Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Prosím o radu.

Firma, s.r.o. (platca DPH) kúpila osobné ojazdené auto v roku 2006 od súkromnej osoby z Nemecka za sumu cca 38000,00 eur.

Mala firma odviesť DPH ?

Ako mala postupovať ?

Ďakujem.

Poradí mi dakto,kto má skúsenosti s takýmto prípadom?

Ď.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Poradí mi dakto,kto má skúsenosti s takýmto prípadom?

Ď.
Keď sme doviezli toto auto (viď príspevok vyššie),tak sa muselo dať ešte opraviť. Dokúpili sa rôzne náhradné dielce (motor,dvere,atď.) a v servise nám ho dali dokopy.Teraz mám otázky :
1. Tie náhradné dielce vstupujú do obstarávacej ceny ?
2. Z náhradných dielcov sa neuplatní DPH ? (je to osobné auto M1)
3. Mám dopočítať DPH do obstarávacej ceny ?
4. Firma,ktorá nám poslala FA za opravu mot.vozidla,tak tam si môžem uplatniť DPH ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Keď sme doviezli toto auto (viď príspevok vyššie),tak sa muselo dať ešte opraviť. Dokúpili sa rôzne náhradné dielce (motor,dvere,atď.) a v servise nám ho dali dokopy.Teraz mám otázky :
1. Tie náhradné dielce vstupujú do obstarávacej ceny ?
2. Z náhradných dielcov sa neuplatní DPH ? (je to osobné auto M1)
3. Mám dopočítať DPH do obstarávacej ceny ?
4. Firma,ktorá nám poslala FA za opravu mot.vozidla,tak tam si môžem uplatniť DPH ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem

Poradí mi niekto?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
books Pozri príspevok
Firma, s.r.o. (platca DPH) kúpila osobné ojazdené auto v roku 2006 od súkromnej osoby z Nemecka za sumu cca 38000,00 eur.
Mala firma odviesť DPH ?
Ako mala postupovať ?
Ak firma kupovala od súkromnej osoby v Nemecku, kupovala za cenu vrátane nemeckej DPH. Nakoľko súkromná osoba nie je osobou zdaniteľnou a teda ani identifikovanou pre daň, nejednalo sa o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru v tuzemsku (nie je potrebné skúmať ďalšie okolnosti). Uvedené platí v režime "ojazdeného auta" teda auta, ktoré nemá najazdených viac ako 6000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Prosim o pomoc s výkladom z.725/2004 príloha: Kategorizácia vozidiel v súvislosti s povinnosťou samozdanenia DPH:
Slovenská osoba identifikovaná pre DPH v SR plánuje zakúpiť v u osoby indentifikovanej pre DPH v inom členskom štáte ( autobazár Holandsko) ojazdené vozidlo - traktor, pracovný stroj ( podľa z.o kategorizácii vozidiel pôjde o kategóriu T alebo P. Neviem či si správne vysvetľujem z. o DPH § 11 ods.11a12, ktorý vymedzuje pre účely DPH pojem dopravný prostriedok: myslím si, že pod tieto ustanovnia pozemnými motorovými vozidlami sú len vozidlá určené na prepravu osôb a nákladov. Traktor s prídavnými zariadeniami síce prepravuje náklad - zeminu, slúži ako báger pri zemných prácach, ale je zaradený pod zvláštne vozidlá t.j. nie pod pozemné vozidlá ak to správne chápem.
Moja otázka:
- nadobudnutie traktora z pohľadu DPH neposudzujem ako k nový či ojazdený dopravný prostriedok, ale :
- samozdaním a odpočítam DPH ako bežné intrakomunitárne dodanie tovaru ?
Ďakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ErikaDP Pozri príspevok
Prosim o pomoc s výkladom z.725/2004 príloha: Kategorizácia vozidiel v súvislosti s povinnosťou samozdanenia DPH:
Slovenská osoba identifikovaná pre DPH v SR plánuje zakúpiť v u osoby indentifikovanej pre DPH v inom členskom štáte ( autobazár Holandsko) ojazdené vozidlo - traktor, pracovný stroj ( podľa z.o kategorizácii vozidiel pôjde o kategóriu T alebo P. Neviem či si správne vysvetľujem z. o DPH § 11 ods.11a12, ktorý vymedzuje pre účely DPH pojem dopravný prostriedok: myslím si, že pod tieto ustanovnia pozemnými motorovými vozidlami sú len vozidlá určené na prepravu osôb a nákladov. Traktor s prídavnými zariadeniami síce prepravuje náklad - zeminu, slúži ako báger pri zemných prácach, ale je zaradený pod zvláštne vozidlá t.j. nie pod pozemné vozidlá ak to správne chápem.
Moja otázka:
- nadobudnutie traktora z pohľadu DPH neposudzujem ako k nový či ojazdený dopravný prostriedok, ale :
- samozdaním a odpočítam DPH ako bežné intrakomunitárne dodanie tovaru ?
Ďakujem
zákon o DPH nemiešajte zo zákono 725/2004 o premávke na pozemných komunikácia. DPH si defunuje sám čo je pozemné motorové vozidlo a to myslím že traktor spĺňa. T.j. na účely zákona o DPH ide o pozemné motorové vozidlo a musíte posudzovať či ide o dodanie nového dopravného prostriedku alebo nie. Ak kupujete ojazdený dopravný prostriedok potom vždy to posudzujete ako intrakomunitárnu dodávku tovaru ak nakupujete od platiteľa.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Pán Ozimný, ďakujem za Vašu reakciu na môj dopyt.
Zákonom 725/04 som sa začala zaoberať z toho dôvodu, že Z.o DPH definuje v §11 ods.11 pre účely zákona o DPH :
(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je
a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,
nevedala som či pracovný stroj, traktor, ktoré chodia po pozemných komunikáciach len keď sa premiestňujú na miesto výkonu činnosti a nie sú určené na prepravu tovarov, či sú „pozemnými motorovými vozidlami“

Na porade som našla komplexný príspevok od pani Jany Acsovej :Automobil vo vzťahu k DPH - teoretické východiská, dovoľujem si z neho citovať:
....Vozidlá, ktoré majú rovnaké konštrukčné znaky sú podľa Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách rozdelené do nasledujúcich kategórií:
- motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky (L)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb (M)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov (N)
- prípojné vozidlá (O)
- kolesové traktory (T)
- pásové traktory (C)
- prípojné vozidlá traktorov (R)
- traktormi ťahané vymeniteľné stroje (S)
- pracovné stroje (P)
- ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategórií (V).

.....V rámci vozidiel kategórie N sú tieto členené v závislosti od najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti. V zásade sa jedná o motorové vozidlá konštruované a projektované na prepravu tovaru (bližšie viď. príloha č. 1 k zákonu č. 725/2004 Z.z.). Koniec citátu.

Zákon 725/2004 Z.Z.:
§ 2 Na účely tohto zákona sa rozumie
a) cestným vozidlom motorové vozidlo alebo nemotorové vozidlo /2/ vyrobené na účely prevádzky v premávke na pozemných komunikáciách, určené na prepravu osôb, zvierat alebo tovaru,
b) zvláštnym vozidlom motorové vozidlo alebo nemotorové vozidlo /2/ vyrobené na iné účely než na prevádzku na pozemných komunikáciách, ktoré po splnení ustanovených podmienok možno schváliť na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách,
Príloha k z.725/2004:
pracovný stroj samohybný je zvláštne vozidlo s vlastným zdrojom pohonu, konštrukčne a svojím vybavením určené len na vykonávanie určitých pracovných činností. Pracovný stroj samohybný nie je určený spravidla na prepravnú činnosť,

Uvedené citácie si vysvetľujem tak, že traktor a pracovný stroj nie sú pozemnými motorovými vozidlami ,traktor a pracovný stroj nemajú v kategorizácii podľa 724/2005 uvedené že sú určené na prapravu osôb a nákladov, a preto nespĺňajú ustanovania § 11 ods.11 z oDPH.

Celý problém je v tom, že zatiaľ nemám papiere od daného traktora, na jeho dovoz sa len pripravujeme a dodavateľ nám neposkytol info o počte najazdených km, iba o počte odpracovaných hodín. T,.j. ak to je pozemné motorové vozidlo musím sa zaujímať o počet km (limit 6000km) ak to nie je pozemné motorové vozidlo , tak ma odjazdené km z pohľadu DPH nezaujímajú a je to klasické intrakomunitárne dodanie tovaru.

Ďakujem vopred za Vaše názory.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
je to dobrý názor mne čo však chýba je odvolanie sa na zákon 725/2004. Keďže tam nie je odvolanie tak ako zadefinovať pozemné motorové vozidlo určené na prepravu osôb a nákladov...ale prihliadnúc na horeuvedený zákon by vaša úvaha mala byť správna...len či je to brané aj na účely DPH...pretože podľa vášho príspevku by pozemným motorovým vozidlom nemali byť ani motorky kategoria L ale len kategorie M a N čo nesúhlasím takisto...
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Ďakujem za reakciu,
nie som presvedčená celkom o mojom názore, preto som sa prihlasila do tejto debaty, ďakujem za Váš názor, lebo ma to podnecuje rozmýšľať aj z iného uhla pohľadu. Počkám na doklady o traktore, potom sa bude dať riešiť konkrétne.
0 0
TAdri TAdri

TAdri je offline (nepripojený) TAdri

dadasv Pozri príspevok
Asi som už blbá, ale čítam tu dookola o nákupe auta v zahraničí a neviem si poradiť. Podnikateľ FO kúpil staršie odobné auto v autobazári v Rakúsku, kde mu po predložení Ič DPH odpočítal predajca DPH.
Auto bude používať na podnikanie - nie je predajca áut. Aké povinnosti mu vyplývajú. Musí auto samozdaniť? Viacerí podnikatelia, ktorí už podobným spôsobom auto obstarali mu tvrdili, že DPH uplatňuje až pri predaji??? Ak nemusí odviesť DPH na vstupe, tak prečo? Čítala som zákon o DPH, pýtala som sa kamarátok účtovníčok ale nikto si nie je istý. Väčšinový názor účtovníčok je, že má auto samozdaniť. A ešte ak odvedie DPH, odpisuje auto asi z ceny včetne tejto DPH?
otázka na otázku, a čo keď fa je s DPH?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
TAdri Pozri príspevok
otázka na otázku, a čo keď fa je s DPH?
ak je vystavená s DPH a ide o intrakomunitárne nadobudnutie potom nadobudateľ, slovenská spoločnosť má povinnosť zdaniť takéto dodanie aj v tuzemsku. DPH zaplatená rakúskemu dodávateľovi si musí vyžiadať od neho pretože došlo k chybnej faktúrácii...
0 0
TAdri TAdri

TAdri je offline (nepripojený) TAdri

Aj v tom prípade má byť fa vystavená bez DPH, keď auto je v kategórii M1?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
TAdri Pozri príspevok
Aj v tom prípade má byť fa vystavená bez DPH, keď auto je v kategórii M1?
pokiaľ sú splnené podmienky intrakomunitárnej dodávky t.j. obe strany sú registrované za platiteľov vo svojich krajinách a auto kategorie M1 je dovezené z rakúska do SR a neuplatňuje sa obdobný par. ako u nás 66, potom aj dodanie auta M1 ide bez DPH pričom slovenská spoločnosť odvedie DPH na území SR a nevznikne jej nárok na odpočet...
0 0
TAdri TAdri

TAdri je offline (nepripojený) TAdri

Ďakujem.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ešte sa upravím že samozrejme za predpokladu ak auta neslúžia na podnikateľský účel - t.j. nájom alebo predaj. ak by slúžili osobné auta na tieto dva účely narok na odpočet vznikne.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
pokiaľ sú splnené podmienky intrakomunitárnej dodávky t.j. obe strany sú registrované za platiteľov vo svojich krajinách a auto kategorie M1 je dovezené z rakúska do SR a neuplatňuje sa obdobný par. ako u nás 66, potom aj dodanie auta M1 ide bez DPH pričom slovenská spoločnosť odvedie DPH na území SR a nevznikne jej nárok na odpočet...
Takže keď to zhrniem: ak kúpil podnikateľ FO - plátca DPH - auto kat. M1 a rakúsky predajca mu odpočítal DPH po predložení Ič DPH, tak odvedie z predajnej ceny DPH a nemá nárok na odpočet. Do odpisov mu ide cena auta aj s odvedenou DPH a pri predaji DPH neuplatňuje. Je to tak správne?
Ja si totiž myslím, že áno, ale podnikateľa predajca v Rakúsku presviedčal, že u nás DPH musí odviesť až pri predaji, a tvrdili mu to aj kamaráti, ktorí už auto v EÚ kupovali. A nechce mi veriť, že DPH musí odviesť. Bol sa pýtať aj na DÚ a dostal rôzne odpovede, ale skôr mu povedali, že DPH odviesť nemusí.
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Milí ľudkovia,

želám príjemný deň. Čítam to tu čítam - ale nič približné som nenašla. Mám na Vás prosbu. Kúpili sme ako slovenská s.r.o. - platca DPH autožeriav v Poľsku - tiež od firmy - platcu DPH. Faktúra je vystavená s DPH ale s 0%. Je vystavená v zlotých. Prosím Vás, môže to byť v zlotých, alebo musím žiadať vystavenie faktúry v EUR. A tiež nám predajca odmieta autožeriav u nich odhlásiť na naše meno - s čím zas naše úrady nesúhlasia a žiadajú toto písomné odhlásenie.

A tiež mám prosbu. Autožeriav spadá do režimu, že si ho tu zdaním a zároveň odnárokujem DPH ? Díky moc každému, kto ma aspoň kúsok niekam navedie. Krásny deň.

Prosím ak by sa dalo - poraďte ) ďakujem.
Naposledy upravil VTerezka : 02.06.08 at 06:48
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Prosím, ľudkovia, nájde sa dobrá duša ochotná a schopná poradiť ? :O)
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

VTerezka Pozri príspevok
Milí ľudkovia,

želám príjemný deň. Čítam to tu čítam - ale nič približné som nenašla. Mám na Vás prosbu. Kúpili sme ako slovenská s.r.o. - platca DPH autožeriav v Poľsku - tiež od firmy - platcu DPH. Faktúra je vystavená s DPH ale s 0%.
Teda je vystavená bez DPH !

Je vystavená v zlotých. Prosím Vás, môže to byť v zlotých, alebo musím žiadať vystavenie faktúry v EUR.
Môžu byť zloté, eur, aj Sk - je to na rozhudnutí dodávateľa alebo na dohode s dodávateľom.

A tiež nám predajca odmieta autožeriav u nich odhlásiť na naše meno - s čím zas naše úrady nesúhlasia a žiadajú toto písomné odhlásenie.

A tiež mám prosbu. Autožeriav spadá do režimu, že si ho tu zdaním
Áno
a zároveň odnárokujem DPH ?
Odpočítate si DPH.

Díky moc každému, kto ma aspoň kúsok niekam navedie. Krásny deň.

Prosím ak by sa dalo - poraďte ) ďakujem.
Podčiarknutému nerozumiem. Odhlásiť sa (na polícii ) musí doterajší vlastník žeriavu, vy sa prihlásite na Slovensku. Predajca pravdepodobne čaká na vašu úhradu , až potom podnikne tieto kroky.
0 0
TAdri TAdri

TAdri je offline (nepripojený) TAdri

Pri uplatnení odpočtu DPH posudzujeme auto podľa prvého zaradenia? Moja šéfka teraz špekuluje o prekvalifikácii auta z M1 na N1. Po pestavbe môžeme dostať DPH od DÚ ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať