Zavrieť

Porady

Domový dôverník

Ahojte, potrebujem poradiť.

Hľadal som, ale neúspešne.. Od 01.05. mám byť nový domový dôverník. Chcem Vás požiadať o informácie, aké sú povinnosti domového dôverníka, príp. či má aj nejaké práva?! Na čo si mám dávať pozor??

Nejaké vaše skúsenosti..

Mal by som hlavne záujem o opravy bytového domu. Jedná sa o dom so 6 BJ, spoločnou kotolňou, a nie všetci vlastníci majú byt v os. vlastníctve. Dom spravuje bytové družstvo.

ďakujem za pomoc
Usporiadat
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

Zdravim! Chcel s by som sa tiez poradit ohladom otazky "domoveho dovernika / zastupcu vlastnikov". Konkretne - kupil som byt v dome, ktoreho spravca je mestsky bytovy podnik - mame s nim zmluvu, v ktorej su definovane jeho povinnosti atd,.. Platime mu mesacne za dodavky tepla, vody a spravcovcky poplatok a fond oprav (to je vsetko, az som nieco nezabudol). Odmena za to jeho "spravcovanie" je stanovena zmluvne na nejakych 3.65 EUR mesacne / 1 byt. V spravcovskej zmluve sa pise, ze dom ma mat zvoleneho zastupcu vlastnikov (ludovo domovnika), ktory ma na starosti napr. komunikaciu so spravcom, zvolavanie schodz.

No, ale situacia je taka, ze v tom dome bol ten zastupca vlastnikov jeden pan, ktory byt predal a teraz nie je zastupcovm vlastne nikto
Teraz mam otazky:
1. ak to nikto nechce robit - co s tym? Dajme tomu, ze nikto nechce byt ten zastupca - co sa stane?
2. ak by niekto suhlasil, ze bude zastupca a nadpolovicna vacsina vlastnikov ho zvoli a tento zastupca po nejakom case sa rozhodne, ze uz zastupcom nechce byt - je mozne z tohto postu odstupit?
3. co ak zastupca svoju cinnost flaka - teda nekomunikuje a nezvolava schodze, atd..?

Nenasiel som totiz nikde v zakone ani v zmluve vysvetlenie na tieto otazky. Snad mi niekto poradite.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

1. Ak nebude poverený zástupca v dome, správca môže osloviť ktoréhokoľvek vlastníka na činnosť zástupcu - napr. podpísanie súhlasu na úhradu FA....
2. Ak odsúhlasený poverený zástupca nechce vykonávať túto činnosť, vyjadrí svoje rozhodnutie písomne správcovi domu a na nasledujúcej schôdzi bude zvolený nový zástupca vlastníkov domu.
3. Zástupca domu obyčajne nezvoláva schôdzu - je to práca správcu domu, ale nie je to vylúčené, ak zástupcu požiada minimálne 1/4 vlastníkov, mal by schôdzu zvolať, ak nie, treba sa obrátiť na správcu domu.
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

Dakujem za vysvetlenie. U nas to tam je take zvlastne - zda sa mi, ze to tam nikto nechce robit (je tam vacsina dochodcov a moc sa do toho nehrnu) a ja som tam myslim najmladsi vlastnik
Pani co tam byva dlho mi vravela, ze napriklad ak je nejaka porucha - tecie voda niekde v spolocnych priestoroch alebo nejaka ina porucha, ze tu moze nahlasit len ten "domovnik" a ze preto by sa mal cim skor zvolit novy - toto sa mi nejako nezda, myslim, ze to moze nahlasit spravcovi, aby to opravili, ktokolvek a nie len ten domovnik - alebo sa mylim?

Pytali sa ma, ci nechcem robit toho zastupcu - resp. konkretne "ci by som nechcel robit domovnika pretoze su tam vsetko starsi ludia". Ale nevyjadril som sa zatial k tomu - nakolko som netusil ake prava a povinnosti, vyhody a nevyhody to prinasa.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Nahlásiť poruchu môže ktorýkoľvek vlastník bytu, bola by škoda, ak by prišlo k väčším škodám, keby zástupca domu nebol doma - oprava sa dá vždy preukázať.
Zástupcu domu si zhodnoť, asi by to bolo prínosom pre Váš dom, vždy je lepšie , ak to robí človek, ktorý je ochotný trochu času venovať, to sa neskôr ukáže.
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

No jo, ja som nad tym tiez uvazoval, ze mozno mladsi clovek s ochotou a ambiciami nieco v dome zlepsit - ci uz nejake opravy alebo nejake modernizacie - je lepsi nez nejaky stary clovek, co uz potrebuje len co najviac pokoja.
Ale aj tak mam dojem, ze samotny zastupca vlastnikov toho moc nezmoze, nema pravomoci a vsetko je na nadpolovicnej vacsine.
Teda ak ja by som bol zastupca vlastnikov a chcel by som rekonstruovat napriklad osvetlenie na chodbach - tak si nepomozem a musim zozbierat viac nez 1/2 suhlasov.

Ako mna to aj trochu laka to robit, ale bojim sa aby som nebol potom zbytocne zatazovany - neviem si predstavit kolko casu tomu treba venovat.

Ale na druhej strane, ked by sa mi nepacilo, tak sa tej funkcie vzdam a hotovo. Naozaj z toho nehrozi ziadny postih?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

emental Pozri príspevok
No jo, ja som nad tym tiez uvazoval, ze mozno mladsi clovek s ochotou a ambiciami nieco v dome zlepsit - ci uz nejake opravy alebo nejake modernizacie - je lepsi nez nejaky stary clovek, co uz potrebuje len co najviac pokoja.
Ale aj tak mam dojem, ze samotny zastupca vlastnikov toho moc nezmoze, nema pravomoci a vsetko je na nadpolovicnej vacsine.
Teda ak ja by som bol zastupca vlastnikov a chcel by som rekonstruovat napriklad osvetlenie na chodbach - tak si nepomozem a musim zozbierat viac nez 1/2 suhlasov.

Ako mna to aj trochu laka to robit, ale bojim sa aby som nebol potom zbytocne zatazovany - neviem si predstavit kolko casu tomu treba venovat.

Ale na druhej strane, ked by sa mi nepacilo, tak sa tej funkcie vzdam a hotovo. Naozaj z toho nehrozi ziadny postih?
Nie je to celkom tak, že musí súhlasiť viac než polovica.

V dome sa rozhoduje podľa zákona 182/1993, §14, odsek 2, hlasovanie v dome.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Čo sa týka zástupcu vlastníkov,

§ 8a, odsek 4.


(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Práca zástupcov vlastníkov spočíva najviac v zabezpečení určitých veci pre správcu, odpisy vodomerov, pomerových meračov, osôb bývajúcich počas roka, nahlasovanie závad, podpisovanie ich odstránenia atď.

Rozhodovať môže len v tom rozsahu ako mu schvália vlastníci, povedzme opravu do 1 000 €.

Jasné je to funkcia, ktorú môžeš vykonávať len s tvojím súhlasom a môžeš ukončiť tiež len s tvojím súhlasom. Rozhodnutie ostatných vlastníkov v takom prípade je bezpredmetné.

K peniazom sa nedostaneš, účet spravuje správca, za ten nenesieš zodpovednosť.

Skúsiť môžeš, koľko vydržíš? To bude závisieť aj od prístupu ostatných vlastníkov a správcu. Si medzi správcom a vlastníkmi, aby si nespravili s teba fackovacieho panáka.

Je tu takých príkladov až - až.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Ahojte,
už to riešim vo viacerých témach, ale opýtam sa konkrétne tu na jednu vec:

Spomínali ste, že zástupca vlastníkov nemá právo zvolávať schôdze (jedine ak o to požiada 1/4 vlastníkov), že schôdze zvoláva správca.

Prax u nás je potom úplne absurdná - namiesto jedného zástupcu vlastníkov máme troch "vchodových dôverníkov" (pre štyri vchody, jeden vchod nemá žiadneho), tí BEZNE zvolávajú schôdze z vlastnej iniciatívy LEN vo vlastných vchodoch (pričom sme jeden bytový dom!!!), kde sa hlasuje o veciach, ktoré sa majú hradiť z Fondu údržby a opráv, pričom SPRAVCA na týchto schôdzach vôbec nie je prítomný (a podotýkam ani pozvaný), rovnako ako Mesto (ktorému patria niektoré neodkúpené byty).

Na druhej strane, ak správca zvolal schôdzu, tak sme o tom nevedeli nič (písomné pozvanie pre každého vlastníka nikomu nič nehovorí....), jedine pozvaní boli spomínaní "dôverníci", kde zase riešili veci týkajúce sa (aspon sa tak domnievam) nás všetkých vlastníkov.
Teraz poprvýkrát sa oznámenie o schôdzi (od správcu) objavilo "vycapené" na nástenke na chodbe, takže minimálne dátum a program vieme všetci...

No a k tomu plateniu: každý "vchodový dôverník" si na SVOJEJ schôdzi v každom vchode extra a so "svojimi" susedmi, odsúhlasil nej. 7 eur na mesiac, čo ked vezmeme do úvahy je 7*3, takže 21 eur na mesiac pre troch ľudí - pričom zo zákona by mal byť LEN JEDEN...Bytový dom má (pre informáciu) cca 65 (ešte musím presne spočítať podľa katastra) bytov.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

vimar_77 Pozri príspevok
Ahojte,
už to riešim vo viacerých témach, ale opýtam sa konkrétne tu na jednu vec:

Spomínali ste, že zástupca vlastníkov nemá právo zvolávať schôdze (jedine ak o to požiada 1/4 vlastníkov), že schôdze zvoláva správca.

Prax u nás je potom úplne absurdná - namiesto jedného zástupcu vlastníkov máme troch "vchodových dôverníkov" (pre štyri vchody, jeden vchod nemá žiadneho), tí BEZNE zvolávajú schôdze z vlastnej iniciatívy LEN vo vlastných vchodoch (pričom sme jeden bytový dom!!!), kde sa hlasuje o veciach, ktoré sa majú hradiť z Fondu údržby a opráv, pričom SPRAVCA na týchto schôdzach vôbec nie je prítomný (a podotýkam ani pozvaný), rovnako ako Mesto (ktorému patria niektoré neodkúpené byty).

Na druhej strane, ak správca zvolal schôdzu, tak sme o tom nevedeli nič (písomné pozvanie pre každého vlastníka nikomu nič nehovorí....), jedine pozvaní boli spomínaní "dôverníci", kde zase riešili veci týkajúce sa (aspon sa tak domnievam) nás všetkých vlastníkov.
Teraz poprvýkrát sa oznámenie o schôdzi (od správcu) objavilo "vycapené" na nástenke na chodbe, takže minimálne dátum a program vieme všetci...

No a k tomu plateniu: každý "vchodový dôverník" si na SVOJEJ schôdzi v každom vchode extra a so "svojimi" susedmi, odsúhlasil nej. 7 eur na mesiac, čo ked vezmeme do úvahy je 7*3, takže 21 eur na mesiac pre troch ľudí - pričom zo zákona by mal byť LEN JEDEN...Bytový dom má (pre informáciu) cca 65 (ešte musím presne spočítať podľa katastra) bytov.
kde je v zakone ze moze byt len jeden zastupca vlastnikov. My mame tri vchody v bytovom dome a v kazdom sme po jednom zastupcovi. Prave to tu hladam na porade, ci je niekde urcene kolko moze byt zastupcov. Jeden z tych troch je predseda. Potrebovala by som vediet, ci je potrebne aby bol jeden z troch na vyssej pozicii ako ti dvaja, pretoze mam pocit, ze sa snazi o vsetkom rozhodovat sam.Jednym z tych dvoch zastupcov som ja a nechce sa mi robit len poskoka, ked treba nieco rozniest alebo popodpisovat. My nemame schvalenu ziadnu odmenu, odpisovanie meracov tepla a vodomerov, zabezpecil spravca. Kym som sa pred tromi rokmi nenastahovala robil zastupcu jeden pan sam, o vsetkom rozhodoval, ked som sa nastahovala, ludia z nasho vchodu ma nahovorili aby som to zobrala a tiez je jedna znama v tretom vchode, ale ten pan nemal snahu s nami komunikovat, skor mam pocit, ze tahal za jeden koniec so spravcom. Teraz panko sa vzdal funkcie, vraj predava byt a dohodil tam ineho pana, kt. je zjavne pouceny ako to robit a nenechat si do toho nikym "zasahovat" a tomu chceme zabranit. Ked sme traja mali by sme o vsetkom rozhodovat spolocne. Ked sa na niecom na schodzi dohodneme, odhlasujeme, tak sa to ma respektovat a ak je s tym nejaky problem, malo by sa to znovu riesit na schodzi, hlavne ked ide o vacsie investicie ako je vymena odpadovych rur. Teraz dokonca panko vymyslel, ze kazdy vchod bude mat schodzu samostatne, on bude na vsetkych. Myslel si ze asi my dve sa zucastnime len vo svojich vchodoch(ale mylil sa). Preto by ma zaujimalo, ci je mozne aby sme na schodzi schvalili, ze jeho pozicia je presne taka ista ako nas dvoch a ani jeden nemozeme rozhodovat a podpisovat ani bezne opravy sami?
Ak je zvolana schodza bez spravcu mozeme doplnit zmluvu o vykone spravy o bod, ze kazdu fakturu musime podpisat min. dvaja zastupcovia alebo aj vsetci? A este ak by ste mi vedeli poradit, kde by som nasla zoznam vsetkych povinnych revizii v bytovom dome a ich frekvenciu podla zakona?
Naposledy upravil nika.sum : 16.10.10 at 18:52
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

vimar_77 Pozri príspevok
Ahojte,
už to riešim vo viacerých témach, ale opýtam sa konkrétne tu na jednu vec:

Spomínali ste, že zástupca vlastníkov nemá právo zvolávať schôdze (jedine ak o to požiada 1/4 vlastníkov), že schôdze zvoláva správca.

Prax u nás je potom úplne absurdná - namiesto jedného zástupcu vlastníkov máme troch "vchodových dôverníkov" (pre štyri vchody, jeden vchod nemá žiadneho), tí BEZNE zvolávajú schôdze z vlastnej iniciatívy LEN vo vlastných vchodoch (pričom sme jeden bytový dom!!!), kde sa hlasuje o veciach, ktoré sa majú hradiť z Fondu údržby a opráv, pričom SPRAVCA na týchto schôdzach vôbec nie je prítomný (a podotýkam ani pozvaný), rovnako ako Mesto (ktorému patria niektoré neodkúpené byty).

Na druhej strane, ak správca zvolal schôdzu, tak sme o tom nevedeli nič (písomné pozvanie pre každého vlastníka nikomu nič nehovorí....), jedine pozvaní boli spomínaní "dôverníci", kde zase riešili veci týkajúce sa (aspon sa tak domnievam) nás všetkých vlastníkov.
Teraz poprvýkrát sa oznámenie o schôdzi (od správcu) objavilo "vycapené" na nástenke na chodbe, takže minimálne dátum a program vieme všetci...

No a k tomu plateniu: každý "vchodový dôverník" si na SVOJEJ schôdzi v každom vchode extra a so "svojimi" susedmi, odsúhlasil nej. 7 eur na mesiac, čo ked vezmeme do úvahy je 7*3, takže 21 eur na mesiac pre troch ľudí - pričom zo zákona by mal byť LEN JEDEN...Bytový dom má (pre informáciu) cca 65 (ešte musím presne spočítať podľa katastra) bytov.
Táto situácia je presne aj u nás .... u nás však nedostáva zástupca (ja) ani dôverníčka nič .... ani si to nenárokujeme ... ale družstvo ako 2/3 vlastník musí zvolať schôdzu aspoň raz za rok podľa 182/93 ... toto si splnilo ... ak však nemáte 1/4 tak nezmôžete nič ... a družstvo si funguje ako si fungovalo pred rokom 1991 ... vchodový dôverník je vlastne družstevná funkcia (členovia družstva - nájomníci) ... oni majú svoje schôdze, kde sa vlastne vy ako vlastníci ani nemáte čo vyjadrovať .... a vy ako vlastníci zvolávate schôdzu vlastníkov ... (vlastníci bytov - odkúpené byty) a družstvo (vlastník - ostatných bytov) ... kde obvykle pošlú svojho štatutárneho zástupcu a on hlasuje za všetky byty, ktoré vlastní družstvo .... a tam by sa malo rozhodovať finálne .... ale vysvetľovať sa to dá rôzne a preto je v tom dosť nejasno ...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

V nasom bytovom dome mame takmer vsetci odkupene, neboli to druzstevne byty ale statne. Dom spravuje spravcovska spolocnost. Technicka, ktora nas ma na starosti, tvrdila, ze schodzu si mozeme zvolavat aj sami, nic nespominala o 1/4 vlastnikov, ze oni maju povinnost len raz rocne. Tak ako je to?
1 0
Holder Miro Holder Miro

Holder Miro je offline (nepripojený) Holder Miro

Všetko je v poriadku pokiaľ domový dovernik pristupuje ku svojim povinnostiam v rámci zdravého rozumu.
Ak si urobí zo svojej funkcie náboženstvo, a začne slidiť za svojimi susedmi,kto kedy umýval,resp. neumýval
a začne po suterene rozsypávať čokoladovú ryžu
aby bolo vidieť , či dotyčný zamietol aj suterén, tak potom
"Čau Porky" .
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nika.sum Pozri príspevok
V nasom bytovom dome mame takmer vsetci odkupene, neboli to druzstevne byty ale statne. Dom spravuje spravcovska spolocnost. Technicka, ktora nas ma na starosti, tvrdila, ze schodzu si mozeme zvolavat aj sami, nic nespominala o 1/4 vlastnikov, ze oni maju povinnost len raz rocne. Tak ako je to?
Správne, oni majú povinnosť len raz ročne! Správca by mal vedieť, čo chcete? Ako sa dohodnete, keď sa nestretnete??? Čo mu poviete??? Ako, čo chcete.

Je v zákone napísané, že sa vlastníci bytov nemôžu stretnúť, zhromaždiť, schôdzovať???

V 182/1993 isto nie. Že by správca domu mohol v dome vyhlásiť stanné právo???
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

sito Pozri príspevok
Správne, oni majú povinnosť len raz ročne! Správca by mal vedieť, čo chcete? Ako sa dohodnete, keď sa nestretnete??? Čo mu poviete??? Ako, čo chcete.

Je v zákone napísané, že sa vlastníci bytov nemôžu stretnúť, zhromaždiť, schôdzovať???

V 182/1993 isto nie. Že by správca domu mohol v dome vyhlásiť stanné právo???
Neviem, ci som Vas spravne pochopila (od rana sedim pri PC a uz mi z toho hrabe). Ked si spravime schodzu sami bez spravcu, na niecom sa dohodneme, spiseme to a zapisnicu dame spravcovi je to v poriadku?

A este nieco. Ked nie SVB, mame spravcu na zaklade Zmluvy o vykone spravy. Na schodzi sme boli za kazdy vchod zvoleni zastupcovia (spolu traja) je potrebne, aby jeden z nas bol predseda? Moze byt ze vsetci budeme rovnocenní? Aby nemohol jeden preferovat svoje zaujmy? Aby bola cinnost spravcu viac kontrolovana, chcem navrhnut aby vsetky faktury, zmluvy boli podpisane min. dvomi zastupcami.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Skúsim od nuly. Nula a jeden byt, sú jeden byt. Jeden byt a X bytov je dom. Spolu, sto! No je aj tisíc, to je správca.

V bytovom dome sú všetci vlastníci rovnocenní!

Vieš, keď dvaja majú niečo podpísať, je lepšie keď to vedia traja. Aj všetci, nakoniec sa to aj tak všetci dozvedia. Až potom sa pýtajú, či im poraďáci poradia, radu nedajú.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

sito Pozri príspevok
Skúsim od nuly. Nula a jeden byt, sú jeden byt. Jeden byt a X bytov je dom. Spolu, sto! No je aj tisíc, to je správca.

V bytovom dome sú všetci vlastníci rovnocenní!

Vieš, keď dvaja majú niečo podpísať, je lepšie keď to vedia traja. Aj všetci, nakoniec sa to aj tak všetci dozvedia. Až potom sa pýtajú, či im poraďáci poradia, radu nedajú.
To je samozrejme, ze to musia vediet vsetci, ale niekedy zial je uz neskoro. Priklad: na schodzi sa rozhodlo, ze sa daju spravit nove brany. Mali sme byt 5 v komisii, ktora rozhodne o tom, kt. z ponuk bude najlepsia. Na schodzi sme ziadne ponuky nemali, tak sme vsetci predpokladali, ze spravca ponuknu nejake ponuky a tiez ostatni vlastnici skusia nejake ponuky dat ak najdu schopnu firmu. Presli 2-3 tyzdne, ziadne zvolanie komisie nebolo, jeden z vlastnikov mi volal, ze zastupcovi z vedlajsej brany chcel dat ponuku jednej firmy a ten mu povedal, ze uz je o vsetkom rozhodnute, vraj sa bude podpisovat zmluva. Neviem, ci som tento problem tu vtedy neriesila. Ked som sa ohradila, ze o tom predsa nemoze rozhodnut sam, odkazal mi ze sa mozem ist pozriet tam a tam, na pracu firmy kt. vybral a rozhorceny, ze nikto sa o to nezaujima a keby bolo na ostatnych nebude to hotove nikdy. Potom aby sme nepovedali, dal nejaku cenovu ponuku. Zial - chyba vsetkych ostatnych ze sme si to nechali a sikovnost jedneho manipulatora. Chceme sa tomuto vyhnut, nakolko sa chystame zateplovat. Jeden zo zastupcov sa menil (namiesto toho co vzdy o vsetkom chcel rozhodovat a vyzera to ze zaskolil aj svojho nastupcu) a nepaci sa mu ked som mu povedala, ze on nema pravo rozhodovat o veciach, na ktorych sme sa na schodzi dohodli (rusit to na com sme sa dohodli). Len problem je v tom, ze vsetci maju velke reci ale ked pride na lamanie chleba a maju sa ozvat su ticho. Preto si myslim, ze ked treba niekde podpis zastupcov, kt. boli zvoleni na schodzi, tak by tam mali byt podpisy vsetkych. To iste pri preberani, kolaudovani prac. Zistila som,ze ked menili okna na chodbach a v pivniciach, praca mala byt dokoncena do 5.1.2010, v marci som volala ako je mozne ze nie je vymenene jedno okno (ostatne bolo), prisli to spravit marec-april ale na preberacom protokole bol datum prebratia 15.1.2010 a pritom v marci mi tvrdila technicka ze to nebolo este prebrate...a hoci som ziadala, byt pri tom, odignorovali to a pan zastupca - samorozhodovate, im to podpisal s datumom 5.1.
Najhorsie na tom je, keby clovek nemal aj inu pracu a mohol sa venovat len tej funkcii, studovat poriadne vsetky zakony, ale nestiham to tak ako by som chcela...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

To všetko je pekne škaredé. Keď sa láme chleba a sú potichu, potichu praskajú ich peňaženky, nie ich kosti. Neskoro je potom, jedovať sa, od zlosti.

Na porade sa vám to nevyrieši, doma, doma to treba vyriešiť.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

My to máme podobne, tiež sme tri vchody. Ja som zástupkyňa vlastníkov s uzavretou dohodou so správcom, ale aj v ostatných dvoch vchodoch máme tzv. zástupcov vchodov, no oni dohodu nechceli mať, lebo väčšinu vecí vybavujem ja. Právomoc nakladať do určitej sumy máme ale len po podpise všetkých troch, tak sme si to dali odsúhlasiť na schôdzi ostatnými vlastníkmi. Preberanie prác sú za mojej účasti, no ja ostatných dvoch vždy informujem o termíne, ak by chceli byť prítomní aj oni. Ak uvažujeme niečo robiť, tak isto informujem aj ich aj iných vlastníkov, že do určitého termínu majú možnosť predložiť ponuky.

Nakoľko náš správca vykonával práce, o ktorých sme sa dozvedeli iba z vyúčtovania, tak sme si na schôdzi dali odsúhlasiť, že nám musia byť všetky úkony vykonávané v našom BD dopredu oznámené - nám ako minimálne jednému z nás troch. Ďalej bolo vlastníkmi odsúhlasené, že revízorov (firmu)majú objednať až po odsúhlasení nami všetkými a to isté pri naplánovaných odstráneniach havarijných stavov.

Ak chcete mať pod kontrolov všetko troja a tak isto byť prítomný všade traja, tak zvolajte schôdzu podľa zákona - buď správca alebo 1/4 vlastníkov a tam to odsúhlaste ako bod programu. Najlepšie, nech to uznesenie (prípadne zápisnica) obsahuje čo najkonkrétnejšie podmienky - kompetencie Vás všetkých troch.

Už potom bude len na tom ako to bude správca a prípadne ten jeden zaučený pán rešpektovať a ako si vy dvaja budete vedieť docieliť svojho.

U nás je to dosť ťažké, správca má svoje zaužívané praktiky, ktoré sa veľmi ťažko menia - no nevzdávame sa.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Teraz budeme mat schodzu, tak to tam chcem navrhnut. My nemame nikto dohodu, je to bez odmeny. Budeme to riesit "doma", len tu na porade sa snazim aspon zistit, na co mame pravo, ako je to podla zakona. Dakujem za nazory.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tak 182/1993, § 8 až 14, minimálne. Naštudovať. Dožadovať sa svojich práv a plniť si svoje povinnosti. Každý.


http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-...ne-znenie.html
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Lotarka Pozri príspevok
My to máme podobne, tiež sme tri vchody. Ja som zástupkyňa vlastníkov s uzavretou dohodou so správcom, ale aj v ostatných dvoch vchodoch máme tzv. zástupcov vchodov, no oni dohodu nechceli mať, lebo väčšinu vecí vybavujem ja. Právomoc nakladať do určitej sumy máme ale len po podpise všetkých troch, tak sme si to dali odsúhlasiť na schôdzi ostatnými vlastníkmi. Preberanie prác sú za mojej účasti, no ja ostatných dvoch vždy informujem o termíne, ak by chceli byť prítomní aj oni. Ak uvažujeme niečo robiť, tak isto informujem aj ich aj iných vlastníkov, že do určitého termínu majú možnosť predložiť ponuky.

Nakoľko náš správca vykonával práce, o ktorých sme sa dozvedeli iba z vyúčtovania, tak sme si na schôdzi dali odsúhlasiť, že nám musia byť všetky úkony vykonávané v našom BD dopredu oznámené - nám ako minimálne jednému z nás troch. Ďalej bolo vlastníkmi odsúhlasené, že revízorov (firmu)majú objednať až po odsúhlasení nami všetkými a to isté pri naplánovaných odstráneniach havarijných stavov.

Ak chcete mať pod kontrolov všetko troja a tak isto byť prítomný všade traja, tak zvolajte schôdzu podľa zákona - buď správca alebo 1/4 vlastníkov a tam to odsúhlaste ako bod programu. Najlepšie, nech to uznesenie (prípadne zápisnica) obsahuje čo najkonkrétnejšie podmienky - kompetencie Vás všetkých troch.

Už potom bude len na tom ako to bude správca a prípadne ten jeden zaučený pán rešpektovať a ako si vy dvaja budete vedieť docieliť svojho.

U nás je to dosť ťažké, správca má svoje zaužívané praktiky, ktoré sa veľmi ťažko menia - no nevzdávame sa.
No dnes prebehla schodza v jednom z troch vchodov. Ten predchadzajuci pan ma teraz nastupcu, bol zvoleny na nedavnej schodzi, ktoru zvolal spravca. Teraz bola len taka informativna schodza (v kazdom vchode zvlast), ked som dala jasne najavo, ze sme boli zvolení traja zastupcovia, tak mi namietal, ze to nie je pravda, lebo len jeden je zastupca a my sme dovernici (takyto statut som v zakone nenasla - je tam niekde?). Viem, ze sa toto ludom z nasej brany nebude pacit. Riadna schodza spolocna bude v novembri a tam to navrhnem, aby dali do zapisnice, ze mame vsetci rovnake kompetencie (urcite nie rozhodovat o veciach, ale ich kontrolovat, co si pan "zastupca" neuvedomuje). Tiez som toho nazoru, ze by to malo byt, tak ako ste spominali vy. Nic bez vedomia vlastnikov bytov. Ked pozeram na vyuctovanie, som zvedava co vsetko bolo robene a nemuselo byt. Keby neslo o vlastnictvo aj mojho majetku, normalne sa na to vykaslem, ale kto to bude robit? Potom si tu stale bude jeden clovek robit co chce, kedy chce ....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať