Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
TAdri Pozri príspevok
Pri uplatnení odpočtu DPH posudzujeme auto podľa prvého zaradenia? Moja šéfka teraz špekuluje o prekvalifikácii auta z M1 na N1. Po pestavbe môžeme dostať DPH od DÚ ?

Nie .
http://www.porada.sk/269499-post18.html
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Zdravím všetkých.
Už som si prešla snáď všetky príspevky, ale nie som si celkom istá. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH kúpil v Rakúsku od predajcu nových aj starších áut (autobazáru) registrovaného pre DPH v Rakúsku staršiu Oktáviu kombi s mriežkou.
Vo faktúre je uvedené "Nettobetrag 13 500 EUR, mehrwertsteuer 0,00% von 13 500,00 ... gesamtbetrag 13 500,00" a ďalej text:
" Steuerfreie innergemeinschaftliche Lieferung." bez odvolávky na ich daný paragraf.
Podľa mňa ide z ich strany o intrakomunitárne dodanie a rakúsky predajca faktúroval bez DPH (pýtal si našu registráciu a preveroval ju. Všetky identif.údaje sú na faktúre.). Takže by malo byť dodanené u nás našou DPH. V TP podľa našej vyhlášky bude hneď kategória N1. (nie M1) takže by sme ju zároveň mohli odpočítať podľa §49. Obávam sa však, či Rakúsky dodávateľ nemal použiť ich osobitnú úpravu (obdoba našeho §66), nakoľko je to už staršie auto (viac ako 6000 km a dátum 1.registrácie je tiež starší ako 6 mes.). Vo výpise z OR máme aj kúpa a preja motorových vozidiel aj prenájom motorových vozidiel. Samozrejme nechceme platiť žiadnu daň do rozpočtu, takže zvažujeme, či auto zaradiť do obchodného majetku, alebo ho predať alebo prenajať. Čo by bolo podľa Vás najvýhodnejšie. Ďakujem za každý názor.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Betina2 Pozri príspevok
Zdravím všetkých.
Už som si prešla snáď všetky príspevky, ale nie som si celkom istá. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH kúpil v Rakúsku od predajcu nových aj starších áut (autobazáru) registrovaného pre DPH v Rakúsku staršiu Oktáviu kombi s mriežkou.
Vo faktúre je uvedené "Nettobetrag 13 500 EUR, mehrwertsteuer 0,00% von 13 500,00 ... gesamtbetrag 13 500,00" a ďalej text:
" Steuerfreie innergemeinschaftliche Lieferung." bez odvolávky na ich daný paragraf.
Podľa mňa ide z ich strany o intrakomunitárne dodanie a rakúsky predajca faktúroval bez DPH (pýtal si našu registráciu a preveroval ju. Všetky identif.údaje sú na faktúre.). Takže by malo byť dodanené u nás našou DPH. V TP podľa našej vyhlášky bude hneď kategória N1. (nie M1) takže by sme ju zároveň mohli odpočítať podľa §49. Obávam sa však, či Rakúsky dodávateľ nemal použiť ich osobitnú úpravu (obdoba našeho §66), nakoľko je to už staršie auto (viac ako 6000 km a dátum 1.registrácie je tiež starší ako 6 mes.). Vo výpise z OR máme aj kúpa a preja motorových vozidiel aj prenájom motorových vozidiel. Samozrejme nechceme platiť žiadnu daň do rozpočtu, takže zvažujeme, či auto zaradiť do obchodného majetku, alebo ho predať alebo prenajať. Čo by bolo podľa Vás najvýhodnejšie. Ďakujem za každý názor.
v Tomto prípade by som neriešil čo mal a nemal dodávateľ z Rakúska. Podľa toho čo píšete ide jednoznačne o intrakomunitárnu dodávku. Aj ojazdený automobil je len tovar z pohľadu DPH. Špeciálne ustanovenie par. 66 platného u nás možno platí aj v Rakúsku avšak nie na každé ojazdené motorové vozidlo je možné toto ustanovenie použiť. To znamená že neplatí rovnica že ojazdený automobil ako použitý tovar musí ísť režimom podľa § 66. Týmto režimom môže ísť len taký použitý tovar ktorý spĺňa podmienky par. 66 ods. 2. Podľa všetkého rakúsky dodávateľ vie čo robí a dodal tovar oslobodený od dane, t.j. nastalo intrakomunitárne dodanie. Vy ste podľa § 69 odsw. 6 osoba povinná platiť daň. Následne nárok nám rieši § 49 a následne paragrafy. Pri automobile typu N1 máte nárok na odpočet dane na vstupe. t.j. ak máte faktúru podľa § 51 ods. 1 písm c. vzniká vám nárok na odpočet a tým pádom dopad na šr je nulový. Uplatnite daň na výstupe riadok 7,8 a daň na vstupe na riadku 19.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tak som to aj predpokladala, len som sa v tom chcela utvrdiť. Totiž nie som nemčinár. A medzitým som našla, že v našom §66 ods. 14) sa píše" Nadobudnutie použitého tovaru, ak je predávajúcim obchodník z iného čl.štátu a uvedený tovar bol zdanený podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane v inom čl.štáte, nepovažuje sa za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl.štátu podľa §11." Takže potom mi z tohto vychádza, že ak sa nepoužije §66, má sa použiť §11. A je to OK. Miatlo ma, že je to N1 a použité. Všade sa spomínalo osobné nové alebo osobné staré alebo N1 nové. Tak už je to jasnejšie. Vďaka.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

No práve sme si to všetko za daného režimu - intrakomunitárne dodanie - prepočítali a ďalší predaj ako tovar nie je veľmi lukratívny. Takže ho zaradíme do majetku a budeme odpisovať a používať. Možno ho po roku predáme so ziskom a odvedieme daň. Neviem, ako to riešia bazáre, keď tak húfne dovážajú jazdené autá, ale mne sa zdá, že len ak im predajcovia vystavujú faktúry podľa obdobného § ako je náš § 66 tak to môže byť zaujímavé. Nemáte s tým niekto skúsenosti ? Možno by sa mohla táto téma otvoriť v inej rubrike.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Potrebujem poradiť, kúpili sme osobné auto zo zahraničia od platcu DPH. Faktúra je vystavená bez DPH.Z toho musím odviezť dph a keďže sa sa zaoberáme prenájmom automobilov, môžem si ju znova uplatniť. Pri prepise auta požadujú od nás doklad o tom, že bola táto dph odvedená. Ako to mám spraviť? Aké potvrdenie na to slúži?
Ďakujem za každú radu.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
eop Pozri príspevok
Potrebujem poradiť, kúpili sme osobné auto zo zahraničia od platcu DPH. Faktúra je vystavená bez DPH.Z toho musím odviezť dph a keďže sa sa zaoberáme prenájmom automobilov, môžem si ju znova uplatniť. Pri prepise auta požadujú od nás doklad o tom, že bola táto dph odvedená. Ako to mám spraviť? Aké potvrdenie na to slúži?
Ďakujem za každú radu.
no vy to uvediete v rámci podnikania do daňového priznania, viem že vyžadujú doklad o úhrade DPH od súkromných osôb pri nových dopravných prostriedkoch. Ale vy ako podnikateľský subjekt nie ste povinný zaplatiť DPH hneď pretože svoju daňovú povinnosť vysporiadate v daňovom priznaní takže nechápem logiku pána policajta. jedine čo mu môžte predložiť je to že mu dodatočne predložite daňové priznanie . Nárok na odpočet DPH máte len vtedy ak to použijete na predaj alebo nájom t.j. musíte to mať v predmete podnikania a musíte aj činnosť s autom vykonávať. Inak nemáte nárok na odpočet alebo v období kedy zmeníte účel musíte vrátiť DPH.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
no vy to uvediete v rámci podnikania do daňového priznania, viem že vyžadujú doklad o úhrade DPH od súkromných osôb pri nových dopravných prostriedkoch. Ale vy ako podnikateľský subjekt nie ste povinný zaplatiť DPH hneď pretože svoju daňovú povinnosť vysporiadate v daňovom priznaní takže nechápem logiku pána policajta. jedine čo mu môžte predložiť je to že mu dodatočne predložite daňové priznanie . Nárok na odpočet DPH máte len vtedy ak to použijete na predaj alebo nájom t.j. musíte to mať v predmete podnikania a musíte aj činnosť s autom vykonávať. Inak nemáte nárok na odpočet alebo v období kedy zmeníte účel musíte vrátiť DPH.
Ja mocmocmoc ďakujem za rýchlu odpoveď. V predmete podnikania máme nájom motorových vozidiel, tak sa to snáď bude na ten účel aj používať. Ešte som sa chcela spýtať na vymeranie dph. Faktúra je v eur bez dph. DPH na vstupe a výstupe vymeriam cez interný doklad? Nemala som s týmto ešte skúsenosť.
Ďakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
eop Pozri príspevok
Ja mocmocmoc ďakujem za rýchlu odpoveď. V predmete podnikania máme nájom motorových vozidiel, tak sa to snáď bude na ten účel aj používať. Ešte som sa chcela spýtať na vymeranie dph. Faktúra je v eur bez dph. DPH na vstupe a výstupe vymeriam cez interný doklad? Nemala som s týmto ešte skúsenosť.
Ďakujem
ano v účtovníctve to funguje cez interný doklad, niektoré účtovné programy to rovno definujú pri došlej faktúre v rámci zaúčtovania.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Nakup auta v zahranici. Chcel by som si kupit ako szco novy hyundai v rumunsku (je to lacnejsie) prestavba na N1, predpokladam predavajuci platca dph, tam by mi mal vystavit fakturu bez dph, nasledne pri dovoze by som mal doplatit ja dph ? rozmyslam dobre? s tym ze mam nejaku inu povinnost u nas , alebo len normalne prihlasit auto a jazdit (homologizacia alebo nieco take ??)
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
. Nárok na odpočet DPH máte len vtedy ak to použijete na predaj alebo nájom t.j. musíte to mať v predmete podnikania a musíte aj činnosť s autom vykonávať. Inak nemáte nárok na odpočet alebo v období kedy zmeníte účel musíte vrátiť DPH.
Stačí ak mám v predmete podnikania v skratke :veľkoobchod-maloobchod, sprostredkovanie tovaru a služieb? Môžem aj na základe týchto živností fakturovať za prenajom os.auta ?

Ďakujem za pomoc.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Nie. Nestačí. Musí tam byť konkrétne "nákup a predaj motorových vozidiel resp. automobilov" Alebo "prenájom motorových vozidiel/automobilov" Nestačí všeobecne. Upozorňujú na to aj na DÚ. Musí to byť konkretizované aj v predmete činnosti. Inak by mal nárok na odpočítanie praktický každý platiteľ, a to nemá.
Moj názor je, že faktúrovať by ste aj mohli s DPH, a potom ju musíte aj odviesť, ale nemohli by ste DPH odpočítať či už z nákupu týchto MV ani z príslušenstva ani zo služieb s nimi súvisiacimi.
A po druhé, nie je takáto fakturácia v rozpore s Živnostenským zákonom, keď to nemáte v predmete podnikania ?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

[quote=Betina2;750209]Zdravím všetkých.
Slovenská s.r.o., platiteľ DPH kúpil v Rakúsku od predajcu nových aj starších áut (autobazáru) registrovaného pre DPH v Rakúsku staršiu Oktáviu kombi s mriežkou.
Vo faktúre je uvedené "Nettobetrag 13 500 EUR, mehrwertsteuer 0,00% von 13 500,00 ... gesamtbetrag 13 500,00" a ďalej text:
" Steuerfreie innergemeinschaftliche Lieferung." bez odvolávky na ich daný paragraf.
Podľa mňa ide z ich strany o intrakomunitárne dodanie a rakúsky predajca faktúroval bez DPH (pýtal si našu registráciu a preveroval ju. Všetky identif.údaje sú na faktúre.). Takže by malo byť dodanené u nás našou DPH. V TP podľa našej vyhlášky bude hneď kategória N1. (nie M1) takže by sme ju zároveň mohli odpočítať podľa §49. Je to už staršie auto (viac ako 6000 km a dátum 1.registrácie je tiež starší ako 6 mes.). Vo výpise z OR máme aj kúpa a preja motorových vozidiel aj prenájom motorových vozidiel. Samozrejme nechceme platiť žiadnu daň do rozpočtu, takže zvažujeme, či auto zaradiť do obchodného majetku, alebo ho predať alebo prenajať.


Firma sa napokon rozhodla toto auto zaradiť do obchodného majetku firmy. Kúpila ho a zaplatila v 6/08. Mám len faktúru a zmluvu + ich overený preklad. Platba bola v hotovosti u predajcu. Ale doteraz toto auto u nás nedali zaevidovať na inšpektoráte, takže nemám TP (zataľ ho evidujem na obstaraní na ú. 042A) U nás by sa malo zaregistrovať ako N1, ale neviem čo bolo v rakúskych dokladoch - tie mi nikto nedal ani neukázal..... možno aj pkw...Z mne dostupných dokladov ide jednoznačne o intrakomunitárne dodanie. Takže dodaniť. Ale kedy? Postačí, že vo faktúre je dátum dodania zhodný s dátumom vystavenia faktúry? Samostatný preberací protokol alebo dodací list nie je. Potom dodaniť v 6/08. A odpočítať DPH, ak ho dám do majetku ? - kedy? keď ešte nemám podklad - náš TP preukazujúci kategóriu? Ale na druhú stranu mám faktúru so všetkými náležitosťami. Podľa mňa ja aj tak neviem jednoznačne z daných dokladov preukázať kategóriu a teda ani náš nárok na odpočet. Odpočítala by som ju až po vystavení nášho TP, ak budem jednoznačne vedieť kategóriu N1 ?!

Vo výpise z OR máme aj kúpa a predaj motorových vozidiel aj prenájom motorových vozidiel. Nebolo by v tejto situácii lepšie považovať toto auto za tovar, dodaniť aj odpočítať v 6/08, evidovať ho na skladovej karte od 6/08 (tu je jedno, aká je kategória) a keď sa vybaví prihlásenie + TP (7/08 resp. 8/08), potom ho preradiť z tovaru do dlhodobého majetku (ak to bude N1)? Je takýto postup možný? Ako sa to zaúčtuje? No ale zase nemám dodací list alebo preberací protokol - len tú zmluvu a faktúru. Auto ale fyzicky stojí vo firme na dvore.
Takže teraz neviem ako to spraviť pre nás čo najlepšie. Sme štvrťročný platitelia. A čas tlačí. Vďaka za pomoc.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Priatelia,
po prečítaní príspevkov v tejto téme by sa dalo čakať, že už nemôže byť nový problém. ALE JE.

Klient registrovaný na DPH kúpil 24.6.2008 v Nemecku osobné motorové vozidlo M1 od registrovanej osoby na DPH, ktoré je podľa zákona o DPH ešte NOVÉ (do 6 mesiacov a do 6000 km). Prihlásil ho na polícii a má pridelené evidenčné číslo a nemá nárok na odpočet DPH z OMV M1.


Otázka č. 1 tá jednoduchšia.
Na faktúre je uvedené Zulassung 29.1.2008 (predpokladám dátum 1. predaja). Nadobudnutie vozidla sa v daňovom priznaní prejaví ako intrakomunitárna dodávka bez nároku na odpočet dane?


Text problému, pokračovanie.
Dňa 7.7.2008 toto vozidlo bolo predané lízingovej spoločnosti za účelom prelízovania. V kúpnej zmluve (vystavenej lízingovou spoločnosťou) je uvedená predajná cena s vyčíslenou DPH!!!

Otázka č. 2
Ako sa počíta 6 mesiacov, aby bolo auto ešte nové?
Od 29.1.2008 do 7.7.2008 už prešlo 6 mesiacov alebo nie?

Otázka č. 3
Otázka č. 2 by podľa mňa mala mať zmysel IBA AK by uvedené OMV M1 ako nové bolo predané zo Slovenska do iného štátu. Ale nezdá sa mi, že v ČSOB lízing to nevedia. Tak čo je EŠTE možné s uvedeným vozidlom urobiť z pohľadu DPH na Slovensku?

Ďakujem.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Priatelia,
nik neporadí ako je to s DPH pri novom aute ak mení majiteľa vrámci SR a prvý majiteľ na Slovensku namal nárok na odpočet DPH?

Prosím je to súrne.

apo
0 0
Keity Keity

Keity je offline (nepripojený) Keity

My sme mali už taký typ ale kupovali sme auto s mriežkou N1. Kupovali sme ho bez DPH (my aj predajca mali IČ DPH) Zulassung znamená v nemčine prihlásenie. Keby tam bolo erste Zulassung t.j., že bolo v ten dátum prvý krát prihlásené. Ďalej sme ho my predali lízingovej spoločnosti. Od nás išla fa s DPH a aj oni nám urobili lízing s DPH (to len na príklad)
Ty uvádzaš, podmienka pre nové MV pre zákon o DPH je (do 6 mesiacov a do 6000 km) ale tam má byť alebo. Koľko KM má najazdené vozidlo? Podľa mňa ak do 6000 KM tak je tým pádom nové. Tým pádom by bola aspoň otázka č. 2 vyriešená. Snaď to aspoň trochu pomohlo.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem pekne.
Otázka č. 1, je jasná,
Otázka č. 2, súhlasím so stanoviskom Keity.

Kľúčová je otázka č. 3.
Ja mám pocit zo semináru k DPH, že pri OMV M1 je dôvod uvažovať o DPH iba v prípade, že toto auto opustí SR.

Na seminári bol uvedený príklad, že občan - nepodnikateľ kúpi v SR Fábiu a ide na dovolenku do Francúzska, tam sa nájde človek ktorému sa Fábia tak zapáči, že ju od slovenského občana kúpi. Tomuto slovenskému občanovi vznikne povinnosť podať daňové priznanie k DPH a vysporiadať sa s DPH voči štátnemu rozpočtu.

Na základe tohoto príkladu nemám dobrý pocit z toho, že môj klient v kúpnej cene voči ČSOB lízing so slovenským DIČ uvádza hodnotu DPH.

Prosím o radu ako je to s otázkou č. 3.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zobral som si na pomoc poučenie k vyplneniu daňového priznania k DPH. Nikde som nenašiel pokyn ako postupovať pri predaji nového auta na Slovensku.

Som toho názoru, že nikoho asi ani nenapadne osobné auto kúpené na Slovensku, ktoré z nejakého dôvodu nesplní očakávanie majiteľa, aby ho do 6 mesiacov a 6000 km predal niekomu ďalšiemu na Slovensku s vyčíslenou DPH.

Nové osobné motorové vozidlo M1 kúpené v Nemecku bez DPH sa po samozdanení dostáva do daňového režimu, ako keby bolo kúpené na Slovensku.

Malo by sa to takto správať z pohľadu DPH?

apo
Naposledy upravil apo : 21.07.08 at 17:19
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t10804-auto-zo-...a-odpocet.html
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo


ďakujem za dobrý link, ALE ste ma nechali dlho trápiť.

Z príspevkov na uvedenom linku to vychádza tak, že sa nedá spoľahnúť na to, že v Lízingovkách sú experti na dane a čo vypustia je O.K.

Môj klient ma určite nepochváli, lebo nové podmienky na lízing z nákupnej ceny v ktorej nie je DPH budú menej výhodné.

Malo sa to riešiť tak ako ste uviedli v príspevku v Linku, že lízingovka mala kúpiť OMV v Nemecku a bolo by po probléme. Väčšinou to tak býva, že keď chce niekto byť veľmi chytrý tak nedomyslí všetko.

Pri úvahách o predaji OMV lízingovke mi vadilo, že bude vyššia cena ako pri nadobudnutí, a čo s DPH, tak ako ste váhali aj Vy.

Citujem príspevok č. 19 z Linku:
- následná fakturácia lesingovke bez DPH, § 42 (podľa stanoviska z DÚ)

Záver:
Ak sa nepomýlili ani na DÚ tak štát nechce ani zo ziskovej marže predaného OMV M, ktoré bolo už v majetku firmy (vozidlo malo už aj evidenčné číslo) odviesť DPH ako z použitého tovaru.

Veľa otázok. Ako bolo na konci linku konštatované, ASI CHÝBA METODICKÉ USMERNENIE PRE TENTO PRÍPAD.


Ďakujem pekne.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať