Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Dobré ránko! Predpokladám, že Vás teraz zo mňa porazí, ale skúste to prosím predýchať... Určite to tu už bolo spomínané, ale mne to stále nejako nebliklo, tak Vás prosím takto konkrétne: priateľ dováža osobné autá (napr. Octaviu) z Nemecka, ktoré tu potom predáva. Je platca dph. Autá kupuje od platcu dph, ale faktúru má bez dph. Co s tým? Samozdaniť, alebo sa to rieši inak? Prosím, poraďte...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Eva99
Dobré ránko! Predpokladám, že Vás teraz zo mňa porazí, ale skúste to prosím predýchať... Určite to tu už bolo spomínané, ale mne to stále nejako nebliklo, tak Vás prosím takto konkrétne: priateľ dováža osobné autá (napr. Octaviu) z Nemecka, ktoré tu potom predáva. Je platca dph. Autá kupuje od platcu dph, ale faktúru má bez dph. Co s tým? Samozdaniť, alebo sa to rieši inak? Prosím, poraďte...
Záleží na tom:
- aké auto je predmetom predaja (kategória),
- jedná sa o nové alebo ojazdené vozidlo,
- v akom režime bolo auto predané (osobitná úprava, intrakomunitárne dodanie alebo iný prípad).

Ak obstarávate auto bez DPH, je možné, že sa jedná o uplatnenie osobitnej úpravy. Je potrebné všímať si texty na faktúre. Cena bez dane niekedy znamená cenu s daňou, iba daň nie je (lebo nemôže byť) na doklade vyčíslená.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

AVO
Záleží na tom:
- aké auto je predmetom predaja (kategória),
- jedná sa o nové alebo ojazdené vozidlo,
- v akom režime bolo auto predané (osobitná úprava, intrakomunitárne dodanie alebo iný prípad).

Ak obstarávate auto bez DPH, je možné, že sa jedná o uplatnenie osobitnej úpravy. Je potrebné všímať si texty na faktúre. Cena bez dane niekedy znamená cenu s daňou, iba daň nie je (lebo nemôže byť) na doklade vyčíslená.
Vidím, že toto je Vaša "srdcová" téma .
- predmetom je auto kategórie M1
- ojazdené vozidlo
- tomu celkom nerozumiem. Spomínal len toľko, že predávajúci mu navrhol, že mu môže vystaviť faktúru bez dph...
Ak treba niečo zistiť, hneď mu zavolám. Na čo sa mám opýtať?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Môj záchranca AVO niekam ušla... Neviete mi ešte niekto poradiť?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Eva99
Vidím, že toto je Vaša "srdcová" téma .
- predmetom je auto kategórie M1
- ojazdené vozidlo
- tomu celkom nerozumiem. Spomínal len toľko, že predávajúci mu navrhol, že mu môže vystaviť faktúru bez dph...
Ak treba niečo zistiť, hneď mu zavolám. Na čo sa mám opýtať?
AVO neuteká ... AVO pracuje.
Nerozumiem tomu návrhu ... že mu môže vystaviť faktúru bez DPH. Mám za to, že na faktúrach by mali byť uvedené podmienky predaja. V tomto prípade by som navrhovala (ak je možné to dohodnúť) kúpu auta s uplatnením osobitnej úpravy. V prípade nákupu automobilu v tomto režime vzniká predajcovi - obchodníkovi s použitým tovarom na Slovensku povinnosť zdaniť iba svoju ziskovú prirážku, t.j. rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou. Bližšie o tom hovorí § 66. Už sa to tu popísalo.

Ak sa váš známy stretáva s rôznymi postupmi pri kúpe vozidla zo zahraničia, mohli by ste pripnúť svoje skúsenosti (prípady) do linku. Budem vedieť poradiť, iba keď si tieto prípady zmapujem.

http://www.porada.sk/showthread.php?...ht=k%FApa+auta

Zatiaľ toľko.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Ďakujem zatiaľ veľmi pekne. Idem si to teda popozerať a prípadne sa ešte ozvem. Ďakujem!
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Už len tak po lopate: on bez dph kúpi, bez dph predá a zdaní len zisk. Správne?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Eva99
Už len tak po lopate: on bez dph kúpi, bez dph predá a zdaní len zisk. Správne?
V tuzemsku mám za to, že zdaní ziskovú prirážku v prípade, že má v predmete činnosti kúpu a predaj motorových vozidiel a daň voči nemu nebola pri kúpe automobilu uplatnená. T.j. zdaní iba maržu, ale výšku dane na faktúre neuvádza. Iba v daňovej evidencii. Rozhodujúce však je, čo bude uvedené na faktúre "dodávateľa".
0 0
darinka100 darinka100

darinka100 je offline (nepripojený) darinka100

Vcelku som pochopila ten par.66 ale mna zaujíma, čo vstupuje do kupnej ceny obstaraného ojazd.automobilu /som autobazar a platca DPH/, sú to všetky náklady spojené s dovozom ojazdeného automobilu? Napr. popl. do recykl.fondu, tech.kontr., emisná kontrola, vyčistenie vozidla a pod. a ešte jedna vec mi nie je jasná, môžem si z tých vedlajších nákladov odpočítať DPH? Na toto mi nevedeli odpovedať ani na daňovom úrade.
Prosím o odpoved
0 0
Libuša Libuša

Libuša je offline (nepripojený) Libuša

darinka100
Vcelku som pochopila ten par.66 ale mna zaujíma, čo vstupuje do kupnej ceny obstaraného ojazd.automobilu /som autobazar a platca DPH/, sú to všetky náklady spojené s dovozom ojazdeného automobilu? Napr. popl. do recykl.fondu, tech.kontr., emisná kontrola, vyčistenie vozidla a pod. a ešte jedna vec mi nie je jasná, môžem si z tých vedlajších nákladov odpočítať DPH? Na toto mi nevedeli odpovedať ani na daňovom úrade.
Prosím o odpoved
Dôležité je viesť evideniu dovozu pre každé vozidlo zvlášť!!! Pri predaji to pripnem k dokladom.Ja to robím takto

Príklad:

KUPUJÚCI -xy
Dovezené dňa:01.07.2004
(Ne)Predané !!!!!(moja pomôcka)
Opel Corsa:
Č.k.WOLOXCF000000000xy

Kúpna cena:

EUR: celkom EUR = 300,-eur

SK: celkom SK =11.976,60,- sk

Kurz zo dňa: 01.07.2004 = 39,9220 sk

Poplatky:

Kolky-2.000,- Sk

Recyklačný fond: 2.000,-Sk



Celková kúpna cena : 13.976,60,- Sk

Predajná cena: 30.000,00 sk



Kladný rozdiel: 16.023,40,- Sk

Základ DPH: 13.465,00
DPH 19%: + 2.558,40
CELKOM: = 16.023,40,-Sk


Pri predaji uplatním DPH len s kladného rozdielu.
Všetky ostatné doklady (SR) ktoré obsahujú DPH nedávam do obstarávacej ceny,nakoľko má charakter použitého tovaru pri ktorom nemôže byť suma DPH uvedená samostatne.
Zahraničné doklady sú dúfam jasné - daň zaplatená v inom členskom štáte nemôže byť uplatnená v SR.
Tento postup praktikujem už dlho a namám s tým pri daňovej kontrole problémi.
Info. stanovisko k tejto problematike som obdržal od DR SR a podľa toho sa držím.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
darinka100
Vcelku som pochopila ten par.66 ale mna zaujíma, čo vstupuje do kupnej ceny obstaraného ojazd.automobilu /som autobazar a platca DPH/, sú to všetky náklady spojené s dovozom ojazdeného automobilu? Napr. popl. do recykl.fondu, tech.kontr., emisná kontrola, vyčistenie vozidla a pod. a ešte jedna vec mi nie je jasná, môžem si z tých vedlajších nákladov odpočítať DPH? Na toto mi nevedeli odpovedať ani na daňovom úrade.
Prosím o odpoved
Mám za to, že do kúpnej ceny nevstupujú náklady spojené s dovozom. Tie je potrebné posudzovať individuálne. V prípade obchodníka s použitým tovarom máme nadefinovanú kúpnu cenu a to nemôžeme stotožňovať s obstarávacou cenou. Z problematiky obchodníka s použitým tovarom sa mi javí, že je možné odpočítať daň zo všetkých výdavkov, ktoré nie sú súčasťou kúpnej ceny, ku ktorým bola v tuzemsku uplatnená daň. Evidencia kúpnej ceny podľa môjho názoru neznamená evidenciu obstarávacej ceny použitého tovaru.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Libuša
Info. stanovisko k tejto problematike som obdržal od DR SR a podľa toho sa držím.
V prípade, ak máte záväzné stanovisko (výklad) na podmienky vašej firmy, môžete podľa neho postupovať. Týka sa však iba vášho konkrétneho postupu.

Mne sa javí, že váš postup nie je úplne v súlade so Zákonom o dani z pridanej hodnoty.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Libuša
Poplatky:

Kolky-2.000,- Sk

Recyklačný fond: 2.000,-Sk
Ak sa nejedná o prechodné položky, mám za to, že tieto výdavky by mali prejsť do predajnej ceny a ovplyvniť výšku vašej daňovej povinnosti, t.j. premietnuť sa do rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou použitého majetku.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Libuša
Všetky ostatné doklady (SR) ktoré obsahujú DPH nedávam do obstarávacej ceny,nakoľko má charakter použitého tovaru pri ktorom nemôže byť suma DPH uvedená samostatne.
A zrejme si z nich uplatňujete DPH ... A recyklačný fond a kolky sa netýkajú platieb v tuzemsku? Uvádzate, že "všetky ostatné doklady (SR) ..."
Pristupujete rozdielne k poplatkom do recyklačného fondu, kolkom a ostatným nákladom, ktoré (mám za to, že všetky) sú hradené v tuzemsku?
Správne tomu rozumiem?
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ahojte poraďáci, pomôžte mi prosím.
Podnikateľ obchodujúci s autami, platiteľ DPH, doviezol z Nemeckého autobazáru dve autá:
1. Nákladné auto-tovar, použité, r.výroby 2004, na faktúre sa predávajúci odvoláva na ich zákon DPH citujem:Die Lieferung ist steuerfrei gem.§6a UStG. Čo znamená ten paragraf? Mám auto samozdaniť, alebo predávajúci použil osobitnú úpravu uplat.dane?

2. Nákladné auto-zaradí do majetku, použité, r.výroby 2005, na faktúre je suma netto a predávajúci píše Steuerfrei Innergemeinschaftliche Lieferung!Ako mám postupovať v tomto prípade?

Ďakujem za skoré odpovede, podnikateľ mi doručí doklady za celý štvrťrok 5 dní pred termínom odovzdania daň.priznania DPH, a ja sa môžem z toho ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
To beatad:
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t28758-najpouiv...rach-z-eu.html
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ďakujem za rýchlu pomoc, ste super!
A to som ja pred zadaním otázky min. dve hodiny hľadala odpoveď.
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

[quote=beatad]Ahojte poraďáci, pomôžte mi prosím.
Podnikateľ obchodujúci s autami, platiteľ DPH, doviezol z Nemeckého autobazáru dve autá:
1. Nákladné auto-tovar, použité, r.výroby 2004, na faktúre sa predávajúci odvoláva na ich zákon DPH citujem:Die Lieferung ist steuerfrei gem.§6a UStG. Čo znamená ten paragraf? Mám auto samozdaniť, alebo predávajúci použil osobitnú úpravu uplat.dane?

Ahojte,
mám s týmto § 6a problém. V odporúčanom linku som sa dočitala iba o oslobedení podľa § 4 UStG - v tomto prípade je to oslobedenie v rámci EU - čiže platí samozdanenie.
Podnikateľ mi tvrdí, že § 6a je paragraf, podľa ktorého by som mala uplatniť osobitnú úpravu dane.
A preto že auto bolo kúpené ešte v auguste 2006, a ja som ho samozdanila, mala by som robiť opravné daň,priznanie.
Vie mi niekto poradiť čo mám robiť?!
***ĎAKUJEM *** ***
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
beatad
Podnikateľ mi tvrdí, že § 6a je paragraf, podľa ktorého by som mala uplatniť osobitnú úpravu dane.
V prvom rade si dajte riadne predložiť príslušné ustanovenie zákona.
0 0
pongo pongo

pongo je offline (nepripojený) pongo

Môžem poprosiť o radu ? S.r.o. kúpila ojazdený osobný automobil Škoda Superb od firmy v Brne (r.v.2003, najazdené 139.000 km, cena 450.000,-Sk). Z dokladov majú kúpnu zmluvu a doklad o platbe, ktorá prebehla v hotovosti v Sk v Brne. Nikde nie je zmienka o DPH a ani o režime DPH. Má s.r.o. odviesť DPH na Slovensku, aj keď nárok na vrátenie pri osobnom automobile nie je ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať