Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

1/ Dostane faktúru bez DPH, v SR musí samozdaniť a keďže je platiteľom , tak si tú DPH zároveň aj môže odpočítať.
2/ ak ide o dlhodobý prenájom, tak sa daňová povinnosť DPH prenáša na príjemcu služby, čiže fakturovať zo Slovenska bez DPH a samozdaňuje si to Čech.
Aspoň toľko základné veci.
0 0
katkarbk katkarbk

katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

Luba ďakujem, vie mi niekto poradiť v tomto prípade aj vo veci uplatňovania nákladov pre nájomcu a prenajímateľa (príspevok č. 261)?
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Ako sa postupuje, prosím, v tomto prípade:
1) s.r.o. - platiteľ DPH v SR kúpil v 03/2011 ojazdené osobné auto od platiteľa DPH v Nemecku (predajca MBW). Na faktúre od Nemca je uvedené, že auto bolo prihlásené v r. 2008 a najazdilo 48 000 km. - t.j. nie je to nový dopravný prostriedok
2) s.r.o. (SR) bude auto používať na podnikanie

Čo v tomto prípade s DPH ???????????
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Vianocka Pozri príspevok
Ako sa postupuje, prosím, v tomto prípade:
1) s.r.o. - platiteľ DPH v SR kúpil v 03/2011 ojazdené osobné auto od platiteľa DPH v Nemecku (predajca MBW). Na faktúre od Nemca je uvedené, že auto bolo prihlásené v r. 2008 a najazdilo 48 000 km. - t.j. nie je to nový dopravný prostriedok
2) s.r.o. (SR) bude auto používať na podnikanie

Čo v tomto prípade s DPH ???????????
Musíš mať na faktúre uvedené, v akom režime DPH to predali. Či oslobodené od DPH a podlieha samozdaneniu v SR, alebo v režime ojazdených áut, podobnom ako je §66 v našom zákone. Vtedy sa u nás nesamozdaňuje. Info, že je to ojazdené auto, ešte nie je dostatočné, musí tam byť aj režim DPH.Ak nie je, treba pýtať,dožiadať.
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je teraz online tina.mm

SRO platiteľ DPH na Slovensku kúpil auto bez DPH z Nemecka od platiteľa DPH.
Na faktúre je uvedené :
Umsatzsteuerfreie Lieferung gemäß § 4 Nr. 1b UStG in Verbindung mit §6a UstG. Der Käufer unterliegt der ordentlichen Erwerbsbesteuerung im Bestimmungsland.
Netuším aký je nemecký zákon, tak vlastne ani netuším čoho sa týkajú tieto paragrafy. Nevie mi niekto poradiť, v akom režime bolo auto predané?
Ďakujem.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Luba Pozri príspevok
1/ Dostane faktúru bez DPH, v SR musí samozdaniť a keďže je platiteľom , tak si tú DPH zároveň aj môže odpočítať.
2/ ak ide o dlhodobý prenájom, tak sa daňová povinnosť DPH prenáša na príjemcu služby, čiže fakturovať zo Slovenska bez DPH a samozdaňuje si to Čech.
Aspoň toľko základné veci.
Ja by som chcela poprosit o radu.

Ked je kupujúcim PO, podáva daňové priznanie až po skončení zdaň. obdobia (po skončení kvartálu, je kvartálny platca), alebo do 25-ho nasled. mesiaca?
Našla som aj takú info a som z toho dopletená. Dakujem krásne za odpoved
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,
potrebujem poradiť s nasledovným prípadom:
Slovenská SZČO, platca DPH v SR (neobchoduje s autami) chce kúpiť ojazdený úžitkový automobil z Maďarska od maďarskej firmy platcu DPH v HU (neobchoduje s autami, toto auto využívajú v HU firme ako firemné). Nákup tohoto úžitkového auta bude kupované bez DPH a slovenský podnikateľ tento nákup iba samozdaní?Vyplývajú ešte ďalšie povinnosti pre SR kupujúceho?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

macula Pozri príspevok
Ahojte,
potrebujem poradiť s nasledovným prípadom:
Slovenská SZČO, platca DPH v SR (neobchoduje s autami) chce kúpiť ojazdený úžitkový automobil z Maďarska od maďarskej firmy platcu DPH v HU (neobchoduje s autami, toto auto využívajú v HU firme ako firemné). Nákup tohoto úžitkového auta bude kupované bez DPH a slovenský podnikateľ tento nákup iba samozdaní?Vyplývajú ešte ďalšie povinnosti pre SR kupujúceho?
posúvam.....
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Ak predpokladáme podobný režim DPH v Maďarsku na úžitkové autá ako v SR, tak pravdepodobne si tá HU-firma mohla pri nákupe auta DPH odpočítať. Ak je to tak, mali by to pri predaji do SR platiteľovi DPH vyfakturovať bez DPH s odkazom na faktúre, že ide o zdanenie v krajine príjemcu alebo niečo podobné. Hlavne oni musia vedieť, ako to majú predať do SR! Slovenská firma -platiteľ to potom na Slovensku samozdaní a zároveň si DPH odpočíta. Vybaví to v rámci svojho daňového priznania, keď už auto bude mať nielen vyfakturované, ale aj fyzicky dovezené do SR.
Iné povinnosti okolo auta - policajti atď, neviem poradiť.
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

vie mi niekto poradit? ak doveziem nakladne auto z EU na podnikatelske ucely plati sa aj recyklacny fond?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A neplatí sa náhodou do recyklačného fondu z každého dovezeného auta? Ja neviem, ale my sme tuším pokaždé platili. To Ti najelpšie povedia na Okresnom úrade pre cestnú dopravavu....bez splnenia podmienky zaplatenia do reczklač. fondu by zrejme policajti ani špz a slovenský techničák nevydali, či? ...možno Ti len doklad o úhrade do recyklačného fondu nikto nepredložil....

pozri stránku recyklačného fondy, podla mňa máte povinnosť platiť

http://www.recfond.sk/index.php?www=sp_detail&id=211

máš tam aj kontakty, tak sa poprípade opýtaj tam.
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

dakujem
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte, prosím o radu:
súkromná osoba chce kúpiť z Čiech ojazdený automobil kategórie N1 od českej firmy platiteľa DPH. Predpokladám, že česká firma vystaví faktúru s DPH a súkromná osoba na Slovensku už nemá žiadne povinnosti voči daňovému úradu (DPH). Uvažujem správne?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

macula Pozri príspevok
Ahojte, prosím o radu:
súkromná osoba chce kúpiť z Čiech ojazdený automobil kategórie N1 od českej firmy platiteľa DPH. Predpokladám, že česká firma vystaví faktúru s DPH a súkromná osoba na Slovensku už nemá žiadne povinnosti voči daňovému úradu (DPH). Uvažujem správne?
Posuvam
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Τreba vedieť, ako sa dá toto auto posúdiť v zmysle zákona o DPH - či ako nové alebo nie. Pozri §11 zákona odst.11 a 12:
(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,

Ak by toto kupované auto splnilo podmienku podľa zákona a dalo by sa naň nahliadať ako na nové, vtedy by mal kupujúci Slovák povinnosť samozdanenia - viď tiež v §11 ods.3:
(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou.

T.j. KAŽDOU OSOBOU.

Ak by nebolo "nové" podľa uvedených kritérií, tak kupujúci slov.občam neplatí žiadnu daň v SR, ale predajca by mu mal vyfakturovať s českou DPH.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
s.r.o., platca DPH v SK kúpil ojazdený automobil z ČR. faktúra je vystavená s českou DPH! (bez dph 100000 Kč +20% DPH 20000Kč = k uhrade 120000Kč).
som z toho trochu v šoku, lebo podľa mňa by mala byť fa bez DPH...
čo máme teraz robiť? čech tvrdí, že on musí odviesť dph a my si ju máme nárokovať...
ale veď sme v EU tak fa má byť bez DPH, alebo sa mýlim?
pomôžte prosím...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
odpoved je v príspevku 276.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
KEJKA Pozri príspevok
odpoved je v príspevku 276.
ale my nie sme súkromná osoba.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jacekova Pozri príspevok
s.r.o., platca DPH v SK kúpil ojazdený automobil z ČR. faktúra je vystavená s českou DPH! (bez dph 100000 Kč +20% DPH 20000Kč = k uhrade 120000Kč).
som z toho trochu v šoku, lebo podľa mňa by mala byť fa bez DPH...
čo máme teraz robiť? čech tvrdí, že on musí odviesť dph a my si ju máme nárokovať...
ale veď sme v EU tak fa má byť bez DPH, alebo sa mýlim?
pomôžte prosím...
viem.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
KEJKA Pozri príspevok
viem.
buď neviem čítať alebo nechápem...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať