Zavrieť

Porady

Chýbajúce doklady

Mirka
Poraďte mi, ako by ste to riešili, mám z toho tak troch ťažkú hlavu:

účtujem začínajúceho podnikateľa, ktorý sa rozhodol, že mu stačí jeden účet na osobné aj podnikateľské účely, má ho oznámený aj na DÚ, ale keď som ho účtovala, je na ňom spústa platieb-prijatých, ktoré by som ja nazvala-príjmy za predaj tovaru-ale on to nazýva, že kupoval a predával veci pre svoju sesterku, brata, a podobne.. no a nepovažuje to za príjem zo živnosti.. ja tvrdím, že hneď prvá kontrola mu za to naparí pokutu,
a teraz sa pýtam, ako to poriešiť? urobila by som to tak, že všetky tieto veci by som mu dala do POZD, ale: nemá k tomu doklady( fa), iba výpis z účtu ..
Čo poviete?
Usporiadat
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Na základe čoho chceš účtovať výdavok, keď nemáš doklad o úhrade? Ak nechceš, aby fa trčala neuhradená v záväzkoch, tak ju uhraď cez ID. Vypadne tak z zo záväzkov, ale nebudeš mať žiadny výdavok.


A to neznamená, že si nemôžeš uplatniť DPH. Fa bola na niečo, čo si použil v podnikaní.
Naposledy upravil Jarka 1 : 26.03.13 at 08:57 Dôvod: Doplnenie odpovede.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Práve preto, že nemám doklad o úhrade, som to chcela dať do VNZD. Ale ide o doklady z r. 2012, kde bola odpočítaná DPH a teraz neviem, že keď bola DPH odpočítaná, či to môže ísť do VNZD. Prosím ešte niekoho o radu. Vďaka.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Pozri sa na to z inej strany. Kúpiš diaľničnú známku, máš doklad o zaplatení z benzínky, kde nie je vyčíslená DPH a podkladovú časť zo známky /tam je rozpísaná DPH/, omylom zahodíš. Môžeš si do nákladov uplatniť základ dane, ale DPH si uplatniť nemôžeš, lebo nemáš doklad.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Jarka 1 Pozri príspevok
Pozri sa na to z inej strany. Kúpiš diaľničnú známku, máš doklad o zaplatení z benzínky, kde nie je vyčíslená DPH a podkladovú časť zo známky /tam je rozpísaná DPH/, omylom zahodíš. Môžeš si do nákladov uplatniť základ dane, ale DPH si uplatniť nemôžeš, lebo nemáš doklad.
Ešte rozmýšľam: Do nedaňových výdavkoch v JU patria:
Do nedaňových výdavkov patria:

- výdaj na osobnú spotrebu podnikateľa
- platby realizované z podnikateľského účtu na nákupy pre súkromné účely
- pokuty udelené daňovým úradom

- stravné nad hodnotu 3,60 eur na jeden odpracovaný deň
- káva, minerálka a ostatné nápoje a pochutiny do kancelárie



Vo všeobecnosti platí, že daňovými výdavkami sú výdavky, ktoré sú vynaložené v súvislosti s dosahovaním a udržaním príjmov. Nedaňovými sú tie výdavky, ktoré nie sú spojené s dosahovaním alebo udržaním príjmov, ako aj náklady nad rámec zákona.

Takže z tohto mi vyplýva, že faktúra je daňový výdavok, pretože bola vynaložená v súvislosti s dosahovaním príjmov, - to znamená nárok na odpočet je, ale chýba doklad o úhrade, tak to zaúčtujem do VNZD. Môže byť?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Ešte rozmýšľam: Do nedaňových výdavkoch v JU patria:
Do nedaňových výdavkov patria:

- výdaj na osobnú spotrebu podnikateľa
- platby realizované z podnikateľského účtu na nákupy pre súkromné účely
- pokuty udelené daňovým úradom

- stravné nad hodnotu 3,60 eur na jeden odpracovaný deň
- káva, minerálka a ostatné nápoje a pochutiny do kancelárie



Vo všeobecnosti platí, že daňovými výdavkami sú výdavky, ktoré sú vynaložené v súvislosti s dosahovaním a udržaním príjmov. Nedaňovými sú tie výdavky, ktoré nie sú spojené s dosahovaním alebo udržaním príjmov, ako aj náklady nad rámec zákona.

Takže z tohto mi vyplýva, že faktúra je daňový výdavok, pretože bola vynaložená v súvislosti s dosahovaním príjmov, - to znamená nárok na odpočet je, ale chýba doklad o úhrade, tak to zaúčtujem do VNZD. Môže byť?
Prosíííím, nasmerujte ma, či to môžem zaúčtovať na základe vyššie uvedeného do VNZD. Srdečná vďaka.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Ešte raz a naposledy. Je úplne jedno, akú zadáš predkontáciu pri zápise do knihy faktúr. VNZD, alebo VOZD. Do peňažného denníka sa to dostane až pri úhrade a tá nebude. Píšeš, že nemáš doklad o zaplatení a ni mať nebudeš.

Takže úhradu urobíš cez ID, aby netrčala neuhradená fa a tým to zhasne. Do PD nič nepôjde a podnikateľ to zacvaká z vlastného vrecka.
0 0
zuzana cinova zuzana cinova

zuzana cinova je offline (nepripojený) zuzana cinova

Jarka 1 Pozri príspevok
Ešte raz a naposledy. Je úplne jedno, akú zadáš predkontáciu pri zápise do knihy faktúr. VNZD, alebo VOZD. Do peňažného denníka sa to dostane až pri úhrade a tá nebude. Píšeš, že nemáš doklad o zaplatení a ni mať nebudeš.

Takže úhradu urobíš cez ID, aby netrčala neuhradená fa a tým to zhasne. Do PD nič nepôjde a podnikateľ to zacvaká z vlastného vrecka.
Niečo podobné riešim aj ja ale v zmysle,že som odpočítala dph,doklad o úhrade síce mám,ale nechcem sa dostať do straty...je teda možnosť urobiť to cez ID...a daňová kontrola? nebudú namietať,že to nie je zaúčtované?
0 0
zuzana cinova zuzana cinova

zuzana cinova je offline (nepripojený) zuzana cinova

Jarka 1 Pozri príspevok
Ešte raz a naposledy. Je úplne jedno, akú zadáš predkontáciu pri zápise do knihy faktúr. VNZD, alebo VOZD. Do peňažného denníka sa to dostane až pri úhrade a tá nebude. Píšeš, že nemáš doklad o zaplatení a ni mať nebudeš.

Takže úhradu urobíš cez ID, aby netrčala neuhradená fa a tým to zhasne. Do PD nič nepôjde a podnikateľ to zacvaká z vlastného vrecka.
Niečo podobné riešim aj ja ale v zmysle,že som odpočítala dph,doklad o úhrade síce mám,ale nechcem sa dostať do straty...je teda možnosť urobiť to cez ID...a daňová kontrola? nebudú namietať,že to nie je zaúčtované v peň.denníku??
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať