Zavrieť

Porady

Prechod z JU na daňovú evidenciu v roku 2009

Založila som radšej novú tému, aby sa nám v záplave - nestratila

zdroj: www.consulting.kodas.sk
tu: http://consulting.kodas.sk/2009/12/2...ovu-evidenciu/
Prechod z jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu
Publikoval(a) Ing. Barčiaková Alena dňa 28/12/2009 v

Od 1. 3. 2009 nadobudol účinnosť zákon č. 60/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).

Jednou zo zásadných zmien, ktorú predmetná novela priniesla pre daňovníkov s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2, je zavedenie daňovej evidencie, čo bolo umožnené doplnením § 6 o nové odseky 14 a 15.

Zákon v § 14 definuje podmienky, ktoré musí splniť daňovník, aby mohol uplatniť preukázateľné daňové výdavky v rozsahu daňovej evidencie. Daňovník môže počas celého zdaňovacieho obdobia viesť daňovú evidenciu len vtedy, ak sú splnené nasledovné tri podmienky:

1. podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca,

2. v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období dosiahol z tejto činnosti príjmy nepresahujúce 170 000 €,

3. daňovník pri príjmoch z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti uplatňuje preukázateľné daňové výdavky.

Ak daňovník, ktorý pri vedení jednouchého účtovníctva doteraz postupoval podľa opatrenia MF SR č. 27076/2007-74 (ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov) sa rozhodne prejsť na spôsob uplatňovania preukázateľných daňových výdavkov v rozsahu daňovej evidencie ustanovenej v § 6 ods. 14 ZDP, potom sa takýto daňovník nepovažuje za účtovnú jednotku a nevzťahujú sa na neho niektoré povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení n.p. (ďalej len „ZÚ“), ako sú napr. povinnosť zostaviť účtovnú závierku, vyhotoviť účtovné výkazy a pod.

V tomto smere došlo aj k doplneniu ZÚ prechodným ustanovením – § 39f ods. 1, podľa ktorého fyzická osoba, ktorá bola do 28. 2. 2009 účtovnou jednotkou a po 1. 3. 2009 sa rozhodla viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 ZDP, má povinnosť uzavrieť účtovné knihy k 28. 2. 2009. Účtovnú závierku nezostavuje, pričom informácie z účtovných kníh prevedie do daňovej evidencie v rozsahu potrebnom na účely vedenia daňovej evidencie podľa § 6 ods. 14 a 15 ZDP.

Uzavretie účtovných kníh v sústave jednoduchého účtovníctva upravuje § 8 ods. 4 vyššie spomínaného opatrenia. Na účely prechodu z jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu daňovník postupuje pri uzavretí účtovných kníh v jednoduchom účtovníctve nasledovne:

1. v peňažnom denníku uvedie súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov, čo vyplýva z § 8 ods. 4 písm. a) bod č. 2 opatrenia,

2. v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedie súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,

3. pri zásobách sa vykážu aj zásoby odovzdané účtovnej jednotke na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia,

Prijaté a vydané doklady, ktoré daňovník eviduje v daňovej evidencii, musia spĺňať všetky náležitosti účtovných dokladov podľa § 10 ZÚ. Z § 6 ods. 14 ZDP vyplýva, že daňovník vedie počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:

- príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov podľa ZÚ,

- hmotnom majetku a nehmotnom majetku využívanom na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,

- zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Preto informácie z účtovných kníh prevedie fyzická osoba – daňovník do daňovej evidencie v rozsahu potrebnom na účely vedenia daňovej evidencie. Podľa ZDP sa daňová evidencia vedie počas celého zdaňovacieho obdobia, daňovník prevedie do daňovej evidencie všetky informácie o príjmoch, daňových výdavkoch, hmotnom a nehmotnom majetku, zásobách, pohľadávkach a záväzkoch, t. j. všetky údaje v časovom slede tak ako príjmy, daňové výdavky, pohľadávky, záväzky vznikli, resp. zanikli v období do 28. 2. 2009 počas účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva.

Daňová evidencia sa uchováva do doby, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení n. p.

Podľa súčasne platného ZDP pri prechode z jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu daňovník neuplatňuje postup podľa § 17 ods. 10 ZDP, t. j. nevykonáva žiadne úpravy základu dane.

V daňovej evidencii sa uvádzajú:

- daňové výdavky, čo znamená, že výdavky, ktoré nie sú daňovými výdavkami podľa § 21 ZDP, sa v daňovej evidencii neuvádzajú,

- taký hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý sa využíva na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť. Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý daňovník uvádza v daňovej evidencii, sa považuje za obchodný majetok daňovníka.

Ak daňovník, ktorý uplatňuje preukázateľné daňové výdavky v rozsahu daňovej evidencie, je platiteľom DPH, potom na účely DPH vedie podrobné záznamy v súlade s príslušnými ustanoveniami ZDPH.

Pri vyčíslení základu dane z príjmov daňovník postupuje v súlade s ustanoveniami § 17 až 29 ZDP. Ak na dosahovanie príjmov využíval majetok, ktorý je obchodným majetkom, potom aj odpisy z tohto majetku sú uznané za daňový výdavok v súlade s ustanovením § 19 ods. 3 písm. a) ZDP.

Z praktického hľadiska môže daňovník využiť pokračovanie vo vedení záznamov z jednoduchého účtovníctva s označením, že ide o daňovú evidenciu.

Keďže daňovník pri vedení daňovej evidencie nie je účtovnou jednotkou, potom nezostavuje ani účtovnú závierku podľa ustanovenia § 17 ods. 4 ZÚ. Výkaz o majetku a záväzkoch, výkaz o príjmoch a výdavkoch nebudú súčasťou daňového priznania.

Ing. Alena Barčiaková
Naposledy upravil Muška : 03.02.10 at 08:07
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dobrý deň.

Mám otázky:

ad 1
Ako vyriešime v daňovej evidencii nákupy hradené platobnou kartou?

ad 2
Môj problém to nie je, ale musí byť riešenie. Ako zaúčtujeme tržbu cez terminál, ktorá bude pripísaná na účet až v roku 2010?

------------
Moja pochybnosť vychádza z názoru, že používanie priebežných položiek je čisto účtovná záležitosť. Ak robím iba evidenciu potom čosi ako priebežné položky by som nemal riešiť.

Ďakujem.

apo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Muška , nadpis témy je iný ako priložený dokument . ten sa nesie v duchu DAŇOVEJ EVIDENCIE .Ak teda dobre pozerám , lebo fakt som z tohto problému pomýlená .

Dnes ráno som zaslala dopyt na môj príslušný daňový úrad a na DRSR , tak čakám na odpoveď .Ja neviem či Vám všetkým je to jasné , ale priznám sa , že mne nie je .

Otázka :

Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita
Odpoveď z DR Nitra :
1 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Zita5 Pozri príspevok
Odpoveď z DR Nitra :
Zitka, ja by som navrhla to presunúť do témy týkajúcej sa paušálnych výdavkov a každý, kto chce prejsť z JÚ na paušálne výdavky alebo naopak z paušálnych na JÚ sa konečne bude môcť zorientovať. Lebo v tejto téme sa to môže stratiť
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Blankake Pozri príspevok
Zitka, ja by som navrhla to presunúť do témy týkajúcej sa paušálnych výdavkov a každý, kto chce prejsť z JÚ na paušálne výdavky alebo naopak z paušálnych na JÚ sa konečne bude môcť zorientovať. Lebo v tejto téme sa to môže stratiť
Tých tém je tak strašne veľa , že som to dala aj do paušálnych , ale aj do témy Otázky a odpovede z DRSR .
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Zita5 Pozri príspevok
Tých tém je tak strašne veľa , že som to dala aj do paušálnych , ale aj do témy Otázky a odpovede z DRSR .
Aha, tak fajn. Lebo sem sa to veľmi nehodí, toto je o "daňovej evidencii" - aby to ľudí neplietlo.
0 0
widow widow

widow je offline (nepripojený) widow

Dobry den,

v HN č.34 som sa dočítal, k daňovej evidencii nasledovné:

danovu evidenciu nemoze viest fyzicka osoba, ktora ma prijmy z prenajmu nehnutelnosti a nema na prenajom zivnostensky list

Otazka:
ak zivnostnik splna vsetky 3 podmienky (obrat do 170000, bez zamestnanca, preukazatelne vydavky) a prenajima ako sukromna osoba byt tak nemoze pouzit danovu evidenciu???

Dakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

widow Pozri príspevok
Dobry den,

v HN č.34 som sa dočítal, k daňovej evidencii nasledovné:

danovu evidenciu nemoze viest fyzicka osoba, ktora ma prijmy z prenajmu nehnutelnosti a nema na prenajom zivnostensky list

Otazka:
ak zivnostnik splna vsetky 3 podmienky (obrat do 170000, bez zamestnanca, preukazatelne vydavky) a prenajima ako sukromna osoba byt tak nemoze pouzit danovu evidenciu???

Dakujem
To je voľačo vytrhnuté z kontextu.

Práve naopak tieto FO nikdy nemuseli viesť účtovníctvo a postačila iba evidencia príjmov a výdavkov.

apo
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať