Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
pongo pongo

pongo je offline (nepripojený) pongo

Zabudla som napísať, že auto nie je určené na ďaľší predaj, ale na používanie vo firme. Ďakujem
0 0
pongo pongo

pongo je offline (nepripojený) pongo

nevie mi nikto poradiť ?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

pongo
Môžem poprosiť o radu ? S.r.o. kúpila ojazdený osobný automobil Škoda Superb od firmy v Brne (r.v.2003, najazdené 139.000 km, cena 450.000,-Sk). Z dokladov majú kúpnu zmluvu a doklad o platbe, ktorá prebehla v hotovosti v Sk v Brne. Nikde nie je zmienka o DPH a ani o režime DPH. Má s.r.o. odviesť DPH na Slovensku, aj keď nárok na vrátenie pri osobnom automobile nie je ?
Ak si to predávate medzi firmami, skúste pozrieť na § 44/a. potom by ste nerobili nič.
0 0
pongo pongo

pongo je offline (nepripojený) pongo

auto je kúpené v bazáre v ČR a u slov. firmy zaradené do používania.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

pongo
auto je kúpené v bazáre v ČR a u slov. firmy zaradené do používania.
Tak si zistite prečo ho fakturovali bez DPH a nedali odkaz, predpokladám, že platiteľ dane sú, no a potom ide o nadobudnutie tovaru medzi dvomi platitelmi , takže DP sa prenáša na vás, odvediete ale neuplatníte.
0 0
pongo pongo

pongo je offline (nepripojený) pongo

A nebolo by potom výhodnejšie, keby napríklad konateľ firmy kúpil toto auto od českého bazáru ako súkromná osoba a predal ho svojej firme za 450.000,- Sk (poprípade za 400.000,- Sk)? To by zrejme samozdaneniu nepodliehalo ? Nevyplývali by preňho nejaké iné povinnosti ?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

pongo
A nebolo by potom výhodnejšie, keby napríklad konateľ firmy kúpil toto auto od českého bazáru ako súkromná osoba a predal ho svojej firme za 450.000,- Sk (poprípade za 400.000,- Sk)? To by zrejme samozdaneniu nepodliehalo ? Nevyplývali by preňho nejaké iné povinnosti ?
Ak to naozaj oslobodil z dôvodu nadobudnutia u vás (teda vám to predal v cene bez DPH), tak potom ak by to predal konatelovi ako FO, potom by to zdanil českou daňou, lebo miesto dodania by pre neho bolo česko.
0 0
pongo pongo

pongo je offline (nepripojený) pongo

pre konateľa ako FO z toho nevyplýva žiadna povinnosť ? Myslím ohľadom vysporiadania sa so štátom... aby som nezabudla, ďakujem za odpovede
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Prosím poraďákov, ktorí by mi vedeli poradiť, lebo už nie som si istá ani tým, že moje skúsenosti a prax sú skutočne moje...
Firma, platiteľ DPH doviezol na základe kúpnej zmluvy od fyzickej osoby, neplatiteľa DPH nákladné MV, rok v. 1999, za účelom obstarania majetku. Na kúpnej zmluve, ktorá je zároveň dokladom o prevzatí platby za MV je názov kupujúceho, jeho IČO, adresa, ale nie IČ DPH. Nemám ešte oficiálny preklad kúpnej zmluvy, takže nepoznám všetko, čo obsahuje KZ.
Mám pocit, že podľa §44, písm. a) by nemalo byť samozdanenie ani daň.povinnosť, ale ja už neviem, či vôbec správne uvažujem...U nás by kúpa MV na základe kúpnej zmluvy od nepodnikateľa bola určite oslobodená od DPH, ale neviem, či skutočne uvažujem správne. Dnes som hľadala a prezrela vari všetky odpovede, týkajúce sa tohoto problému, no bola by som veľmi rada, keby ma niekto uistil, že sa v tomto prípade skutočne jedná o §44, písm.a).
Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
môj názor vieš, je neplatcom dph, tak žiadne dph, ale možno sa mýlim,
posúvam tému, nech sa vyjadria aj ostatní.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ondrejvla Pozri príspevok
Prosím poraďákov, ktorí by mi vedeli poradiť, lebo už nie som si istá ani tým, že moje skúsenosti a prax sú skutočne moje...
Firma, platiteľ DPH doviezol na základe kúpnej zmluvy od fyzickej osoby, neplatiteľa DPH nákladné MV, rok v. 1999, za účelom obstarania majetku. Na kúpnej zmluve, ktorá je zároveň dokladom o prevzatí platby za MV je názov kupujúceho, jeho IČO, adresa, ale nie IČ DPH. Nemám ešte oficiálny preklad kúpnej zmluvy, takže nepoznám všetko, čo obsahuje KZ.
Mám pocit, že podľa §44, písm. a) by nemalo byť samozdanenie ani daň.povinnosť, ale ja už neviem, či vôbec správne uvažujem...U nás by kúpa MV na základe kúpnej zmluvy od nepodnikateľa bola určite oslobodená od DPH, ale neviem, či skutočne uvažujem správne. Dnes som hľadala a prezrela vari všetky odpovede, týkajúce sa tohoto problému, no bola by som veľmi rada, keby ma niekto uistil, že sa v tomto prípade skutočne jedná o §44, písm.a).
Vopred ďakujem za odpoveď.
Kupujete staré nákladné auto.
Nejde vôbec o § 44, pretože ak by vám dodal slovenský neplatiteľ NA , tak by nešlo o oslobodené plnenie ale o niečo čo je mimo.
! 44 len pre vysvetlenie by ste mohli využiť, keby vám ten čech dodal osobné auto (ktorého predaj je oslobodený podľa § 42) alebo aj pri obstaraní nákladného auta ak by vám ho dodala napr. česká poisťovňa, ktorá si pri jeho obstaraní nemohla uplatniť DPH na vstupe, pretože vykonáva odlobodené činnosti (to je tiež v § 42)

Takže vo vašom prípade ak nakúpite NA od neplatiteľa pozriete na § 13/1 a určíte miesto dodania česko (§11 vzylučujeme lebo nie su obaja platitelia). V takomto prípade toto dodanie nepodlieha DPH, neuvádza sa v DP.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ALBO Pozri príspevok
Kupujete staré nákladné auto.
Nejde vôbec o § 44, pretože ak by vám dodal slovenský neplatiteľ NA , tak by nešlo o oslobodené plnenie ale o niečo čo je mimo.
! 44 len pre vysvetlenie by ste mohli využiť, keby vám ten čech dodal osobné auto (ktorého predaj je oslobodený podľa § 42) alebo aj pri obstaraní nákladného auta ak by vám ho dodala napr. česká poisťovňa, ktorá si pri jeho obstaraní nemohla uplatniť DPH na vstupe, pretože vykonáva odlobodené činnosti (to je tiež v § 42)

Takže vo vašom prípade ak nakúpite NA od neplatiteľa pozriete na § 13/1 a určíte miesto dodania česko (§11 vzylučujeme lebo nie su obaja platitelia). V takomto prípade toto dodanie nepodlieha DPH, neuvádza sa v DP.
Albo, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale zistila som, že som sa správne nevyjadrila, dovoz je z Nemecka, konateľ sám osobne tam zakúpil toto MV, ale v podstate je to jedno, lebo aj ČR je v EÚ. Takže miesto obstarania je Nemecko, tovar nebol podľa § 14, nakoľko sa nejedná o zásielkový predaj.
Ale to čo som potrebovala vedieť, že dodanie nepodlieha DPH a ani sa neuvádza v DP je pre mňa dôležité.
Ešte raz srdečná vďaka a dám za ochotu maľovaný.
0 0
curkanova curkanova

curkanova je offline (nepripojený) curkanova

pracujem v medzinarodnej spolocnosti, ktora sa zaobera predajom ojazdenych aut ...viac
Mili poradcovia!
Pracujem ako Customer Service v medzinarodnej spolocnosti, ktora sa zaobera predajom ojazdenych aut (viac ako 6000 km; exclusive VAT, VAT exempted intracommunity supplies) z Belgicka, Nemecka, Francuzska, Talianska a Spanielska. Moji klienti: podnikatelia-profesionalni predajcovia aut (platcovia DPH) casto sa ma pytaju ohladne platenia DPH na Slovensku a v Cesku.
Prosim poradte mi strucnu odpoved na ich (prilis castu!!) otazku ohladne platenia DPH na Slovensku a v Ceskej Republike ak na fakture je uvedene "VAT exempted intracommunity supplies"
Odpoved ako: Nie som uctovnicka, nepoznam §§ a zakony povazujem ako neslusnu. Skutocne chcem aspon trochu pomoct klientom.
Dakujem za pochopenie.
0 0
admino7 admino7

admino7 je offline (nepripojený) admino7

Potrebujem radu,nakoľko som nenašiel v témach to čo potrebujem. Som predajca ojazdených automobilov, platca DPH (od 1.3.2008). Čo mam robit v prípade, ak zo zahraničia kúpim auto priamo od majiteľa, ktorý nie je podnikateľom( tým pádom ani neni platiteľom DPH)? Faktúru nevypíšeme, len kúpno predajnú zmluvu. Auto donesiem na Slovensko, vybavím papiere a predám to nepodnikateľovi. Čo je v takomto prípade s DPH? A čo je v takom prípade, keď auto predám podnikateľovi ktorý je platcom DPH?
A čo je s DPH v prípade, ak kúpim auto na Slovensku od súkromnej osoby a predám to súkromnej osobe, ale medzi transakciami auto ide na meno mojej firmy. Ďakujem za odpoveď
0 0
Milena284 Milena284

Milena284 je offline (nepripojený) Milena284

Dobry den poradaci , mam mensi problem s predajom automobilu z firmy fyzickej osobe. Na vysvetlenie:
auto zakupene 4/2006 - NC 380000,-sk
odpis za rok 2006 - 95000,- Sk - zost.cena : 285000,-Sk
rok 2007/november - auto predane 347000,- Sk
Ako postupujem pri Danovom priznani, pricom pozastavujem za rok 2007 odpisy na majetok .Prosim o radu. Dakujem
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Prosím vás o radu, SZČO (platca DPH) kúpil ojazdené osobné auto v Nemecku, ktoré následne predá na Slovesnku. Na na faktúre je uvedený "§4 Nr.1b i. V. m. §6 UStg" . Viem že sa to tu už veľakrát rozoberalo, ale už mám z toho miš-maš a neviem ako postupovať čo sa týka DPH. Poradí mi niekto, nemám s týmto žiadne skúsenosti. Vopred ďakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Uľa Pozri príspevok
Prosím vás o radu, SZČO (platca DPH) kúpil ojazdené osobné auto v Nemecku, ktoré následne predá na Slovesnku. Na na faktúre je uvedený "§4 Nr.1b i. V. m. §6 UStg" . Viem že sa to tu už veľakrát rozoberalo, ale už mám z toho miš-maš a neviem ako postupovať čo sa týka DPH. Poradí mi niekto, nemám s týmto žiadne skúsenosti. Vopred ďakujem
predaj automobilov je jeho podnikateľská činnosť??? ak ano tak samozdaníte pričom uplatníte DPH na vstupe aj na výstupe...pri predaji vystavíte Fa s DPH

ak nie je predmetom podnikania predaj aut, potom takisto ste osoba povinná platiť daň ale nevznikne vám nárok na odpočet dane na vstupe, t.j. zahrniete daň len na výstupe. Pri predaji však uplatníte par. 42 a predáte auto bez DPH.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Prosím o radu.

Firma, s.r.o. (platca DPH) kúpila osobné ojazdené auto v roku 2006 od súkromnej osoby z Nemecka za sumu cca 38000,00 eur.

Mala firma odviesť DPH ?

Ako mala postupovať ?

Ďakujem.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Prosím o radu.

Firma, s.r.o. (platca DPH) kúpila osobné ojazdené auto v roku 2006 od súkromnej osoby z Nemecka za sumu cca 38000,00 eur.

Mala firma odviesť DPH ?

Ako mala postupovať ?

Ďakujem.
Poradí mi niekto,prosím.
Čítala som na porade ohľadne tejto témy všetko možné,ale mám z toho hokej.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Asi som už blbá, ale čítam tu dookola o nákupe auta v zahraničí a neviem si poradiť. Podnikateľ FO kúpil staršie odobné auto v autobazári v Rakúsku, kde mu po predložení Ič DPH odpočítal predajca DPH.
Auto bude používať na podnikanie - nie je predajca áut. Aké povinnosti mu vyplývajú. Musí auto samozdaniť? Viacerí podnikatelia, ktorí už podobným spôsobom auto obstarali mu tvrdili, že DPH uplatňuje až pri predaji??? Ak nemusí odviesť DPH na vstupe, tak prečo? Čítala som zákon o DPH, pýtala som sa kamarátok účtovníčok ale nikto si nie je istý. Väčšinový názor účtovníčok je, že má auto samozdaniť. A ešte ak odvedie DPH, odpisuje auto asi z ceny včetne tejto DPH?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať