Zavrieť

Porady

Príspevok UPSVR na uhradu odvodov zamestnancom - aký je to príjem?

Dobrý deň, rád by som požiadal o radu. Dostávam príspevok z UPSVR, ktorý prepláca odvody na zdravotné a sociálne poistenie zamestnávateľovi, tak aj zamestnancom. Časť príspevku patriaci zamestnancom im vraciam vo výplate v následujúcom mesiaci a mám otázku, či tento príspevok je pre zamestnanca príjem podliehajúci dani z príjmu a či zvyšuje aj vymeriavací základ sociálneho a zdravotného poistenia. Ďakujem
Usporiadat
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

moja, asi sa nerozumieme a trošku je to domotané:

ak zamestnávaš zamestnanca tak najskôr je to Tvoj náklad = mzda+odvody zamestnávateľa + daň ( ale tá len v prípade, že nie je podpísané vyhlásenie na uplatnenie si nezdaniteľnej čistky, ak je podpísané daň zo mzdy nerieš a zadaj si v softwere v kolónke nárok na nezdaniteľnú čiastku)
- ak Ti príde dotácia z UPSVaR zaučtuješ to ako zdaniteľný prijem , ale to má dopad na Tvoje daňové priznanie až na konci roka, UPSVaR Ti prepláca čistú mzdu zamestnanca, odvody zamestnávateľa, odvody zamestnanca budeš mať ako rozdiel medzi dotáciou a zaučtovanou mzdou, ale to je náklad zamestnanca, Tebe daňové priznanie neovplyvni.
Ak nemáš program tak postupuj podľa vyššie priložených tabuliek. Ak si sa dohodla zo zamestnacom, že mu budeš vyplácať mzdu a jeho odvody, tak mu vyplatíš 303,10+46,90, ale zamesnanec si tie odvody musí zaplatiť sám (čo sa mi však zdá v rozpore so zakónom nemám čas teraz pátrať ) ak odvádzaš zamestnacovi stiahnuté odvody, tak mu vyplatíš len 303,10 a jeho odvody + Tvoje ako zamestnávateľa odvedieš Ty.
Podotknem ak si začiatočník účtovník tak toto by som zverila účtovníkovi, alebo aspoň výpočet a odvody a vzťah z UPSVaR , pretože tu je neskutočne veľa spôsobov a podľa takto zadanej otázky sa môžeme len dohadovať čo máš na mysli.
Pekne si povedala každý raz začína, no my keď sme začínali sme museli vynaložiť finančné prostriedky na odborné školenia a tých sa musíme zúčastňovať neustále pri každej zmene zákonov a skús si spočítať koľko zmien zákonov je do roka.
To nie je z našej strany neochota Ti pomôcť, to je časová zaneprázdnenosť.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Takto vyzerá VP u mňa.
Refundácia tu ovplyvnila VZ do ZP a navýšila ZD. VZ do SP neovplyvnený - ten je z HM zamestnanca..

Teraz ma ale zaskočil rekonštruovaný zákon o SP na ich stránke, kde medzi príjmami nevstupujúcimi do VZ vypadol príspevok podľa §50a - idem to ešte pozrieť v úplnom znení zákona.

zle som čítala .
Naposledy upravil Melnick : 17.04.13 at 11:21 Dôvod: zle som prečítala znenie zákona - opravujem.
1 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

Melnick Pozri príspevok
Takto vyzerá VP u mňa.
Refundácia tu ovplyvnila VZ do ZP a navýšila ZD. VZ do SP neovplyvnený - ten je z HM zamestnanca..

Teraz ma ale zaskočil rekonštruovaný zákon o SP na ich stránke, kde medzi príjmami nevstupujúcimi do VZ vypadol príspevok podľa §50a - idem to ešte pozrieť v úplnom znení zákona.
no ja to mám takto keď to mám na papieri ručne, takže to mám dobre ale nijako to neviem nahodiť do programu, ešte čakám na odpoveď z technickej podpory. No veď práve preto si to zisťujem lebo niekde je písané, že vstupuje, potom, že nevstupuje, ešte sa opýtam, že vlastne prvýkrát mali vyplatené odvody za február v marci, mám opraviť mzdy alebo to môžem teraz zarátať 2x do odvodov do zp a daň? díky moc
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Už som opravila, zle som čítala zákon. Môžeš to vysporiadať aj v marcovej výplate, stalo sa to aj mne - pri jednom zam-covi a nebol problém.
Ale určite by som si to overila u vás na ÚP.
A s tou mzdou a jej správnym zaúčtovaním musí urobiť poriadok Tvoj soft. No zrejme to nemajú ošetrené, ináč by Ti to rátalo správne .
1 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ok takže zostáva, odvody do ZP a daň z vrátených odvodov, takže vlastne ak budem opravovať tak dám nie 46,90 ale 93,80 a z toho zp a daň, zamestnancovi vrátené bolo . dík
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ešte rozmýšľam nad tým, že v zmluve je uvedené, že odvody za zamestnanca budú vrátené vo výške 46,90 a toto aj kontrolujú na výpise z účtu, kde musím vyplatiť čistú mzdu 303,10 a potom vrátené odvody 46,90, chcú to mať rozdelené ale ak ich mám očistiť o odvody zo zp a daň tak vlastne to bude 46,90-8,86 tak vlastne vyplatím 38,04, tak neviem či nebudú mať výhrady? dík
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ešte by som poprosila, či je dobré takéto účtovanie:
HM 521100/331100
HM-príspevok 52100/331100
ČM 331100/331200(v mojom softe to inak nejde)
ĆM-príspevok 331100/331200
SP,ZP-ZĽ 524100/336
SP,ZP-ZM 331100/336
výplata BU 331200/221100
výplata prísp. 331200/221100 (na UPSVAR to chcú mať zvlášť)
úhrada SP,ZP 336/221100
predpis dot. 346/648
príjem dot. 221100/346
ešte medzitým je tvorba SF

môže to takto byť? díky moc

ešte by ma zaujímalo či tento príjem odvodov ide aj do mesačného prehľadu do hrubej mzdy asi áno ak ide aj do potvrdenia o príjme, čiže vlastne HM je potom 350 + 46,90(príspevok)? a tvorba SF? dík
Naposledy upravil yvica : 20.04.13 at 13:12
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prosím odpovie mi ešte niekto na predchádzajúci príspevok? už by som to rada doúčtovala, díky moc všetkým
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ďakujem už mi to sedí aj v programe, len mám problémik, pani na úrade práce chce aby bolo vyplatená čistá mzda 303,10 , odvody 46,90 ale ako to urobiť, keď tých 46,9 treba očistiť o 4 % ZP a daň?
0 0
adra22 adra22

adra22 je offline (nepripojený) adra22

Dobrý deň
chcela by som sa opýtať máme podpísanú dohodu & 56 chránená dieľňa keď mi UP preplatí celkovú cenu práce som povinná vrátiť odvody zamestnancovi? Nikde v zmluve z UP to nevidím. ďakujem
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
nie, pri tomto § ÚP prepláca CCP - to znamená HM + odvody zamestnávateľa, ktoré platí za svojho zamestnanca. v tomto prípade sa nepreplácajú odvody zamestnanca, takže nič nie ste povinní vrátiť zamestnancovi.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Všetko dôležité je obsiahnuté vždy v zmluve.
Odvody sa zamestnancom vracajú ak je podpísaná zmluva podľ § 50a
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

viete mi niekto odpovedať na príspevok vyššie, pani na úrade práce kontroluje či je vyplatená čistá mzda, vrátené odvody ako majú byť, ale ako to urobiť keď z tých odvodov treba zraziť ZP a daň? poradí niekto????
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ja som to už robila dávnejšie. Vrátenie odvodov sme zadala mzdová účtovníčka ako samostatnú položku, ktorú bolo vidieť na výplatnej páske v samostatnom riadku.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

to mi je jasné to mám vyriešené, ale HM je 350, odvody 46,90, ČM vychádza 303,10. To je ok, ale keď im vyplatím naspäť odvody tak mzda je 350-1,86/odvody do ZP zo 46,90/-6,99(daň z vrát.odvodov)=341,14, ale pani na upsvar chce aby z účtu bolo vyplatené 303,10 a 46,90 a to neviem ako urobiť keď to vychádza 294,24 a 46,90????
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
yvica, ty len daj tie vrátené odvody do výplatnej pásky tak ako to má byť, aby bol z toho zrazený odvod na zdravotné poistenie a daň. uhrádzať cez bankový účet budeš zamestnancovi mzdu na výplatu. tebe sa musí rovnať mzda na výplatu na výplatnej páske s tou sumou čo bude na bankovom učte ako poukázaná mzda zamestnancovi. ...čo keby mal ešte vo výplatnej páske zrážku napríklad za stravné lísky, tak to by už vôbec jej nesedelo. takže tak to pani úradničke odnes a nech sa s tým milá pani úradnička popasuje... ty to máš v poriadku...
1 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Vysvetli pani na UPSVaR , že zamestnanec dostáva hrubú mzdu 350 - ako má čiže správne, zamestnanec dostane vrátené odvody - ako má, čiže správne, ...avšak platia zákony pre ZP a daň zo mzdy, ktoré musíš dodržiavať a že Tvoj výpočet je podľa predpisov a je správny.
1 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

OK, pokúsim sa, díky moc
0 0
dadaneda dadaneda

dadaneda je offline (nepripojený) dadaneda

yvica prosím mohla by si napísať čo ti odpovedali z Money na to zaúčtovanie?
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

pohľadám a napíšem, dali mi návod nato ako to urobiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať