Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Z akého dôvodu je predané bez DPH? Je ten predávajúci obchodník s použitým tovarom (bazár)? Ak áno, odviedol DPH u seba (obdoba nášho §66) a v SR to nie je nadobudnutie. Ak nie je, nemal náhodou to auto v majetku, nemohol si odpočítať DPH (obdoba nášho §42, nevedno aké sú možnosti odpočítania DPH u M1 v danej krajine) a preto fakturoval bez DPH? V tom prípade sa v SR podľa mňa tiež nezdaňuje. Ale ak predal bez DPH preto, že sa má preniesť daňová povinnosť na kupujúceho v SR, tak to je zas iné a treba samozdaniť.
Bolo by dobre zistiť dôvod, prečo nefakturoval s DPH.
2 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Luba Pozri príspevok
Z akého dôvodu je predané bez DPH? ...
Bolo by dobre zistiť dôvod, prečo nefakturoval s DPH.
Podobné otázky som si kládol aj ja. Ale je nutné pátrať po úprimných odpovediach?

Zámer celého obchodu je v tom, aby sa v SR urobilo samozdanenie s následným uplatnením nároku na odpočet dane.

P.S.
Keď obchod pripravovali tak ma uisťovali, že vozidlo je N1, dnes som videl technický preukaz a vozidlo je M1. Z toho dôvodu overujem čo je možné urobiť.

apo
Naposledy upravil apo : 06.09.10 at 22:26
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
apo Pozri príspevok
Predpokladám že budeme postupovať pri aplikácii zákona o DPH v SR tak ako pri dovoze iného bežného tovaru z EÚ?
To áno ak sa jedná o intrakomunitárne dodanie. A to by malo byť na faktúre identifikované. Platí to pre Slováka dodávajúceho do EÚ a platí to aj pre predávajúceho z iného členského štátu EÚ dodávajúceho do SR.

72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu

(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať
...
h) odkaz na § 42 alebo 43, odkaz na článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane.

Z dodávky by malo byť zrejmé, či predávajúci uplatnil oslobodenie z dôvodu cezhraničnej dodávky, alebo uplatnil daň inak (osobitná úprava), alebo uplatnil oslobodenie z dôvodu, že pri obstaraní nebolo možné daň uplatniť.
4 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jana Acsová Pozri príspevok

72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu


(2) Faktúra musí obsahovať
...
h) odkaz na § 42 alebo 43, odkaz na článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane.

Z dodávky by malo byť zrejmé, či predávajúci uplatnil oslobodenie z dôvodu cezhraničnej dodávky, alebo uplatnil daň inak (osobitná úprava), alebo uplatnil oslobodenie z dôvodu, že pri obstaraní nebolo možné daň uplatniť.

Keďže som faktúru ešte nedostal do rúk dám pokyn klientovi, aby si overil či faktúra má náležitosti z ktorých je zrejmý dôvod prečo vo faktúre nie je uvedená daň.

Ďakujem.

apo
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Dobrý deň.
Chcem sa opýtať a poprosím poradiť:
F.O. platca DPH kúpi osobný automobil, ktorý nemá najazdených viac ako 6000 km od f.o., neplatca DPH z Čiech. Tento občan z Čiech toto auto doviezol z Kanady.
Má F.O., platca DPH na Slovensku nejaké povinnosti z hľadiska DPH, keďže je už druhým majjiteľom?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Keďže auto nemá najazdené viac ako 6000 km, spĺňa definíciu nového MV, a tak kupujúcemu v SR vzniká daňová povinnosť z nadobudnutia. Ale keďže je to platiteľ DPH, tak si ju môže zároveň aj odpočítať a má to +/- na nule. Len to musí uviesť patrične do daňového priznania.

§ 11

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu

(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.

(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je

a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7, 2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,

(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je

a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

platí to aj v tom prípade, že auto bolo dovezené z Kanady do Čiech a odtiaľ ho F.O. platca DPH, občan SR kúpil? Nevyrovnali si clo, DPH Kanada - Čechy?
Je nejaký rozdiel v tom, že auto bolo evidované Kanada- čechy a až potom sa predalo na Slovensko?
Naposledy upravil zuzana.š. : 06.11.10 at 16:47
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

posúvam
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

V ČR budú asi podobné pravidlá ako u nás, t.j. auto musel zrejme precliť a zaplatiť DPH pri dovoze. Ale to je riešenie pre ČR. Náš zákon nerieši, odkiaľ sa pôvodne auto dostalo do inej krajiny EÚ, ale stanovuje pravidlá pre nadobudnutie z inej krajiny EÚ na Slovensku, čo je tento prípad. V zákone sa hovorí, že u nového auta každá osoba platí daň, definuje nové auto a či pochádza z EÚ alebo nie, to už nie je zaujímavé. O českú DPH a clo sa tak pre slovenského nadobúdateľa to auto vlastne predražuje. Keby si ho bol sám doviezol z Kanady, bol by to mal lacnejšie.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

ďakujem za odpovede. Aj ja si to myslím, ale podnikateľ mi tvrdí, že keď bolo auto zaregistrované v Čechách, jeho sa to netýka. Vraj mu to potvrdili aj colníci, a neviem kto ešte. A predávajúci je občan ČR. Môže to tak byť?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Teda, ja s tým priamu skúsenosť nemám, len som písala svoj názor podľa toho, ako rozumiem nášmu zákonu o DPH. A nerozumiem tomu, čo tvrdí ten podnikateľ a colníci - akože keď už raz bola zaplatená DPH v ČR z dovozu z Kanady, tak že to je vybavené aj pre SR, či ako? Podľa mňa je tým vybavené clo, ale nie DPH. Keďže český majiteľ auta bol FO neplatiteľ, nemohol si DPH v ČR z dovozu odpočítať, iba ju zaplatiť. T.j. jeho to auto stálo nákup + clo + DPH. A čo s týmto chce slovenský podnikateľ spraviť? Neviem si predstaviť. Veď rovnako aj keby to bolo fungl nové auto kúpené v ČR priamo od predajcu áut, tak by to český občan zaplatil aj s českou DPH a Slovák keby to kupoval v stave do 6000 km, tak by musel zaplatiť v SR tiež DPH.
A napokon to slovenské riešenie, na ktorom sa zhodujeme - samozdaniť a odpočítať ho prakticky nebude stáť nič, akurát ty ako účtovníčka s tým budeš mať nejakú robotu. Tak v čom je problém?
Tak mali na tom najazdiť viac ako 6000 km a bolo by po probléme

Pýtal sa aj na daňovom úrade? Nech prípadne napíše (alebo ty skús?) dopyt cez stránku drsr a uvidí, čo mu odpíšu.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ahoj. Ďakujem. Už som napísala dopyt na drsr, ale to budem mať neskôr, keď to vybavia.
Viem, že to musí samozdaniť, ale nárok na odpočet DPH nebude mať, keďže je to kupované od neplatiteľa DPH, alebo sa mýlim?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

To, že to kupuje od neplatiteľa, nemá vplyv na to, či má alebo nemá nárok na odpočet. Keď sa "samozdaňuje", čo musí, lebo to je nové auto a je platiteľom DPH a má o tom záznamy v účtovníctve, tak má nárok aj na odpočet DPH v rovnakom období. A tento rok už ani nemusí zohľadňovať, či je to osobné alebo úžitkové auto.
Keď budeš mať odpoveď od drsr, tak sa tu prípadne ozvi, ako sa k tomu vyjadrili. Skúsim ešte budúci týždeň pohľadať na stránke drsr - majú tam kdesi usmernenie k novým autám, ale tento víkend je stránka odstavená.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

No - zneistela som ešte na záver kvôli tomu, či vôbec ide o nadobudnutie, keďže to bolo kúpené od FO - občana.

Ale napokon by to asi malo byť takto:
český občan sa stáva pri dodaní tohto auta do SR zdaniteľnou osobou a bude si môcť odpočítať daň z dovozu, čiže ho to bude stáť iba kúpu + clo. Ak v ČR platí obdoba nášho §52. To by podľa mňa potvrdzovalo ten postup pre SR, o ktorom sme si doteraz písali, DPH by sa presunula z ČR do SR.

§11:
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

§3 (5): Každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok (§ 11 ods. 12) z tuzemska do iného členského štátu a tento nový dopravný prostriedok je ňou alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu, je na tento účel zdaniteľnou osobou.

§ 52
Odpočítanie dane pri dodaní
nového dopravného prostriedku

Osobe, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok z tuzemska do iného členského štátu, vzniká v čase dodania nového dopravného prostriedku právo odpočítať daň zahrnutú do kúpnej ceny alebo zaplatenú pri dovoze, alebo pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu, a to do výšky, ktorá neprekročí daň, ktorú by bola povinná táto osoba uhradiť, ak by pri dodaní nového dopravného prostriedku z tuzemska do iného členského štátu bola povinná platiť daň. Právo odpočítania dane môže byť uplatnené len za mesiac, v ktorom bol nový dopravný prostriedok dodaný.

Už nech to drsr funguje...
Naposledy upravil Luba : 06.11.10 at 20:26
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

ďakujem, dám vedieť, ak bude niečo nové.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ahoj. Je to určite tak, že pri samozdanení má nárok na odpočet DPH, keď kupuje od neplatcu? Ktorý paragraf o tom prejednáva? Lebo on nemá faktúru, ale len kúpno-predajnú zmluvu.
Naposledy upravil zuzana.š. : 07.11.10 at 11:34
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ahojte. Poprosím Vás o radu: mám nárok na odpočet DPH pri kúpe nového dopr. prostriedku z Čiech, ak mi auto predala F.O. na základe kúpno-predajnej zmluvy, nie faktúry. Urobím samozdanenie - odvediem DPH, ale mám nárok na odpočet podľa § 51?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Mám nepríjemný pocit z toho, že účastníci tejto debaty zabúdajú nato, že DPH je možné odpočítať IBA z nového osobného motorového vozidla.

Môj pocit vyplýva z toho, že nik neuvádza, že kupuje nové motorové vozidlo.

Ak sa mýlim prosím o prepáčenie.

apo
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

nerozumiem, čo si tým myslel? Radšej mi prosím ťa ak vieš, odpovedz.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzana sustekova Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať a poprosím poradiť:
F.O. platca DPH kúpi osobný automobil, ktorý nemá najazdených viac ako 6000 km od f.o., neplatca DPH z Čiech. Tento občan z Čiech toto auto doviezol z Kanady.
Má F.O., platca DPH na Slovensku nejaké povinnosti z hľadiska DPH, keďže je už druhým majjiteľom?
Zákon nehovorí o počte majiteľov automobilu. Hovorí o inštitúte nového pozemného motorového vozidla. V súvislosti s týmto pojmom má povinnosti majiteľ, ktorý takýto automobil cezhranične obstaráva.

Ak Čech doviezol auto z Kanady, zdaňoval dovoz. Ak ho následne predá do SR má právo na vrátenie dane a daňová povinnosť vzniká slovenskému nadobúdateľovi. Za predpokladu splnenia inštitútu nového pozemného motorového vozidla. Bez ohľadu, že slovenský subjekt nie je prvým majiteľom automobilu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať