Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ahoj. Ešte ťa poprosím ak vieš, či by si mi neodpovedala na vyššie položenú otázku: kúpa nového automobilu z Čiech od F.O. na základe kúpnej zmluvy, urobím samozdanenie, ale neviem či má nárok na odpočet DPH, lebo v zmysle §51 ods. 1/c nemám faktúru. Ako to je vlastne?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzana sustekova Pozri príspevok
Ahojte. Poprosím Vás o radu: mám nárok na odpočet DPH pri kúpe nového dopr. prostriedku z Čiech, ak mi auto predala F.O. na základe kúpno-predajnej zmluvy, nie faktúry. Urobím samozdanenie - odvediem DPH, ale mám nárok na odpočet podľa § 51?
Áno. Predávajúci je pre tento účel zdaniteľnou osobou, dohodnutá predajná cena je cena bez dane. Povinnosť vyhotoviť faktúru predávajúci má a následne kupujúci ju uschováva predpísanú dobu a predkladá ku kontrole podľa § 78/5:

(5) Každá osoba, ktorá príležitostne nadobudne nový dopravný prostriedok z iného členského štátu, je povinná priložiť k daňovému priznaniu aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku a na požiadanie daňového úradu poskytnúť ďalšie informácie potrebné na správne určenie dane.


A ešte k nadobudnutiu z § 11:

(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou.

Ak sa teda jedná vždy o nadobudnutie, nie je rozhodujúce, že predávajúci nebol osobou identifikovanou pre daň v inom ČŠ.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
apo Pozri príspevok
Mám nepríjemný pocit z toho, že účastníci tejto debaty zabúdajú nato, že DPH je možné odpočítať IBA z nového osobného motorového vozidla.

Môj pocit vyplýva z toho, že nik neuvádza, že kupuje nové motorové vozidlo.
Uvádza sa splnenie jednej z podmienok a to, že auto nemá najazdených viac ako 6000 km. To oprávňuje rozvinúť debatu o novom pozemnom motorovom vozidle.

zuzana sustekova Pozri príspevok
F.O. platca DPH kúpi osobný automobil, ktorý nemá najazdených viac ako 6000 km od f.o., neplatca DPH z Čiech. Tento občan z Čiech toto auto doviezol z Kanady.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ahoj. Dobre, predávajúci občan Čiech je zdaniteľnou osobou. Ale môže on ako občan vystaviť faktúru?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzana sustekova Pozri príspevok
Ahoj. Ešte ťa poprosím ak vieš, či by si mi neodpovedala na vyššie položenú otázku: kúpa nového automobilu z Čiech od F.O. na základe kúpnej zmluvy, urobím samozdanenie, ale neviem či má nárok na odpočet DPH, lebo v zmysle §51 ods. 1/c nemám faktúru. Ako to je vlastne?
Aj na Slovensku máme zmluvy, faktúry, dodacie listy, paragóny, doklady z ERP, montážne listy, dialničné známky, servisné protokoly, cestovné lístky ... a všetky môžu byť faktúrou aj bez toho, aby sa tak volali. Rovnako to platí aj o "faktúre" z iného ČŠ. Nemusí sa volať faktúra. A čo má obsahovať? To náš zákon neukladá (nemôže ukladať povinnosti napríklad Čechovi). Ale je možné sa oprieť o náležitostí zodpovedajúce dokladu, ktorý slovenský subjekt vyhotovuje do zahraničia. Minimálne je dôležité identifikovať nové pozemné motorové vozidlo.
Náš zákon hovorí o doklade toto:

§ 74
Faktúra pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a prijatí
služby zo zahraničia

Osoba povinná platiť daň pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 69 ods. 6) alebo pri prijatí služby alebo tovaru dodaného s inštaláciou alebo montážou zo zahraničia (§ 69 ods. 2 až 4) musí mať faktúru od dodávateľa. Vo faktúre môže osoba povinná platiť daň doplniť prepočet ceny bez dane na eurá, sadzbu dane, prípadne oslobodenie od dane, a výšku dane v eurách.

Právo na odpočítanie dane nie je možné pri splnení podmienok slovenskému subjektu uprieť.
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzana sustekova Pozri príspevok
Ahoj. Dobre, predávajúci občan Čiech je zdaniteľnou osobou. Ale môže on ako občan vystaviť faktúru?
Pre tento účel musí. Európska úprava je v tomto pohľade jednotná.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t24509-automobi...ch-1-cast.html

a mnoho ďalších. V prípade sa rozšírila sa len možnosť odpočítať daň pri vozidle kategórie M1. Všetky teoretické východiská ostali zachované.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ďakujem.
Nebola som si istá a bála som sa urobiť samozdanenie a následne odpočet DPH, lebo v zákone je jasne napísané, že pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 pís. c/ má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzana sustekova Pozri príspevok
Ďakujem.
Nebola som si istá a bála som sa urobiť samozdanenie a následne odpočet DPH, lebo v zákone je jasne napísané, že pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 pís. c/ má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu.
Áno. Je to tam napísané a súbežne riešená komplexne vo viacerých ustanoveniach problematika nového pozemného motorového vozidla.

Zámer zákona - zdaniť spotrebu v mieste prevažného používania automobilu - princíp určenia. Jedná sa o špecifikum týkajúce sa (okrem iného) automobilu. Následne ak vznikne daňová povinnosť, právo na odpočítanie dane vzniká z dôvodu uplatnenia dane nadobúdateľa samého voči sebe. Zdaním ... následne skúmam právo na odpočítanie dane. Podmienkou je faktúra vyhotovená v tomto prípade zdaniteľnou osobou pri intrakomunitárnej dodávke a takou je dodanie nového pozemného motorového vozidla v rámci EÚ vždy.
1 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ahoj.
Vyplňujem pri vyplňaní DP DPH pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z EÚ pri odpočte DPH okrem riadku 21 aj nejaký iný riadok?
Díky.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzana sustekova Pozri príspevok
Ahoj.
Vyplňujem pri vyplňaní DP DPH pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z EÚ pri odpočte DPH okrem riadku 21 aj nejaký iný riadok?
Díky.
Nie ale platí čo som uvádzala:
Jana Acsová Pozri príspevok
§ 78/5:
Každá osoba, ktorá príležitostne nadobudne nový dopravný prostriedok z iného členského štátu, je povinná priložiť k daňovému priznaniu aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku a na požiadanie daňového úradu poskytnúť ďalšie informácie potrebné na správne určenie dane.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Janka to tu všetko krásne objasnila, ja si dovolím priložiť ešte na záver sľúbený metodický pokyn DR SR o nadobudnutí nových dop.prostr. z EÚ - možno to niekomu pomôže v budúcnosti.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/pokyn04.rtf
2 0
mikella mikella

mikella je offline (nepripojený) mikella

moj manžel vozí autá zo zahraničia ojazdené následne ich predá kúpi bez dph predá bez dph má odviest dake dph štátu ak neodviedol lebo nevedel že má odviest tak teraz čo? alebo sa neodvádza nič
dakujem za odpoved
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Málo informácií.
Vozí tie autá ako podnikateľ? Je obchodník s použitým tovarom? Predpokladala by som podľa otázky, že zrejme áno. V akom režime DPH ich nakupuje? To treba vidieť zo zahraničnej faktúry. Niekedy može byť aj ojazdené auto predmetom samozdanenia a niekedy nie. A niekedy aj auto s nejakými nabehanými km môže byť podľa zákona o DPH novým autom.
0 0
mikella mikella

mikella je offline (nepripojený) mikella

dobrý den, sú to 3-4 ročné osobné autá. Na faktúre je uvedené (VAT exempt - zero - rated) žiadný konkrétny režim ani paragraf.
0 0
mikella mikella

mikella je offline (nepripojený) mikella

zabudla som, ano je živnostník, platca dph, a má v živnosti nákup a predaj....

dakujem
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

VAT exempt by malo znamenať oslobodené od DPH a zero-rated by malo znamenať s nulovou DPH - aspoň podľa prekladových slovníkov.
Takže ak slovenský živnostník, platiteľ DPH, nakupuje v zahraničí (v EÚ) ojazdené autá a predáva ich v SR, tak pri každom dovezenom aute (=tovare) s takou hláškou na faktúre, ako si uviedla, by mal tento nákup samozdaniť a zároveň má nárok na odpočet DPH. T.j. štátu síce nič neodvedie, ale vykázať v daňovom priznaní to treba - aj ako daň na výstupe aj na vstupe.

Pri predaji takto nadobudnutého auta je povinný predať ho s DPH a túto odviesť štátu. T.j. ak doteraz predával takéto autá bez DPH, tak to nerobil dobre. Asi by bolo treba podať dodatočné daňové priznania a DPH odviesť. To, že nevedel, že má predávať s DPH, by mu asi pri prípadnej kontrole nepomohlo
0 0
joany joany

joany je offline (nepripojený) joany

Zdravím všetkých.

Zaujímala by ma časť, ktorá sa rozobera na strane 6.
Ak by sa dalo, poprosil by som o odpoved hlavne Janku Acsovu.

Som spol. sro, ktorá sa zoberá kupou a predajom mot. vozidiel.
Väčšinou sú kupované zo zahraničia, kde pri kupe a predaji je uplatňovaný osobitný režim zdanenia.

Zaujímalo by ma ako to je s tými poplatkami, ktoré sú platené pri prihlásení vozidla. Zahrňujú sa do základu na výpočet DPH alebo nie?

Príklad: Kúpim vozidlo z Rakuska - uvedené § 23. dif.besteurung - 5000 €
Zaplatím náklady na prihlásenie - recyklačný fond, TK, Ek, kontrola originality a kolky - spolu 370 €. Následne predám 6000 €

Platím DPH z rozdielu : 1000 € alebo 630 € ?

Snažil som sa informovať na DU. Pani mi povedala, že do predajnej ceny sa berie všetko, čo dostanem ako protihodnotu za predmet predaja. Z toho mi vyšlo, že aj tie poplatky, čiže z 1000 €. Ale som sa opýtal, ak by som uviedol na kupnej zmluve, že cena za predmet kúpy je 5630 € a náklady na prihlásenie 370 € a sú platené na účet kupujúceho? Tak potom povedala, že základom je 630 € a ostatné účtujem ako prechodné položky.

Otázka:
Ako to je s tými prechodnými položkami.
Lebo ja to auto doveziem, prihlásim do evidencie na SK, kde v techničáku je držiteľ a vlastník uvedená moja sro. . Následne to predám, vykonám zmenu majitela na príslušnom DI PZ. Je to v poriadku, alebo by som to musel prihlásiť rovno na kupujúceho? Lebo je obtiažne, niekedy až nemožné to prihlásiť rovno na kupujúceho, ak je z druhého konca republiky.

Môžem moj postup považovať za ok? Ak to v kupnej zmluve uvediem, ze predajná cena je 5630 a náklady na prihlásenie sú platené na účet kupujúceho, aj ked bolo auto prihlásené najskôr na moju sro alebo je prechodná položka len prípad, ak by som to prihlasoval rovno na kupujúceho?

Vďaka za odpoveď.
0 0
joany joany

joany je offline (nepripojený) joany

ešte sa troška opravím, tam pri kúpe v rakúsku tam má byť uvedené § 24, ale to nie je až také podstatné
0 0
katkarbk katkarbk

katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

Dobrý deň,
o kúpe áut je tu popísané veľa, no predsa mám v tom všetkom poriadny guláš - ešte som takúto situáciu neriešila - pomohol by mi niekto komplexne objasniť nasledovné otázky?
1. Slovenská Sro, mesačný platca DPH, chce kúpiť nové osobné motorové vozidlo z ČR. Aké povinnosti z takejto kúpy vyplývajú (účtovné, daňové hľadisko a pod.)?
2. Toto isté auto chce ďalej prenajať inej firme - je to firma z ČR, platca DPH. Taktiež ma zaujíma účtovné a daňové hľadisko a tiež, čo všetko si môže dať do nákladov prenajímateľ, a čo nájomca?
Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať