Zavrieť

Porady

Prechod z paušálnych výdavkov na JÚ a opačne na prelome rokov 2009-2010- Pozor zmena

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita

Odpoveď :
K Vášmu dopytu z 3.2.2010 vo veci úprav základu dane Vám DR SR pracovisko Nitra dáva nasledovnú informáciu.

V podaní nás žiadate o informáciu k úpravám základu dane pri prechode na iný typ uplatňovania výdavkov, resp. vedenia evidencie v obdobiach rokov 2008 – 2010.

V našej informácii z časových dôvodov, ale v súlade so smernicou o podávaní informácií daňovou správou na Vaše predložené otázky Vám uvedieme v niektorých bodoch iba odkazy na príslušné ustanovenia zákona, v ktorých sa dočítate vyčerpávajúce informácie.

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.


K bodu 2 a 4 dopytu
Podľa § 52h zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (novela zákona č. 504/2009 Z.z.) ustanovenie § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije pri podávaní daňového priznania po 1.1.2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009. Zjednodušene povedané - uvedené ustanovenie s účinnosťou od 1.1.2010 platí i na rok 2009.

K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

K bodu 4 – pri prechode uplatňovania výdavkov percentom z príjmov na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva daňovník upravuje základ dane poľa § 51a ods. 5 a ods. 6 ZoDP.



V Nitre, 5.2.2010

Ing. Jozef Ďuriš
Naposledy upravil Zita5 : 08.02.10 at 06:56
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
V r.2007 so viedla JÚ, v r.2008 paušálne výdavky a za rok 2009 chcem znova JÚ. V žiadnom roku som nemala zostatok pohladávok ani záväzkov, takže som nerobila žiadne DDP. Teraz za r.2009 si chcem robiť JÚ a neviem aké mám dať začiatočné stavy do výkazov - o majetku, záväzkoch a do výkazu prímov a výdajov. Myslím, že nulové./keďže mám konečné stavy z r.2007 ale to mi už nebude pasovať, keďže v r.2008 som výkazy nepodávala./ A tiež aký začiatočný stav mám dať v peňažnom denníku v pokladni? Prosím o odpoveď.Ďakujem.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ivustek Pozri príspevok
V r.2007 so viedla JÚ, v r.2008 paušálne výdavky a za rok 2009 chcem znova JÚ. V žiadnom roku som nemala zostatok pohladávok ani záväzkov, takže som nerobila žiadne DDP. Teraz za r.2009 si chcem robiť JÚ a neviem aké mám dať začiatočné stavy do výkazov - o majetku, záväzkoch a do výkazu prímov a výdajov. Myslím, že nulové./keďže mám konečné stavy z r.2007 ale to mi už nebude pasovať, keďže v r.2008 som výkazy nepodávala./ A tiež aký začiatočný stav mám dať v peňažnom denníku v pokladni? Prosím o odpoveď.Ďakujem.
zač. stavy - teda stlpec "za bezprostredne predch. účt. obdobie" nevyplníš, vyplňaš len stĺpec, ktorý sa týka roku 2009, t.j. bežné účt. obdobie
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Zita5 Pozri príspevok
Odpoveď modrou farbou .
Ešte poznamenám , pozor na to , aby pohľadávka nebola zahrnutá do príjmov 2x , raz pri úprave ZD a druhý krát zahrnutá do príjmu OZD v roku 2009.
mám podobný prípad ako magdalenaa, hľadám a nenachádzam, neviete ma prosím niekto nasmerovať na link, v ktorom sa píše o zrušení živnosti a založení novej živnosti v priebehu jedného kalend. roka?
vďaka.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ďakujem veľmi pekne
a stav pokladne v PD na zač.r.2009 mám dať aký?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Heni Pozri príspevok
mám podobný prípad ako magdalenaa, hľadám a nenachádzam, neviete ma prosím niekto nasmerovať na link, v ktorom sa píše o zrušení živnosti a založení novej živnosti v priebehu jedného kalend. roka?
vďaka.
http://www.porada.sk/t129924-zrusenie-zivnosti.html
0 0
Ovena1 Ovena1

Ovena1 je offline (nepripojený) Ovena1

Aký je správny postup pri uplatňovaní paušálnych výdavkov v združení? Rozdelia sa príjmy podľa podielov účastníkov združenia a každý si k svojmu podielu uplatní % výdavkov? Je možné, aby jeden člen uplatňoval preukázatené výdavky a druhý paušál%?
0 0
Ovena1 Ovena1

Ovena1 je offline (nepripojený) Ovena1

Posúvam...
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Po prečítaní týchto príspevkov, som asi vyriešila môj problém. Daňovník v roku 2008 viedol účtovníctvo, za rok 2009 by mal výhodnejšie paušálne výdavky. Vo VoMaZ nemal žiadne zásoby, ani pohľadávky, iba kratkodobý fin. majetok (hotovost, banka), teda žiadne DDP netreba dávať, s čistým svedomím mu môžem dať paušálne výdavky???

Dakujem
0 0
Ovena1 Ovena1

Ovena1 je offline (nepripojený) Ovena1

Samozrejme.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evka-janekova Pozri príspevok
Po prečítaní týchto príspevkov, som asi vyriešila môj problém. Daňovník v roku 2008 viedol účtovníctvo, za rok 2009 by mal výhodnejšie paušálne výdavky. Vo VoMaZ nemal žiadne zásoby, ani pohľadávky, iba kratkodobý fin. majetok (hotovost, banka), teda žiadne DDP netreba dávať, s čistým svedomím mu môžem dať paušálne výdavky???

Dakujem
A čo tak záväzok - napríklad ZP , SP ?
0 0
Ovena1 Ovena1

Ovena1 je offline (nepripojený) Ovena1

Zitka, odsúhlasila by si tie paušálne výdavky členovi združenia?
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
záväzok??? co s ním :-)
v roku 2008 si nezaplatil 2 mesiace SP ale v r. 2009 to doplatil.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evka-janekova Pozri príspevok
záväzok??? co s ním :-)
v roku 2008 si nezaplatil 2 mesiace SP ale v r. 2009 to doplatil.
Základ dane pri prechode na paušálne výdavky upravujte okrem iného aj o záväzky .Vzhľadom k tomu , že máte situáciu , že živnostník má záväzok voči ZP a SP , ste povinná upraviť ZD za rok 2008 t.j. v roku , ktorý predchádza uplatneniu pauš.výdavkov .
0 0
magdalena16 magdalena16

magdalena16 je offline (nepripojený) magdalena16

prosim dobre som pochopila prechod z JU na paušalne výdavky takto: v roku 2008 JU ak mam pohľadavky a zaväzky musim upravit DZ a podat DDP az potom mozem v roku 2009 uplatnit paušalne vydavky. Ak v roku 2009 JU a v roku 2010 chcem prejst na pausalne vydavky uz nemusim upravovat ZD?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ovena1 Pozri príspevok
Zitka, odsúhlasila by si tie paušálne výdavky členovi združenia?
Aj členovia združenia musia dodržať zákonné podmienky , aby si mohli uplatniť paušálne výdavky ...

Zákon o dani z príjmu


§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)

c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.







Zákon o dani z príjmu

§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou

Na začiatok

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.








0 0
Ovena1 Ovena1

Ovena1 je offline (nepripojený) Ovena1

Myslela som to tak, že vo svojom DP uvediem svoj podiel príjmov a k tomu uplatním 40% výdavkov + poistné. Samozrejme, že nám zostali z roku 2008 záväzky. Teda by som podala DDP za rok 2008 s úpravou základu dane o svoj podiel záväzkov. Spoločníkovi je výhodnejšie podať DP s preukázateľnými výdavkami.
0 0
mattdubjel mattdubjel

mattdubjel je offline (nepripojený) mattdubjel

A co v pripade, ze tieto pohladavky evidovane k 31.12.2008 boli uhradene v roku 2009 a taktiez evidovane zasoby boli predane v roku 2009. Ako postupovat, do ktoreho roku maju byt zaradene tieto prijmy?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
mattdubjel Pozri príspevok
A co v pripade, ze tieto pohladavky evidovane k 31.12.2008 boli uhradene v roku 2009 a taktiez evidovane zasoby boli predane v roku 2009. Ako postupovat, do ktoreho roku maju byt zaradene tieto prijmy?
Pri prechode na paušálne výdavky treba opraviť základ dane a to tak, že za rok 2008 sa základ dane zvýši o pohľadávky a zásoby-evidované k 31.12.2008. A keď budú v r.2009 uhradené, budú sa účtovať ako PNZD.
0 0
Ovena1 Ovena1

Ovena1 je offline (nepripojený) Ovena1

pochopila som to tak, že k svojmu podielu príjmu si musí každý spoločník uplatniť svoj podiel výdavkov, v prípade paušálnych výdavkov u jedného spoločníka by ten podiel bol teda iný. Tak?
0 0
vikuš vikuš

vikuš je offline (nepripojený) vikuš

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď sa prechádza z JU 2008 na paušálne výdavky 60% 2009 a v roku 2009 bola zaplatená suma - rozhodnutie o dlžnej čiastke soc.poistovni za predchádzajúce roky - nie rok 2009, má sa upravovať DP za rok 2008.
0 0
Načítať ďalšie