Zavrieť

Porady

musi podat danove priznanie sam?

Dobry den, chcem sa poradit ohladom podania danoveho priznania.
Priatel bol cely rok zamestnany. Ale mal popritom pozastavenu zivnost. V decembri nestihol poziadat zivnostensky urad o opatovne pozastavenie, tak sa stalo,ze v januari bol mesiac aj SZCO,lebo zivnost sa mu automaticky obnovila. Samozrejme,ziadny prijem zo SZC nemal ani nepodnikal.
Chcem sa poradit,ci moze poziadat zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania preddavkov na dan a o rocne zuctovanie zdravotneho poistenia, kedze bol niekolko dni aj zamestnancom,ale aj SZCO (aj ked ziadny prijem SZCO nemal)? Alebo si musi podat danove priznanie aj rocne zuct.zdrav.poistenia sam?
dakujem velmi pekne za rady.
Usporiadat
ekonom1 ekonom1

ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

žena
Johanka Pozri príspevok
Mýliš, stačí využiť § 6 ods.10 .

Nesúhlasím.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

ekonom1 Pozri príspevok
Nesúhlasím.
Nemusíš .
Ak máš záujem, pozri sa sem http://www.porada.sk/1289170-post10.html.
0 0
kote1509 kote1509

kote1509 je offline (nepripojený) kote1509

dakujem za reakcie, takze z toho mi vyplyva,ze mzdarka mu musi vykonat RZD, lebo o to poziadal. no ako u nej pochodi,to uz necham nanho.
ale potrebujem vediet este poslednu vec, ked bol ten mesiac SZCO aj pracoval, tak nezaplatil do zdravotnej poistovne ako SZCO nic. Je to problem? Bude to mat evidovane ako nedoplatok? Mal povinnost zaplatit preddavok na zdrav.poistenie? Lebo hore ktosi pisal,ze ked platila SZCO preddavky na zdrav.poistenie a nemala prijem,vykaze stratu. Ale on ju nevykaze, on je takpovediac v nule - ziadny prijem, ziadne preddavky za SZC.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
kote1509 Pozri príspevok
dakujem za reakcie, takze z toho mi vyplyva,ze mzdarka mu musi vykonat RZD, lebo o to poziadal. no ako u nej pochodi,to uz necham nanho.
ale potrebujem vediet este poslednu vec, ked bol ten mesiac SZCO aj pracoval, tak nezaplatil do zdravotnej poistovne ako SZCO nic. Je to problem? Bude to mat evidovane ako nedoplatok? Mal povinnost zaplatit preddavok na zdrav.poistenie? Lebo hore ktosi pisal,ze ked platila SZCO preddavky na zdrav.poistenie a nemala prijem,vykaze stratu. Ale on ju nevykaze, on je takpovediac v nule - ziadny prijem, ziadne preddavky za SZC.
Nemusel zaplatiť preddavok na ZP, nakoľko keď mal pozastavenú živnosť, tak nemal vymeriavací základ. A v zamestnaní bol poistený.

Ale RZZP musí podať (lebo bol mesiac szčo), a keď náhodou vysledok bude nedoplatok, tak to doplatí do 30.06. a bude mať všetko vyrovnané.
0 0
kote1509 kote1509

kote1509 je offline (nepripojený) kote1509

ok, dakujem za rady aj info
0 0
kvetinka909 kvetinka909

kvetinka909 je offline (nepripojený) kvetinka909

Zoltán Kovács Pozri príspevok
O ktoré ustanovenie zákona o dani z príjmov sa opiera tvoje tvrdenie?

Ak v termíne podá žiadosť (do 15.02.) o vykonanie RZD, tak mzdárka nemá čo skúmať. Len akceptovať žiadosť.

Je to moja vlastná skúsenosť
0 0
Lali Lali

Lali je offline (nepripojený) Lali

hanelie Pozri príspevok
niektoré mzdárky nechcú robiť rzd zamestnancom, ktorí už u nich nepracujú , využívajúc klauzulku v zákone o dani z prijmov : rzd nemá povinnosť vystaviť zamestnávateľ ak má zc / aj bývalý / povinnosť podať DP , lenže tu povinnosť nie je takže platí, že rzd musí zľ urobiť
Dobrý deň,
nerozumiem celkom tomu, čo sa píše v citovanom.
priateľka je nezamestnaná od septembra 2009 a je vedená na Úrade práce. No a volala na Daňový úrad, či je jej bývalý zamestnávateľ povinný urobiť
ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Jej povedali, že môže a nemusí, je to na jeho "dobrej" vôli. Skratka zľ v citovanom texte znamená čo - zamestnávateľ ? Ak teda musí zamestnávateľ toto zúčtovanie musí urobiť, ako ho k tomu "prinútiť" ?
Ďakujem.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Lali Pozri príspevok
Dobrý deň,
nerozumiem celkom tomu, čo sa píše v citovanom.
priateľka je nezamestnaná od septembra 2009 a je vedená na Úrade práce. No a volala na Daňový úrad, či je jej bývalý zamestnávateľ povinný urobiť
ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Jej povedali, že môže a nemusí, je to na jeho "dobrej" vôli. Skratka zľ v citovanom texte znamená čo - zamestnávateľ ? Ak teda musí zamestnávateľ toto zúčtovanie musí urobiť, ako ho k tomu "prinútiť" ?
Ďakujem.
Ak požiada zamestnávateľa do 15.2.2010 o vykonanie RZD písomne na žiadosti tak musí, ak ho nepožiada, zamestnávateľ jej vystaví potvrdenie a zašle do 10.3.2010, v tom prípade si podá DP typ A.
0 0
Lali Lali

Lali je offline (nepripojený) Lali

Ďakujem, budem ju informovať.
0 0
kvetinka909 kvetinka909

kvetinka909 je offline (nepripojený) kvetinka909

Aj ja som bola presvedčená o tom, že nebude žiaden problém a mzdárka nebude nič skúmať, ale odmietla mi urobiť daňové. Možno mám rovnakú mzdárku ako priateľ kote1509. Dokonca aj včera v novinách SME som čítala, že pokiaľ nebol žiaden príjem môže požiadať zamestnávateľa.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Nesúhlas. Nemal príjmy, a ani nevykázal stratu. Nevzniká povinnosť podavanie DP typu B. Požiadať o RZD v zamestnaní. Ale odporúčam oznámiť na DÚ, že nevznikla povinnosť podávania DP (pre istotu, nakoľko niekedy správkyne vedia byť riadne otravné).
Prosím ťa, a keď mal príjem zo živnosti len 400 EUR, výdavky nemal, zo závislej činnosti 474,- a zrazená zrážková daň 111,15.
Môže podať B, príjem neuvádzať , uviesť len daň a požiadať ju o vrátenie?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zlata Pozri príspevok
Prosím ťa, a keď mal príjem zo živnosti len 400 EUR, výdavky nemal, zo závislej činnosti 474,- a zrazená zrážková daň 111,15.
Môže podať B, príjem neuvádzať , uviesť len daň a požiadať ju o vrátenie?
príjem zo živnosti je zdaniteľný príjem, takže podávaš DP typ B a uvádzaš v ňom všetky príjmy a výdaje zo živnosti, príjmy zo závislej činnosti aj zrážkovú daň, vyjde ti preplatok, požiadaš o vrátenie
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Timka1 Pozri príspevok
príjem zo živnosti je zdaniteľný príjem, takže podávaš DP typ B a uvádzaš v ňom všetky príjmy a výdaje zo živnosti, príjmy zo závislej činnosti aj zrážkovú daň, vyjde ti preplatok, požiadaš o vrátenie
Prepačte, stále nemám jasno v tom: Povinnosť podať daňové priznanie majú daňovníci s prijmami nad 2012,85 EUR.
Mne z toho vychádza, že súčet jeho príjmov nepresahuje túto hranicu, tak nemusí podávať DP. Takže, ak by nepodal, prišiel by o možnosť vrátiť zrážkovú daň?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zlata Pozri príspevok
Prepačte, stále nemám jasno v tom: Povinnosť podať daňové priznanie majú daňovníci s prijmami nad 2012,85 EUR.
Mne z toho vychádza, že súčet jeho príjmov nepresahuje túto hranicu, tak nemusí podávať DP. Takže, ak by nepodal, prišiel by o možnosť vrátiť zrážkovú daň?
do tejto sumy nemá povinnosť, ale môže ak sa mu to oplatí, ak nepodá príde o možnosť vrátenia zrážkovej alebo preddavkovej dane, ale len v tom prípade ak nejakú daň odviedol cez rok
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Timka1 Pozri príspevok
do tejto sumy nemá povinnosť, ale môže ak sa mu to oplatí, ak nepodá príde o možnosť vrátenia zrážkovej alebo preddavkovej dane, ale len v tom prípade ak nejakú daň odviedol cez rok
Veľká vďaka, ešte otázočka, čiže príjem §5-6 je 0, t.j. základ dane 0 a uvádzam do priznania len zrážkovú daň ?
Nezdaniteľnú časť ZD nemá , lebo je celý rok poberateľ starobného dôchodku.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zlata Pozri príspevok
Veľká vďaka, ešte otázočka, čiže príjem §5-6 je 0, t.j. základ dane 0 a uvádzam do priznania len zrážkovú daň ?
Nezdaniteľnú časť ZD nemá , lebo je celý rok poberateľ starobného dôchodku.
vyššie si písala, že bol príjem zo živnosti § 6 - 400,0 € a zo závislej činnosti § 5 - 474,0 €, to tam doplníš a uvedieš NČ na seba 4025,70, tým pádom ZD 0, zrážkovú daň tiež uvádzaš
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Timka1 Pozri príspevok
vyššie si písala, že bol príjem zo živnosti § 6 - 400,0 € a zo závislej činnosti § 5 - 474,0 €, to tam doplníš a uvedieš NČ na seba 4025,70, tým pádom ZD 0, zrážkovú daň tiež uvádzaš
Mrzi ma to, že som stále otravná. NČ nemá, je to dôchodca.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zlata Pozri príspevok
Mrzi ma to, že som stále otravná. NČ nemá, je to dôchodca.
tak to ozaj nemá nárok na NČ ak bol starobným dôchodcom už k 1.1.2009

kuk sem na tento link, tam je rozobraté DP dôchodcu

http://www.porada.sk/t133757-dochodc...priznanie.html
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ešte raz vďaka za trpezlivosť.
Takže podáva DP typ B,(výhodné pre neho podať DP, aby mu vrátili zrazenú zrážkovú daň)
ČZD §5 : 474
ČZD §6 : 87 (použité výdavky 40% z príjmov)
r.68,69,77 : 561
r. 78, 87 : 106,59
r 91 : 0
r. 111,15
r. -111,15
Problém som mala v tom, že riadok 91 som mala manuálne prepísať na 0.

Je riadok 91 správne????? (resp. DP typ A r. 54)
Naposledy upravil Zlata : 04.03.10 at 08:00
0 0
kote1509 kote1509

kote1509 je offline (nepripojený) kote1509

ja som zakladala tuto temu,cize pripad je popisany hore,ale chcem sa este poradit. Ked teda poda danove priznanie sam,lebo mu ho zamestnavatel nechce urobit, uvadza sa do DP, typ B, zo zivnosti prijem O alebo necha iba prazdnu kolonku? V zivote sme DP nevyplnovali, vzdy nam to robili zamestnavatelia,tak teraz si nevieme rady. Je mi to cudne z toho dovodu,aby sa na dan.urade necudovali,preco podava DP typ B,ked vlastne ziadny prijem zo zivnosti nemal a mal iba prijmy zo zav.cinnosti, aj ked mal omylom na mesiac obnovenu zivnost. budem vdacna za akukolvek radu,co s tym...
dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať