Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Asi to prekonzultovať musím. Len to už je problém, lebo auto bolo kúpené v 2. Q a faktúru som zaúčtovala s DPH na vstupe. Keby boli prístupní, tak vystavia dobropis a následne správnu faktúru. Rozumiem teraz tomu správne:
1. fa od dodávateľa napr. 119 000,- Sk ( bez DPH)
2. predajná fa 200 000,- SK. DPH odvediem ( bez vyčíslenia na fa) zo 68 067,-Sk
(200 000-119 000/1,19) t. j. 12 933,- SK?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Kačena I.
Asi to prekonzultovať musím. Len to už je problém, lebo auto bolo kúpené v 2. Q a faktúru som zaúčtovala s DPH na vstupe. Keby boli prístupní, tak vystavia dobropis a následne správnu faktúru. Rozumiem teraz tomu správne:
1. fa od dodávateľa napr. 119 000,- Sk ( bez DPH)
2. predajná fa 200 000,- SK. DPH odvediem ( bez vyčíslenia na fa) zo 68 067,-Sk
(200 000-119 000/1,19) t. j. 12 933,- SK?
Veľmi problematické. Mám za to, že akýkoľvek postup je teraz nesprávny. Ak platiteľ nesprávne odpočíta daň, neznamená to, že to porieši prípadný dobropis. Jediné, na čo možno spoliehať je, že z typu vozidla to nie je vidieť a tak faktúra nebije do očí pri uplatnení odpočítania. Ale odpočítanie dane bolo podľa môjho názoru nesprávne a vtedy mala byť faktúra reklamnovaná u dodávateľa. V praxi sa často stáva, že predávajúci si myslí, že musí vyčísliť daň a z dohodnutej kúpnej ceny si ju jednoducho vypočíta. Ale pri predaji používaného automobilu kategórie M1 platí všeobecné oslobodenie podľa § 42, čiže akonáhle sa predáva vozidlo, ktoré bolo používané a zaradené v obchodnom majetku alebo používané súkromnou osobou, daň nebola kupujúcim odpočítaná a predaj by mal byť oslobodený.

V tejto chvíli ma ešte napadla myšlienka ... kedy autobazár, t.j. predávajúci auto obstaral (myslím osobu, od ktorej ste auto nadobudli). V minulom roku totiž platila aj možnosť odpočítania dane ... možno tu by bola príčina fakturácie ... doporučujem overiť.

Potom by sme sa k problematike vrátili, t.j. aj k tomu, či môžete uplatniť osobitnú úpravu obchodníka s použitým tovarom.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Pri dodávateľskej faktúre je aj kópia JCD. Auto bolo preclené 20.1.2004. Takže platí Vami ( alebo Tebou) uvedená poznámka. Len ja už teraz skutočne neviem ako ďalej. Ešte chcem poznamenať, že auto nebolo v majetku, je účtované ako tovar.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Kačena I.
Pri dodávateľskej faktúre je aj kópia JCD. Auto bolo preclené 20.1.2004. Takže platí Vami ( alebo Tebou) uvedená poznámka. Len ja už teraz skutočne neviem ako ďalej. Ešte chcem poznamenať, že auto nebolo v majetku, je účtované ako tovar.
Takže trefa super. Zamyslím sa ... ozvem sa. Všetko by malo byť OK.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Už teraz srdečna vďaka, včelička navyše.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Sme trošku v začarovanom kruhu. Situácia nie je riešená v zákone. Skúsime vykľučkovať:

- nemôžete použiť osobitnú úpravu, nakoľko daň bola voči vám uplatnená pri kúpe motorového vozidla,
- uplatnili ste odpočítanie dane z osobného automobilu M1, nakoľko fakturácia s daňou bola podľa môjho názoru správna a vaším predmetom činnosti je kúpa a predaj automobilov a vozidlo ste nadobudli za účelom jeho ďalšieho predaja (§ 49 ods. 8),
- ak ste uplatnili odpočítanie dane, pri predaji musíte daň uplatniť, vzniká vám daňová povinnosť podľa § 19 ods. 1,
- pri zdanení vychádzate z predajnej ceny ... a z definície daňového základu podľa § 22, t.j. zdaňujete celú dodávku (nie čiastočne).

Tento problém skutočne zákon priamo nerieši, čo ma udivuje, nakoľko rieši problematiku prenájmov v súvislosti s osobitnou úpravou, pričom k zmenám zákona došlo nielen pri prenájme ale aj kúpe a predaji osobných automobilov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Postup uvedený v príspevku 27 možno aplikovať iba na osobitné prípady, ktoré sa týkajú predaja osobných automobilov kategórie M1 obstaraných predajcom pred 1.1.2005.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Váš príspevok 27 som čítala s maxim. sústredenosťou. Má to všetko logiku a súhlasím s tým. Ešte raz vďaka.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
blondy
No práve som zistila, že môj šéf sa chystá kúpiť nasledovné nákladné auto :

1. krajina dodania SR
2. predajca v Nemecku: platitel DPH alebo neplatiteľ - to ešte neviem - je potrebné zistiť si to dopredu ? má to vplyv na DPH u nás?
4. nakup ojazdeneho automobilu
5. nákladné
6. predajca: ojazdenych urcite, novych neviem
7. odberatel platitel DPH, nákup HM
8. fakturácia bez DPH ( zatial bez faktury)
9. 10-12 2005

Milí poraďáci čo ma čaká ?
Pozerám aj podobné témy ale už skáčem z jednej do druhej a som z toho mimo
- všetky náklady súvisiace s obstaraním NA pôjdu do obstáravacej ceny( čiže napr aj poplatok do recyklačného fondu, náklady na dovoz auta z Nemecka) ?
- príde napr. fa v EU bez DPH, ja ju u nás samozdaním - mám nárok na odpočet DPH ?

ďakujem...
Presmerovaná otázka.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
To Blondy.

Myslím, si že podstatná časť otázky je zodpovedaná v predchádzajúcich príspevkoch. Čo sa týka súvisiacich výdavkov tak do momentu zaradenia motorového vozidla zvyšujú jeho vstupnú cenu, t.j. ak účtujete v PÚ ... použiť účet 042 tak ako uvádzam, do momentu zaradenia vozidla do používania, t.j. po splnení si všetkých povinností, kedy bude môcť vozidlo jazdiť na slovenských cestách.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V prípade nákupu ojazdeného úžitkového vozidla s Nemecka sa môže jednať o klasické intrakomunitárne dodanie, alebo dodanie obchodníkom s použitým tovarom, t.j. uplatnenie osobitnej úpravy. Táto skutočnosť musí byť na faktúre uvedená.
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Avo, poraď mi, prijmem radu každého
Prečítala som si všetky príspevky ohľadné nákupu auta z EU, ale z tých príspevkou som nevedela nájsť jasnú odpoveď.
Chceme kúpiť osobné ojazdené auto z Holandska, od platcu DPH / autobazár /. Sme platci DPH, účtujeme v JU a to auto kupujeme do podnikania, na služobné účely, nie na ďaľší predaj. Chcem vedieť či faktúra z Holandska bude vystavené včetne DPH / DPH zaplatím v Holandsku /, alebo bez DPH a samozdanením DPH odvediem na Slovensku.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nataly
Avo, poraď mi, prijmem radu každého
Prečítala som si všetky príspevky ohľadné nákupu auta z EU, ale z tých príspevkou som nevedela nájsť jasnú odpoveď.
Chceme kúpiť osobné ojazdené auto z Holandska, od platcu DPH / autobazár /. Sme platci DPH, účtujeme v JU a to auto kupujeme do podnikania, na služobné účely, nie na ďaľší predaj. Chcem vedieť či faktúra z Holandska bude vystavené včetne DPH / DPH zaplatím v Holandsku /, alebo bez DPH a samozdanením DPH odvediem na Slovensku.
S najväčšou pravdepodobnosťou s daňou a bez samozdanenia. Zatiaľ som sa nestretla s takými odchylkami v predpisoch v rámci EÚ aby vzniklo samozdanenie u ojazdeného osobného auta. Ale potom, keď to bude aktuálne je dobré sa uistiť podľa toho aké doklady obdržíte.
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Ďakujem za veľmi rýchlu odpoveď.
V pondelok ideme pre to auto,a potom sa ozvem, keď si nebudem dať vedieť rady
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Avo, faktúru mám. Vystavená je na súkromnú osobu, čiže bez IČ DPH. Je včetne DPH,
DPH je vyčíslené a zaplatené v Holandsku. Ale mám problém v tom, že je vyššia ako 420.000 Sk bez DPH, čo s tým? Poraď, prosím
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Avo poraď,
faktúru mám, je vystavená na súkromnú osobu, čiže bez IČ DPH. Na fa je vyčíslená DPH a zaplatená v Holandsku, ale mám problém v tom, že ha je vyššia ako 420.000 Sk
bez DPH, čo s tým. Poraďáci poraďte je to dobre?
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Avo, poraď
faktúru mám na súkromnú osobu, bez IČ DPH, na fa je uvenená daň a zaplatená v holandsku, ale.... fa je vyššia ako 420.000 Sk bez DPH, je to takto v poriadku?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nataly
Avo, poraď
faktúru mám na súkromnú osobu, bez IČ DPH, na fa je uvenená daň a zaplatená v holandsku, ale.... fa je vyššia ako 420.000 Sk bez DPH, je to takto v poriadku?
Skúsme to zhrnúť:
Auto je kupované na slovenského občana? Od holandského autobazáru? Jedná s a auto kategórie M1?
Ak nadobudne občan ojazdené osobné auto v hodnote vyššej ako 420000,00 nijako to nevplýva na prípadnú povinnú registráciu tejto osoby pre účely DPH.
Naposledy upravil Jana Acsová : 01.11.05 at 07:53
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Avo, ďakujem za skorú odpoveď a ospravedlňujem sa, že som hneď nereagovala na Tvoju odpoveď, ale rýchlosť môjho internetu to je skúška trpezlivosti a nervov. Svedčí o tom aj množstvo predchádzajúcich dotazov, lebo som nevedela či to vôbec odišlo.
Áno,auto je kúpené z holandského bazáru slovenským občanom, ako súkromná osoba, s tým že bude zaradené do majetku-užívania firmy, aby bolo možné uplatniť odpisy.
Neviem,či na dopr.inšpektoráte bude hneď prihlásené na IČO, alebo rodné číslo. Doplním potom informácie. Chcem sa Ti poďakovať ešte raz za ochotu pomôcť, poradiť, teší ma to.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nataly
Áno,auto je kúpené z holandského bazáru slovenským občanom, ako súkromná osoba, s tým že bude zaradené do majetku-užívania firmy, aby bolo možné uplatniť odpisy.
Neviem,či na dopr.inšpektoráte bude hneď prihlásené na IČO, alebo rodné číslo. Doplním potom informácie.
Tu by sme sa pravdepodobne trošku zamotali, nakoľko mám za to, že nemožno robiť rozdiely medzi tým, na koho je doklad napísaný a tým, kto ho nadobudne. Mám za to, že v prípade, že chcete auto zaradiť do podnikania, doklad by mal znieť na "zdaniteľnú osobu" podnikateľa. Všeobecne na túto tému bolo viac diskusií, ale týkali sa hlavne obstarania auta v tuzemsku. Pri obstaraní auta v zahraničí (nadobudnutí z iného ČŠ) mám za to, že z vecného hľadiska by sa jednalo o nadobudnutie zdaniteľnou osobou, aj keď toto mi neprináleží hodnotiť. Vystavenie dokladu by nemalo mať vplyv na posúdenie transakcie, ak keď to skutočne nie je taxatívne určené. Mohli by však v tomto smere nastať problémy, preto na túto skutočnosť upozorňujem.
Môj názor je taký, že ak chcete vozidlo zaradiť do podnikania, budete potrebovať doklad o jeho obstaraní. Ak tento doklad zaradíte do účtovných dokladov, malo by sa jednať o obstaranie vozidla zdaniteľnou osobou - podnikateľom.
Podstatnou však v tomto prípade je skutočnosť, v akom režime vám bude vozidlo dodané. Ak s aplikáciou osobitnej úpravy, tak či tovar nadobudne občan, alebo zdaniteľná osoba, nebude sa jednať o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru a teda nebude to vchádzať do hodnoty nadobudnutého tovaru pre účely registrácie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať