby si byt získala. On vyčkáva preto, lebo teraz je to v BSM, ale po troch rokoch sa to zo zákona zmení na podielové spoluvlastníctvo a on automaticky získa do vlastníctva 1/2 bytu, ktorú by si musela od neho potom kúpiť.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária
nechcem sa hádať. Ale ak byt patrí do BSM, tak tá nešťastná hypo ktorá vlastne stála na začiatku kúpy bytu do BSM nepatrí. Je výlučným vlastníctvom Zuzdur.

Už to je zlé, že jej ex je len spoludlžník a nie spolužiadateľ. Tam je pes zakopaný, lebo môj názor ak byt patrí do BSM tak ako celok. A jej ex má nárok na vyplatenie BSM. A jej ex vôbec nemusí zaujímať to, ž e ona má vlastnú hypotéku, lebo tú brala pred manželstvom.

Toto si myslím, že je závažné pochybenie. Preto je lepšie mať byt v podielom a na súde dokazovať že podiel Zuzdur je 830 000 ku 1 podielu jej ex.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Mária27 Pozri príspevok
Byt je v BSM a je to (podľa mňa) pre teba lepšie. Súd vtedy rozhoduje, komu byt pripadne. Keďže máš väčšiu zásluhu na jeho získaní, byt bude patriť tebe. To je jedna vec, kto byt získa, nie koľko bude druhého vyplácať.

BSM sa delí tak, že sa spočíta hodnota majetku nadobudnutého počas manželstva, odpočítajú sa veci, ktoré jeden získal darom a pod., odpočítajú sa peniaze, ktoré jeden zaplatil zo svojho výlučného majetku a zvyšok sa vydelí dvomi. Ty si platila zo svojho veľa zaslobodna, to sa odpočíta. Čo si platila počas manželstva sa neodpočíta, lebo to ste platili spolu - to boli spoločné príjmy (nezáleží z ktorého platu sa čo platilo).
Čiže do masy BSM sa z bytu započíta len hodnota, ktorú ste zaplatili počas manželstva. Byt nemá hodotu hotového bytu, lebo nie je splatený.

Ak získaš byt z BSM ty, prakticky mu z neho vyplatíš polovicu toho, čo ste zaplatili zaň počas maželstva. Keby bol byt z BSM náhodou prisúdený jemu, musel by ti vyplatiť všetko, čo si zaplatila zaslobodna a polovicu toho, čo ste uhradili za byt v manželstve. To, čo si splácala za byt po rozvode, je už hodnota mimo BSM. Ak by získal byt on, tieto ´dalšie peniaze by ti musel vyplatiť ako iný dlh.

Teraz - ak by bol byt v podielovom vlastíctve, patrila by každému 1/2. Tá polovica by bola jeho určite, musela by si ho vyplatiť, ak by si chcela mať vo vlastníce obe polovice. Byt by nebol v BSM, o peniaze zaň by ste sa mohli súdiť v inom procese (nie pri delení BSM).

Určite nezabudni požiadať súd o rozdelenie BSM do troch rokov od rozvodu, aby si byt získala. On vyčkáva preto, lebo teraz je to v BSM, ale po troch rokoch sa to zo zákona zmení na podielové spoluvlastníctvo a on automaticky získa do vlastníctva 1/2 bytu, ktorú by si musela od neho potom kúpiť.
Nerozumiem dosť dobre tomu, že "som dosť platila zaslobodna"... myslíš to, že som byt zaplatila z hypotéky - tých 800.000,-?
Kedy kto čo zaplatil zo svojho výlučného vlastníctva, keď je byt na hypotéku...?
Prepáč, ale skúsiš mi to vysvetliť ešte viac po lopate?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzdur Pozri príspevok
Takze to spada teda do BSM? Ma narok na 1/2 bytu podla tohto?
Ak by to bolo tak ako píše Mária, tak naozaj exovi dáš prachy za polku bytu a ty budeš splácať ten byt do konca života.
A on si bude mädliť ruky.

Preto som chcela vedieť tie veci kolo katastra. Aby sa dal aplikovať postup, kt. navrhol už Shrek.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Xanti Pozri príspevok
Mária
nechcem sa hádať. Ale ak byt patrí do BSM, tak tá nešťastná hypo ktorá vlastne stála na začiatku kúpy bytu do BSM nepatrí. Je výlučným vlastníctvom Zuzdur.

Už to je zlé, že jej ex je len spoludlžník a nie spolužiadateľ. Tam je pes zakopaný, lebo môj názor ak byt patrí do BSM tak ako celok. A jej ex má nárok na vyplatenie BSM. A jej ex vôbec nemusí zaujímať to, ž e ona má vlastnú hypotéku, lebo tú brala pred manželstvom.

Toto si myslím, že je závažné pochybenie. Preto je lepšie mať byt v podielom a na súde dokazovať že podiel Zuzdur je 830 000 ku 1 podielu jej ex.
Ja už tomu nerozumiem zdá sa vôbec
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Xanti Pozri príspevok
Ak by to bolo tak ako píše Mária, tak naozaj exovi dáš prachy za polku bytu a ty budeš splácať ten byt do konca života.
A on si bude mädliť ruky.

Preto som chcela vedieť tie veci kolo katastra. Aby sa dal aplikovať postup, kt. navrhol už Shrek.
To by bolo pekné svinstvo ináč... chlap by prišiel k peniazom ZA NIČ !
Juj, už mám nervy z toho, ako to dopadne...
V každom prípade idem ja čo najskôr podať žiadosť o vysporiadanie BSM, nech to mám už z krku, nechcem už žiť v takejto neistote, čo bude a kam s malym pojdeme, keďže na vyplatenie pánka nemám ani náhodou peniaze.
Kočky, nemáte nejaký dobrý vzor, ako napísať žiadosť na vysporiadanie?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzdur Pozri príspevok
To by bolo pekné svinstvo ináč... chlap by prišiel k peniazom ZA NIČ !
Juj, už mám nervy z toho, ako to dopadne...
V každom prípade idem ja čo najskôr podať žiadosť o vysporiadanie BSM, nech to mám už z krku, nechcem už žiť v takejto neistote, čo bude a kam s malym pojdeme, keďže na vyplatenie pánka nemám ani náhodou peniaze.
Kočky, nemáte nejaký dobrý vzor, ako napísať žiadosť na vysporiadanie?
Zuzdur,
neponáhlaj ešte máš trošku času. Ako ja sa môžem mýliť, skôr sa vyznám v hypo a preto mi nejdú do hlavy tie veci taký dlhý prevod vlastníckych práv. Vydrž, iste na niečo dobré prídeme spoločnými silami.
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
zuzdur Pozri príspevok
Dobry vecer,
chcem Vas poprosit o Vas nazor resp. skusenosti s rozdelenim BSM po rozvode, nakolko ma to coskoro caka a mam velky strach, co sa moze stat...
Este pred svatbou som brala hypoteku, kde mi vtedy moj buduci manzel siel ako spoludlznik, nakolko z mojho prijmu v tom case samej uver nevysiel.
Kratko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napisal 1/1, cize sme sa stali kazdy vlastnikom polovice bytu.
Uver si platim od zaciatku az dodnes ja z mojho uctu (nakolko je nan naviazana automaticka splatka hypoteky), len pocas mojej materskej (cca 1 rok) mi moj ex prispieval na ucet, nakolko mi materska nepostacovala na splatku.
Situacia je taka, ze moj ex chce teraz odo mna vyplatit polovicu bytu.
Viete mi niekto poradit, ci ma na to narok, kedze byt nieje este ani z daleka splateny a uver si platim poctivo ja?
Som z toho uz na prasky a velmi sa bojim, ze budem musiet predat byt a zacat odznova...
Vopred dakujem za kazdy nazor.
Nechcem byť drzá, ale môžeš mi dať č. LV a k.ú. a číslo bytu? Chcem si len niečo overiť. Môžeš aj SS.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

14igor Pozri príspevok
Xanti.

Aj v podielovom spoluvlastníctve by mal každý polovicu, (lebo síce hocijako platili 1 / 830000), ale v KPZ sa dohodli (pol na pol) / podpísali a podľa tejto dohody dali aj návrh na vklad.

Neviem, čo by si dokázala oproti tým formuláciám na konci KPZ (prečítali / porozumeli / podpísali na znak súhlasu ).
Igor ja toto beriem, a tiež mi vrta hlavou tento príspevok
Mgr.Shrek Pozri príspevok
Napriek tomu, že na LV ste zapísaní podielom1/2, platí zásada, že údaje v LV sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak. A opak je preukázaný kúpnou zmluvou, kde tvoj podiel je 800 000 častí a jeho 1 časť.
Takže šancu dokázať by to mala si myslím.

Ale môžem sa mýliť nepopieram.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Xanti Pozri príspevok
Zuzdur,
neponáhlaj ešte máš trošku času. Ako ja sa môžem mýliť, skôr sa vyznám v hypo a preto mi nejdú do hlavy tie veci taký dlhý prevod vlastníckych práv. Vydrž, iste na niečo dobré prídeme spoločnými silami.
VEĽMI SI CENÍN SNAHU VÁS VŠETKÝCH, VEĽKÁ VĎAKA VÁM... . Isto na niečo s vašou pomocou prídeme.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

ivica sisolak Pozri príspevok
Nechcem byť drzá, ale môžeš mi dať č. LV a k.ú. a číslo bytu? Chcem si len niečo overiť. Môžeš aj SS.
Čo konkrétne si tam overíš? Je tam uvedené 1/1...
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

14igor Pozri príspevok
- Ex má nárok na časť bytu (vo výške sumy splátok hypo počas manželstva k celej hypo (sume všetkých splátok - nie iba cene bytu podľa KPZ ) ).
- ak by si mala pred manželstvom dokázateľne vlastné peniaze a tými počas manželstva zaplatila časť splátok hypo - toto NEIDE do BSM = to je to za slobodna a výlučné vlastníctvo
(detto, keby si počas manželstva ty , alebo ex zdedila peniaze a zaplatila časť hypo )
Berme do úvahy fakty, ktoré v tomto prípade sú... nič zo svojho nikto z nás nedával. Byt sa kupoval z hypotéky, ktorú splácam (počas manželstva sme ju splácali spoločne).
Ja som ešte k tomu robila v byte vlani prerábku za cca 400.000,- ... čo s tým? Kto to zohľadní, ak ho budem musieť vyplatiť z polovice bytu? Polovica z čoho sa berie? Z kúpnej ceny? Z aktuálnej ceny? Z ceny aktuálnej v čase rozvodu? Mám v tom chaos.
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
Ty všetko berieš takto ... ja som platila zo svojho účtu ( za tvanie manželstva je aj tvoj príjem súčasťou BSM :-( ).. ak ide o stanovenie hodnotu, berie sa do úvahy hodnota veci v čase právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Ale neber to úplne tragicky, že mu budeš musieť dať rovnú 1/2. Súd prihliadne na to, kto sa akou mierou pričinil, aj na to, že byt si zrekonštruovala z vlastných prostriedkov. Ale v každom prípade podaj na súd návrh na vysporiadania, aby mu nepripadla 1/2 zo zákona na základe právnej domnienky.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

14igor Pozri príspevok
Vydokladovaná prerábka po rozvode sa predsa nezapočíta .
Viem že sa to nezapočíta, ale ako sa to vyrieši? Vieš, myslím že ak súd rozhodne, že má nárok na vyplatenie 1/2 bytu, tak z akej sumy budú vychádzať?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ivica sisolak Pozri príspevok
Ty všetko berieš takto ... ja som platila zo svojho účtu ( za tvanie manželstva je aj tvoj príjem súčasťou BSM :-( ).. ak ide o stanovenie hodnotu, berie sa do úvahy hodnota veci v čase právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Ale neber to úplne tragicky, že mu budeš musieť dať rovnú 1/2. Súd prihliadne na to, kto sa akou mierou pričinil, aj na to, že byt si zrekonštruovala z vlastných prostriedkov. Ale v každom prípade podaj na súd návrh na vysporiadania, aby mu nepripadla 1/2 zo zákona na základe právnej domnienky.
Ja by som to tragicky brala, ..... ako aj ja chcem dostať prachy za polovicu bytu. A úver nech spláca niekto iný.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

ivica sisolak Pozri príspevok
Ty všetko berieš takto ... ja som platila zo svojho účtu ( za tvanie manželstva je aj tvoj príjem súčasťou BSM :-( ).. ak ide o stanovenie hodnotu, berie sa do úvahy hodnota veci v čase právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Ale neber to úplne tragicky, že mu budeš musieť dať rovnú 1/2. Súd prihliadne na to, kto sa akou mierou pričinil, aj na to, že byt si zrekonštruovala z vlastných prostriedkov. Ale v každom prípade podaj na súd návrh na vysporiadania, aby mu nepripadla 1/2 zo zákona na základe právnej domnienky.
Vieš, beriem to tragicky, pretože to môže dopadnúť tak, že ho budem musieť vyplatiť z polovice bytu presne tak ako píšeš... že sa bude brať hodnota bytu v čase právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. (Len pre info... v tom čase mal ten byt hodnotu cca 2.000.000,- ak nie viac.) Vyplatenie takej sumy nepripadá do úvahy, takže sa bude musieť byt predať. Mám už v hlave toľko scenárov, ako to môže dopadnúť že až :-((.
Tú trojročnú lehotu nenechám uplynúť, to je mi už teraz jasné, nechcem ísť ale do toho bezhlavo a bez informácií... preto som vám vďačná za každý príspevok. Som do tohto úplný laik.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

14igor Pozri príspevok
Zohľadní to súd.

A prečo ho chceš vyplácať z polovice bytu ??????????????
Hypo + BSM + prerábka =
hodnota určená znalcom / z nej odpočítať vydokl. prerábku / a do BSM ide z toho časť v pomere (zaplatené hypo za manželstva k celej hypo)
PS
Polopatisticky a zaokrúhlene (niekto ma dúfam upresní) :
Kúpa 800 000
Celá hypo napr. 1 100 000
hypo splatená za manželstva 300 000
prerábka 400 000
odhad 1 600 000
Var.1
[(1600000 - 400000) * 300000/1100000] / 2 = 163 000 - vyplatiť
Var.2
300000/2 = 150 000 vyplatiť
PS
V Skk
No mám pocit, že si zmiešal hrušky z jablkami.

Hypo nepatrí do BSM. Je vlastníctvom Zuzdur.

Byt patrí do BSM. Je vlastníctvom Zuzdur a jej ex.

Prerábka nepatrí do BSM, bola robená výlučne z prostriedkov Zuzdur. Ale dalšia otázka je. Mala Zuzdur povolenie na prerábku od spoluvlastníka bytu?


Ak sa bude vyplácať byt, tak sa bude vychádzať zo súčasnej ceny. Nakoľko ceny nehnuteľností šli dole. A dalšia vec ak by ex chcel vyplatiť z obdobia rozvodu, tj. v čase špičky cien bytov tak mu navrhni, nech on vyplatí teba. A ešte nech zaplatí prerábku bytu a môže si ho nechať. Ale k tomu nedôjde. Vždy sa vypláca z cien čo sú súčasné.
Naposledy upravil Xanti : 27.01.10 at 18:51
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

14igor Pozri príspevok
Zohľadní to súd.

A prečo ho chceš vyplácať z polovice bytu ??????????????
Hypo + BSM + prerábka =
hodnota určená znalcom / z nej odpočítať vydokl. prerábku / a do BSM ide z toho časť v pomere (zaplatené hypo za manželstva k celej hypo)
PS
Polopatisticky a zaokrúhlene (niekto ma dúfam upresní) :
Kúpa 800 000
Celá hypo napr. 1 100 000
hypo splatená za manželstva 300 000
prerábka 400 000
odhad 1 600 000
Var.1
[(1600000 - 400000) * 300000/1100000] / 2 = 163 000 - vyplatiť
Var.2
300000/2 = 150 000 vyplatiť
PS
V Skk
presnejšie:
(1600000 - 400000) x 100000/1100000 /2 = 54.545 vyplatiť

A to nehovorím o tom, že sme kupovali auto na leasing, ktoré si nechal on.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

14igor Pozri príspevok
Zuzka .

Toto je veľmi k téme :
Najprv sa vydýchni.
Daj si kávičku.
Daj si zákusok.
Vyspi sa do ružova.
Potom začni rozmýšľať - za tých 8-10 hodín sa nič nezmení .

PS
Lebo sa to nesmie robiť "narýchlo" .
Ja som v pohode, ja si nechám od vás poradiť .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať