Zavrieť

Porady

dochodkove sporenie - III.pilier - zmena ucastnickej zmluvy po novele zakona

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Chcem Vas poprosit o stanovisko.

Sporim si v III. pilieri. DDS mi v tychto dnoch zaslala "zmenu ucastnickej zmluvy", ktoru v sprievodnom liste zdovodnuje potrebou kvoli poslednej novele zakona - prijatie zakona 557/2009 Z. z. Pisu, ze nemusim podpisat, nic sa pre mna nemeni a pod. (predpokladam, ze za tym nieco bude v ich neprospech, ked ma tak odradzaju, aby som to nepodpisala). Zatial som zbezne novelu pozrela, predmetne ustanovenia som v zakone nenasla. Skusim este pozriet - pripadne ak sa tomu uz niekto venoval, poprosim o stanovisko, v com zmena spociva a ci je pre mna vyhodne alebo nie, tento dodatok k zmluve podpisat.

Co ma vsak zaujalo je skutocnost, ze ak suhlasim, mam zabezpecit svoj notarsky overeny podpis na dodatku k zmluve a do urciteho datumu im tento dodatok zaslat. Na mieste podpisu zastupcov DDS ako zmluvnej strany su dve mena a podpisy, ktore urcite nie su originaly - su vytlacene z pc, resp. okopirovane, a bez peciatky. Je zmluva s nie originalnymi, ale skopirovanymi podpismi, platna?
Naposledy upravil Lianka : 08.02.10 at 07:39 Dôvod: preklep
Usporiadat
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Lianka Pozri príspevok
Chcem Vas poprosit o stanovisko.

Sporim si v III. pilieri. DDS mi v tychto dnoch zaslala "zmenu ucastnickej zmluvy", ktoru v sprievodnom liste zdovodnuje potrebou kvoli poslednej novele zakona - prijatie zakona 557/2009 Z. z. Pisu, ze nemusim podpisat, nic sa pre mna nemeni a pod. (predpokladam, ze za tym nieco bude v ich neprospech, ked ma tak odradzaju, aby som to nepodpisala). Zatial som zbezne novelu pozrela, predmetne ustanovenia som v zakone nenasla. Skusim este pozriet - pripadne ak sa tomu uz niekto venoval, poprosim o stanovisko, v com zmena spociva a ci je pre mna vyhodne alebo nie, tento dodatok k zmluve podpisat.

Co ma vsak zaujalo je skutocnost, ze ak suhlasim, mam zabezpecit svoj notarsky overeny podpis na dodatku k zmluve a do urciteho datumu im tento dodatok zaslat. Na mieste podpisu zastupcov DDS ako zmluvnej strany su dve mena a podpisy, ktore urcite nie su originaly - su vytlacene z pc, resp. okopirovane, a bez peciatky. Je zmluva s nie originalnymi, ale skopirovanymi podpismi, platna?
Lianka, zmluva sa týka DDS Tatra banky? Zmena účastníckej zmluvy mi prišla s výpisom z osobného účtu, tak isto viacerým známym. Neviem čo sa stane, ak podpíšem a odošlem dodatok zmluvy.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ano, Tatra banky.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Trochu som na to mrkla a porovnala povodne znenie zakona a sucasne - posielam v prilohe. Zmeny, ktore som si vsimla, som zvyraznila.

Moj laicky komentar:
cl. II. bod 1 zmeny zmluvy:
a) § 15 a) - c) - je to len citacia zakona (bez zmeny), neviem, ci to nieco meni na veci - nezda sa mi,
b) § 19 ods. 2 - nie som si ista, ci a aky je rozdiel medzi "hodnotou zostatku na os. ucte" a "aktualnou hodnotou os. uctu" - vyska vyplaty odstupneho sa v tomto zmenila, odseku 2 nie velmi rozumiem - jedine, ze by to bolo myslene ako vynos na ucely zakona o dani z prijmov (tento rozdiel treba zdanit),
c) poplatky za prestup - je v prospech sporitelov.

Ten cennik, co poslali, bude asi zavadzajuci - ide o poplatky za rok 2009 (pozadu), nie za rok 2010 (sucasny a dopredu).
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Aaaa, vidim, ze tato diskusia sa uz zacala - az teraz som ju nasla. Dnes som zalozila tuto temu: http://www.porada.sk/t131071-dochodk...le-zakona.html. Trochu som mrkla zakon a tie zmeny, ale pravnicka nie som - cakam, ze sa hadam nejaky pravnik vyjadri.

Je naivne cakat od TB ci ineho subjektu, ze ti nieco vysvetlia. Skor mam pocit, ze ta novela bude v nas prospech (a v neprospech TB), nakolko tam pisu, ze nemusis podpisat a pod. Keby novela bola v ich prospech, ich retorika by bola s velkou pravdopodobnostou uplne ina.
0 0
paulix paulix

paulix je offline (nepripojený) paulix

Miwoslav Pozri príspevok
Poprosím Vás prišla my zmena účastníckej zmluvy od DDS Tatra banky mám uzavreté DDP od 30.10.2002 žiadne dodatky som zatiaľ nepodpisoval. Teraz sa v dodatku jedna o zmeny zmluvy a dávkového plánu podľa § 87I zákona č. 650/2004 v znení účinného od 1.1.2010 je pre mňa výhodne podpisovať tento dodatok? Vie niekto poradiť?

aj ja žiadam o radu,
hlavne o radu ci sa zmenilo nieco v pripade,ked zrusim zmluvu (ci dostanem aspon tych 80 percent)
-podla tej zmeny zakona s ucinnostou od 1.1.2010 by sa to malo dat zrusit rovnako ako predtym,hm?
www
adds.sk/data/zakon_o_DDS.pdf

Myslim,ze zakon (na zaklade ktoreho hromadne posielaju tie zmeny ucastn.zmluv) chce obmedzit hlavne DDS-ky a nie ucastnika,alebo sa mylim?
Naposledy upravil paulix : 08.02.10 at 17:05
0 0
paulix paulix

paulix je offline (nepripojený) paulix

Pevne dúfam,ze ta zmena obmedzuje a znevyhodnuje prave DDS-ky (- ich vynosy,poplatky za vedenie a ine poplatky ako i podmienky pri prechode do inej DDS)
a nie ucastnika.
Napriek tomu aj ja cakam 100%-nu radu od cloveka z fachu

Novelou zákona o DDS došlo k viacerým úpravám, pričom najdôležitejšie zmeny sú:

1. zníženie odplaty:
za správu doplnkových dôchodkových fondov,
za prestup do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
za odstupné.
2. zavedenie odplaty za zhodnotenie majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde od 01.01.2010
3. zosúladenie štatútov doplnkových dôchodkových fondov a dávkového plánu
4. povinnosť zaslať najneskôr do 30. apríla 2010 všetkým účastníkom návrh na zmenu účastníckej zmluvy účinnej od 01. júla 2010, ktorej obsahom je zmena dávkového plánu výlučne vo veciach uvedených v zákone


Preco to vsak potrebuju podpisat,ked im to novela zakona prikazuje riadit po novom? zmluva nad zakonom?
Naposledy upravil paulix : 08.02.10 at 17:22
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

paulix Pozri príspevok

Preco to vsak potrebuju podpisat,ked im to novela zakona prikazuje riadit po novom? zmluva nad zakonom?
Pretože aj to im prikazuje zákon, konkrétne v § 87l ods. 1:

(1) Doplnková dôchodková spoločnosť je povinná do 30. apríla 2010 zaslať všetkým účastníkom vrátane účastníkov uvedených v § 86 ods. 1 návrh na zmenu účastníckej zmluvy účinnej od 1. júla 2010, ktorej obsahom je zmena dávkového plánu podľa odseku 2 a poučenie o právnych dôsledkoch podpísania zmeny účastníckej zmluvy; účastník môže tento návrh na zmenu účastníckej zmluvy prijať najneskôr do 30. júna 2010.
0 0
Miwoslav Miwoslav

Miwoslav je offline (nepripojený) Miwoslav

Nie som právnik ale ten dodatok my nejde do hlavy Tak zbežne som sa na to pozrel a tieto zmeny sú OK:

1. zníženie odplaty:
za správu doplnkových dôchodkových fondov,
za prestup do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
za odstupné.
2. zavedenie odplaty za zhodnotenie majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde od 01.01.2010
3. zosúladenie štatútov doplnkových dôchodkových fondov a dávkového plánu

- to chápem ale tieto zmeny sú zo zákona nechápem prečo mám podpísať dodatok? Prečo to tak legislatívne urobili, že dali do zákona toto?:
(1) Doplnková dôchodková spoločnosť je povinná do 30. apríla 2010 zaslať všetkým účastníkom vrátane účastníkov uvedených v § 86 ods. 1 návrh na zmenu účastníckej zmluvy účinnej od 1. júla 2010, ktorej obsahom je zmena dávkového plánu podľa odseku 2 a poučenie o právnych dôsledkoch podpísania zmeny účastníckej zmluvy; účastník môže tento návrh na zmenu účastníckej zmluvy prijať najneskôr do 30. júna 2010.

Myslím, že toto nie je bežná prax. Mohlo to začať platiť automaticky od nejakého dátumu, mam taký ciťák, že za tým bude klasický podraz. Na obrazovkách sa budú ustarostene tváriť aké výhody nám to vybavili a za kulisami si podávajú ruky a smejú sa, že nám to pekne pritvrdili vo svoj prospech (štat+DDS podľa príslovia Aj vlk sýty aj ovca celá .
To akože si môžem vybrať či tie zmeny akceptujem alebo nie a ak nepodpíšem tak pre mňa platiť nebudú? Prečo potrebujú môj právny úkon a ešte ho aj poriadne skomplikovali overovaním podpisu. ( Inak to si myslím, že sa dá obísť tým, že zajdete do DDS-ky a podíšete dodatok pred pracovníkom, ktorí si overí totožnosť. Veď, keď sa tak da zmluvu uzavrieť prečo by tak nešlo urobiť dodatok?) Ďalšia zaujímavosť je, že dodatok musíte podpísať do 30. júna 2010. Takže od toho dátumu sa už nedá podpísať a budú 2 skupiny. takže ktorá skupina je výhodnejšia?

Ja si myslím, že to funguje takto. Ak uzavriem zmluvu a časom sa podmienky v zákonoch zmenia platia pre mňa podmienky také aké boli v čase vykonania daného právneho úkonu. Teda pri podpise zmluvy boli platné predošle ustanovenia a platia kým nepodpíšem dodatok. V tom prípade je výhodne pre DDS ak by dodatky neboli podpísane. Učtovali by si podla predošlého znenia zákona a tvárili by sa že chyba je na vašej strane lebo ste nepodpísali dodatok.

Ďalšie právne úkony ktoré môžu nastať v budúcnosti: zrušenie zmluvy alebo vyplácanie doplnkového dôchodku. Tieto veci by bolo potrebné pozrieť, lebo to by sa im hodilo pritvrdiť.

Myslím, že najdôležitejšia časť zmeny je práve toto a pre toto potrebujú podpísať dodatok : zmena dávkového plánu!

Vie nejaký právnik poradiť prosím ?
0 0
Miwoslav Miwoslav

Miwoslav je offline (nepripojený) Miwoslav

Po prečítaní tohto článku ma napadlo prečo chce DDS Tatra banky podpísať dodatok. Mohlo by isť aj o to zabrániť prestupu do inej DDS predpokladám, že podpisom dodatku bude od začiatku plynúť 3 ročná doba počas ktorej za prestup zaplatíte. Neviem však či to je naozaj tak.

http://www.etrend.sk/trend-archiv/ro...-klientov.html
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Prave toto sa aj ja obavam, ze je za tym nieco ine - nieco v nas neprospech - preto som otvorila tuto temu.

Uvitam nazor pravnika alebo cloveka, ktory sa tejto oblasti venujem (nemam na mysli maklerov a sprostredkovatelov takychto produktov). Par info je aj na ich stranke: http://www.ddstatrabanky.sk/cgi-bin/..._novela_zakona
0 0
Miwoslav Miwoslav

Miwoslav je offline (nepripojený) Miwoslav

Vie niekto či tieto dodatky posielali aj ine DDSky okrem DDS Tatrabanky ?
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Co som tak rychlo pozrel, tak vyhoda resp. nevyhoda dodatku bude zavisiet od toho, kedy sa sporitel zapojil do III. piliera.
-dodatok meni davkovy plan (okrem ineho potreba sporenia na dochodok z III.piliera aspon 10 rokov, vek aspon 55 rokov); stare zmluvy maju tusim vek 50 rokov a sporenie aspon rok.
-odstupne: podla dodatku a teda zakona aspon 80 % hodnoty uctu; stare zmluvy: suma prispevkov sporitela +prisluchajuce vynosy (pozor, bez prispevkov zamestnavatela)
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Lianka Pozri príspevok
Chcem Vas poprosit o stanovisko.

Sporim si v III. pilieri. DDS mi v tychto dnoch zaslala "zmenu ucastnickej zmluvy", ktoru v sprievodnom liste zdovodnuje potrebou kvoli poslednej novele zakona - prijatie zakona 557/2009 Z. z. Pisu, ze nemusim podpisat, nic sa pre mna nemeni a pod. (predpokladam, ze za tym nieco bude v ich neprospech, ked ma tak odradzaju, aby som to nepodpisala). Zatial som zbezne novelu pozrela, predmetne ustanovenia som v zakone nenasla. Skusim este pozriet - pripadne ak sa tomu uz niekto venoval, poprosim o stanovisko, v com zmena spociva a ci je pre mna vyhodne alebo nie, tento dodatok k zmluve podpisat.

Co ma vsak zaujalo je skutocnost, ze ak suhlasim, mam zabezpecit svoj notarsky overeny podpis na dodatku k zmluve a do urciteho datumu im tento dodatok zaslat. Na mieste podpisu zastupcov DDS ako zmluvnej strany su dve mena a podpisy, ktore urcite nie su originaly - su vytlacene z pc, resp. okopirovane, a bez peciatky. Je zmluva s nie originalnymi, ale skopirovanymi podpismi, platna?
Jednoduchá odpoveď- faksmilie podpisov sú brané ako platné...
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Jednoduchá odpoveď- faksmilie podpisov sú brané ako platné...
Stanko, mozes mi prilozit prislusny zakon a §, ktory o tom pojednava?

Nezda sa mi principialne fer, ze je mam dat notarsky overeny podpis a oni len podpis vytlaceny z pocitaca. Take doklady moze vyrobit hocikto.
0 0
StanP StanP

StanP je offline (nepripojený) StanP

draik Pozri príspevok
Co som tak rychlo pozrel, tak vyhoda resp. nevyhoda dodatku bude zavisiet od toho, kedy sa sporitel zapojil do III. piliera.
-dodatok meni davkovy plan (okrem ineho potreba sporenia na dochodok z III.piliera aspon 10 rokov, vek aspon 55 rokov); stare zmluvy maju tusim vek 50 rokov a sporenie aspon rok.
-odstupne: podla dodatku a teda zakona aspon 80 % hodnoty uctu; stare zmluvy: suma prispevkov sporitela +prisluchajuce vynosy (pozor, bez prispevkov zamestnavatela)
Ano, ja to tiez takto chapem. Dochodkove som si platil sam, zamestnavatel nic. Podla starej zmluvy dostanem ako odstupne vsetko aj s vynosmi, a kedykolvek, ak podpisem dodatok, bude to uz len podla noveho zakona. Dochodkove som uzatvaral este v r. 2001.
0 0
chi chi

chi je offline (nepripojený) chi

Som tu nová a nie som právnik. Ale prešla som si pôvodnú zmluvu, zákon i navrhovaný dodatok. V zásade sa mení toto:

1. odplata za odstup účastníka do inej DDS je v štatúte každého typu fondu. Napr. pre Rastový príspevkový fond Tatra banky je poplatok stanovený na 5% z aktuálneho zostatku účtu v období 3 rokov od začatia sporenia a v nasledujúcich rokoch 1%. Podľa nového dodatku je v ďalších rokoch prestup do inej DDS bez odplaty.
2. menia sa možnosti dávkového plánu. V pôvodnej zmluve je uvedené, že po splnení podmienok je možné čerpať nasporené peniaze buď jednorazovo (50 alebo 25%), alebo postupným vyplácaním dohodnutej mesačnej renty na vopred dohodnutý počet rokov (min.5). Prípadne možno požiadať o odstupné (pred splnením podmienok) pričom odplata je dohodnutá v štatúte fondu (v prípade už spomínaného fondu je to 20% zo zostatku osobného účtu) - ide len o úpravu terminológie.
3. dodatok neupravuje že musíte sporiť do 62 rokov. Naďalej zostáva v platnosti vek 55 rokov. Spomínaných 62 rokov sa týka tzv. výsluhového dôchodku, ktorý poberajú ľudia vykonávajúci rizikové povolanie s nárokom na odchod do dôchodku v 40. roku života a neskôr. Dodatok tak upravuje, že títo ľudia budú poberať príspevok z fondu minimálne do 62. roku života, kedy im bude vypočítaný nový starobný dôchodok, ak si nestzanovia inak.

Nové zmluvy DDS-ky zasielajú preto, že dúfajú a veria, že sporiteľom sa nebude chcieť ísť na matriku overiť podpis, a že tomu nebudú rozumieť. Takže keď prejavia snahu prejsť do inej DDS naúčtujú im odplatu za odchod zo spoločnosti, ktorý keby podpísali dodatok, platiť nemusia.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

to chi: Dost zavisi od toho, kedy ste zmluvu uzavreli. V niektorych zmluvach je priamo uvedene, ze poplatok za prestup DDP (teraz DDS) vyberie len pri prestupe do jedneho roka, navyse priamo povodna zmluva resp. jej davkovy plan upravuje dalsie nalezitosti. Cize pre niekoho dodatok bude vyhodny, pre ineho nie.
0 0
Miwoslav Miwoslav

Miwoslav je offline (nepripojený) Miwoslav

chi Pozri príspevok
Som tu nová a nie som právnik. Ale prešla som si pôvodnú zmluvu, zákon i navrhovaný dodatok. V zásade sa mení toto:

1. odplata za odstup účastníka do inej DDS je v štatúte každého typu fondu. Napr. pre Rastový príspevkový fond Tatra banky je poplatok stanovený na 5% z aktuálneho zostatku účtu v období 3 rokov od začatia sporenia a v nasledujúcich rokoch 1%. Podľa nového dodatku je v ďalších rokoch prestup do inej DDS bez odplaty.
2. menia sa možnosti dávkového plánu. V pôvodnej zmluve je uvedené, že po splnení podmienok je možné čerpať nasporené peniaze buď jednorazovo (50 alebo 25%), alebo postupným vyplácaním dohodnutej mesačnej renty na vopred dohodnutý počet rokov (min.5). Prípadne možno požiadať o odstupné (pred splnením podmienok) pričom odplata je dohodnutá v štatúte fondu (v prípade už spomínaného fondu je to 20% zo zostatku osobného účtu) - ide len o úpravu terminológie.
3. dodatok neupravuje že musíte sporiť do 62 rokov. Naďalej zostáva v platnosti vek 55 rokov. Spomínaných 62 rokov sa týka tzv. výsluhového dôchodku, ktorý poberajú ľudia vykonávajúci rizikové povolanie s nárokom na odchod do dôchodku v 40. roku života a neskôr. Dodatok tak upravuje, že títo ľudia budú poberať príspevok z fondu minimálne do 62. roku života, kedy im bude vypočítaný nový starobný dôchodok, ak si nestzanovia inak.

Nové zmluvy DDS-ky zasielajú preto, že dúfajú a veria, že sporiteľom sa nebude chcieť ísť na matriku overiť podpis, a že tomu nebudú rozumieť. Takže keď prejavia snahu prejsť do inej DDS naúčtujú im odplatu za odchod zo spoločnosti, ktorý keby podpísali dodatok, platiť nemusia.
Myslím, že ide o to ako píšeš. ,,Nové zmluvy DDS-ky zasielajú preto, že dúfajú a veria, že sporiteľom sa nebude chcieť ísť na matriku overiť podpis, a že tomu nebudú rozumieť. Takže keď prejavia snahu prejsť do inej DDS naúčtujú im odplatu za odchod zo spoločnosti, ktorý keby podpísali dodatok, platiť nemusia."
Predpokladám, že v lete začne vojna DDS-ek o klientov Keď tak nad tým uvažujem, tak by bolo lepšie podpísať dodatok, aby som mohol bezplatne zmeniť DDS-ku. Ak by som dostal 50€ za prestup tak by to bol výnos, ktorí som nezískal ani za 5 rokov z DDS. A ak si prečítate článok na ktorí hore odkazujem tak je jasne, že náklady na prestup sú aj 70€. Takže je to reálne, ešte by na mne 20€ sprostredkovateľ zarobil
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Kto vie, čo sa dá získať /stratiť/ podpísaním dodatku ING Tatra Sympatia, ak pôvodný dávkový plán 3Z /uvedený vľavo hore na doručenom výpise/ ponúkajú zmeniť dodatkom k zmluve na 4Z? Zmluva bola uzatvorená v r. 2006. Prečítala som všetky predchádzajúce príspevky, ale tento konkrétny dávkový plán nikto nespomínal.
0 0
andreakk andreakk

andreakk je offline (nepripojený) andreakk

Oliwa Pozri príspevok
Kto vie, čo sa dá získať /stratiť/ podpísaním dodatku ING Tatra Sympatia, ak pôvodný dávkový plán 3Z /uvedený vľavo hore na doručenom výpise/ ponúkajú zmeniť dodatkom k zmluve na 4Z? Zmluva bola uzatvorená v r. 2006. Prečítala som všetky predchádzajúce príspevky, ale tento konkrétny dávkový plán nikto nespomínal.
presne toto prislo aj mojmu ockovi..aa snazila som sa porovnat tieto dva davkove plany ako aj zakon..presne zmeny a rozdiely uvediem zajtra..teda aspon tie, na ktore som prisla..inak da to zabrat!!a moj zaver z toho bol ten, ze niektore zmeny su pozitivne, ine nie..kazdopadne by sa k tomu hodil vyklad..pretoze aj ked mi nikdy nerobilo problemy pochopit zakony a prelozit ich do ludskej reci, myslim, ze ak s tym clovek nepracuje, je to vseobecne velmi tazko pochopitelne!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať