Zavrieť

Porady

Staré pohľadávky a opravná položka

Dobrý deň,
mám v účtovníctve jednej s.r.o. neuhradené pohľadávky od roku 1999 splatné v rokoch 1999,2000,2001,2002,2003 a 2007. Pri kontrole minulého roku som si všimla, že predchádzajúca účtovníčka netvorila opravné položky k žiadnej pohľadávke. A teraz by som potrebovala poradiť, či môžem tvoriť OP ako daňový náklad ku všetkým alebo nie. Viem, že zákon sa čo sa týka OP menil v 2003 aj 2 krát a potom v 2004 a aj teraz, ale nejako sa z toho neviem vymotať. Je mi zatiaľ jasné, že tá z roku 2007 mala byť v r. 2008 tvorená vo výške 20% a teraz na konci r 2009 do 50%, môžem vytvoriť k 31.12.2009 OP vo výške celých 50%? Ale neviem čo s tými z min. rokov?
Ďakujem
Usporiadat
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Opravné položky sa v účtovníctve tvoria zápisom 547/391, takže ak ich výška zodpovedá §20 ods. 14 o tvorbe OP podľa ZoDP nemusíš už v daňovom priznaní nič upravovať.
0 0
Simiimi Simiimi

Simiimi je offline (nepripojený) Simiimi

Ester plus Pozri príspevok
Opravné položky sa v účtovníctve tvoria zápisom 547/391, takže ak ich výška zodpovedá §20 ods. 14 o tvorbe OP podľa ZoDP nemusíš už v daňovom priznaní nič upravovať.
takže ak je pohľadávka na sumu 370,44 eur splatná 15.2.2007 urobím nasledovne?
v roku 2009 účtovným zápisom 547/391 sumu vo výške 50% čo je 185,11 eur - celá bude daňovým výdavkom
a v roku 2010 - 547/391 taktiež sumu 50% t.j. 185,11 eur( spolu 100% ) - taktiež bude daňovým výdavkom
Mám to správne?
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Prosím, potrebovala by som poradiť ... spoločnosť má nezaplatenú pohľadávku z roku 1993 od inej spoločnosti, ktorá je v konkurze od roku 1996. Ešte počas roku 2008 sme dostali písomnú odpoveď od správcu konkurznej podstaty, že naša pohľadávka je 3. poradí a nebude uspokojená ( vzhľadom na skutočnosť, že všetok majetok tejto spoločnosti je už speňažený).

Môžeme ju odpísať daňovo? Stačí takéto vyjadrenie správcu konkurznej podstaty ... ? ... keďže v predchádzajúcom účtovnom období neboli tvorené žiadne opravné položky ( r. 2008) a v roku 1996 bola tvorená akási rezerva, len som sa nedopátrala či daňovoovplyvňujúca ...? ( prevzala som účtovníctvo od 1.4.2009 ..) Čo s tým, pomôže niekto ...

... podali by sme dodatočné daňové priznanie za rok 2008, ak by to pomohlo ...

A je potrebné ešte dodať, že toto konkurzné konanie nie je ukončené pre súdne spory s inými spoločnosťami.
Naposledy upravil promont maja : 31.03.10 at 04:52
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Prosím poradiť ako je to ako ja hovorím so "starými kostlivcami" v jednoduchom účtovníctve. Klient je už na dôchodku a chcel by skončiť so živnosťou a má tam pohľadávky z roku raz dva cca 1996, to je z čias keď neplatenie bolo národným športom a neplatiči bohatli. Niektoré boli prihlásené do konkurzu, niektoré nie. Ani sám klient nemá o tom celkom prehľad.

Ďakujem

apo
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Kuk na str. 25
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem Rozalka.

Tak ako je to v linku, čo si mi dala som to aj očakával. Teda v prípade pohľadávok voči Pozemným stavbám, ktoré už neexistujú a pokiaľ viem tak existuje dokument v ktorom bolo oznámené zo súdu, že z nejakých dôvodov lebo nie je z čoho tieto pohľadávky nebudú uspokojené nehrozí pohroma z dodanenia.

Menšia časť sú pohľadávky voči strednej priemyselnej škole, ktorá v nejakej podobe stále existuje. Tam čo pomôže, aby starý pán mohol pokojne užívať dôchodok bez toho aby musel svoje úspory odniesť na daňový úrad. Ešte aj na predaji podniku zaplátali nejaké diery kade sa to dalo vyriešiť.

apo
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať