Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
ervin1 ervin1

ervin1 je offline (nepripojený) ervin1

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o pomoc pri FA z Talianska. Podnikateľ, platca DPH, kúpil poškodené úžit.vozidlo od platiteľa DPH, ktoré chce po oprave využiť na podn.účely. Na FA v kolónke C.IVA je uvedený kód E41 a v kolónke AGENDA CODICI je uvedený kód E41-Cess. Ue Art.41. Musí tento nákup uviesť v daňovom priznaní DPH a hneď aj uplatniť odpočet??
ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Neviem čo znamenajú uvedené kódy.

Ale ak je nákupná cena bez talianskej DPH potom pre toto vozidlo neexistuje žiadne obmedzenie z tých o ktorých sa tu písalo.

Urobí sa samozdanie a odpočet dane odrazu a ostatok je na vás.

apo
0 0
Keity Keity

Keity je offline (nepripojený) Keity

Ja len poradím, že Art. 41 je cirka ako náš § 43, to znamená dodanie tovaru do štátov EU.
0 0
ervin1 ervin1

ervin1 je offline (nepripojený) ervin1

apo Pozri príspevok
Neviem čo znamenajú uvedené kódy.

Ale ak je nákupná cena bez talianskej DPH potom pre toto vozidlo neexistuje žiadne obmedzenie z tých o ktorých sa tu písalo.

Urobí sa samozdanie a odpočet dane odrazu a ostatok je na vás.

apo
Keity Pozri príspevok
Ja len poradím, že Art. 41 je cirka ako náš § 43, to znamená dodanie tovaru do štátov EU.
ďakujem Vám obom. Nákupná cena je bez talianskej DPH, takže urobím samozdanenie aj odpočet.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Dobrý deň,
som platca DPH a od platcu DPH v Nemecku chcem kúpiť ojazdené osobné MV. Neviem ako mám pri kúpe postupovať. Dostanem fa bez DPH ? Čo urobiť doma pri DP za DPH ? Ďakujem za info.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ano, dostaneš fa bez DPH. Auto samozdaníš na SR, odvedieš DPH. Ale nemáš nárok na odpočet, pretože sa jedná o osobné mot. vozidlo. Jedine že by si s autami obchodoval /predával, prenajímal/ vtedy nárok na odpočet je.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Mámjednu otázku k tomuto problému. Podnikateľ kupuje auto v zahraničí od platcu, faktúra je bez DPH, jedná sa o intrakomunitárne dodanie. Ak by chcel odpočítať DPH musí to byť auto kategorie N1. Ale už pri nákupe, ak by ho chcel prerobiť on z M1 na N1 je to možné až po prihlásení a nárok už dodatočne nemá? A ešte, je rozdiel či ide o ojazdené alebo nové? Dakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

certik Pozri príspevok
Mámjednu otázku k tomuto problému. Podnikateľ kupuje auto v zahraničí od platcu, faktúra je bez DPH, jedná sa o intrakomunitárne dodanie. Ak by chcel odpočítať DPH musí to byť auto kategorie N1. Ale už pri nákupe, ak by ho chcel prerobiť on z M1 na N1 je to možné až po prihlásení a nárok už dodatočne nemá? A ešte, je rozdiel či ide o ojazdené alebo nové? Dakujem
Rozhodujúca je kategorizácia OMV hneď od výrobcu. Niekoľko rokov dozadu sa dalo auto po úprave prekategorizovať, teraz už NIE. Pri nových autách to riešia colným skladom a v colnom sklade nové OMV vybavia ako N1, alebo M1 a táto kategorizácia platí trvalo. Na druhej strane neviem ako to dokážu odkontrolovať nakoľko každý ďalší majiteľ vozidla dostane nový technický preukaz.

apo
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
certik Pozri príspevok
Ano, dostaneš fa bez DPH. Auto samozdaníš na SR, odvedieš DPH. Ale nemáš nárok na odpočet, pretože sa jedná o osobné mot. vozidlo. Jedine že by si s autami obchodoval /predával, prenajímal/ vtedy nárok na odpočet je.
Ak sa nemýlim, toto platí u nového dopravného prostriedku.
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

apo Pozri príspevok
Rozhodujúca je kategorizácia OMV hneď od výrobcu. Niekoľko rokov dozadu sa dalo auto po úprave prekategorizovať, teraz už NIE. Pri nových autách to riešia colným skladom a v colnom sklade nové OMV vybavia ako N1, alebo M1 a táto kategorizácia platí trvalo. Na druhej strane neviem ako to dokážu odkontrolovať nakoľko každý ďalší majiteľ vozidla dostane nový technický preukaz.

apo
apo, môžeš vysvetliť ako sa to vlastne rieši colným skladom? Čo je potrebné k tomu urobiť. Mám takýto prípad, s.r.o. kúpila v Nemecku dodáv. vozidlo Fiat Ducato - úprava karaván, avšak na faktúre je uvedené ako vozidlo M1. A samozrejme by si chceli uplatniť odpočet DPH - dá sa to nejako vyriešiť? Auto ešte nie je u nás zaevidované, doniesli ho cez víkend a každý bol prekvapený tou M1. S týmto nerátali.
Ďakujem všetkým, kto bude vedieť pomôcť.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

cloe Pozri príspevok
Ak sa nemýlim, toto platí u nového dopravného prostriedku.
Prečo si to myslíš? Uved prosím odvolávku na zákon kde sa hovorí, že musí ísť o nový dopr. prostriedok .
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
certik Pozri príspevok
Prečo si to myslíš? Uved prosím odvolávku na zákon kde sa hovorí, že musí ísť o nový dopr. prostriedok .
§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu

...
(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci...
...
(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je

a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky, ...
...

Tiež ma zaujíma, či moje vysvetlenie je správne. Budem mať tiež taký prípad.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

To znamená, že ak SZČO platca DPH nakupuje auto v zahraničí v bazár a dostane fa bez DPH /nakoľko sa preukázal IČ DPH/, a kedže predajca neuplatnuje obdobu nášho par. 66, tak auto u nás nezdaním?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
certik Pozri príspevok
To znamená, že ak SZČO platca DPH nakupuje auto v zahraničí v bazár a dostane fa bez DPH /nakoľko sa preukázal IČ DPH/, a kedže predajca neuplatnuje obdobu nášho par. 66, tak auto u nás nezdaním?
Bazár musí postupovať v platnom režime. Ak je platiteľ dane v inom členskom štáte predáva:
- s uplatnením osobitnej úpravy,
- bez uplatnenia osobitnej úpravy.
Ak neuplatní osobitnú úpravu, postupuje v bežnom daňovom režime pre danú kategóriu auta a teda podmienky upravené v každom členskom štáte na základe národnej úpravy. Je to rôzne. Aký režim použije by malo byť zrejmé z faktúry. Ak je tam uvedené dodanie do iného členského štátu s uplatnením oslobodenia, platiteľovi dane v tuzemsku VŽDY vznikne daňová povinnosť z titulu intrakomunitárneho nadobudnutia. Právo na odpočítanie dane uplatní v závislosti od podmienok nášho daňového zákona.

Ak uplatní iný režim zdanenia, osobitná úprava, oslobodenie z iného titulu ako je intrakomunitárne dodanie, obstarávateľ sa zariadi podľa skutočnosti, ktorá nastane. V kontexte nášho zákona o DPH.

Vyššie uvedené platí pre ojazdený automobil. Nové pozemné motorové vozidlo je v inom režime.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Bea Š. Pozri príspevok
Dobrý deň,
som platca DPH a od platcu DPH v Nemecku chcem kúpiť ojazdené osobné MV. Neviem ako mám pri kúpe postupovať. Dostanem fa bez DPH ? Čo urobiť doma pri DP za DPH ? Ďakujem za info.
http://www.porada.sk/t28504-dph-a-oj...uto-z-ndr.html
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dakujem za odpoved, potvrdila si mi to, že ak použije predajca oslobodenie a uvedie to aj na fa, tak nám vzniká povinnosť zdaniť u nás.
Zmiatla ma však Tvoja veta: "Nové pozemné motorové vozidlo je v inom režime."
Ide o to že som klientovi odpovedala na otázky ohľadom kupy OMV, ktoré išiel kúpiť do zahraničia. faktúru dostane od DPH oslobodenú. Lenže som sa zabudla opýtať či ide o ojazdené alebo nové auto. A tak neviem či pri novom bude platiť to isté.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
certik Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, potvrdila si mi to, že ak použije predajca oslobodenie a uvedie to aj na fa, tak nám vzniká povinnosť zdaniť u nás.
Ak použije oslobodenie z titulu intrakomunitárneho dodania tak platí čo uvádzate.
certik Pozri príspevok
Zmiatla ma však Tvoja veta: "Nové pozemné motorové vozidlo je v inom režime."
Nové pozemné motorové vozidlo je "inštitút" zo zákona o DPH. Viď § 11 ods. 12
Platí zdanenie v krajine určenia t.j. dovozcu. Predávajúci musí uplatniť oslobodenie, zdaňuje kupujúci. Aj v prípade osobného automobilu v ktorejkoľvek krajine EÚ.
certik Pozri príspevok
Ide o to že som klientovi odpovedala na otázky ohľadom kupy OMV, ktoré išiel kúpiť do zahraničia. faktúru dostane od DPH oslobodenú. Lenže som sa zabudla opýtať či ide o ojazdené alebo nové auto. A tak neviem či pri novom bude platiť to isté.
Nie sú rozdiely medzi jazdeným a novým automobilom ak sa uplatní "oslobodenie z titulu intrakomunitárneho dodania" viď aj link "auto z NDR".
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dakujem veľmi pekne, už tomu rozumiem.
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

Marta3 Pozri príspevok
apo, môžeš vysvetliť ako sa to vlastne rieši colným skladom? Čo je potrebné k tomu urobiť. Mám takýto prípad, s.r.o. kúpila v Nemecku dodáv. vozidlo Fiat Ducato - úprava karaván, avšak na faktúre je uvedené ako vozidlo M1. A samozrejme by si chceli uplatniť odpočet DPH - dá sa to nejako vyriešiť? Auto ešte nie je u nás zaevidované, doniesli ho cez víkend a každý bol prekvapený tou M1. S týmto nerátali.
Ďakujem všetkým, kto bude vedieť pomôcť.
nevie niekto poradiť? To auto je nové.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Marta3 Pozri príspevok
nevie niekto poradiť? To auto je nové.
Ja som laik v oblasti obchodu s autami. Predajcovia musia vedieť ako sa autá kategorizujú. Či karavan je kategória N1 neviem. Pomoc treba hľadať u predajcu. Predajcovia v reklame uvádzajú pri prezentácii OMV, že je možnosť odpočítania dane.

apo
Naposledy upravil apo : 22.08.08 at 10:13
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať