Zavrieť

Porady

Nezamestnany na PN

Ahojte,
potreboval by som radu ohladom PN. Bol som posledne 4 roky nepretrzite v pracovnom pomere, ku dnu 31.12.2009 som skoncil pracovny pomer dohodou. Od 1.1.2010 som nahlaseny na urade prace ako nezamestnany a momentalne rozmyslam ci mam ist na PN k lekarovi, pretoze som chytil nejaku chripku. Oplati sa ist nezamestnanemu na PN? Z coho sa vypocitava PN ked som na urade prace. Vypocitava sa to z platu co som mal predtym, alebo z podpory, alebo niecoho ineho? Niekde som cital o nejakej ochrannej dobe ci co. Dakujem za odpovede
Usporiadat
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Takže mi z toho vyplýva že ani 10 dní mu nebudem platiť ja ako ZĽ? Rozumiem tomu správne ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nie ako zamestnávateľ mu musíš platiť 10 dní. Jedine, že by si ho vyhodila v skúšobnej dobe počas PN.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Podľa § 54 ods. 3 zákona v znení zákona č. 543/2010 Z. z., ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Keďže aktuálne nemocenské poistenie ku dňu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti (01112011), trvalo menej ako 90 dní, rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu bude kalendárny rok 2010, pričom do súčtu vymeriavacích základov sa nezahrnú vymeriavacie základy dosiahnuté u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Čiže mi musí doniesť potvrdenie o príjme od predchádzajúceho ZĽ za rok 2010 a takisto aj pre SP ? Reesp. ako píšeš Xanti, prepustím ho v skúšobnej dobe k 31.10. a ak bude PN od 1.11.2011 platí mu PN Soc.poisťovňa? Bože ale som zmotaná.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivenka Pozri príspevok
Podľa § 54 ods. 3 zákona v znení zákona č. 543/2010 Z. z., ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Keďže aktuálne nemocenské poistenie ku dňu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti (01112011), trvalo menej ako 90 dní, rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu bude kalendárny rok 2010, pričom do súčtu vymeriavacích základov sa nezahrnú vymeriavacie základy dosiahnuté u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Čiže mi musí doniesť potvrdenie o príjme od predchádzajúceho ZĽ za rok 2010 a takisto aj pre SP ? Reesp. ako píšeš Xanti, prepustím ho v skúšobnej dobe k 31.10. a ak bude PN od 1.11.2011 platí mu PN Soc.poisťovňa? Bože ale som zmotaná.
nie, nemusí. príjem si zistí SP.
Prvých 10 dní (náhradu príjmu počas DPN) vypočítaš z príjmu u Vás.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nie tebe nemusí priniesť potvrdenie od zamestnávateľa predošlého. A áno ak ho prepustíš v SD tak od nasledujúceho dňa platí PN SP.
A keby si čítala aj predošlú stranu tak som tam písala aj o možnosti pre toho zamestnanca dať si DNP.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Pomóoc, tu presošlú stranu som písala viem o tom DNP len ma zmiatla ta 90 dňová lehota.
Vďaka dievčatá. Idem čítať zákon lebo som ho nevedela nájsť. Pekný deň.
0 0
Rastinho Rastinho

Rastinho je offline (nepripojený) Rastinho

Pekny den prajem, chcem sa spytat, ak som dal vypoved podla § 67, s vypovednou lehotou 2 mesiace, s tym ,ze posledne 2 tyzdne prac. pomeru budem cerpat dovolenku a v posledne dni pracovneho pomeru zacnem PN, komu mam dorucit potvrdenie o Pn - ke prip. "papier na peniaze" na konci mesiaca?

Dakujem za odpovede.
0 0
Rastinho Rastinho

Rastinho je offline (nepripojený) Rastinho

resp. musim sa prihlasit na Urade prace?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rastinho Pozri príspevok
Pekny den prajem, chcem sa spytat, ak som dal vypoved podla § 67, s vypovednou lehotou 2 mesiace, s tym ,ze posledne 2 tyzdne prac. pomeru budem cerpat dovolenku a v posledne dni pracovneho pomeru zacnem PN, komu mam dorucit potvrdenie o Pn - ke prip. "papier na peniaze" na konci mesiaca?

Dakujem za odpovede.
Ak budeš na PN ešte počas PP, tak ju odovzdáš zamestnávatedľovi. Počas PP dostaneš náhradu príjmu za PN, ak bude trvať aj naďalej zamestnáv. ju odstúpi SP, ktorá bude preplácať nemocenské. Na ÚP sa môžeš ísť zaevidovať až po jej ukončení.
0 0
Rastinho Rastinho

Rastinho je offline (nepripojený) Rastinho

Dakujem Vam za odpoved. Este dotaz. Ak budem chory dlhsie napr. 2 mesiace a budem musiet odovzdat dalsi "papier na peniaze" na prelome mesiacov, tak ho odovzdam komu? Byvalemu zamestnavatelovi alebo SP?
Este raz velka vdaka.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

ak už nebudeš zamestnaný, všetky papiere odovzdávaš na SP.. ak ešte bude trvať PP, tak zamestnávateľovi
0 0
Rastinho Rastinho

Rastinho je offline (nepripojený) Rastinho

Je potrebne o niecom upozornit aj zdravotnu poistovnu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Rastinho Pozri príspevok
Je potrebne o niecom upozornit aj zdravotnu poistovnu?
Ak nastupiš na PN po zaradení do evidencie na UP - nie. Stačí keď tam odovzdáš kopiu rozhodnutia o zaradení evidencie.

Nezabudni si PN-ku prefotiť a kopiu odovzdať na UP. Počas výplaty nemocenského ti bude pozastavená výplata dávky v nezamestnanosti (ak ti na ňu vznikol nárok)
0 0
Rastinho Rastinho

Rastinho je offline (nepripojený) Rastinho

Mam este jednu otazku. Od 01.11.12 som uz bez prace ( vypoved som dal ja ), zajtra sa chystam k doktorovi, pretoze som chory. Ake papiere a kam ich mam odovzdat? Myslim Pn - ku?
Zaregistrovany na UP este nie som.
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Rastinho Pozri príspevok
Mam este jednu otazku. Od 01.11.12 som uz bez prace ( vypoved som dal ja ), zajtra sa chystam k doktorovi, pretoze som chory. Ake papiere a kam ich mam odovzdat? Myslim Pn - ku?
Zaregistrovany na UP este nie som.
Dakujem
Choď sa najskôr zaregistrovať na UP a potom si daj vystaviť PN-ku, lebo počas PN-ky ťa na uP nezaregistrujú. Ak ide o dlhodobejšiu PN, od 1.1.2013 sa menia podmienky výplaty dávky v nezamestnanosti.

Začiatok PN-ky z ochrannej doby môže byť do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru. PN-ku odovzdávaš do SP a aek už budeš evidovaný na UP, kopiu aj na UP.

Máš splnenú podmienku pre výplatu dávky v nezamestnanosti ? (730 dní poistenia v posl. 3 rokoch) ?
1 0
Rastinho Rastinho

Rastinho je offline (nepripojený) Rastinho

Ano mam ...pracoval som poslednych 8 rokov v kuse.
0 0
zgerban23 zgerban23

zgerban23 je offline (nepripojený) zgerban23

Zdravim,12.01.2012 som odovzdal zivnost,dovtedy som platil dobrovolne nezamestnanecke. Chcem sa spytat,som teraz na urade prace ale neúpoberam ziadne davky v nezamestnanosti.Momentalne som uz 18dni PN,mam narok na PNku?Tych 270dni este stale splnam,tak ako to vlastne je? A komu mam odovzdat PN?Dakujem
0 0
zgerban23 zgerban23

zgerban23 je offline (nepripojený) zgerban23

Zdravim,12.01.2012 som odovzdal zivnost,dovtedy som platil dobrovolne nezamestnanecke. Chcem sa spytat,som teraz na urade prace ale neúpoberam ziadne davky v nezamestnanosti.Momentalne som uz 18dni PN,mam narok na PNku?Tych 270dni este stale splnam,tak ako to vlastne je? A komu mam odovzdat PN?Dakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zgerban23 Pozri príspevok
Zdravim,12.01.2012 som odovzdal zivnost,dovtedy som platil dobrovolne nezamestnanecke. Chcem sa spytat,som teraz na urade prace ale neúpoberam ziadne davky v nezamestnanosti.Momentalne som uz 18dni PN,mam narok na PNku?Tych 270dni este stale splnam,tak ako to vlastne je? A komu mam odovzdat PN?Dakujem
zaplatil si si a prihlásil si sa na dobrovoľný balík poistenia?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zgerban23 Pozri príspevok
Zdravim,12.01.2012 som odovzdal zivnost,dovtedy som platil dobrovolne nezamestnanecke. Chcem sa spytat,som teraz na urade prace ale neúpoberam ziadne davky v nezamestnanosti.Momentalne som uz 18dni PN,mam narok na PNku?Tych 270dni este stale splnam,tak ako to vlastne je? A komu mam odovzdat PN?Dakujem
To, že si platil dobrovoľne "nezamestnanecké" nemá s PNkou (resp s nemocenskou dávkou) nič spoločné.
Na to, aby si teraz mohol poberať nemocenskú dávku, musíš byť nemocensky poistený (prípadne ešte je tam 7-dňová ochranná lehota) . Ak nie si - tak žiadna dávka.
Ak by si sa pred začatím PNky prihlásil na SP dobrovoľne - a za dva roky dozadu by si "nazbieral 270 dní poistenia - tak by nemocenská dávka bola.
Predpokladám, že do toho januára si platil aj povinne odvody ako SZČO - v takom prípade si tie dni zrátaj - no a zariaď sa podľa toho.
Naposledy upravil Katy a R : 05.01.13 at 17:37
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať