Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Ali36 Pozri príspevok
No neviem, lebo sa jedná o auto M1 teda odpočítať ho nemôžem, len neviem posúdiť či si predajca uplatnil nejakú osobitnú úpravu, mám len faktúru kde je auto bez DPH, ja som DPH samozdanila ale neodpočítala a túto zaplatenú daň prirátam k obstarávacej cene vozidla, mimochodom do dnešného dňa nemám ani techničák a ani nie je ešte auto prepísané, pokiaľ viem. Len nie som si istá s tou faktúrou, poradí niekto?

prosim ta a nemozes zavolat aj ty na DU BA II? a potom sem dat odpoved?
lebo podla toho co mi povedali, tak dan na vystupe zaplatis, ale ked budes mat technicak tak si ju uplatnis na vstupe, nedavas to do obstaravacej ceny auta
dakujem
0 0
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

podľa toho čo sa tu popísalo som pochopila, že pri kúpe ojazdeného osobného automobilo i iného členského štátu platiteľom dane, ktorý nie je predajcom osobných automovilov a ojazdený osobný automobil použije na účely svojho podnikania si kupujúci nadobudnutie zdaňuje ale právo na odpočítanie dane mu nevzniká, tak som to aj urobila, pretože na faktúre som nič také nevyčítala, žeby si predajca uplatnil osobitnú úpravu, preto sa pýtam, či musí niečo napísať na faktúru, alebo nejaký doklad?
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Yuya Pozri príspevok
Slovenská spolocnost, zaoberajuca sa nakupom a predajom automobilov, ktora je platcom DPH, kupila v Rakusku ojazdene auto, podotykam formou aukcie, t.j. fa dostali od organizatora aukcie bez DPH. Na fakture bolo napisane, ze predaj je oslobodeny od DPH podla §15 zakona o DPH. Organizator nebol vlastnikom auta. Co s DPH?

Nevie niekto poradit?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ak niekto nie je vlastník ako môže vystaviť faktúru za predaj?

Na Slovensku keď exekútor predáva majetok povinného je to ošetrené. Bol v tom chaos. Doporučujem v slovenskom zákone o DPH naštudovať ako je to s DPH keď majetok predáva exekúror.

Určite tam bude podobnosť.

apo
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Dakujem za odpoved, Apo. Tiez sa na to tak pozeram. Danovy doklad by mal vystavit majitel auta a nie organizator aukcie. Inak si DPH nemoze slovenska firma uplatnit. Ale mala by ju v ramci samozdanenia odviest, nie?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja neviem kto má vystaviť faktúru?
Ale musí byť zásada, že z faktúry musí byť jasné či je tovar predaný za cenu zníženú o DPH, teda je oslobodený. Oslobodenie od dane musí byť na faktúre výslovne uvedené.

To znamená, že ak na faktúre nie je uvedená DPH že tovar je bez DPH.

apo
Naposledy upravil apo : 03.02.09 at 10:01
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

apo Pozri príspevok
Ja neviem kto má vystaviť faktúru?
Ale musí byť zásada, že z faktúry musí byť jasné či je tovar predaný za cenu zníženú o DPH, teda je oslobodený. Oslobodenie od dane musí byť na faktúre výslovne uvedené.

To znamená, že ak na faktúre nie je uvedená DPH že tovar je bez DPH.

apo
s tym si i dovolim nesuhlasit
jednalo sa o dovoz ojazdenych aut z Nemecka a na DRSR v BB mi to vysvetlili takto:
1. jedna fa bola , ze 0% Mwst, nic ine, suma celkom, DPH ziadna odvolavka na par. ziadna - DRSR: zavolat predajcovi a zistit podla akeho paragrafu postupoval
2. dalsia fa, nemecky par. 25 a (3), fa bola bez DPH - je to obdoba nasho par. 66 - osobitna uprava
DRSR:fa bola bez DPH preto, lebo uz bola odvedena z rozdielu medzi nakupnou cenou a predajnou cenou autobazara priamov nemecku, u nas do dan. priznania nevchadza
3. tretia fa, nem. paragraf 4, 1b, resp, tusim moze byt este par 6, zas fa bez DPH
DRSR: jedna sa zo strany dodavatela o intrakomunitarne dodanie, on to dava do suhrnneho vykazu v nemecku, my u nas samododanujeme podla par. 11,v DP o DPH je to nadobudnutie tovaru v tuzemsku
ak to ide do majetku firmy tak bez naroku na odpocet na vstupe
ak sa jedna o predajcu aut alebo je to zakupene za ucelom prenajmu tak potom odpocet aj na vstupe

ku bodu 3: v BA mi na DU povedali, ze pri ojazdenych autach kupovanych do majetku firmy si mozem uplatnit DPH aj na vstupe, uz som o tom pisala vyssie, ale toto mi zatial nikto nepotvrdil, stale ostava verzia, ze podla 49. ods. 7 nie je narok na odpocet pri M1 kupovanej nie za ucelom dalsieho predaja alebo prenajmu

takze treba dobre pozriet fa a radsej si zavolat do BB priamo na drsr
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Ahojte.
Mám taký problém, ktorý musím dnes vyriešiť.
Platiteľ DPH kupuje ojazdené užitkové vozidlo v nemecku s autobazáru, kde mu bude vystavená kúpna zmluva. Pýtam pri kúpnej zmluve nemusí byť vystavená faktúra? Čo s DPH predajca mu povedal, že mu predáva auto bez DPH, podľa toho však kupujúci by mal v SR odviesť DPH a nemá nárok na odpočet.
Keby mal doklad, že mu predáva auto s DPH, nevyčíslene na doklade tak by kupujúci nemusel odviesť to DPH. Podľa čítania linkov som to takto pochopil, keď nemám pravdu prosím o opravu mojej vízie. Dnes to potrebujem zistiť prosím.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Nasa firma je platitelom DPH. Zajtra ideme kupit do Polska uzitkove vozidlo VW Caddy, predajca nam uz vystavil zalohovu fakturu, ktoru sme uz uhradili , sumu uviedol ako netto, takze bez DPH. My ako platitel DPH si DPH vymeriame a zaroven aj odpocitame, kedze vozidlo by malo byt kategorie N. Je to tak spravne?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

johny18 Pozri príspevok
Nasa firma je platitelom DPH. Zajtra ideme kupit do Polska uzitkove vozidlo VW Caddy, predajca nam uz vystavil zalohovu fakturu, ktoru sme uz uhradili , sumu uviedol ako netto, takze bez DPH. My ako platitel DPH si DPH vymeriame a zaroven aj odpocitame, kedze vozidlo by malo byt kategorie N. Je to tak spravne?
Áno.

apo
0 0
MartinPotrok MartinPotrok

MartinPotrok je offline (nepripojený) MartinPotrok

Zdravim,
mam uz nejaky cas problem s nadobudnutim osobneho vozidla ohladom DPH. Metodologicky DÚ mi permanentne davaju ine odpovede. Proste nedockal som sa jednotneho nazoru.
Spolocnost (nie predajca ani obchodnik) si obstarala ojazdene MV - M1 - z IT od osoby indentifikovanej pre dan v inom clenskom state, ktory nie je obchodnikom ani predajcom.
Na fakture je uvedene v pozn. pre dan nieco ako "non imp. art. 41".
Je mi jasne, ze nie je mozne odpocet dph na vstupe.
Problematicka cast: uplne oslobodenie dane (vobec neuctujem o dani) alebo samozdanenie?
Dakujem
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

MartinPotrok Pozri príspevok
Zdravim,
mam uz nejaky cas problem s nadobudnutim osobneho vozidla ohladom DPH. Metodologicky DÚ mi permanentne davaju ine odpovede. Proste nedockal som sa jednotneho nazoru.
Spolocnost (nie predajca ani obchodnik) si obstarala ojazdene MV - M1 - z IT od osoby indentifikovanej pre dan v inom clenskom state, ktory nie je obchodnikom ani predajcom.
Na fakture je uvedene v pozn. pre dan nieco ako "non imp. art. 41".
Je mi jasne, ze nie je mozne odpocet dph na vstupe.
Problematicka cast: uplne oslobodenie dane (vobec neuctujem o dani) alebo samozdanenie?
Dakujem
V prípade, ak ojazdený osobný automobil z iného členského štátu platiteľ dane, ktorý nie je predajcom, obstará od osoby, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorý nie je obchodníkom ani predajcom a pri predaji uplatnil oslobodenie od dane podľa obdobného ustanovenia v inom členskom štáte, ako je ustanovenie § 42 slovenského zákona o DPH a ojazdený automobil použije na účely svojho podnikania, potom takéto nadobudnutie ojazdeného osobného automobilu u kupujúceho je oslobodené od dane v zmysle § 44 zákona o DPH a kupujúcemu nevzniká právo na odpočítanie dane.
0 0
MartinPotrok MartinPotrok

MartinPotrok je offline (nepripojený) MartinPotrok

JankaO,
dakujem, takto som to aj pochopil z dokumentov DR SR. Takze som to zauctoval uplne jednoducho 042/321, ziadne samozdanenie. resp. ziadna DPH.
0 0
bossko bossko

bossko je offline (nepripojený) bossko

Robert Hoš
Dobry den, ja som zivnostnik - platca DPH, ktory si chce doviezt osobny automobil kategorie M od predajcu - leasingovej spolocnosti z Nemecka. Predajca ho ponuka na vyvoz bez DPH. Akym sposobom docielit aby som nemusel odviezt DPH na Slovensku? V zivnostenskom nemam predaj a prenajom automobilov. Mozem si dat zapisat tuto cinnost do ZL a tym padom ho budem mat v majetku ako tovar a zabezpecit si tak neodvedenie dane? Musim potom vykazovat nejake faktury za prenajom? Pripadne si nemozem prenajimat vozidlo sam sebe? Ako zivnostnik - sukromnej osobe za cca 30€ mesacne? Vyplyvaju potom nejake obmedzenia co sa tyka davanie do nakladov PHM, udrzbu a podobne? Alebo co sa tyka nasledneho leasingu od SK spolocnosti, tam si mozem davat do nakladov splatky, je tam pouzitelna DPH pre mna? Neviem ci som dost vystizne napisal o co mi ide, ale predpokladam, ze take jednoduche to nebude, to by urcite urobilo uz viac ludi. Pripadne ci by bola moznost este pred prihlasenim auta na SK, dat si ho prerobit na kategoriu N1 a potom uz si odpocitat DPH beznym sposobom? Poradi niekto? Dakujem
0 0
peterge peterge

peterge je offline (nepripojený) peterge

Dobrý deň

prosím poradte mi niekto. Nie som podnikateľ ani živnostník (pri predaji som to oznámil predavajúcemu v salóne a na faktúre sú len moje osobné údaje) a kúpil som si z Poľska ojazdené osobné auto Superb (v deň kúpovania malo 1 deň po 6mesačnej lehote - prvý krát prihlásené 04.09.2008 a kúpené 05.03.2009 a 6150km) v cene 107900 Zlotych t.j.23.000Eur. Na faktúre z autosalónu mám ale cenu Brutto aj Netto tú istú sumu (pri DPH je iba značka ZW(zwolneno) a žiadne číslo). Je tam ešte text, ktorému nerozumiem: "Cena ewidencyjna brutto, podatek Vat liczony w stopce od sumy wartošci brutto.". Mám strach či nemusím zaplatiť DPH u nás na Slovensku.

Prosím poradte.

Ďakujem.
Peter
Naposledy upravil peterge : 09.03.09 at 17:07
faktura1.jpg  
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=159
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, platiteľ DPH kúpil od platcu DPH v Belgicku čisto nový automobil kategórie N1, faktúra je vystavená bez DPH. Známy ma straší, že do 7 dní som mala podať DP k DPH a zaplatiť daň. Neplatí to náhodou len pri neplatcoch DPH? Ja, keďže som štvrťročný platca DPH, v kvartálnom priznaní urobím samozdanenie. Správne? Aj keď je auto nové, nie jazdené? Prosím poraďte niekto, 7 dní už ubehlo...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, platiteľ DPH kúpil od platcu DPH v Belgicku čisto nový automobil kategórie N1, faktúra je vystavená bez DPH. Známy ma straší, že do 7 dní som mala podať DP k DPH a zaplatiť daň. Neplatí to náhodou len pri neplatcoch DPH? Ja, keďže som štvrťročný platca DPH, v kvartálnom priznaní urobím samozdanenie. Správne? Aj keď je auto nové, nie jazdené? Prosím poraďte niekto, 7 dní už ubehlo...
.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Dobry deň
s.r.o. chce kúpiť N1 v Maďarsku nakoľko Renault Master je tam o 3.500 EUR lacnejší.Poradí niekto ako na to???
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Jana Acsová Pozri príspevok
Pri kúpe automobilu, ktorý nie je v režime nového dopravného prostriedku od neplatiteľa v Taliansku, predmetné dodanie nie je predmetom dane na Slovensku. Na Slovensku dodávku nezdaňujete.
V 01/2010 kupim /súkromná osoba v SR/ od sukromnej osoby v Taliansku staršie osobné auto na súkromné účely.
Kúpna cena bude len symbolická,aby bol doklad o nadobudnutí.
Auto je ale evidované s ŠPZ v Švajčiarsku.

Keď sa jedná o staršie auto DPH, by sa asi nemala pri dovoze platiť ?
Ale čo ak sa rozhodnem auto v priebehu krátkej doby ako súkromná osoba predať ďalej ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať