Zavrieť

Porady

Vysporiadanie BSM po rozvode - prosím o pomoc...

Dobry vecer,
chcem Vas poprosit o Vas nazor resp. skusenosti s rozdelenim BSM po rozvode, nakolko ma to coskoro caka a mam velky strach, co sa moze stat...
Este pred svatbou som brala hypoteku, kde mi vtedy moj buduci manzel siel ako spoludlznik, nakolko z mojho prijmu v tom case samej uver nevysiel.
Kratko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napisal 1/1, cize sme sa stali kazdy vlastnikom polovice bytu.
Uver si platim od zaciatku az dodnes ja z mojho uctu (nakolko je nan naviazana automaticka splatka hypoteky), len pocas mojej materskej (cca 1 rok) mi moj ex prispieval na ucet, nakolko mi materska nepostacovala na splatku.
Situacia je taka, ze moj ex chce teraz odo mna vyplatit polovicu bytu.
Viete mi niekto poradit, ci ma na to narok, kedze byt nieje este ani z daleka splateny a uver si platim poctivo ja?
Som z toho uz na prasky a velmi sa bojim, ze budem musiet predat byt a zacat odznova...
Vopred dakujem za kazdy nazor.
Usporiadat
Jupiter711 Jupiter711

Jupiter711 je offline (nepripojený) Jupiter711

Dobrý deň
Potreboval by som súrne poradiť, mám podobný problém ako je tu opísaný,ale veľmi sa v tom nevyznám.
Už ako manželia sme nadobudli dom,kde polovicu domu mi darovala sestra a druhá polovica zostala na uja, ten mi to však po roku predal musel som však zobrať hypotéku800 000sk, tak sa stala moja teraz už bývala žena vlastníčkou kde z ujovej polovice mám polku ja a polku moja bývalá. Teraz chce aby som ju vyplatil,no bojím sa že ma dostane lebo na právnika nemám, hypotéku celú dobu splácam ja, navyše od rozvodu stále býva v dome a všetky účty platím ja, viete mi poradiť načo má nárok a z čoho ju vlastne budem vyplácať. Mimochodom neviem či je to dôležité ale banke ručím práve domom.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ujo vám polku domu predal, teda ide o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), kde nemáte každý polovicu tej polovice, ale je to vaše spoločné - BSM. Hypotéka tiež patrí do BSM.

BSM si môžete do troch rokov vyporiadať. Pokiaľ si ho nevysporiadate, platí analogicky k tej polke domu právny stav ako BSM. Teda manželka má právo ju užívať, ale sa musí podielať na nákladoch. Ak by ste BSM do troch rokov od rozvodu nevyporiadali, manželka by sa stala podielovou spoluvlastníčkou domu a jej podiel by bol 1/4 .

Pri vyporiadaní BSM si podelíte majetok (aktíva) aj dlh (pasíva). Kedže teraz splácaš dlh sám, je ti vlastne dlžná polovicu splátok na nehnuteľnosť, čo sa pri delení BSM zohľadní. Teda nebudeš jej vyplácať celú 1/4 hodnoty domu.

Návrh na vyporiadanie môže dať manželka ale aj ty. Asi budeš potrebovať, aby ti s tým niekto pomohol. Ak chceš manželku dostať z domu, asi jej budeš niečo musieť vyplatiť. Ona pravdepodobne tiež nemá peniaze na kúpu bytu.
1 0
Jupiter711 Jupiter711

Jupiter711 je offline (nepripojený) Jupiter711

Moja bývalá má už právničku a chce vysporiadanie.
Ak tomu teda dobre rozumiem, do BSM ide len polovica domu, poviem príklad ak túto polovicu ohodnotia na 800 000 sk mal by som jej dať 400 000sk ale ona mne by mala vyplatiť polovicu hypotéky plus polovicu splátok od rozvodu? Iné do BSM nejde,lebo zariadenie som mal ešte za slobodna.Mne v dome zatiaľ nevadí, chodím na týždňovky,len by som chcel ešte vedieť,ako je to s platením účtov v takomto prípade ako je elektrika,voda,plyn a pod. Veľmi pekne vám ďakujem že ste mi tak rýchlo odpovedali mám z toho dosť strach.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nemáš mať z čoho strach, je to dnes bežné, nič zlého si neurobil ani urobiť nechceš. Všetci máme obavy z niečoho, čo sa nám stane prvýkrát.

Ono to vysporiadanie je tak, že sa hodnota všetkého spočíta, rozdelia veci a dlhy a niekto bude doplácať, lebo sa mu ujde viac. Keď máte za manželstva nadobudnuté len osobné veci a dom, polovica domu je jasne tvoje výlučné vlastníctvo (dar len tebe). Z druhej polovice ste spolu nadobudli len to, čo ste už za manželstva zaplatili. Ak to zaplatené za manželstva vydelíš dvomi, to čo je jej hodnota v dome, získaš do svojho vlastníctva, teda si to akoby musíš od nej kúpiť. Lebo zvyšok druhej polovice domu si vlastne kupuješ sám tým, že ďalej platíš pôžičku.

S tými účtami sa tiež musíte deliť - ak využívate všetko rovnako, tak napoly. Môžeš to od nej žiadať platiť teraz (a doplatiť minulé), alebo to podaj prípadne ako protinávrh na súde pri vyrovnaní BSM, nech jej to započítajú (ako dlh tebe).
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať