Zavrieť

Porady

Nesprávne vyúčtovanie za spotrebu ÚK r.2008

Prosím o radu.V máji sme dostali prvé vyúčtovanie za ÚK za rok 2008 .Jeho výpočet bol 16 000 sk ,nedoplatok odvolali sme sa prišlo opravné vyúčtovanie kde sme mali 883.-Sk znova nedoplatok , ktorý som uhradila pretože v sprievodnom liste bolo , aby sme prvé vyúčtovanie nebrali do úvahy.Aké bolo naše prekvapenie keď 19.01.2010 prišlo tretie vyúčtovanie v ktorom sme mali nedoplatok 7500sk .Bolo mi povedané predsedom spoloč., že sa nadopolovičná väčšina vlastníkov dohodla , že sa spotreba tepla nebude počítať podľa meračov tepla , ale podľa m2 rozlohy bytu.S týmto mi nesúhlasíme , pretože na poslednom sprievodnom liste je priznané predsedom resp.správcom ,že odpisy boli zle odpisované a vzhľadom k tomu sa pristúpilo na spotrbu tepla na m2.Neviem či som dobre spravila , ale som vyúčtovania všetky tri poslala na Slov.Energetickú inšpekciu do Žiliny a budem vidieť čo sa bude diať.Nemám dobrý pocit zo všetkého.Tak isto neviem či je správne ,keď sa nadpolovičná väčšina dohodla tak ako som písala a môžu sa obísť merače.Máme zistené , že predseda spoloč.chodil dodatočne podpisovať prezenčnú listinu.Nad nami suseda mala v prvom vyúčtovaní 29 000 nedopl.v druhom 11 000 a v treťom 10 000 sk nedoplatok.Mám doklady o tom, že p. ktorý odpisoval hodnoty spotreby tepla z meračov písal ich ako mu asi prišlo.Všetko sa chce ututlať.Niektoré byty dostali až 18 000 sk preplatky a niektorý byt , ktorý platí zálohovo 600 sk za teplo mal 15 000 preplatokt.z.,že ani si tam peniaze neodložil aké mu boli vrátené.Prosím poradte či stačí kontrola z SEI,alebo kam sa máme ešte obrátiť.Predchádzajúci predseda sa už nabalil najprv auto,potom dom a každýje ticho.Rozprávala som s predchádzajúcim správcom , ktorý mi povedal aké máme mínusy v účtovníctve a každý je spokojný.Teraz ,keď sme sa začali ohlasovať budeme najhorší vlastníci,ale nám to je jedno.Povedali sme si s manželom , že donekonečna sa čušať nedá keď vidíme ,aký sú ľudia hlúpi.Svoje vlastné peniaze si nechcú chrániť.Dovolím si tvrdiť ,že taká bytovka ako je naša sa nájde snáť na Luniku 9.zateplilo sa z jednej severnej strany,okna sa nevymenili len ten kto sme nato mali.pôžička sa zobrala, výťahové šachty sa nezateplili na schodišti sa vymenili okná cez ktoré tečia.Skratka katastrofa,ale to je už iné.Mňa zaujíma v prvom rade teplo , ktoré sme odobrali podľa merača za ktoré si chceme aj zaplatiť.Poveiem len príklad každý vikend a sviatky trávime na chate takže radiátory sú celú dobu vypnuté som presvedčená , že spotreba tepla pokiaľ sú merače musí byť odpočítaná a vyúčtovaná z nich.Budem rada ak mi na moje otázky zodpoviete.Podotýkam, že sa merače dali do S.Turej ciachovať neviem či preto,aby sa neprišlo na chyby,alebo prečo,aby sa nedala dokázať skutočná spotreba neviem si odpovedať.Preto prosím o radu Vás.Prajem pekný večer.Marat Bartoňová
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mino.k Pozri príspevok
tu by som si dovolil nesuhlasit...u nas v bytovke v 2-izb.byte 58m2 8000,- nedoplatok, byt pod nami 79m2 3izb.byt - 19000,- preplatok! Takze ked sa chce, vsetko sa da :-)

Mino, ak dovolíš, už si robil niekedy v živote ročné vyúčtovanie?
0 0
vd1 vd1

vd1 je offline (nepripojený) vd1

Este pred nedavnom bola minimalna hranica prispevku do FO 13,-Sk /m2, ale uz davno neplati a je vyssia. Takze z toho nepokryjte skoro nic, co planujete. Pretoze 5000,-€ nic neriesi.

Je niekde niekym stanovená, doporučená minimálna hranica príspevku do FO na m2? Veľmi ma to zaujíma, pretože v našom dome už im je 12.- Sk/m2 priveľa.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

vd1 Pozri príspevok
Este pred nedavnom bola minimalna hranica prispevku do FO 13,-Sk /m2, ale uz davno neplati a je vyssia. Takze z toho nepokryjte skoro nic, co planujete. Pretoze 5000,-€ nic neriesi.

Je niekde niekym stanovená, doporučená minimálna hranica príspevku do FO na m2? Veľmi ma to zaujíma, pretože v našom dome už im je 12.- Sk/m2 priveľa.
Nie nie je stanovená, je to opäť na rozhodnutí vlastníkov podľa dôležitosti vykonania opráv, revizíí a prípadných rekonštrukčných prác na Vašom dome. Dôležitý je aj počet bytov v dome a výška mesačnej tvorby fondu. Ja mám už roky 0,5 €, čiže 15,-sk/m2 a to máme veľa bytov okolo 82 m2...mesačný nárast je cca 1330€ na dom, čiže cez 40 tisíc..


P.S. Ak chceš citovať niekoho, klikni na "cituj" pod jeho príspevkom...a píš pod to, bude to prehľadnejšie, ak chceš len časť, vymaž to ,čo tam nechceš ale [/QUOTE] tam musí zostať...
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

slavica Pozri príspevok
Kde niet dôvery a chýba svedomie zodpovedného tam treba kontrolu- a tá je len a len na vlastníkoch!!




Momentálne môžu byť peniaze z FO využité prechodne na zaplatenie tepla, TÚV a ostatných služieb, čo je prípustné , keď sa prestane kúriť musia !! sa tam vrátiť...To vraj čo hovoríš nemám rada, lebo buď je to tak , alebo nieje.
Máš možnosť ako každý vlastník požiadať o nazretie do dokladov a pozrieť koľko máte mesačný nárast FO a aké boli príjmy a výdaje za celý rok.Je to jednoduchá matematika a v profile máš účtovník, tak to ma zaráža, že máš problém??
Ďalej v ročnom vyučtovaní musíte mať aj vyčíslené hospodárenie s fondom a finančnú správu o hospodárení. Ak ale nechceš čakať do 31.5ty urob to čo najskôr a do dokladov sa pozri. Potom už môže byť neskoro.

A ešte niečo, ak nemáte peniaze a veľký deficit na FO znamená to, že máte zle nastavené mesačné zálohy za služby. Ak ste si vedeli odsúhlasiť fond na 22,-sk/m2 tak sa treba zaoberať aj zálohami za služby, lebo potom to neplní účel.
Tak, ako obvykle máš v tomto všetkom pravdu.
Ale za 1. ja v tom problém nemám,lenže nie som vlastník priamo a mám teda bojovú úlohu otvoriť oči vlastníkom. Za 2. práve o nahliadnutie do účtovníctva sa snažím, zajtra máme zvolanú schôdzu na ktoru sme požiadali členov rady o predloženie výpisov a účt.dokladov za 24mes. Predsedu pred časom nechali odstúpiť, keďže sa sťahovala,nepýtali žiadne vysvetlenie jej argumentu,že je na účte nula'. Z FPUaO údajne ziadne náklady nehradili. Teraz nieje na plyn a tak sa prislo na hlášku o nulovom zostatku. Správu o hospodárení ako takom a vyúčtovanie FPUaO nepredložili do dnešného dňa,takže chceme uplatniť sankciu. A za 3 celu našu story som popísala celkom podrobne v téme voľba správcu. Takže sa mi to nechce znovu veľmi rozvíjať. Viem že veci sa dajú riešiť,ale na to musí byť záujem dotknutých a nie ľahostajnosť alebo strach.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

[QUOTE=slavica;1284610]Nie nie je stanovená, je to opäť na rozhodnutí vlastníkov podľa dôležitosti vykonania opráv, revizíí a prípadných rekonštrukčných prác na Vašom dome. Dôležitý je aj počet bytov v dome a výška mesačnej tvorby fondu. Ja mám už roky 0,5 €, čiže 15,-sk/m2 a to máme veľa bytov okolo 82 m2...mesačný nárast je cca 1330€ na dom, čiže cez 40 tisíc..
QUOTE]

Ak je pod bytmi na prízemí veľa nebytových priestorov vo vlastníctve vlastníkov bytov, všetko uhradia z nájomného. Je to tak v BA budova na starom Avione (Americké nám.) Všetko vynovili z nájomného, teraz si ho asi budú deliť.
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

Možno sa tomu ťažko verí,ale od dávna tu vyúčtovania neboli robené vždy práve podľa zákona,ale fungoval systém vyhrážania a strhania nedoplatkov zo mzdy,bez súdneho nariadenia a aj tak sa mnohí radsej neozvali. Ja som sa tak ťahala na súde 9 rokov,ale pravda mi stála za to a vyhrali sme,hoci to stálo mnoho nervov. Žiaľ aj po mnohých rokoch veľa vlastníkov si postoj pštrosa zachovalo. No uvidim zajtra, hádam sa začnú konečne starať ako to vlastne bývame...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

oli.f Pozri príspevok
Tak, ako obvykle máš v tomto všetkom pravdu.
Ale za 1. ja v tom problém nemám,lenže nie som vlastník priamo a mám teda bojovú úlohu otvoriť oči vlastníkom. Za 2. práve o nahliadnutie do účtovníctva sa snažím, zajtra máme zvolanú schôdzu na ktoru sme požiadali členov rady o predloženie výpisov a účt.dokladov za 24mes. Predsedu pred časom nechali odstúpiť, keďže sa sťahovala,nepýtali žiadne vysvetlenie jej argumentu,že je na účte nula'. Z FPUaO údajne ziadne náklady nehradili. Teraz nieje na plyn a tak sa prislo na hlášku o nulovom zostatku. Správu o hospodárení ako takom a vyúčtovanie FPUaO nepredložili do dnešného dňa,takže chceme uplatniť sankciu. A za 3 celu našu story som popísala celkom podrobne v téme voľba správcu. Takže sa mi to nechce znovu veľmi rozvíjať. Viem že veci sa dajú riešiť,ale na to musí byť záujem dotknutých a nie ľahostajnosť alebo strach.
Ja som len reagovala na tvoj príspevok, nemyslela som tým nič iné...mrzí ma ak si to inak pochopila. Nevedela som, že to je len tvoja argumentácia na stav Vašho domu, myslela som, že čakáš odpoveď Ja píšem len to , čo aj v skutočnosti robím. No ale u Vás je to asi o inom a tak si to vlastne zhrnula v tvojej poslednej vete. Tak zajtra veľa šťastia a ľudí so zdravým rozumom prajem. Napíš ako si dopadla.
Naposledy upravil Halli : 04.02.10 at 19:43 Dôvod: doplnené vety...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Mária27 Pozri príspevok

Ak je pod bytmi na prízemí veľa nebytových priestorov vo vlastníctve vlastníkov bytov, všetko uhradia z nájomného. Je to tak v BA budova na starom Avione (Americké nám.) Všetko vynovili z nájomného, teraz si ho asi budú deliť.

No to je už iné "kafe" , tam už to nie je o neziskovej forme hospodárenia, nuž, ale Blava je Blava
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

slavica Pozri príspevok
No to je už iné "kafe" , tam už to nie je o neziskovej forme hospodárenia, nuž, ale Blava je Blava
V roku 1991 sa tak mohli odtrhnúť domy od družstva a založiť si vlastné družstvo. Mali na to pol roka - na celom Slovensku - aj v Považskej Bystrici. Využili to najmä tie domy, ktoré mali NP. Náš dom to vtedy nevyužil, nechceli pochopiť výhody.
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

slavica Pozri príspevok
Ja som len reagovala na tvoj príspevok, nemyslela som tým nič iné...mrzí ma ak si to inak pochopila. Nevedela som, že to je len tvoja argumentácia na stav Vašho domu, myslela som, že čakáš odpoveď Ja píšem len to , čo aj v skutočnosti robím. No ale u Vás je to asi o inom a tak si to vlastne zhrnula v tvojej poslednej vete. Tak zajtra veľa šťastia a ľudí so zdravým rozumom prajem. Napíš ako si dopadla.
To je v poriadku, nedá sa usledovať všetky témy a problémy v nich načaté.
A vďaka svojím skúsenostiam, sa ako som písala neprikláňam na stranu obviňujúceho ani obvineného. Ono keď je snaha, tá pravda tak či tak vypláva na povrch. Tak hádam aj u nás a snáď z nej nezošedivem :P
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

oli.f Pozri príspevok
To je v poriadku, nedá sa usledovať všetky témy a problémy v nich načaté.
A vďaka svojím skúsenostiam, sa ako som písala neprikláňam na stranu obviňujúceho ani obvineného. Ono keď je snaha, tá pravda tak či tak vypláva na povrch. Tak hádam aj u nás a snáď z nej nezošedivem :P
Uz asi šediviem...doklady nedoniesli,zistila som že dokonca su len 2 členovia rady,co je nie len protizákonné,ale aj logicky absurdné. Vyúčtovanie FPUaO nedodali doteraz,s tým,ze sa spravili blbí,ze ved do 31. 5.tohto roku,ale mali vyúčtovať rok 2008. Vlastne tam trepala hlúposti jedna samonominačná osoba,čo teraz sama seba poverila správou,ale na druhej strane sa vyhovorila,ze vlastne este spravuje stará predsedníčka. A všetci až na mňa a možno 2 osoby, zas vopchali hlavy do piesku. Ja uz fakt strácam nádej. Nič nedoložili,záhadne mala dotyčná k dispozícii fa za niektoré platby ako plyn ale požadované boli vraj u predsedníčky. Ja uz som z toho zúfalá. Skončilo to tým,ze majú predložiť spomínané výpisy účtu a doklady...termín neurčený,takže možno o týždeň,mesiac,rok...keďže zákon tu nikto nemá potrebu dodržiavať...verím,že členka rady ktorá sa sama nanominovala bude určite bez problémov spravovať aj dlhšie než 3 mesiace...Je mi nanič..V pondelok zháňan právnika,ak máte odporúčania prosim poraďte. Je to zrejme nevyhnutné.
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

slavica Pozri príspevok
Mino, ak dovolíš, už si robil niekedy v živote ročné vyúčtovanie?
Nerobil, pracoval som vo firme, kde som na starosti energie a rozpocitaval som ich na mensie prevadzky, takze trosku viem o com hovorim...
u nasv bytovke je normalne, ze ludia, ktori maju na meracoch 0, aj 0,- zaplatia!
a ten priklad co som dal, je naozaj pravdivy...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mino.k Pozri príspevok
Nerobil, pracoval som vo firme, kde som na starosti energie a rozpocitaval som ich na mensie prevadzky, takze trosku viem o com hovorim...
u nasv bytovke je normalne, ze ludia, ktori maju na meracoch 0, aj 0,- zaplatia!
a ten priklad co som dal, je naozaj pravdivy...
Mino, ak máš všetky podklady k ročnému vyúčtovaniu je to malina. Sú to počty, nie matematika. Plus, mínus, krát, deleno.
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

sito Pozri príspevok
Mino, ak máš všetky podklady k ročnému vyúčtovaniu je to malina. Sú to počty, nie matematika. Plus, mínus, krát, deleno.
Mam vsetky podklady, je problem aj v tom, ze neboli zohladnene velmi nizke spotreby v bytoch, ktore sa nechali vykurovat susedmi...
robi to nas super predseda, ten na to kasle, napr. som pocul, zefirma ENBRA take nieco neakceptuje, proste minimalnu spotrebu vyuctuje vzdy - vsak nemaju v byte zimu ako vonku...
Prave dnes som napisal list na SEI, uvidime aku dostaneme odpoved.
0 0
Bartoňová Marta Bartoňová Marta
ďakujem za Vaše vyčerpávajúce odpovede.Keby som nevedela ako to v našej bytovke ide zak to určite nebudem zverejnovať.Oli viem o čom píšeš.Máš ten istý problem vo Vašej bytovke ako aj u nás.To tunelovanie je u Vás prečo si sa do toho pustila keď si myslíš ,že tu píšem hlúposti:Je mi jasné ,ýe z fondu oprác v nie je možné zbohatnúť,ale čo jedna firma sa prihlásila akú koľvek opravu v bytovke spraviť bol konkurz , ktorý prebehol tak ako prebehol a každý ponúkne províziu a z tej sa dá dobre nabaliť.keby to tak nebolo tak by predch.predseda nemal do činenia so súdom.ďalej sa nejdem k tomu vyjadrovať nato tu je súd.Ja som písala a prosila o pomoc ohľadom kúrenia žiadným susedom sme teplo nebrali pretože pod nami suseda by nemala 11-tisíc nedoplatok a nad nami 29-tisíc nedoplatok.Z toho je už zrejmé ,že tu je podvod pri odpise .Ľutujem ,že som sa na toto fórum prihlásila čakala som rady a nie výsmech ani som nikoho nemienila rozosmiat práve naopak dostala som radu ,kde sa mám obrátiť no dnes to ľutujem.Tá rada prišla práve od teby Olinka F.Ako som písala máte dosť veľký problem vo Vašej bytovke aje Vás tam len 15 bytov nás je 54 viem o čom som písala .
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

Bartoňová Marta Pozri príspevok
ďakujem za Vaše vyčerpávajúce odpovede.Keby som nevedela ako to v našej bytovke ide zak to určite nebudem zverejnovať.Oli viem o čom píšeš.Máš ten istý problem vo Vašej bytovke ako aj u nás.To tunelovanie je u Vás prečo si sa do toho pustila keď si myslíš ,že tu píšem hlúposti:Je mi jasné ,ýe z fondu oprác v nie je možné zbohatnúť,ale čo jedna firma sa prihlásila akú koľvek opravu v bytovke spraviť bol konkurz , ktorý prebehol tak ako prebehol a každý ponúkne províziu a z tej sa dá dobre nabaliť.keby to tak nebolo tak by predch.predseda nemal do činenia so súdom.ďalej sa nejdem k tomu vyjadrovať nato tu je súd.Ja som písala a prosila o pomoc ohľadom kúrenia žiadným susedom sme teplo nebrali pretože pod nami suseda by nemala 11-tisíc nedoplatok a nad nami 29-tisíc nedoplatok.Z toho je už zrejmé ,že tu je podvod pri odpise .Ľutujem ,že som sa na toto fórum prihlásila čakala som rady a nie výsmech ani som nikoho nemienila rozosmiat práve naopak dostala som radu ,kde sa mám obrátiť no dnes to ľutujem.Tá rada prišla práve od teby Olinka F.Ako som písala máte dosť veľký problem vo Vašej bytovke aje Vás tam len 15 bytov nás je 54 viem o čom som písala .
Potrebujete zistiť hodnoty jednotiek z pomerových meračov všetkých vlastníkov (skutočné a korigované). Nepíšte či sú digitálne alebo odparovacie, na digitálnych by sa mala dať hodnota znova odčítať, pokým máte pochybnosti... (ten kto odpisoval meráky, by mal mať váš podpis že uvedené údaje súhlasia so skutočnosťou). Tieto údaje by mala mať spoločnosť (resp. správca) ktorá vám robí vyúčtovanie.
Ďalej potrebujete vedieť spôsob rozpočítavania tepla. Najprv píšete, že podľa pomerových meračov kde predpokladám že je použitý prepočet podľa vyhl. 630/2005 (ak ste si odhlasovali niečo iné treba to zistiť). Potom píšete, že ste to zmenili podľa m2, vtedy potrebujete vedieť iba celkovú spotrebu domu.
Po týchto úkonoch viete povedať, či vám vypočítali teplo správne alebo nie.

Čo sa týka preplatkov a nedoplatkov, tak tie posudzujete nesprávne, nakoľko tie závisia od záloh jednotlivých bytov, ich spotreby vody, tepla, plynu... + všetkého čo majú v inkase. Je pravda, že ceny za teplo patria k najväčším položkám a preto vám tie nedoplatky tak skákali. Ale porovnávať čisto nedoplatky medzi bytmi nedáva zmysel, pokým neviete aké boli zálohy...

p.s. pomerové merače ste dali overovať zbytočne, nie sú v kategórii určených meradiel... aj keď podľa zak 142/2000 o metrológii by mali byť. Možno to bol zámer zahladiť stopy...

p.s.2: o kradnutí tepla a správnom vykurovaní si môžete pozrieť na http://www.thermo-eco.sk/publikacie4.html
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Bartoňová Marta Pozri príspevok
ďakujem za Vaše vyčerpávajúce odpovede.Keby som nevedela ako to v našej bytovke ide zak to určite nebudem zverejnovať.Oli viem o čom píšeš.Máš ten istý problem vo Vašej bytovke ako aj u nás.To tunelovanie je u Vás prečo si sa do toho pustila keď si myslíš ,že tu píšem hlúposti:Je mi jasné ,ýe z fondu oprác v nie je možné zbohatnúť,ale čo jedna firma sa prihlásila akú koľvek opravu v bytovke spraviť bol konkurz , ktorý prebehol tak ako prebehol a každý ponúkne províziu a z tej sa dá dobre nabaliť.keby to tak nebolo tak by predch.predseda nemal do činenia so súdom.ďalej sa nejdem k tomu vyjadrovať nato tu je súd.Ja som písala a prosila o pomoc ohľadom kúrenia žiadným susedom sme teplo nebrali pretože pod nami suseda by nemala 11-tisíc nedoplatok a nad nami 29-tisíc nedoplatok.Z toho je už zrejmé ,že tu je podvod pri odpise .Ľutujem ,že som sa na toto fórum prihlásila čakala som rady a nie výsmech ani som nikoho nemienila rozosmiat práve naopak dostala som radu ,kde sa mám obrátiť no dnes to ľutujem.Tá rada prišla práve od teby Olinka F.Ako som písala máte dosť veľký problem vo Vašej bytovke aje Vás tam len 15 bytov nás je 54 viem o čom som písala .
Pani Bartoňová, neľutujte, že ste sa na túto stránku prihlásila. V prvom rade si uvedomte, že keď si prečítate viac príspevkov, či už vzad, alebo do budúcnosti dospejete k tomu, že sa to tu s otázkami a odpoveďami točí do kolečka dokola.

Nie ste jediný dom, ktorý ma také problémy.

A čo sa týka tepla, ktoré vás najviac zaujíma, je to zložitá vec. V podstate ide o tri veci, teplo, energiu, teplotu v °C, ktorú zabezpečuje energia a tepelnú pohodu. Niekto stále kričí je mi zima, aj keď je v byte maximálna dosiahnuteľná teplota.

Je dobré, že chcete v dome niečo zmeniť, ale treba vám k tomu argumenty, fakty, len vaše pocity, že v dome je niečo nespravodlivé vám nestačia. A potom, špinavé prádlo sa perie doma. Ani URSO, ani energetická inšpekcia vám to nevyrieši. Nemôže, odobraté teplo jej nepatrí! Na tom sa môžete dohodnúť len vy, vlastníci. Predpokladám, že ste sa doteraz v dome tomu venovali minimálne, alebo vôbec, ako celok. Každý si hľadí svojeho, svojeho domu? Nie, dom nechce vidieť nikto, len svoj byt a svoj prospech na úkor ostatných. Takže je to na vás v dome.

Ono to zas nie je také jednoduché s tým autom a domom za vaše peniaze.

Verím, že časom napíšete, ten kto mi poradil poradu, mi poradil dobre.

Treba začať od seba.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mino.k Pozri príspevok
Nerobil, pracoval som vo firme, kde som na starosti energie a rozpocitaval som ich na mensie prevadzky, takze trosku viem o com hovorim...
u nasv bytovke je normalne, ze ludia, ktori maju na meracoch 0, aj 0,- zaplatia!
a ten priklad co som dal, je naozaj pravdivy...

Milan, vďaka za objasnenie, viem, že máš snahu sa zaujímať o veľa vecí, písal si, že na post predsedu a "vykonavateľa" chodu domu si predstavujú teba. Len vieš, ver, že ono je to oveľa ťažšie ako vieš teraz posúdiť, preto si to dobre rozmysli. Máš výhodu, že si v podobnej oblasti už robil, to je fajn... cením si tvoju ochotu a viem, že ak budeš veľmi chcieť dopracuješ sa k tomu, že raz budeš radiť aj ty nám. Ja už mám tých RV za sebou desiatky a ver, že som veľakrát vypliešťala oči, či je možné, aby to tak vyšlo?....ale vyšlo.Veľa zdaru Ti prajem a fandím Ti.
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

slavica Pozri príspevok
Milan, vďaka za objasnenie, viem, že máš snahu sa zaujímať o veľa vecí, písal si, že na post predsedu a "vykonavateľa" chodu domu si predstavujú teba. Len vieš, ver, že ono je to oveľa ťažšie ako vieš teraz posúdiť, preto si to dobre rozmysli. Máš výhodu, že si v podobnej oblasti už robil, to je fajn... cením si tvoju ochotu a viem, že ak budeš veľmi chcieť dopracuješ sa k tomu, že raz budeš radiť aj ty nám. Ja už mám tých RV za sebou desiatky a ver, že som veľakrát vypliešťala oči, či je možné, aby to tak vyšlo?....ale vyšlo.Veľa zdaru Ti prajem a fandím Ti.
Slavica, dakujem :-), snazim sa veci u nas v baraku zmenit, je nas viac, tak verim, ze sa nam to podari...
co sa tyka vyuctovani, viem, ze kazde RV ma nejake pravidla, a niektore cisla mozno nepustia...
ale! urcite by nas predseda nemal axceptovat, ze v nasom baraku jeden byt 15 000,- nedoplatok a dalsi 19 000,- preplatok! Prave dnes som pisal list na SEI a uvadzal som tam cisla z RV za teplo, tak uvadzam par cisel, mozno pochopis, co som chcel predtym napisat...
3izb. byt 68,23m2 spotreba tepla v GJ 10,512
- // - v GJ 7,879!!!!!!
2izb. byt 52,63m2 spotreba tepla v GJ 7,915
- // - 9,082
-// - 7,733

naopak:
2 izb. byt - rovnaka vymera spotreba v GJ 32,766!!!!
-//- 28,823
-//- 28,474
-//- 25,490
atd, atd...
bytovka zateplena, plastove okna...je toto v poriadku?
dokedy budeme dotovat susedov s vypnutymi radiatormi??
ja len tolko som chcel svojim prispevkom povedat :-)
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mino.k Pozri príspevok
Slavica, dakujem :-), snazim sa veci u nas v baraku zmenit, je nas viac, tak verim, ze sa nam to podari...
co sa tyka vyuctovani, viem, ze kazde RV ma nejake pravidla, a niektore cisla mozno nepustia...
ale! urcite by nas predseda nemal axceptovat, ze v nasom baraku jeden byt 15 000,- nedoplatok a dalsi 19 000,- preplatok! Prave dnes som pisal list na SEI a uvadzal som tam cisla z RV za teplo, tak uvadzam par cisel, mozno pochopis, co som chcel predtym napisat...
3izb. byt 68,23m2 spotreba tepla v GJ 10,512
- // - v GJ 7,879!!!!!!
2izb. byt 52,63m2 spotreba tepla v GJ 7,915
- // - 9,082
-// - 7,733

naopak:
2 izb. byt - rovnaka vymera spotreba v GJ 32,766!!!!
-//- 28,823
-//- 28,474
-//- 25,490
atd, atd...
bytovka zateplena, plastove okna...je toto v poriadku?
dokedy budeme dotovat susedov s vypnutymi radiatormi??
ja len tolko som chcel svojim prispevkom povedat :-)

Vieš ťažko mi takto nad tým rozmýšľať, keď neviem všetky údaje /náklady/ potrebné do RV /roč.vyučt./ a hlavne neviem aké mali dotyční zálohy...to by bolo dobré prepočítať komplet. To s vypnutými radiatormi máš pravdu, ale o mne je tu známe, že merače tepla v našich pomeroch neuznávam, aj keď nepohnem ani s myslením ľudí. A tak je to večný kolotoč...dať či nedať....merače

To máš ako s vodou, jedna rodina , 2 osoby...majú spotrebu TUV -1m3 ročne-...no to ja viac vypijem ako oni spotrebujú na umývanie ..vodomer je dobrý, čo s tým narobíš...aspoň nikomu nekradnú ako pri teple. Pri takýchto to nezachráni ani tých tých 10% a 90% akým sa TUV prepočítava.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať