Zavrieť

Porady

Vysporiadanie BSM po rozvode - prosím o pomoc...

Dobry vecer,
chcem Vas poprosit o Vas nazor resp. skusenosti s rozdelenim BSM po rozvode, nakolko ma to coskoro caka a mam velky strach, co sa moze stat...
Este pred svatbou som brala hypoteku, kde mi vtedy moj buduci manzel siel ako spoludlznik, nakolko z mojho prijmu v tom case samej uver nevysiel.
Kratko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napisal 1/1, cize sme sa stali kazdy vlastnikom polovice bytu.
Uver si platim od zaciatku az dodnes ja z mojho uctu (nakolko je nan naviazana automaticka splatka hypoteky), len pocas mojej materskej (cca 1 rok) mi moj ex prispieval na ucet, nakolko mi materska nepostacovala na splatku.
Situacia je taka, ze moj ex chce teraz odo mna vyplatit polovicu bytu.
Viete mi niekto poradit, ci ma na to narok, kedze byt nieje este ani z daleka splateny a uver si platim poctivo ja?
Som z toho uz na prasky a velmi sa bojim, ze budem musiet predat byt a zacat odznova...
Vopred dakujem za kazdy nazor.
Usporiadat
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

Neviete mi prosím poradiť, ešte v roku 2004 vo februári sme kupili s manželom už počas manželstva byt za 750 tis. na ktorý nám prispeli aj moji rodičia, dali nám 150 tis. S mojimi rodičmi sme v máji 2004 spísali darovaciu zmluvu na tých 150 tis. kde je presne určené že na kúpu bytu. Môj manžel ten byt prerábal aj so svojim otcom, ja som bola v tom čase na materskej. Na byt sme zobrali hypoteku vo februári vo výške 550 tis.

Zohladní sa mi delení majetku to, že moji rodičia vložili do bytu 150 tis.? Zvýši sa aj táto hodnota, kedže hodnota bytu podstatne vzrástla?

Manžel sa mi vraví, že on a jeho otec na tomto byte odrobili presne za 150 tis. takže na tieto peniaze, ktoré mi dali rodičia nemám nárok.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Darma111 Pozri príspevok
Manžel sa mi vraví, že on a jeho otec na tomto byte odrobili presne za 150 tis. takže na tieto peniaze, ktoré mi dali rodičia nemám nárok.
Oki to ako ich práca? Mng. a svokrova stála 150 000 sk? Teda to majstrov by si mala lacnejšie.

Či tých 150 000 myslí materiál na prerábku. Lebo ak materiál tak bol kupovaný počas manželstva to znamená, že tam šli aj tvoje peniaze.
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

Xanti on tvrdí, že tolko stálo prerobenie bytu, priznám sa neviem ohodnotiť prerábku bytu, na materiál určite išli aj z mojich penazí... len ako ho poznám určite bude klamať,všetko priklášli a nakoniec si určite zozenie nejaký papier že urobil v byte robotu na 150 tis. aj ked mne sa to verit nechce, ved to by robil ako na dome... ale to bol len 3 izbový byt...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Darma111 Pozri príspevok
Xanti on tvrdí, že tolko stálo prerobenie bytu, priznám sa neviem ohodnotiť prerábku bytu, na materiál určite išli aj z mojich penazí... len ako ho poznám určite bude klamať,všetko priklášli a nakoniec si určite zozenie nejaký papier že urobil v byte robotu na 150 tis. aj ked mne sa to verit nechce, ved to by robil ako na dome... ale to bol len 3 izbový byt...
Samozrejme môže stáť toľko práca v byte, nie je to strašne veľa penazí. Záleží čo robí.

A čo sa týka tých peňazí, čo Ti dali rodičia tak nebralo by sa to % k terajšej hodnote nehnuteľnosti ale stále by to bolo len 150 000 Sk. A navyše čo sa týka práce tak no neviem bolo to robené počas manželstva predsa nemôže žiadať aby si mu ty ako mng. zaplatila za prácu na vašom spoločnom majetku.

No máš to zamotané.
Naposledy upravil Xanti : 16.02.10 at 12:49 Dôvod: už som asi prešla celkom na € ked aj tam kde má byť Sk píšem € :D
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Záleží od toho, či rodičia darovali peniaze len tebe, alebo obom. Ak ste v darovacej zmluve napísaní obaja, je to dar pre oboch a nemôže sa z BSM odpočítať. Ak to darovali len tebe, prispela si z vlastného na spoločný majetok, čo sa z BSM odpočíta.
Manželova práca sa nemôže z BSM odpočítať, patrí normálne do neho. Svokor mu žiadnu vec nedaroval, do BSM nepatria iba veci obdržané darom, nie práca.

Obč. zák.
§ 143 (Predmet bezpodielového spoluvlastníctva)

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Xanti Pozri príspevok
Samozrejme môže stáť toľko práca v byte, nie je to strašne veľa penazí. Záleží čo robí.

A čo sa týka tých peňazí, čo Ti dali rodičia tak nebralo by sa to % k terajšej hodnote nehnuteľnosti ale stále by to bolo len 150 000 eur. A navyše čo sa týka práce tak no neviem bolo to robené počas manželstva predsa nemôže žiadať aby si mu ty ako mng. zaplatila za prácu na vašom spoločnom majetku.

No máš to zamotané.

Až na to, že išlo o 150 000 Sk nie 150 000 eur.
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

Darovacia zmluva bola na moje meno, peniaze som dostala od mami, tiez je uvedená na zmluve, skoda že sa neprihliada percentuálne na výšku hodnoty nehnutelnosti v sučasnosti...

Ešte jedna otázka, z čoho sa vychádza pri hodnotení nehnutelnosti z trhovej hodnoty v súčasnosti?

napr. keby bola hodnota nehnutelnosti 60.00,- € z toho odrátať výšku úveru, výšku darovacej hodnoty od mojej mami a toto rozdeliť na polovicu, mohla by som mu vyplatiť túto polovicu? Úver by ostal mne? alebo ako sa to delí? Viem, že je to toho vela už popísane, ale každý prípad je tak špecifický že ja sa neviem nikde zaradiť.

Keby s tým nesúhlasil, len tak pre zaujímavosť, kolko by nás to stále keby o tom rozhodoval súd? Chcem ho pripraviť, kedže viem, že nebude súhlasiť, aby vedel o kolko príde keď sa budeme roky naťahať.

A chcela by som byt pripravená, lebo od mojho estemanžela očakávam podrazy, v tom smere, že ma urcite v nejakom smere oklame aj pri delení majetku. Už teraz sa mi vyhráža psychiatrami.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Hodnota nehnuteľnosti sa berie ku dňu rozvodu.
0 0
uuuuu uuuuu

uuuuu je offline (nepripojený) uuuuu

seven2 Pozri príspevok
Na byt nárok nemá,to je jasné,fakt,že je spoludlžník,smola,musí platiť,bral na seba bremeno spoludlžníka.Čo sa týka BSM,ja ho momentálne prežívam,zákon jasne hovorí,majetok nadobudnutý POCAS MANZELSTVA,sa delí rovným dielom okrem darov.Takže žiadne strachy,na 100 percent.Ešte môžeš s ním vyhúpať a platiť hypo bude on.Držím palce.A aby som nezabudla,BSM obsahuje aj aktíva aj pasíva,ale ktoré vznikli počas manželstva
Ahoj, mozes mi poradit? Patri do BSM aj konto v banke?/manzelove len!/Berie sa do uvahy aj zarobok manzelov?Kedze moj ex. zarabal patricne viac, prispieval na rekonstrukciu bytu, aj ho kupil, ale cely "zivot" nebol pri rodine a pracoval v zahranici?On platil, ja som robila!
0 0
uuuuu uuuuu

uuuuu je offline (nepripojený) uuuuu

Moze mi niekto poradit ako vysporiadat BSM do 3 rokov po rozvode?Chceme sa nejak dohodou dohodnut o deleni majetku, no moj ex. tvrdi ze sa to da len po 3 rokoch-ale to nechcem prist aj o spodne gate
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

uuuuu Pozri príspevok
Moze mi niekto poradit ako vysporiadat BSM do 3 rokov po rozvode?Chceme sa nejak dohodou dohodnut o deleni majetku, no moj ex. tvrdi ze sa to da len po 3 rokoch-ale to nechcem prist aj o spodne gate
Však sa dohodnite, svoju dohodu napíšte na papier a potvrďte to u notára a hotovo.
Ide o to, či sa viete mimosúdne dohodnúť...
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

uuuuu Pozri príspevok
Ahoj, mozes mi poradit? Patri do BSM aj konto v banke?/manzelove len!/Berie sa do uvahy aj zarobok manzelov?Kedze moj ex. zarabal patricne viac, prispieval na rekonstrukciu bytu, aj ho kupil, ale cely "zivot" nebol pri rodine a pracoval v zahranici?On platil, ja som robila!
Ak to konto bolo naplnené jeho príjmami počas manželstva, patrí to do BSM. Nezáleží na tom, kto koľko zarobil a čo kto platil. V manželstve ste mali spoločné príjmy a spoločné výdavky.
O jeho výhradný majetok by išlo len vtedy, keby ho mal už zaslobodna, keby ho získal len on darom alebo dedením, reštitúciou .. (§ 143 obč.z.).
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

uuuuu Pozri príspevok
Moze mi niekto poradit ako vysporiadat BSM do 3 rokov po rozvode?Chceme sa nejak dohodou dohodnut o deleni majetku, no moj ex. tvrdi ze sa to da len po 3 rokoch-ale to nechcem prist aj o spodne gate
Do troch rokov sa dá rozdeliť majetok dohodou alebo súdom - zásady sú v § 150 obč.zák. Po troch rokoch je majetok rozdelený zo zákona (§ 149 ods. 4).
§ 149

(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
(5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.
5 0
uuuuu uuuuu

uuuuu je offline (nepripojený) uuuuu

Mária27 Pozri príspevok
Ak to konto bolo naplnené jeho príjmami počas manželstva, patrí to do BSM. Nezáleží na tom, kto koľko zarobil a čo kto platil. V manželstve ste mali spoločné príjmy a spoločné výdavky.
O jeho výhradný majetok by išlo len vtedy, keby ho mal už zaslobodna, keby ho získal len on darom alebo dedením, reštitúciou .. (§ 143 obč.z.).
Dakujem ti, toto som chcela pocut, pretoze ex. sa stale skriepi, ze to nespada do BSM a tym ma vydiera
0 0
uuuuu uuuuu

uuuuu je offline (nepripojený) uuuuu

Je dovod rozvodu-nevera, dovodom na nerovnake delenie? Bavim sa akurat s ex-a dobre, ze by som mu mala platit odskodne za ujmu Ha-ha
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Tu je definované, čo patrí do BSM:

§ 143
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)


Tu sú aj tie zásady vyporiadania:

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
4 0
uuuuu uuuuu

uuuuu je offline (nepripojený) uuuuu

Ved tu je ten problem- ex. makal v cudzine a ja som sa starala o deti ale tiez zarabala, ale podstatne menej, odrobila som si vsetko manualne. tak co vezme do uvahy sud?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

uuuuu Pozri príspevok
Ved tu je ten problem- ex. makal v cudzine a ja som sa starala o deti ale tiez zarabala, ale podstatne menej, odrobila som si vsetko manualne. tak co vezme do uvahy sud?
Už som ti to vysvetlila: jeho príjmy sú aj tvoje, tvoja práca je aj jeho. Súd spočíta všetko čo máte a podelí hodnotu dvomi. Podelíte si veci, spočíta ich hodnotu a povie, kto má viac - musí hodnotu vyrovnať druhému peniazmi.

Od sumy majetku by mohol odpočítať (pred delením) len to, čo ste mali preukázateľne za slobodna ... Napr. ak by mal jeden z vás zaslobodna dom, ten by sa do BSM nepočítal (ani peniaze na vkladnej knižke zaslobodna ...). Ak by sa do toho domu (výlučného majetku jedného) investovalo zo spoločných peňazí, to by majiteľ musel druhému manželovi nahradiť (polovicu).

Nedaj sa obabrať, vezmi si advokáta a žiadaj súdne vyporiadanie BSM.
4 0
uuuuu uuuuu

uuuuu je offline (nepripojený) uuuuu

moze dat sud prikaz banke na preskumanie uctov spatne do 3 rokov?A tiez ziadat od zamestnavatela prijmy za toto obdobie? pretoze to on chce zatajit!
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pravdaže môže - aj musí, ak to budeš ako dôkaz požadovať.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať