Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

apo ďakujem. Skúsime sa obrátiť na predajcov
0 0
TAdri TAdri

TAdri je offline (nepripojený) TAdri

Prosím vás, poradte mi. Slovenská spoločnosť s.r.o. kúpila ojazdené auto z maďarska od lízingovej spoločnosti. Fa je vystavená s maď. DPH a žiadny odkaz, že v akom režime spracovaly faktúru. Najprv som myslela, že použily osobitnú úpravu /obdoba &66/ , ale v tom prípade by maly vystaviť fa tiež bez DPH.? Lízigová spoločnosť kúpila auto z Nemecka, kde na Fa je tiež uvedené DPH.
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

Prosím Vás ešte o jednu radu. Pýtala som sa už na karaván, ktorý s.r.o. zakúpila v Nemecku - ide o nové vozidlo a je zaradené v M1. Spoločnosť si chce odpočítať DPH s tým, že ho bude prenajímať a súčasne využívať na vlastné potreby - zásobovanie. V predmete činnosti majú prenájom hnuteľného a nehnuteľného majetku. Stačí to na prenájom vozidla, alebo musí byť konkrétne uvedené - prenájom motor. vozidiel?
A ak to musí byť konkretizované, môže sa odpočítžať DPH už teraz - fa v 08/08 a dodatočne rozšíriť predmet podnikania?
Vopred ďakujem, ak niekto bude vedieť poradiť.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Prosím o radu. Sme sro registrovaná pre daň v SR.V Nemecku sme kúpili staršie úžitkové auto (v ich dokladoch bolo ako LKW, 1.reg.2005 a viac ako 6000 km) od predajcu nových aj starších vozidiel registr. pre daň v Nemecku. Pýtali si od nás naše firemné údaje + IČ DPH, čo aj overovali. Vystavili faktúru za auto 5.9.08 (aj dodanie je 5.9.08) s vyčíslenou DPH (klasicky ZD, k tomu vyčíslená 19% DPH, suma celkom). Nie je tam žiadna odvolávka na nejaký paragraf, neuviedli v nej naše IČ DPH a ani naša firma nie je uvedená správne. K tomu vystavili ďalšiu faktúru na nejakú záruku resp. záručný servis? (Car-Garantie) v celkovej čiastke 410 EUR. Tu to je takto vyčíslené:
Verkaufswert netto 410,00
- MwSt - Betrag 410,00 0,0% 0,00
Gesamtwerkt inkl. MwSt 410,00
Tu by mi to vychádzalo ako dodanie služby (???) a potom nemáme nárok na vrátenie alebo odpočítanie tejto dane zahrnutej v sume 410 Eur.
Obidve faktúry boli zaplatené do pokladne nemeckého dod.(máme pokl.doklad z 21.8.08) ešte pred prevzatím vozidla a to v cene vrátane DPH. Vraj, keď auto prihlásime v SR a doložíme im doklad o prihlásení v SR, zaplatenú DPH z auta (1.faktúra) nám vrátia.
Neviem čo s tým. Myslím si, že faktúru za auto mali vystaviť buď v osobitnom režime alebo ako intrakomunitárne dodanie. Máme ich požiadať o prerobenie faktúry alebo ako to máme poriešiť z hľadiska DPH?
Ďakujem za každú radu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Marta3 Pozri príspevok
V predmete činnosti majú prenájom hnuteľného a nehnuteľného majetku. Stačí to na prenájom vozidla, alebo musí byť konkrétne uvedené - prenájom motor. vozidiel?
Predmetné je možné posúdiť iba vo vzťahu k popisu živnosti, túto informáciu dostanete napr. na živnostenskom úrade. Podľa môjho názoru nie je nevyhnutné mať konkrétne v živnosti prenájom automobilov v prípade, že predmetom poskytovaných služieb nie je výlučne osobitosť týkajúca sa automobilov na ktorú je potrebné splnenie iných podmienok - kvalifikačných, odborných, zodpovedný zástupca, vyplývajúcu z iných predpisov.

Marta3 Pozri príspevok
Pýtala som sa už na karaván, ktorý s.r.o. zakúpila v Nemecku - ide o nové vozidlo a je zaradené v M1. Spoločnosť si chce odpočítať DPH s tým, že ho bude prenajímať a súčasne využívať na vlastné potreby - zásobovanie.
Možno už tu posúdime prvú otázku ako bezpredmetnú, pretože podľa § 49 ods. 9 platí:

(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.

Daň sa vracia pri prvom použití automobilu na iný účel a tým je použitie vo firme. Ak vozidlo chcete súčasne využívať na vlastné potreby, nevzniká právo na odpočítanie DPH pri M1. Iba v prípade výlučného použitia na ďalší prenájom.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Betina2 Pozri príspevok
Neviem čo s tým. Myslím si, že faktúru za auto mali vystaviť buď v osobitnom režime alebo ako intrakomunitárne dodanie. Máme ich požiadať o prerobenie faktúry alebo ako to máme poriešiť z hľadiska DPH?
Som rovnakého názoru. Podmienkou intrakomunitárneho dodania nie je prihlásenie vozidla na Slovensku ale cezhraničné dodanie s uplatnením oslobodenia od dane. Podmienkou oslobodenia je napr. prehlásenie odberateľa (Vás), že vozidlo bude prevezené na Slovensko, t.j. že opustí Nemecko, čo sa spravidla dodávateľovi potvrdzuje. Okrem toho postačuje identifikácia platiteľov DPH v oboch krajinách. Keby ste napr. auto kúpili za účelom ďalšieho predaja, nemuseli by ste ho prihlasovať na dopravnom inšpektoráte, tak by toto potvrdenie nikdy nedostali.
Predpokladám, že uplatnenie osobitnej úpravy nie je a nebude nemeckým dodávateľom uplatňované.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Betina2 Pozri príspevok
Vystavili faktúru za auto 5.9.08 (aj dodanie je 5.9.08) s vyčíslenou DPH (klasicky ZD, k tomu vyčíslená 19% DPH, suma celkom). Nie je tam žiadna odvolávka na nejaký paragraf, neuviedli v nej naše IČ DPH a ani naša firma nie je uvedená správne.
To nie je dobre. Nesedí ani firma, IČ DPH...
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Prečítala som si príspevky, ale nenašla odpoveď, tak prosím o radu. AK klient kúpi v Belgicku ojazdené úžitkové vozidlo na účely zaradenie do majetku na používanie vo firme, aký je postup??? Ako s DPH a s ostatným účtovaním, prosím som v tomto nováčik, poraďte mi súrne. Ďakujem
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

Ďakujem Janke Acsovej za radu a zároveň pridávam bodík.
Je to trošku oneskorene, ale dnes mi už asi 5x vypadol počítač.
Ešte raz vďaka.
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

holubička1 Pozri príspevok
Prečítala som si príspevky, ale nenašla odpoveď, tak prosím o radu. AK klient kúpi v Belgicku ojazdené úžitkové vozidlo na účely zaradenie do majetku na používanie vo firme, aký je postup??? Ako s DPH a s ostatným účtovaním, prosím som v tomto nováčik, poraďte mi súrne. Ďakujem
Prosíím nikto mi neporadí?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
holubička1 Pozri príspevok
Prosíím nikto mi neporadí?
Skúste ešte tu:
http://www.porada.sk/t12413-nakup-au...ahu-k-dph.html

Pre zodpovedanie otázky ste dali málo indícií. Ale kompletné riešenie isto nájdete v pripnutom linku aj s podrobnosťami.
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Jana Acsová Pozri príspevok
Skúste ešte tu:
http://www.porada.sk/t12413-nakup-au...ahu-k-dph.html

Pre zodpovedanie otázky ste dali málo indícií. Ale kompletné riešenie isto nájdete v pripnutom linku aj s podrobnosťami.
P. Janka ďakujem za radu, skúsim napísať podrobnejšie čo viem, s.r.o. platca dph kúpi v belgicku úžitkové auto v belg. bazári, ktorý je tiež plátcom DPH, za účelom zaradenia do majetku . Sl. s.r.o. mi tvrdí, že fa bude vystavená vrátane DPH a DPH by mu mali niekde vrátiť, ale nerozumiem kde. Ja som mu po preštudovaní všetkých linkov na porade povedala, že to má byť bez DPH a v SR dodaní. Mýlim sa ? ako to bude s účtovaním?
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

holubička1 Pozri príspevok
P. Janka ďakujem za radu, skúsim napísať podrobnejšie čo viem, s.r.o. platca dph kúpi v belgicku úžitkové auto v belg. bazári, ktorý je tiež plátcom DPH, za účelom zaradenia do majetku . Sl. s.r.o. mi tvrdí, že fa bude vystavená vrátane DPH a DPH by mu mali niekde vrátiť, ale nerozumiem kde. Ja som mu po preštudovaní všetkých linkov na porade povedala, že to má byť bez DPH a v SR dodaní. Mýlim sa ? ako to bude s účtovaním?
Nazaj mi nevie nikto poradiť??????
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
holubička1 Pozri príspevok
..s.r.o. platca dph kúpi v belgicku úžitkové auto v belg. bazári, ktorý je tiež plátcom DPH, za účelom zaradenia do majetku .
Sú 2 možnosti:
- intrakomunitárna dodávka a zdanenie nadobudnutia na Slovensku s možnosťou uplatnaniť odpočítanie dane,
- uplatnenie osobitnej úpravy belgickým bazárom.
Predpokladám prvú možnosť nakoľko sa jedná o úžitkové auto.
holubička1 Pozri príspevok
Sl. s.r.o. mi tvrdí, že fa bude vystavená vrátane DPH a DPH by mu mali niekde vrátiť, ale nerozumiem kde.
Predmetné prichádza do úvahy v prípade zdanenia predaja v Belgicku, ktoré je ale podľa môjho názoru nesprávne. Vrátiť daň je možné, ale netýka sa to chybnej fakturácie, preto by s tým mohol byť problém.

Ak sa jedná o dve osoby identifikované pre daň v rôznych členských štátoch, mali by si vymeniť iniciály k realizácii intrakomunitárnej dodávky v rámci únie s tým, že odberateľ prehlási, napr. potvrdením, alebo prepravným dokladom, že vozidlo opustí územie Belgicka. Predmetné by malo postačovať k uplatneniu oslobodenia u dodávateľa.

A prípade uplatnenia osobitnej úpravy sa daň na faktúre neuvádza, uvádza sa odvolávka na uplatnenie osobitnej úpravy a automobil sa na Slovensku nezdaní.

V prípade chybného uplatnenia DPH na intrakomunitárnu dodávku by aj napriek uplatnenej belgickej dani automobil spadal pod povinnosť zdaniť nadobudnutie tovaru na Slovensku.
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Platí to aj pri ojazdenom 1 ročnom aute najazdené cca 10 tis km??
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ďakujem za odpoveďe. Takže budem trvať na prerobení faktúry so správnymi náležitosťami a na uplatnení režimu intrakomunitárneho dodania. Ak tomu správne rozumiem, ak faktúru neopravia a vrátia nám z nej DPH, budem musieť dodaňovať na Slovensku. ale z ktorej čiastky? Zo základu dane, alebo z ceny vrátane DPH? No dúfam, že ju do termínu na podanie daň.priznania opravia podľa našich požiadaviek.
0 0
karinka20 karinka20

karinka20 je offline (nepripojený) karinka20

Ahojte! Poraďte mi prosím...
Som platca DPH kúpila som auto z Nemecka od platcu DPH. Auto je ojazdené.Chcela som ho používať vo firme, ale zistila som, že mi až také dobré auto netreba a tak ho chcem hneď predať. Faktúra je bez DPH.
1) Pri nákupe z Nemecka robím vstup-výstup?
2) Pri predaji FO som vystavila faktúru s DPH.Je to správne?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ÁNO.

apo
0 0
karinka20 karinka20

karinka20 je offline (nepripojený) karinka20

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Zdravím,
ja by som chcela veľmi pekne porosiť o pomoc. Naša spoločnosť - platca DPH kupuje celkom nové úžitkové auto v Rakúsku -platca DPH v Rakúsku. Rakúska spoločnosť vystaví fa bez Dph a naša spoločnosť urobí samozdanenie. Malo by to tak byť, alebo sa mýlim?
Viac ma však trápi iný problém. Pri kúpe auta v Rakúsku nikde nefiguruje, že ide o úžitkové vozidlo. Ako je toto potrebné dokladovať, aby sme nemali problém? (hlavne z pohľadu DPH). V Rakúsku vraj takéto rozdelenie do skupín nepoznajú.
Veľmi pekne ďakujem za pomoc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať